Uphold sa stal jednou z popredných platforiem a búrz kryptomeny na dnešnom trhu. Vďaka obchodovaniu bez provízie a nápadnému novému rozhraniu, ktoré vám umožní obchodovať s akýmkoľvek podporovaným majetkom do 10 sekúnd, Uphold prilákal na svoju platformu státisíce investorov kryptomeny..

Jednou z problémov, ktorá existuje pre všetky burzy kryptomien vrátane Uphold, je daňové vykazovanie. Z dôvodu prenositeľnosti kryptomien burzy kryptomeny ako Uphold nedokážu používateľom automaticky poskytovať dokumenty o kapitálových ziskoch a stratách potrebné na vykazovanie krypto daní. Táto príručka rozoberá prečo to je a vysvetľuje, ako môžete stále úspešne vykonávať svoju udržiavaciu daň a budovať svoje potrebné správy o kryptomene

Dane z kryptomeny 101 – ako to funguje?

Vo väčšine krajín sa s kryptomenami zaobchádza ako s majetok na daňové účely, nie ako mena. Rovnako ako pri iných formách majetku – akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti – aj pri predaji, obchodovaní alebo inom nakladaní s kryptomenou za viac alebo menej, ako ste ju získali, vzniká povinnosť hlásenia daní.. 

Výsledkom je, že obchodovanie s kryptomenami vyzerá na daňové účely podobne ako obchodovanie s akciami.

Ak by ste napríklad kúpili 0,2 bitcoinu za 2 000 dolárov v máji 2018 a potom ho o dva mesiace predali za 3 000 dolárov, dosiahli by ste kapitálový zisk 1 000 dolárov. Tento zisk nahlásite vo svojom daňovom priznaní a podľa toho, do akej daňovej skupiny spadáte, zaplatíte určité percento dane zo zisku. Sadzby kolíšu na základe vášho daňového pásma a podľa toho, či išlo o krátkodobý vs. dlhodobý zisk. To platí pre všetky kryptomeny.

Pravidlá sa samozrejme mierne líšia v závislosti od jurisdikcie. Uistite sa, že rozumiete konkrétnostiam, ktoré platia vo vašej krajine. V našom blogovom príspevku rozoberáme základy krypto daní, Sprievodca daňami z kryptomeny.

Udržať dane – porozumenie výzve

Prvou výzvou vo svete vykazovania krypto daní je skutočnosť, že mnoho obchodov na kryptoburzových burzách ako Uphold je kótovaných v iných kryptomenách. Pretože musíte v čase svojich obchodov počítať reálnu trhovú hodnotu vo svojej miestnej mene FIAT, je ťažké vykázať.

Druhý problém – a oveľa väčší – pochádza zo základnej podstaty kryptomeny. Pretože ste schopní posielať kryptomeny ako bitcoin do a zo siete Uphold, napríklad posielanie bitcoinov z vonkajšej peňaženky do vašej peňaženky Uphold, Uphold nemá ako zistiť, za akú cenu (nákladovú základňu) ste dané kryptomenu získali. Základ nákladov je základný údaj, ktorý potrebujete pri výpočte svojich krypto daní. Z tohto dôvodu Uphold spolu so všetkými ostatnými významnými burzami zápasí s poskytovaním bežne prijatých daňových správ ako 1099-B svojim používateľom..


O tomto zásadnom probléme sme sa podrobnejšie rozprávali v našom blogovom príspevku o výzvy na hlásenie daní z kryptomeny pre burzy.

Kryptoburzy nemôžu automaticky poskytovať správy o kapitálových ziskoch a stratách

Vzhľadom na prenosnú povahu kryptomien, o ktorej sme hovorili vyššie, burzy ako Uphold nemajú schopnosť poskytovať presné daňové správy s podrobnými údajmi o vašich kapitálových ziskoch a stratách. O tomto rébusu hovoríme ďalej v našom blogovom príspevku: Problém dane z kryptomeny. To platí pre všetky hlavné burzy ako Binance, Coinbase, Kraken a ďalšie. 

Niektorí používatelia aplikácie Uphold dostanú a Formulár 1099-K na konci roka (ak ste mali viac ako 200 transakcií a viac ako 20 000 dolárov v súhrnných transakciách). Pretože tento dokument podrobne neuvádza nákladový základ, nie je užitočný pri vykazovaní kapitálových ziskov a strát. Môžete sa dozvedieť viac o tom, ako 1099-K funguje a čo by ste s ňou mali robiť tu

Ako teda dostanem potrebné daňové správy?

Ak chcete správne zostaviť potrebné formuláre kryptomeny, musíte zhromaždiť všetky svoje údaje o kryptomene, ktoré tvoria vaše nákupy, predaje, obchody, kvapky vzduchu, vidly, vyťažené mince, výmeny a výmeny všetky výmeny a platformy, ktoré používate.

Môžete to urobiť ručne tak, že exportujete všetky svoje súbory histórie obchodovania z búrz a vykonáte transakciu kapitálových ziskov a strát pre každý obchod. Tento článok pomocníka popisuje spôsob získania súboru Potvrdiť súbor histórie obchodovania. Akonáhle budete mať svoju obchodnú históriu, každá daňová udalosť by sa mala zaznamenať na formulári 8949 a váš čistý zisk by sa mal preniesť do vášho plánu 1040 D. Prechádzame procesom manuálneho vykazovania v našom článku: ako vykázať kryptomenu na daniach.

Softvér na šifrovanie daní

Prípadne môžete použiť daňový softvér špecifický pre kryptomeny CryptoTrader.Tax zautomatizovať celý proces vykazovania daní. 

Pri použití softvéru na kryptotermálnu daň jednoducho importujete celú svoju históriu transakcií zo všetkých svojich búrz na platformu. Môžete to urobiť tak, že vložíte súbor histórie obchodovania z burzy alebo priamo pripojíte svoj účet Uphold. Softvér automaticky roztriedi a vyčistí vaše historické údaje o transakciách a vytvorí požadované daňové formuláre kliknutím na tlačidlo. 

Zachovať dane

Podajte tieto vygenerované daňové správy daňovému odborníkovi, sami si ich založte alebo ich nahrajte do svojho obľúbeného softvéru na registráciu daní TurboTax pre kryptomenu alebo TaxAct pomocou partnerstiev CryptoTrader.Tax.

Môžete sa dozvedieť viac o tom, ako CryptoTrader.Tax automatizuje proces vykazovania krypto daní práve tu!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector