Pred nové usmernenie k dani z kryptomeny z roku 2019, nebolo výslovne jasné, ktorú metódu výpočtu nákladov ste mali použiť pri výpočte kapitálových ziskov a strát kryptomeny pre daňové priznanie. Kvôli tejto neistote väčšina obchodníkov v minulosti používala FIFO (prvý-prvý-prvý-von), pretože sa to považovalo za najkonzervatívnejší prístup. Nové usmernenie z roku 2019 oficiálne deklaruje, že je možné použiť konkrétne identifikačné metódy ako LIFO (last-in first-out) alebo HIFO (najvyššia-in-first-out) za predpokladu, že môžete konkrétne identifikovať konkrétne jednotky kryptomeny. To je pre obchodníkov s kryptomenami veľmi dobrá vec a poskytuje im skvelú príležitosť na úsporu daní. 

Ako môžem konkrétne určiť jednotku kryptomeny?

Podľa pokynov IRS môžete jednotku kryptomeny konkrétne identifikovať, ak máte záznamy obsahujúce tieto informácie:

  1. Dátum a čas získania každej jednotky,
  2. Váš základ a spravodlivá trhová hodnota každej jednotky v čase, keď bola získaná,
  3. Dátum a čas predaja, výmeny, výmeny alebo inej likvidácie každej jednotky a
  4. Reálna trhová hodnota každej jednotky pri predaji, výmene alebo predaji a množstvo peňazí alebo hodnota majetku prijatého za každú jednotku

Softvér pre daň z kryptomeny ako CryptoTrader.Tax automaticky za vás sleduje všetky tieto informácie, takže môžete s istotou použiť špecifické metódy výpočtu nákladov na identifikáciu, ako napríklad HIFO alebo LIFO. Všetky tieto informácie budú obsiahnuté vo vašom úplnom prehľade Audit Trail, ktorý CryptoTrader.Tax exportuje všetkým svojim používateľom..

Ste zmätení, ako fungujú dane z kryptomeny? Môžete si vyskúšať naše Kompletný sprievodca z roku 2019 týkajúci sa zdanenia kryptomien pre úplný rozpis.

Ako funguje FIFO, LIFO a HIFO?

FIFO (first-in first-out), LIFO (last-in first-out) a HIFO (high-in first-out) sú jednoducho rôzne metódy používané na výpočet ziskov a strát kryptomeny. Z účtovného hľadiska každá metóda „predáva“ konkrétne aktíva v inom chronologickom poradí, čo nakoniec vedie k odlišnému celkovému počtu kapitálových ziskov alebo strát. Nižšie si rozdelíme, ako jednotlivé metódy fungujú.

FIFO

Používanie princípu first-in-first-out funguje presne tak, ako to znie. Prvá minca, ktorú zakúpite (chronologicky), je prvá minca, ktorá sa počíta za predaj.


Príklad:

15. januára 2018 si na Coinbase kúpite 10 ETH po 500 dolárov. O dva týždne neskôr kúpite ďalšie 3 za 600 dolárov. V júni 2018 predáte 5 ETH za celkovú sumu 3 000 dolárov. 

Ako to funguje pomocou protokolu FIFO?

Ak chcete vypočítať svoj kapitálový zisk z tejto transakcie, musíte vedieť, za akú cenu ste kúpili týchto ETH.

Pretože používame FIFO, kúpna cena tých 5 ETH, ktoré ste predali v júni, bude 2 500 dolárov, pretože každý z nich bol zakúpený za 500 dolárov v prvej skupine, ktorú ste kúpili (5 * 500 dolárov).

Matematika potom:

3 000 dolárov (predajná cena) – 2 500 dolárov (nákupná cena alebo základ nákladov) = kapitálový zisk 500 dolárov.

Ako vidíte, pomocou FIFO predávame mince, ktoré sme kúpili ako prvé. Prvý dnu prvý von.

LIFO

LIFO funguje presne opačne ako FIFO. Namiesto predaja prvých získaných mincí predávate posledné prichádzajúce mince (t. J. Posledné získané mince).

Na ďalšiu ilustráciu použijeme úplne rovnaký príklad vyššie.

Pomocou nástroja LIFO by naša nákladová báza (alebo pôvodná nákupná cena) 5 ETH, ktoré sme v júni vypredali, bola 2 800 dolárov (600 + 600 dolárov + 600 dolárov + 500 dolárov + 500 dolárov). 

