Kryptomeny ako fork Bitcoin Cash, ktoré sa vyskytli 1. augusta 2017, sú dnes vo svete kryptomeny celkom bežné. Vďaka nové usmernenie IRS ktorá vyšla v októbri 2019, je teraz zrejmé, ako sa s hard forkami kryptomeny zaobchádza z daňového hľadiska v USA. V tejto príručke skúmame, o aké udalosti ide, a osvedčené postupy pri ich riešení pri podávaní daňových správ..

Môžete sa tiež dozvedieť viac o tom, ako sa kryptomena všeobecne zdaňuje, pomocou nášho systému Kompletný sprievodca po daniach z kryptomeny.

Kryptomena Forks

Hard fork pre kryptomenu je permanentná odchýlka od predchádzajúcej verzie blockchainu. Zatiaľ čo mäkké vidlice udržiavajú kompatibilitu medzi týmito dvoma reťazcami, tvrdé vidlice vytvárajú navzájom nekompatibilné reťaze. Ktokoľvek, kto drží mince pred a počas vidlice, bude mať mince na oboch reťaziach po tom, čo dôjde k vidličke. To môže mať významný vplyv na vaše dane.

S touto „vidlicou“ v blockchaine nasleduje jedna cesta za novým, inovovaným blockchainom a druhá cesta pokračuje starou cestou. Spravidla si po krátkom čase tí v starom reťazci uvedomia, že ich verzia blockchainu je zastaraná alebo irelevantná a rýchlo upgradujú na najnovšiu verziu.

Príklad:

Bitcoinová hotovostná vidlica poskytla jednu „bezplatnú“ bitcoinovú hotovostnú mincu za každý bitcoin, ktorý ste držali – pokiaľ ste používali spoľahlivú peňaženku alebo zmenáreň. Ak ste držali 3 bitcoiny pred pevnou vidličkou, dostali ste 3. bitcoin hotovosť 1. augusta 2017. Dnes majú tieto 3 bitcoinové hotovosti hodnotu viac ako 750 dolárov. 

Prečo sa vidličky stávajú?

Správne bezpečnostné riziká – Softvér blockchain môže obsahovať inherentné chyby zabezpečenia, ktoré je potrebné opraviť skôr, ako ich hacker využije. V týchto prípadoch môže byť na ochranu väčšieho ekosystému potrebná tvrdá vidlica.


Pridajte novú funkčnosť – Správcovia kryptomeny môžu chcieť pridať novú funkcionalitu, ktorá bez hard forku nie je možná. Napríklad pevná vidlica Ethereum Byzantium bola povinnou aktualizáciou na zlepšenie súkromia a škálovateľnosti.

Reverzné predchádzajúce transakcie – Na vrátenie predchádzajúcich transakcií v blockchaine je možné použiť pevnú vidličku. Toto bolo viditeľné v prípade tvrdej vidlice zvrátiť hack na DAO (decentralizovaná autonómna organizácia) na blockchaine Ethereum.

Ako funguje IRS daňová kryptomena?

IRS pojednáva o kryptomenách vo svojich nových pokynoch a rozhodovaní o kryptomene, 2019-24

Ak určitá kryptomena, ktorú držíte, prejde tvrdým forkom, ktorý „nastane, keď kryptomena podstúpi zmenu protokolu, ktorá vedie k trvalému odklonu od staršej distribuovanej knihy“, nová vidlicová kryptomena, ktorú dostanete, je zdanená ako príjem. Váš základ nákladov v novo prijatej kryptomene sa stane príjmom, ktorý ste uznali.

Napríklad – ak ste v júli 2017 držali 2,5 bitcoinu a dostali ste 2,5 bitcoinovej hotovosti v dôsledku hard forku bitcoinovej hotovosti, uznáte to, že ste dostali 2,5 bitcoinovej hotovosti ako príjem v reálnej trhovej hodnote bitcoinovej hotovosti v čase, keď bol prijatý. Ak by sa bitcoin cash v ten deň obchodoval za 500 dolárov za kus, vykázali by ste bežný príjem vo výške 1 250 dolárov (500 dolárov * 2,5). Vaša základňa nákladov v tejto bitcoinovej hotovosti sa stáva 1 250 dolárov.

Ak po hard forku nedostanete nové kryptomeny, nebudete mať žiadny zdaniteľný príjem. Zdroj: A21, A22, A23, A24

Kryptomena Soft Forks

Soft fork pre kryptomenu „nevedie k vytvoreniu novej kryptomeny, čo znamená, že nemá za následok žiadny príjem.“ Takže ak vaša kryptomena prechádza zmenou protokolu, ale vytvorí novú kryptomenu – neuznávate žiadny príjem. Zdroj: A29

Kvapky vzduchu v kryptomene

Ak prijímate kryptomenu z výsadku („distribúcia kryptomeny na adresy distribuovanej hlavnej knihy viacerých daňových poplatníkov“), výnos z tejto prijatej kryptomeny vykážete v deň / čas, kedy bola prijatá. Výška vykázaného príjmu by sa mala určiť pomocou reálnej trhovej hodnoty kryptomeny v danom čase. 

Ak ste v prípade udalosti výsadku nedostali žiadnu kryptomenu, neuznávate príjem, pretože ste nehnuteľnosť nedostali.

Kryptomena dane z pevných vidličiek

Softvér na zdanenie kryptomeny

Môžete využiť softvér na kryptomenu ako CryptoTrader.Tax, ktorý vám automaticky zúčtuje všetky vaše hard forky a airdropy v súlade s novými pokynmi IRS..

Softvér na zdanenie kryptomeny

Jednoducho importujte všetky svoje obchody a transakcie s kryptomenami do platformy. V kroku 3 CryptoTrader.Tax môžete pridať ľubovoľnú kryptomenu, ktorú ste dostali v dôsledku výsadku alebo hard forku. Tieto transakcie jednoducho označte ako udalosť „Vidlička“ alebo „výsadok“. Každému z nich bude v čase prijatia priradená príslušná nákladová báza a spravodlivá trhová hodnota v USD, čo vám umožní okamžite vygenerovať potrebné daňové doklady kliknutím na tlačidlo. Pomocou CryptoTrader.Tax partnerstvo s Intuit, tieto prehľady môžete dokonca importovať priamo do priečinka TurboTax pre ľahké registrácie daní alebo ich importujte do svojho preferovaného softvéru na registráciu daní, ak ste daňovým profesionálom.

Môžeš začnite zadarmo s CryptoTrader.Tax a uvidíte, aké ľahké je vaše vykazovanie krypto daní, alebo kliknutím získate ďalšie informácie ako to funguje.

Zrieknutie sa zodpovednosti – tento príspevok slúži iba na informačné účely a nemal by sa vykladať ako daňové alebo investičné poradenstvo. O tom, ako máte zaobchádzať so zdaňovaním digitálnych mien, obráťte sa na svojho daňového experta, CPA alebo daňového právnika.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector