Čínsky Nový rok (Lunárny Nový rok) má silný vplyv na ceny kryptomeny, pričom ceny bitcoinov klesali v nasledujúcich mesiacoch až do nového roka. Tento článok skúma trend a možné dôvody, prečo sa to deje. Čínsky Nový rok sa každý rok oslavuje v iný deň, keďže vychádza z lunárneho kalendára. V roku 2020 sa začala v sobotu 25. januára a skončila v pondelok 27. januára. V roku 2021 sa festival začne v piatok 12. februára a skončí v utorok 15. februára. Počas tejto doby bude zatvorených veľa čínskych služieb over-the-counter (OTC), čo povedie k vysokej kryptoturite.

* Údaje založené na cenách bitcoinu na Coinbase. Hodnoty pred CNY brané ako priemerná cena sviečky až 4 týždne pred Novým rokom.

Toto obdobie je v Číne štátnym sviatkom, pretože veľa zamestnancov cestuje späť do svojich domovských miest, aby to oslávili so svojimi rodinami. S počtom obyvateľov 1,386 miliárd to predstavuje najväčšia krátkodobá migrácia vo svete. Počas tohto obdobia sú zatvorené všetky továrne v Číne. Prevádzky sú zmrazené až na 2 týždne, pretože sa pomaly otvárajú logistické spoločnosti a dodávatelia. Čínsky Nový rok sa oslavuje aj v ďalších ázijských krajinách, ako sú Hongkong, Singapur a Kórea (kórejský Nový rok). Keďže Čína zavádza svoju národnú digitálnu menu známu ako DCEP, ďalšie testovanie a vývoj si počas čínskeho nového roka vyžiada prestávku. Je však dôležité poznamenať, že počas tejto doby budú burzy s kryptomenami stále fungovať a uľahčia obchodovanie 24 hodín denne (pozri Kryptohlava).

Čínsky novoročný výpis?

Vplyv čínskeho nového roka na cenu bitcoinu (označený červenou farbou) v mierke log

Počas nasledujúcich 4 rokov by ceny bitcoinu vždy klesali v týždňoch pred čínskym novým rokom.

Napríklad v 2017, ceny tesne pred festivalom poklesli o 50% z 12 000 na 6 000 dolárov. Tento model označil ako „Čínsky novoročný výpis“ obchodníci s kryptomenami.

V 2019, Ceny bitcoinov ustavične klesali z 4 000 dolárov na minimá 3350 dolárov tesne pred čínskym novým rokom. To ukazuje nasledujúca tabuľka so červenou čiarou označujúcou dátum konania festivalu.

Ceny bitcoinov klesli tesne pred čínskym novým rokom v roku 2019

V 2020, ceny pred čínskym novým rokom opäť poklesli, dokonca prelomili počiatočný odpor 8,3 tis. USD. Aj keď sa prvý deň čínskeho nového roka vyšplhal až na 8,5 tis. USD, história sa nemôže opakovať a v ten istý deň klesla späť pod 8,3 tis. USD. Ceny zostali stagnujúce počas druhého dňa čínskeho nového roka a iba v posledný deň sviatkov dosiahli výrazné oživenie a stúpajúci trend..

Ceny bitcoinov Čínsky Nový rok 2020Ceny bitcoinu počas čínskeho nového roka 2020 opäť poklesli

Tvorcovia trhu na dovolenke

Nie je žiadnym tajomstvom tvorcovia trhu a obchodní roboti pôsobia na trhu s kryptomenami – v skutočnosti sú zodpovední za časť objemu trhu. Tvorcovia trhu v Číne a ďalších ázijských krajinách ukončia prevádzku na 3 – 5 dní z dôvodu štátnych sviatkov. Aj keď sa tvorba trhu dá automatizovať obchodovaním s robotmi a algoritmami, stále vyžaduje, aby ľudia dohliadali na každodennú prevádzku a uistili sa, že nejde o poruchu..

Počas čínskeho nového roka bude obmedzená kapacita operácií tvorby trhu. To vedie k volatilnejším a menej likvidným trhom.

Výplata na Nový rok

Dávanie červených balíčkov naplnených hotovosťou je tradíciou

Jedným z možných dôvodov poklesu cien bitcoinu je to, že ľudia na sviatky „inkasujú“. To platí najmä v Číne, pretože počas festivalu sa deťom a starším ľuďom tradične rozdávajú balíčky šťastia zabalené v hotovosti. Tieto „červené balíčky“ majú symbolizovať šťastie a prosperitu a sú jediným prípadom, keď dávanie hotovosti nie je v Číne tabu..

Traduje sa, že manželské páry by mali rozdávať červené balíčky mladým nezosobášeným deťom, starším osobám a služobnému personálu. Konatelia a manažéri spoločnosti by tiež mali dať peniaze svojim podriadeným – niektoré balíčky sa plnia do výšky mesačnej mzdy zamestnanca.

Vzhľadom na obrovské množstvo potrebných hotovostných peňazí majú niektorí podozrenie, že za túto tradíciu môže nárast objednávok bitcoinového predaja pred čínskym novým rokom..

Ťažba bitcoinov je nedotknutá

Bitcoin Hashrate dosiahol pred Novým rokom historické maximum

Pretože Čína je obrovským prispievateľom k ťažbe bitcoinov, dalo by sa očakávať, že ťažba kryptomien môže byť počas festivalu ovplyvnená. Nie je to tak, pretože Bitcoin a Ethereum Hashrates sa počas tejto doby držia stabilne. Je to tak preto, lebo ťažba nevyžaduje na udržanie značnú ľudskú moc, a preto sú bane počas nového roka ponechané v prevádzke.

Čínske OTC kvapky objemu

S bitcoinmi sa v Číne obchoduje prostredníctvom prepážok (OTC). Tieto OTC stoly spájajú objednávky od kupujúcich a predávajúcich a môžu ponúkať služby úschovy. Medzi špičkové pracovné stoly patrí Genesis Block, Binance OTC a Huobi OTC.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me