Matematika potom:

3 000 dolárov (predajná cena) – 2 800 dolárov (nákupná cena alebo základ nákladov) = kapitálový zisk 200 dolárov

Ako môžete vidieť na LIFO, vyťahujeme z posledných mincí, ktoré sme kúpili – v tomto prípade sme kúpili 3 ETH za 600 dolárov, takže najskôr predáme túto skupinu mincí. Len čo táto skupina zmizne, predáme 2 ETH, ktoré boli kúpené za 500 dolárov. V tomto príklade viedlo použitie LIFO k celkovému zisku 200 dolárov, zatiaľ čo FIFO k celkovému kapitálovému zisku 500 dolárov.

V období rastúcich cien kryptomien povedie použitie LIFO k podstatne menšiemu celkovému zdaniteľnému zisku. Bude tiež chrániť vašu najskôr zakúpenú kryptomenu pred okamžitým „predajom“. To môže viesť k ďalším výhodám, ako je predĺženie obdobia držania kryptomeny. Pamätajte, že dlhodobé kapitálové zisky (aktíva držané pred vyradením dlhšie ako jeden rok) sa zdaňujú sadzbou dlhodobých kapitálových výnosov, ktorá je nižšia ako sadzba dane z krátkodobých kapitálových výnosov..

HIFO

Najvyšší vstup – prvý výstup (HIFO) funguje presne tak, ako to znie. Mince najskôr predáte s najvyššou cenou (pôvodná kúpna cena).

HIFO možno použiť ako metódu „minimalizácie daní“, pretože povedie k najnižším kapitálovým ziskom a najväčším kapitálovým stratám, najlepším z oboch svetov. Majte na pamäti, že čisté kapitálové straty je možné použiť na vyrovnanie iného príjmu až do výšky 3 000 dolárov (zvyšné sa prenesú do budúcich daňových rokov).

Použitím nášho príkladu vyššie by HIFO v skutočnosti viedlo k rovnakému celkovému zisku ako LIFO. Ale viete si predstaviť, ako by fungoval scenár so stovkami obchodov – najskôr predajte svoje mince s najvyššou cenou, aby ste minimalizovali svoje kapitálové zisky.

Zaznamenať si

Je dôležité poznamenať, že IRS má pri vydávaní pokynov rád spätnú platnosť. Napríklad Všimnite si 2019-24, , ktoré bolo posledným vydaným usmernením, ktoré objasnilo túto konkrétnu identifikačnú otázku, bolo vydané v roku 2019, ale stále sa dá použiť na transakcie, ktoré sa uskutočnili pred rokom 2019. To znamená, že niektorí daňoví poplatníci, ktorí v minulých rokoch používali FIFO, môžu byť schopní rozumne vráťte sa a upravte daňové priznania z predchádzajúcich rokov pomocou inej, špecifickej metódy identifikácie. 

Ako vždy, mali by ste sa poradiť so svojím CPA alebo profesionál v oblasti daní z kryptomien.

Aké sú výhody HIFO a LIFO v porovnaní s tradičnými FIFO?

Použitie HIFO alebo LIFO namiesto FIFO môže viesť k menšej sume celkových kapitálových ziskov na papieri. Metódy ako LIFO vás tiež môžu ochrániť pred tým, ako budete musieť platiť mieru krátkodobých kapitálových výnosov, predĺžením doby držania svojej kryptomeny.

Špecifická daň z kryptomeny

Softvér na zdanenie kryptomeny

Softvér pre daň z kryptomeny ako CryptoTrader.Tax dokáže automaticky spracovať všetky vaše hlásenia o dani z kryptomeny. Jednoducho nahrajte svoju históriu kryptomien na platformu a vygenerujte svoje potrebné správy o kryptomene kliknutím na tlačidlo. Platforma podporuje niekoľko rôznych spôsobov výpočtu nákladov, ako sú FIFO, LIFO a HIFO. 

Môžete poslať daňové správy, ktoré platforma generuje, vášmu daňovému profesionálovi alebo ich jednoducho nahrať do softvéru na registráciu daní, ako je TurboTax alebo TaxAct.

* Tento príspevok slúži iba na informačné účely a nemal by sa vykladať ako daňové, investičné alebo právne poradenstvo. O tom, ako máte zaobchádzať so zdaňovaním digitálnych mien, obráťte sa na svojho daňového experta, CPA alebo daňového právnika.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector