Kanadskej daňovej politike pre kryptomeny sa venuje čoraz väčšia pozornosť, pretože bitcoiny a ďalšie kryptomeny si za posledných pár rokov získali výraznú popularitu. Táto príručka pojednáva o tom, ako sa kryptomeny zdaňujú v Kanade, a poskytuje tipy, ako uľahčiť a urýchliť dodržiavanie daňových predpisov občanom pomocou softvér na kryptomenu

Zrieknutie sa zodpovednosti: Táto príručka je poskytnutá len na informačné účely. Nie je zamýšľané ako náhrada za daňové, audítorské, účtovné, investičné, finančné alebo právne poradenstvo.

Ako sa kryptomena zdaňuje v Kanade? 

Kanadská daňová agentúra (CRA) zaobchádza s kryptomenou ako s komoditou na daňové účely. To znamená, že s akýmkoľvek príjmom, ktorý získate z transakcií týkajúcich sa kryptomeny, sa zaobchádza buď ako s príjmom z podnikania, alebo ako s kapitálovým výnosom – v závislosti od toho, či podnikáte alebo nie „ako podnik“ alebo jednoducho „ako hobby“. Podobne, ak vám vzniknú straty, tieto sa na daňové účely považujú buď za obchodné straty, alebo za kapitálové straty.

V Kanade sa tieto dve rôzne formy príjmu – príjem z podnikania vs. kapitálové zisky – zdaňujú odlišne. 100% z príjmu z podnikania je zdaniteľných, kde je zdanených iba 50% z príjmu z kapitálových výnosov. Pre väčšinu Kanaďanov, ktorí príležitostne investujú do kryptomeny, ako je bitcoin, sa ich súvisiace príjmy budú považovať za kapitálové zisky, nie za príjmy z podnikania. 

Je na vás, aby ste správne určili, ako by sa mali vaše transakcie klasifikovať.

Príklad príjmu z podnikania

John pravidelne nakupuje a predáva rôzne druhy kryptomien. Venuje osobitnú pozornosť výkyvom v hodnote kryptomien a má v úmysle z týchto výkyvov profitovať. Jeho aktivity sú v súlade s niekým, kto sa venuje podnikaniu denného obchodu. V roku 2017 John predal rôzne kryptomeny v hodnote 240 000 dolárov, ktoré pôvodne kúpil za 200 000 dolárov. Jeho čistý zisk je 40 000 dolárov. Keďže John aktívne obchoduje s kryptomenou, čo je obchodná činnosť, musí vo svojom priznaní k dani z príjmu za rok 2017 vykázať príjem z podnikania vo výške 40 000 dolárov.

Príklad kapitálových ziskov

Nick našiel dohodu o obývacej izbe u online predajcu, ktorý akceptuje bitcoiny. Nick za nákup nábytku získal bitcoin v hodnote 3 500 dolárov. V čase, keď kúpil nábytok a premenil svoje zvyšné bitcoiny späť na doláre, hodnota Nickovho bitcoinu vzrástla o 500 dolárov. Zisk, ktorý dosiahol Nick, bol spôsobený kapitálom, takže Nick musí vo svojom daňovom priznaní k dani z príjmu vykázať zisk vo výške 500 dolárov. Iba 50% (250 dolárov) z tohto kapitálového zisku je však v skutočnosti zdaniteľných.

Ďalšie informácie o tom, či by sa vaša aktivita v oblasti kryptomeny mala zdaňovať ako príjem z podnikania alebo kapitálové zisky, nájdete tu usmernenia CRA.


Kedy dlžím dane?

Podobne ako pri iných investíciách, aj pri likvidácii svojej kryptomeny spustíte požiadavku na daňové hlásenie.

Dispozícia označuje spôsob, ako sa niečoho zbavíte, napríklad tak, že to dáte, predáte alebo prevediete. Všeobecne platí, že iba vlastníctvo alebo držanie kryptomeny nie je zdaniteľné. Daňové následky však vyvolávate, ak vykonáte niektorý z týchto krokov:

  • predať alebo darovať kryptomenu
  • obchodujte alebo vymieňajte kryptomenu vrátane predaja jednej kryptomeny, aby ste získali inú kryptomenu
  • prevádzať kryptomenu na vládnu menu, napríklad na kanadské doláre
  • používať kryptomenu na nákup tovaru alebo služieb

Zjednodušene povedané, keď sa zbavíte svojej kryptomeny vykonaním niektorej z vyššie uvedených činností, spustíte zisk alebo stratu, ktorú je potrebné vykázať na vašich daniach. 

Príklad obchodovania kryptomena-kryptomena

30. júla 2018 Jordan kúpil 100 jednotiek Ethereum, ktoré mali hodnotu 20 600 dolárov. Na tento nákup použila Jordan 2,5061 bitcoinu, ktorý sa v daný deň obchodoval za 8 220 dolárov za jednotku, čo je v prepočte 20 600 dolárov. V tomto prípade Jordan zlikvidoval tento bitcoin obchodovaním za 100 ETH. Jordan pôvodne kúpil 2.5061 bitcoin 5. mája 2018 za 15 000 dolárov. Jordánsky kapitálový zisk sa počíta takto:

20 600 dolárov [reálna trhová hodnota 2,5061 bitcoinov v čase transakcie] 

– 15 000 dolárov [upravená nákladová báza 2,5061 bitcoinov, ich pôvodná nákupná cena]

