Dva dni po zverejnení IRS boli aktualizované a veľmi očakávané nové usmernenie k dani z kryptomeny v októbri 2019 agentúra rozoslala návrh nový plán 1040 1 pre nadchádzajúcu daňovú sezónu 2019. Na tomto novom daňovom formulári, ktorý budú všetci alebo tak vyplňovať všetci daňovníci (približne 150 miliónov), je na samom vrchole otázka „áno“ alebo „nie“:

„Kedykoľvek počas roku 2019 ste prijali, predali, poslali, vymenili alebo inak získali akýkoľvek finančný záujem v akejkoľvek virtuálnej mene?“ Nový kryptomena 1040, plán 1

Toto je veľmi veľká vec. Pod trestom krivej prísahy bude teraz 150 miliónov daňových poplatníkov musieť vyhlásiť, či obchodovali s virtuálnymi menami, ako sú bitcoiny.

Zrieknutie sa zodpovednosti – tento príspevok slúži iba na informačné účely a nemal by sa vykladať ako daňové alebo investičné poradenstvo. O tom, ako máte zaobchádzať so zdaňovaním digitálnych mien, obráťte sa na svojho daňového experta, CPA alebo daňového právnika.

Ako sa kryptomena zdaňuje?

Kryptomeny ako bitcoin samotné nie sú zdaňované priamo. Inými slovami, jednoduché vlastníctvo bitcoinu nevytvára daňovú povinnosť. Sú to skôr zisky a straty, ktoré vám vzniknú pri nákupe, predaji a obchodovaní s kryptomenami, ktoré vytvárajú kapitálové zisky a straty, ktoré je v konečnom dôsledku potrebné vykázať vo vašom daňovom priznaní..

Funguje to takto: IRS zaobchádza s kryptomenami ako s majetkom na daňové účely, nie ako s menou. Rovnako ako iné formy majetku, aj vtedy – akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti – aj vám vzniká daňová povinnosť, keď predáte, obchodujete alebo inak zlikvidujete svoju kryptomenu za viac alebo menej, ako ste ju kúpili za. 

V tomto zmysle vyzerá obchodovanie s kryptomenami podobne ako obchodovanie s akciami na daňové účely.

Ak ste napríklad kúpili 0,2 bitcoinu za 2 000 dolárov v apríli 2019 a potom ste ho o dva mesiace predali za 4 000 dolárov, máte kapitálový zisk 2 000 dolárov. Tento zisk nahlásite vo svojom daňovom priznaní a podľa toho, do akej daňovej skupiny spadáte, budete platiť určité percento dane zo zisku. Sadzby kolíšu na základe vášho daňového pásma a podľa toho, či išlo o krátkodobý vs. dlhodobý zisk. 


Na druhú stranu, ak ste svoju kryptomenu predali za menej, ako ste ju kúpili, môžete túto kapitálovú stratu odpísať, aby ste ušetrili peniaze na svojom daňovom účte. To všetko vám môže znieť povedome, pretože to je presne to, ako fungujú dane z akcií (forma majetku).

Ak sa chcete úplne ponoriť, môžete si prečítať náš blogový príspevok Sprievodca daňami z kryptomeny z roku 2019

Prečo IRS zvyšuje vymáhanie dane z kryptomeny?

IRS je znepokojený tým, že kryptomena sa používa ako nástroj na vyhýbanie sa daniam. Pridaním tohto povinného začiarkavacieho políčka k novému harmonogramu 1 040 bude každý americký daňový poplatník musieť deklarovať, či kryptomenu tak či onak použil alebo nepoužil. IRS to používa ako nástroj na zvýšenie súladu s daňou z kryptomeny a zníženie schém prania špinavých peňazí a vyhýbania sa daňovým povinnostiam..

Nie je potrebné prepadať panike

Toto nie je koniec sveta. Kedykoľvek sa objaví nová trieda aktív s vysokým rastom, spoločnosti a vlády pomaly prídu na to, ako by mala splynúť so súčasným svetom. Toto je jednoducho vývoj kryptomien, ako je bitcoin, ktorý sa stáva čoraz viac mainstreamovým. Aby mohlo dôjsť k masovému prijatiu, musia byť jasné pravidlá a nariadenia týkajúce sa kryptomeny. Zrozumiteľnosť umožňuje bežným ľuďom získať úroveň pohodlia a znalosti s novým majetkom, ako je bitcoin.

Ako nahlásiť kryptomenu zo svojich daní

Ak chcete správne zaznamenať a nahlásiť svoje krypto transakcie, musíte vyplniť formulár 8949 IRS.

Zoznam všetkých predajov, obchodov a dispozícií kryptomeny na formulári 8949 (na obrázku nižšie) spolu s dátumom, kedy ste kryptomenu získali, dátumom predaja alebo obchodovania, vašimi výnosmi (spravodlivá trhová hodnota), nákladovou základňou a vašim ziskom alebo stratou . Keď budete mať každý obchod uvedený v zozname, sčítajte ich dole a preneste túto sumu do svojho plánu 1040 D. Zahrňte obidve tieto formuláre do ročného daňového priznania..

Podrobný postup procesu vytvárania prehľadov nájdete v našom článku na stránke vykazovanie kryptomeny na daniach. Môžete sa tiež pozrieť na krátke video uvedené nižšie, aby ste videli príklad vyplňovania formulára 8949. 

Ako vždy je dobré poradiť sa s daňový profesionál ohľadom vašej konkrétnej situácie.

Čo robiť, ak ste „zabudli“ na vykazovanie kryptomeny pri daňových priznaniach z predchádzajúcich rokov

Možno ste zabudli alebo len nevedeli, že do daňového priznania musíte zapisovať svoje zisky a straty z kryptomeny. Je to čestná chyba. Ak sa nachádzate v tejto situácii, najlepším spôsobom je zmeniť výnosy z predchádzajúcich rokov. Týmto procesom prechádzame v našom blogovom príspevku o ktorým sa menia a dopĺňajú kryptové daňové priznania.

IRS nová 1040 kryptomena

Softvér na zdanenie kryptomeny

Výpočet všetkých ziskov a strát vášho kryptomeny a ich vykazovanie na 8949 môže byť niekedy zložitou úlohou. Burzy kryptomeny príliš nepomáhajú, pokiaľ ide o daňové výkazníctvo (prečítajte si prečo tu) a nič nie je kótované v USD.

Softvér na zdanenie kryptomeny ako CryptoTrader.Tax je riešenie postavené na automatizáciu celého procesu hlásenia kryptotermálnej dane pre obchodníkov a používateľov kryptomeny. Tiež ponúkajú nástroj špeciálne pre daňových odborníkov. Jednoducho importujte svoje obchody a transakcie z vašich búrz do softvéru a kliknutím na tlačidlo vygeneruje potrebné daňové doklady, ako je 8949..

Kryptomena IRS 1040

Vygenerované daňové správy môžete previesť k daňovému odborníkovi alebo ich jednoducho nahrať do softvéru na registráciu daní, ako je TurboTax alebo TaxAct. Môžete sa dozvedieť viac o ako tu funguje CryptoTrader.Tax.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector