Peter Lynch gibi yatırım yapın – Hisse Senedi Toplama Uzmanı

Peter Lynch Gibi Nasıl Yatırım Yapılır

Lynch’in yatırımlarının çoğu "prensipler" öğrenmesi oldukça kolay.

Peter Lynch, tüm zamanların en iyi yatırımcılarından biri olarak kabul edilir, Peter Lynch, konu borsaya geldiğinde sihirli bir dokunuşa sahip gibi görünüyor. 80’lerdeki 20 milyon dolarlık yatırım fonu Fidelity Magellan’ı dünyanın en büyük fonu haline getirme başarısı, bazılarının onu Warren Buffet’ten daha iyi gördüğü anlamına geliyor..

Aslında, bu ünlü yatırımcı tarafından paylaşılan ipuçları Richard Evans ile yeni bir Telegraph makalesi yatırım stratejilerinin o kadar da büyülü olmadığını gösterin. Bunun yerine, canlandırıcı şekilde aşağıya doğru tavsiyeler şunları içerir "mum boya ile gösteremeyeceğiniz hiçbir fikre asla yatırım yapmayın" ve "bildiklerine yatırım yap". Başka bir deyişle, odak noktası piyasalara pratik, temelli bir yaklaşımdır..

İlginç olan, Lynch’in en iyi fikirlerinin çoğunu masasından aldığını iddia etmesidir. Bunun yerine ilhamını evinde, alışveriş merkezlerinde ve hatta fast food zincirlerinde buluyor. Örneğin, sırf kahveyi çok sevdiği için Dunkin ‘Donuts’a yatırım yapmak için ilham almıştı. Bununla birlikte, yatırım kararlarını yalnızca bu müfredat dışı içgörülere dayandırmıyor – daha ziyade, söz konusu şirketler hakkında derin ve kapsamlı araştırmalar yapması için katalizör görevi görüyor..

Ayrıca bilgisini yeni başlayanlarla paylaşmaya fazlasıyla istekli. Popüler Lynch kitapları şunları içerir: "Wall Street’te Biri Yukarı", amatörlere profesyonelleri nasıl yenecekleri konusunda tavsiyelerde bulunur ve "Kazanmayı Öğrenin", Birçok deneyimli yatırımcının bilmediğini iddia ettiği borsanın temel ilkelerini paylaştığı yer.

Peter Lynch gibi akıllıca nasıl yatırım yapabileceğinize dair bazı ipuçları:

En yaygın iki hatadan kaçının

en yaygın hatalardan kaçının, Peter Lynch yatırım ipuçları

Lynch’e göre, yatırımcıların sıklıkla yaptığı iki büyük hata var. Birincisi, hızla büyüyen bir şirket için çok yüksek bir bedel ödemektir. Bunu açıklıyor çünkü "Hızla büyüyen harika bir endüstri çok fazla ilgi çekiyor ve çok fazla rakip".

İkinci hata, büyümeyi fiilen durduran işletmelerden ucuz hisse senedi satın almaktır. Bunun nedeni, eğer iş genişlemiyorsa, yatırımınızın gelişme şansı çok azdır. Öyleyse araştırmanı yap.

Sadece anladığını satın al

Yatırım yapacaksanız, zaten çok iyi bildiğiniz ve ideal olarak tutku duyduğunuz şirketleri, ürünleri veya sektörleri seçin..

Bu şekilde, neye yatırım yaptığınız konusunda sezgisel bir algıya sahip olma olasılığınız daha yüksektir, ayrıca bu endüstriyi derinlemesine inceleme isteğiniz de olacaktır. Esasen, bir şirket hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, servetindeki ince değişimlere o kadar çok uyum sağlarsınız. Basit bir örnekle, en sevdiğiniz pizza restoranı zincirine yatırım yapmaya karar verirseniz, ancak çeşitli şubelerde ziyaretçilerin düştüğünü fark ederseniz, bu kötü bir işaret olabilir..

Kısaca portföyünüz kişisel tutkularınızı, bilgi ve deneyimlerinizi yansıtmalıdır. Sonuçta, endüstri hakkında bir söz vermezseniz, tarıma para akıtmanın ne anlamı var? Nasıl olursa olsun "akıllı" bir yatırım olabilir, ipucu yoksa akıllıca değil.


Ödevini yap

şirketleri analiz etme, Peter Lynch yatırım ipuçları

Lynch, şirketleri, endüstrileri ve pazarları saplantılı bir şekilde analiz ederek, onları anlamayı kendisine misyon edinmiştir. Ayrıca mümkün olan en yüksek hisse senetlerini değerlendirmeye kesinlikle inanıyordu – bu şekilde, en iyisini bulmak için onları karşılaştırabilir ve karşılaştırabilirdi. Bunu yapmak için, daha iyi karşılaştırmalar, hesaplamalar ve tahminler yapmasına yardımcı olmak için bir dizi yatırım ölçütü kullandı..

Kuşkusuz, bu ölçütler ilk başta ürkütücü gelebilir, ancak bunları kullanmayı öğrendiğinizde, ikinci doğa haline gelebilir. Bu nedenle, satış yüzdesi, fiyat / kazanç oranı, borç / öz sermaye oranı, defter değeri ve nakit pozisyonu gibi kavramları değiştirmeye istekli olun.

Paranızı hisse senetlerine yatırmak konusunda gerçekten ciddiyseniz, o zaman potansiyel bir şampiyon ile sahte arasındaki farkı anlamayı öğrenmek için beyin gücünüzü yatırarak başlamalısınız. Öyleyse, usta bir yatırımcının hangi araçları kullandığını bulun ve ardından.

Hiç kimse bir gecede hisse senedi toplama uzmanı olmaz, ancak Peter Lynch gibi bir efsaneden öğrenerek birçok yeni başlayan hatasından kaçınabiliriz. Becerilerini aşağıdaki gibi kitaplarda inceleyerek başlayın: "Wall Street’te Biri Yukarı" ve "Kazanmayı Öğrenin", sonra paranı büyütmeye hazırlan.

Peter Lynch gibi yatırım yapmak konusunda ciddiyseniz, aşağıdaki kitaplarını okumaya başlayın:

Amazon’da bulun >> Peter Lynch'in yazdığı duvardaki bir sokak kitabı

  • Kazanmayı Öğrenin

Amazon’da bulun >> Peter Lynch'in kitabını kazanmayı öğrenin

  • Sokağı Yenmek

Amazon’da bulun >> Peter Lynch tarafından sokak kitabını yenmek

Anahtar noktaları

Özetlemek gerekirse, hisse senedi toplama uzmanı Peter Lynch gibi yatırım yapmak istiyorsanız yapmanız gerekenler:

  • Sağlam bir iş temeli ve borsa bilgisi edinin
  • Sadece anlayabileceğiniz şirketlere yatırım yapın
  • Wall Street’in gözden kaçırdığı daha küçük şirketleri görmezden gelmeyin
  • Kapsamlı araştırma yapın
  • Uzun vadeli bir zihniyet planıyla yatırım yapın

Peter Lynch’in kariyeri boyunca elde ettiği kadar iyi bir geri dönüşü garanti etmenin bir yolu olmasa da, yöntemlerini öğrenmek ve kitaplarını okumak sizi daha iyi bir konuma getirebilir..

Invest’i – Trading Education’dan The Stock Picking Expert – The Stock Picking Expert from Trading Education’ı okumaktan keyif aldıysanız, lütfen beğenin ve ilginizi çekebileceğini düşündüğünüz başka kişilerle paylaşın..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map