Teraz už verím, že viete o poplatkoch za bitcoinové transakcie a poplatkoch za bitcoinové bloky, ktoré baníci dostanú ako odmenu za ťažbu správnych bitcoinových blokov.

Ak o tom neviete, vrelo vám odporúčam prečítať si môj Ťažba bitcoinov článok, aby ste pochopili, ako baníci fungujú a aká je ich motivácia.

Pre začiatočníkov však ťažia Bitcoin, pretože dostanú blokovú odmenu (v súčasnosti 12,5 BTC) plus poplatok za ťažbu bloku za úspešnú ťažbu bitcoinového bloku.

A z týchto dvoch odmien je bloková odmena (12,5 BTC) pevná, ale poplatok za ťažbu blokov sa líši v závislosti od toho, aký druh transakcií sa snažia zahrnúť do svojho perspektívneho bloku.

Pravidlom je, že baníci sa vždy najskôr pokúsia zahrnúť tieto transakcie do bloku, ktorý má spojené vyššie transakčné poplatky, a preto ste si mnohokrát určite všimli, že na uskutočnenie transakcie musíte čakať hodiny alebo dokonca dni.

Stáva sa to často kvôli veľmi menšiemu poplatku za transakciu spojenému s transakciou.

Nie je to ideálny stav, v ktorom sa nachádzate, najmä keď niekomu platíte a on / ona musí čakať tak dlho.

Na druhej strane ste tiež uviaznutí, pretože teraz nemôžete použiť rovnaké nepotvrdené mince na opätovné vyplatenie príjemcovi čakajúcemu na druhej strane.

  • Aký je spôsob, ako odlepiť vašu uviaznutú nepotvrdenú transakciu?
  • Existuje nejaký spôsob, ako nahradiť starú transakciu?

Ukázalo sa, že existuje cesta von a riešenie sa volá Nahradiť podľa poplatkov.

Poďme sa ponoriť a uvidíme, čo to je?

Čo je RBF (nahradiť podľa poplatku) v bitcoine?

Nahradenie jednej verzie nepotvrdenej transakcie inou verziou transakcie, pri ktorej sa platí vyšší transakčný poplatok, sa nazýva RBF (Replace-By-Fees).

To sa robí predovšetkým preto, aby sa nahradila stará nepotvrdená transakcia, ktorá nejaký čas leží v bitcoinovom mempoole a ťažiari si ju nevyberajú kvôli nízkym poplatkom za transakcie..

Zvážte tento príklad:

Alica pošle Bobovi 1 BTC s 0,0001 BTC ako poplatkom, pretože to pre Alicu nebolo prioritou a ani Bob sa s platbou neponáhľal.

Ale hodiny ubiehali a neskôr začal Bob požadovať svoje BTC, pretože ho chcel ďalej použiť na spustenie svojich operácií a dokončenie transakcií, za ktoré bol zodpovedný..

Keď videla oneskorenie a pochopenie fungovania bitcoinovej transakcie, Alice sa rozhodla vydať novú transakciu s rovnakým výstupom na rovnakú adresu, ale s vyšším poplatkom za transakciu. (tj. prostredníctvom Nahradiť poplatkami)

Transakcia si potom všimnú baníci a vyzdvihne sa v bloku, pretože transakčný poplatok im dáva zmysel podľa trhových štandardov. (Prečítajte si viac informácií o tom, ako zvoliť príslušné transakčné poplatky za bitcoiny pre vašu transakciu?)

RBF však musí pochopiť, že ak sa nepoužije správne, môže viesť k dvojnásobným problémom s výdavkami, a preto sa príjemca bitcoinov musí ubezpečiť, či je príslušná transakcia už vygenerovaná pomocou funkcie „nahradenia“. ZAP. (o tejto funkcii hovorím ďalej v článku).

Tu je potrebné pochopiť, že ak si všimnete túto funkciu, je to tak ZAP potom musíte počkať, kým transakcia nezíska šesť potvrdení, kým ju budete môcť posúdiť ako úspešnú transakciu.

Na druhej strane, keď si všimnete túto funkciu, môžete kedykoľvek požiadať odosielateľa, aby použil RBF na starú transakciu, ak trvá príliš dlho, kým sa transakcia potvrdí z dôvodu pripojených nižších poplatkov.

Musíte byť však opatrní pri výbere, ktorý typ RBF chcete použiť?

Áno, pretože existujú aj ich varianty a o tom si povieme v nasledujúcej časti, tak poďme na to:

Varianty bitcoinového RBF

  • Plný RBF: Takzvaný „plný RBF“ bezpodmienečne umožňuje, aby transakcia nahradila staršie, pokiaľ je za ňu zaplatený dostatočný poplatok.
  • Prihlásiť RBF: Variant „opt-in“ umožňuje nahradenie iba v prípade, že nahradené transakcie výslovne naznačujú, že umožňujú nahradenie. Táto signalizácia sa vykonáva prostredníctvom poľa „sekvencia“ a definuje ju BIP 125. Nevýhodou tohto variantu je, že používatelia musia vopred vedieť, kedy môžu chcieť nahradiť transakciu. Výsledkom je, že opt-in RBF sa často používa ako predvolené, aj keď by to inak nebolo potrebné.
  • Prvýkrát bezpečný RBF: Variant „first-seen-safe“ umožňuje výmenu iba v prípade, že je splnené ďalšie kritérium: náhradná transakcia musí platiť všetky rovnaké výstupy ako nahradené transakcie..
  • Oneskorené RBF: Oneskorený RBF je variant, ktorý umožňuje bezpodmienečné nahradenie transakcií, ale až po vyťažení daného počtu blokov, pretože uzol prvýkrát videl nahradené transakcie..

Záver

Moja rada po tom, čo som videl veľký bitcoinový nával a preťaženie memcoinu v roku 2017, je vždy používať také bitcoinové peňaženky, ktoré majú predvolene povolené „RBF“, alebo môžete tiež použiť peňaženky, ktoré vám umožňujú využívať funkciu opt-in RBF prítomnú v Electrum peňaženka.

Peňaženka Trezor vám tiež umožňuje mať funkciu Replace-by-Fee, ktorá je potrebná, pretože mempool môže byť rýchlo preťažený. Nechcete predsa riskovať, keď uskutočňujete platby v podnikaní, a vždy chcete, aby ste svoje bitcoiny mohli znova použiť v prípade, že uviaznu kvôli nízkym transakčným poplatkom

Nakoniec, veľmi málo kryptomien podporuje túto vlastnosť RBF, ale ak ju vidíte, je to jednoduchá funkcia implementovateľná na strane uzla. Stále však kryptomena ako Bitcoin Cash zatiaľ nepodporuje funkčnosť nahradenia za poplatok !!

Takže to je dnes od nás všetko v našom článku o bitcoinových sériách a dúfame, že sme vám pomohli lepšie pochopiť funkčnosť bitcoinových RBF.

Ďalej sa vrátime s novým článkom o RBF, ktorý ukazuje, ako môžete používať funkciu RBF v reálnom čase pomocou peňaženky typu Electrum !! Dovtedy čítaj The Money Mongers.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me