= Kapitálový zisk 5 600 dolárov

Kapitálový zisk 5 600 dolárov zdanený 50% = 2 800 dolárov zdaniteľný kapitálový zisk

Ak by naopak pôvodná kúpna cena 2,5061 bitcoinov bola pôvodne 25 000 dolárov, ale v čase, keď ich Francis vymenil za 100 jednotiek éteru, mali hodnotu iba 20 600 dolárov, utrpel by kapitálovú stratu. Strata kapitálu sa počíta takto:

20 600 dolárov [reálna trhová hodnota 2,5061 bitcoinov v čase transakcie]

– 25 000 dolárov [upravená základňa nákladov 2,5061 bitcoinov, ich pôvodná nákupná cena]

= Strata kapitálu 4 400 dolárov

Strata kapitálu vo výške 4 400 USD × 50% = 2 200 dolárov, prípustná strata kapitálu

Tento príklad predpokladá, že príslušná kryptomena bola držaná ako investícia; ak by však k tejto transakcii došlo v priebehu podnikania, musela by sa celá suma 5 600 dolárov vykázať ako príjem v prvej transakcii a celých 4 400 dolárov by sa vykázať ako strata v druhej transakcii.

Zrekapitulujeme si, že keď zlikvidujete svoju kryptomenu, uvedomíte si jej zisk alebo stratu. Odpočítajte reálnu trhovú hodnotu v čase predaja od pôvodnej nákladovej základne (nákupná cena), aby ste vypočítali svoj celkový zisk alebo stratu.

Upravený základ nákladov – účtovná metóda

CRA vyžaduje na výpočet vašich ziskov a strát z kryptomeny metódu výpočtu nákladov na základe upravených nákladov (ACB) – na rozdiel od USA, ktoré požadujú FIFO, LIFO alebo konkrétna identifikácia.

Váš ACB je celková priemerná cena (v CAD) každej jednotky danej kryptomeny v danom okamihu.

Povedzme napríklad, že mám sériu nákupov bitcoinov: 

9.9.18 – Nakúpte 0,1 BTC za 1 000 dolárov

10.9.18 – Nakúpte 0,1 BTC za 1 300 dolárov

11. september 18 – Nakúpte 0,1 BTC za 900 dolárov

Môj upravený základ nákladov na 0,1 BTC by bol 1 066,67 USD (1 000 + 1 300 + 900) / (3). Môj ACB za 0,3 BTC by bol 3 200 dolárov.

Preto, ak o dva mesiace predám 0,1 BTC za 1 500 dolárov, vypočítam svoj zisk pomocou tohto priemeru priemerných nákladov.

Výťažok – ACB = zisk / strata

1 500 dolárov – 1 066,67 dolárov = 433,33 dolárov kapitálový zisk

216,67 USD je zdaňovaných (50% * 433,33 USD) ako kapitálové zisky.

Keď nakúpite nové množstvo bitcoinu, celková ACB sa prepočíta na predchádzajúcu celkovú ACB plus celkové náklady na nové akcie plus akékoľvek transakčné náklady. Môže byť užitočné využiť napríklad softvér na daň z kryptomeny CryptoTrader.Tax ktorá tieto výpočty automaticky spracováva za vás – vrátane všetkých poplatkov za transakcie. Môžete sa tiež dozvedieť viac o tom, ako fungujú výpočty ACB tu.

Výzva pre obchodníkov

Tieto výpočty kapitálových ziskov a strát spôsobujú obchodníkom s kryptomenami rôzne problémy. Niektorí obchodníci obchodujú s kryptami mesiace, možno roky a v čase, keď s ním obchodovali, nesledovali svoje upravené náklady alebo spravodlivú trhovú hodnotu ich kryptomeny.. 

Tiež nie je ľahké sledovať hodnoty CAD pre väčšinu obchodov, pretože sú zvyčajne kótované v iných hodnotách kryptomeny, nie v CAD.

Obchodníci potrebujú informácie o základoch nákladov a spravodlivej trhovej hodnote, aby mohli presne zaúčtovať dane. V závislosti na objeme obchodov, ktoré ste vykonali, môže byť výpočet ziskov veľmi zdĺhavý a potenciálne nemožný urobiť ručne, ak ste si neviedli perfektné záznamy. Kvôli tejto výzve používa veľa kanadských používateľov kryptomeny kalkulačky dane z kryptomeny zautomatizovať celý proces vykazovania daní.

Ťažba kryptomeny 

Zatiaľ čo ťažbu kryptomeny možno občas považovať za hobby, je pravdepodobnejšie, že ťažbou kryptomeny generujete obchodné príjmy. Tento príjem by sa mal zaznamenávať spolu s ostatnými bežnými príjmami z podnikania. Môžete odpisovať súvisiace výdavky (napríklad elektrina).

Vzduchové kvapky a vidlice

V prípade kvapiek na vzduch a tvrdých vidličiek je na rozdiel od USA, kde je vedenie nejasné, v Kanade základ nákladov pre tieto mince nulový. Preto pri likvidácii mincí sa celý výťažok považuje za kapitálové zisky (pre jednotlivcov) alebo príjem (pre podniky).

Vykazovanie kryptomeny na vašich daniach

Mali by sa vykazovať kapitálové zisky z vašich transakcií s kryptomenami Príloha 3 Formulár. Na druhej strane by sa mal vykazovať váš príjem z podnikania T2125 Vyhlásenie o obchodných alebo profesionálnych činnostiach.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector