John Smith sa zapojil do podpory nášho živého chatu tu CryptoTrader.Tax v piatok večer (zmenili sme jeho skutočné meno, aby sme chránili jeho totožnosť). Bol v strese, pretože dostal oznámenie CP2000 od IRS, v ktorom tvrdil, že v roku 2018 podhlásil svoj príjem o viac ako 250 000 dolárov, pretože do svojich daní nezahrnul svoju činnosť v oblasti investovania do kryptomeny. V dôsledku tohto nedostatočného vykazovania IRS tvrdila, že John dlží na daniach a pokutách 127 000 dolárov.

Kryptomena CP2000

Toto oznámenie bolo samozrejme úplne nepresné a v skutočnosti to bol John, ktorému IRS skutočne dlžil peniaze, pretože v tom roku utrpel straty investícií do kryptomeny vo výške 2 000 dolárov..

Bohužiaľ, John nebol sám, kto dostal list CP2000. Za posledné dva dni nás kontaktovali desiatky osôb, ktoré dostali rovnaké oznámenie od IRS ako John.

Všetky tieto daňové nehody súvisiace s kryptomenami CP2000 vyplývajú zo skutočnosti, že Coinbase a iné burzy používajú formulár 1099K hlásiť výnosy z kryptomeny IRS. Toto je problém a nižšie sa ním zaoberáme ďalej.

Ako fungujú krypto dane

IRS zaobchádza s kryptomenami ako s majetkom na daňové účely. Rovnako ako pri iných formách majetku (t. J. Akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti), aj pri predaji, obchodovaní alebo inom nakladaní s kryptomenou za viac alebo menej, ako ste ju kúpili, vám vzniká povinnosť hlásenia daní. Tieto dane sa bežne označujú ako dane z kapitálových výnosov.

V tomto zmysle vyzerá obchodovanie s kryptomenami podobne ako obchodovanie s akciami na daňové účely.

Napríklad, ak ste v máji 2018 kúpili 0,2 bitcoinu za 2 000 dolárov a potom ste ho o dva mesiace predali za 3 000 dolárov, máte kapitálový zisk 1 000 dolárov. Tento zisk nahlásite vo svojom daňovom priznaní a podľa toho, do akej daňovej skupiny spadáte, zaplatíte určité percento dane zo zisku. Sadzby kolíšu na základe vášho daňového pásma a podľa toho, či išlo o krátkodobý vs. dlhodobý zisk. To platí pre všetky kryptomeny.

Prípadne, ak ste svoju kryptomenu predali za menej, ako ste ju získali, môžete odpísať túto kapitálovú stratu aby ste ušetrili peniaze na svojich krypto daniach.

Ďalej sa ponoríme do všetkého, čo potrebujete vedieť o tom, ako sa kryptomena zdaňuje, v našom blogovom príspevku, Sprievodca kryptomenovými a bitcoinovými daňami.

CP2000 – Prečo ste dostali jeden?

CP2000 je oznámenie, ktoré sa automaticky odošle, keď IRS dostane informácie o príjmoch, ktoré neboli uvedené vo vašom daňovom priznaní.

Tieto oznámenia sa často spúšťajú zo systému hlásenia 1099.

Pravdepodobne ste všeobecne dobre oboznámení s tým, ako funguje 1099 informácií. Dnes existuje presne 20 rôznych typov 1099 (1099-B, 1099-K, 1099-DIV atď.) A každý z nich slúži na ten istý všeobecný účel: poskytovanie informácií daňovému úradu (IRS) o určitých druhy príjmu zo zdrojov nesúvisiacich so zamestnaním.

Ak zabudnete zaregistrovať príjem z jednej z 1099, pravdepodobne dostanete oznámenie CP2000 od úradu IRS.

Napríklad, ak ste celý rok jazdili za Uber, ale neuviedli ste žiadny z vašich výnosov z Uber na daniach, pravdepodobne by ste dostali CP2000.

Je to tak preto, lebo spoločnosť Uber je povinná poslať vám (vodičovi Uberu) aj úradu IRS kópiu vašej kópie 1099 s podrobnými údajmi o vašich príjmoch za daný rok. Ak IRS zistí, že do vášho daňového priznania nebol zahrnutý príjem, ktorý ste dostali za vedenie vozidla pre Uber, spustí sa oznámenie CP2000.

V našom prípade kryptomeny uvedenom vyššie je dôvodom, prečo John dostal CP2000, pretože Coinbase poslal IRS 1099-K s podrobnosťami o jeho kryptoaktivite 292 427 dolárov (ako je vidieť na obrázku nižšie).

CP2000 Coinbase

Problém s 1099-K

Ako je vysvetlené v našom blogový príspevok o formulári 1099-K pre kryptomenu, 1099-K je informačný formulár používaný na hlásenie transakcií kreditnými kartami a sieťových platieb tretích strán prijatých v priebehu roka.

Hrubá suma platby, ktorá sa má nahlasovať, na vašom 1099-K nie predstavujú všetky zisky alebo straty, ktoré musíte nahlásiť IRS. Iba hlási hrubý výnos zo všetkých transakcií, ktoré ste v sieti uskutočnili – v tomto prípade Coinbase.  

Toto je problém s touto formou. Namiesto hlásenia ziskov a strát (čo sú skutočné čísla, ktoré potrebujete pre daňové hlásenie), 1099-K sumarizuje všetky vaše obchody a predaje, ktoré sa udiali na vašom účte Coinbase, a toto číslo hlási IRS. Vďaka tomu to vyzerá, akoby ste mali v daňovom priznaní obrovské množstvo nevykázaných príjmov.

1099-K nikdy nemal byť formou pre kryptoburzy, ktoré sa majú používať na vykazovanie príjmu. Bol navrhnutý na vykazovanie zárobkov z platforiem, kde vám platby vyplácajú priamo obchodníci tretích strán, ako sú Uber, Lyft a Etsy. Táto forma nedáva zmysel v súvislosti s kryptomenovými burzami, a napriek tomu sa mnoho významných búrz, ako je Coinbase, rozhodlo, že práve 1099 použijú na hlásenie informácií o príjmoch zákazníkov.

CryptoTrader.Tax

Ako môžete vyriešiť problém?

Ak ste dostali jedno z týchto oznámení, je rozumné porozprávať sa so svojím daňovým poradcom.

Nedorozumenie možno pravdepodobne vyriešiť vypracovaním jednoduchého listu s odpoveďou úradu IRS, ktorý vysvetlí situáciu a preukáže im, aké boli vaše skutočné zisky a straty. Tu je vzorový list odpovede, ktorý môžete použiť.

Ak ste tak ešte neurobili, mali by ste si tiež vypočítať svoje zisky a straty zo všetkých svojich obchodných aktivít v príslušnom roku, aby ste mali pre IRS dôkaz o tom, aký bol váš skutočný príjem..

Môžete to urobiť ručne alebo môžete použiť softvér na zdanenie kryptomeny CryptoTrader.Tax automaticky vytvoriť vaše správy o kryptomene pre teba.

Máte akékoľvek otázky?

Ak máte nejaké otázky týkajúce sa konkrétneho scenára, v ktorom sa nachádzate, náš tím zákazníckej podpory naživo vám rád pomôže! Môžete nás kontaktovať z nášho widgetu živého chatu v našom domovská stránka.

Tento príspevok slúži iba na informačné účely a nemal by sa chápať ako daňové alebo investičné poradenstvo. O tom, ako máte zaobchádzať so zdaňovaním digitálnych mien, obráťte sa na svojho daňového experta, CPA alebo daňového právnika.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me