Filecoin ($ FIL) je vytvorený protokolom Labs a jeho cieľom je poskytnúť skutočný prípad použitia blockchainovej technológie mimo financií. Ako už názov napovedá, všetko sa týka súborov. Ale keďže je systém decentralizovaný, ako zaručuje bezpečnosť a dostupnosť? Platia sa aj tie, ktoré ukladajú súbory? Tu sa pozrieme na to, čo je Filecoin, a na dôvody, prečo sa v Číne stal celkom senzáciou.

Zhrnutie

  • Filecoin je decentralizovaná sieť na ukladanie súborov. Používatelia platia za uloženie svojich súborov, zatiaľ čo tí, ktorí pomáhajú s ukladaním, sú odmenení tokenmi $ FIL.
  • Projekt získal v roku 2017 vo svojej Počiatočnej ponuke mincí (ICO) 200 miliónov USD. Spustenie siete Mainnet bude 15. októbra 2020 okolo 15:00 (UTC)..
  • Filecoin je už na čínskom radare od roku 2018, kedy čínske firmy začali marketingovať cloudové ťažobné služby Filecoin. Ťažba sa považuje za ľahšiu, pretože sa nevyžadujú špecializované ťažobné zariadenia.
  • Filecoin je tiež populárny v Číne kvôli špekuláciám o cene $ FIL tokenov. Niektoré burzy už ponúkajú obchodovanie $ FIL na báze IOU.

Čo je Filecoin ($ FIL)?

Filecoin je decentralizovaná sieť na ukladanie súborov, ktorá odmeňuje používateľov, ktorí ukladajú súbory. Tí, ktorí uchovávajú súbory, sa označujú ako ťažiari úložiska. Používatelia platia za uloženie svojich súborov, zatiaľ čo ťažiari v úložisku sú za svoju prácu odmenení.

Jeho distribuovaná povaha umožňuje peer-to-peer ukladanie a návrh súborov. Platforma má natívnu virtuálnu menu s názvom FIL, ktorá slúži na odmeňovanie baníkov.

Sieť je inšpirovaná Web3, pokročilou architektúrou vývoja softvéru, ktorá eliminuje centralizáciu. Filecoin môže poskytovať služby ukladania súborov aj na ďalšie decentralizované platformy. Ďalej sieť navrhuje spôsob, ako umožniť transakčnú interakciu s ostatnými blockchain platformami podporujúcimi interoperabilitu.

Čo je Filecoin Token $ FIL?

Filecoin token $ FIL je natívna virtuálna mena platformy, ktorá sa používa na odmeňovanie baníkov. Upozorňujeme, že mainnet Filecoin ešte nebol spustený a Tokeny FIL nie sú v obehu. Ako však bude vidieť ďalej, niekoľko búrz už obchoduje s FIL na základe IOU. To znamená, že používatelia v budúcnosti dostanú iba tokeny FIL. To však neodradilo nadšencov, pretože FIL má objem obchodovania viac ako 100 miliónov USD každých 24 hodín a ceny sú zdanlivo na vzostupnej trajektórii.

Po zavedení hlavnej siete Filecoin (pozri nižšie) spoločnosť Huobi Global spustí $ FIL a otvorené obchodovanie, vklady a výbery. Ostatné burzy sa tiež pustili do zaradenia jedného z najdiskutovanejších čínskych projektov od roku 2017, ako sú burzy Binance a FTX..

Spustenie sieťovej siete Filecoin

Spoločnosť Protocol Labs stála v čele ICO projektu v roku 2017. S podporou popredných mien v oblasti rizikového kapitálu, ako sú Sequoia a Andreessen Horowitz, sa podarilo vyzbierať 200 miliónov dolárov.

Po ICO nasledovalo odloženie testnetu do roku 2019. Protokol Labs spočiatku sľuboval spustenie mainnetu v prvom štvrťroku 2020.

Mainnet Filecoin bol teraz spustený v epoche 148 888 – okolo 15:00 (UTC) 15. októbra 2020. Môžete skontrolovať stav reťazca tu.

Ako funguje Filecoin

Pre používateľov

Používateľom platformy sa za ukladanie súborov účtuje poplatok. Poplatky za úložisko sa však líšia v závislosti od toho, či používateľ zvolí rýchlosť nad redundanciou a naopak. Ceny skladovacích služieb sú tiež ovplyvnené dostupnosťou a dopytom.

Pre ťažiarov / poskytovateľov úložiska

Na základe protokolu Filecoin môže byť poskytovateľom úložiska jednotlivec alebo organizácia. Jediným kritériom na to, aby ste sa stali baníkom, je voľné miesto na pevnom disku a pripojenie na internet. Baníci budú mať tiež prístup k celej skupine používateľov Filecoinu.

Pre bezproblémové použitie poskytuje sieť štandardné programovacie rozhranie pre baníkov a inzeruje ich dostupnosť. Bez individuálneho marketingu sa poskytovatelia úložiska spoliehajú na rýchlosť, úložný priestor a spoľahlivosť, aby žalostne narábali s používateľmi a získavali odmeny.

Filecoin má funkciu samoopravovania, ktorá automaticky kontroluje, či sú súbory v blockchaine správne uložené. Táto funkcia navyše umožňuje sieti detekovať chybných baníkov a ich zaťaženie distribuovať ostatným baníkom.

Proces samoliečenia generuje stopy zobrazujúce históriu baníka v sieti. Dobrá reputácia im prináša viac možností skladovania, a teda viac odmien. Systém využíva mechanizmy dôkazu súborov a dôkazu o skladovaní, ktoré nie sú energeticky náročné, ako napríklad mechanizmy dôkazu o práci používané v bitcoinoch (BTC).

Okrem všeobecných ťažiarov na skladovanie existujú aj ťažiari na vyhľadávanie. Tieto typy baníkov musia mať silné pripojenie na internet, pretože predbežne načítajú najsťahovanejšie súbory a dodávajú ich používateľom, ktorí sú v tesnej blízkosti. Potom sú odmenení za uľahčenie plynulého toku dát v sieti.

Čína je all-in na Filecoin

Baníci vážne uvažujú o Filecoine

Aj keď protokol nevyžaduje na prístup špecializované ťažobné zariadenia, Čína sleduje vývoj hardvéru na ťažbu Filecoin. Čínski investori navyše už špekulujú nad cenou FIL. V skutočnosti boli Číňania v Filecoine už od roku 2018 a keďže spustenie mainnetu je potenciálne niekoľko týždňov, humbuk sa iba posilňuje.

Napríklad keď spoločnosť Protocol Labs začiatkom júna 2020 oznámila program stimulov, čínske firmy začali uvádzať na trh služby cloudovej ťažby, ktoré môžu používatelia uzatvárať a využívať na poskytovanie úložiska používateľom Filecoin.

Vzhľadom na popularitu ťažby kryptomien v Číne nie je prekvapujúce, že tieto firmy v prvých dňoch prilákali tržby minimálne vo výške 500 000 dolárov. Údaje od prieskumníkov blockchainu navyše odhalili, že poprední ťažiari úložísk v spoločnosti Filecoin sa nachádzajú v Číne. Kumulatívne tvoria títo baníci viac ako 80 percent sily ťažby testovacích úložísk v sieti pri zhruba 15 petabajtoch (15 000 terabajtov).

Obrovský nárast ťažby v ázijských krajinách sa dá pripísať láske krajiny k bitcoinom a iným ťažobným činnostiam v oblasti kryptomeny. Aj keď je obchodovanie s bitcoinmi v Číne zakázané, väčšina ťažobnej sily bitcoinu je v krajine stále sústredená na približne 65 percent.

Ešte predtým, ako Filecoin začal fungovať, spoločnosti zaoberajúce sa ťažbou hardvéru už očakávali svoje produkty. Andy Tian, ​​spoluzakladateľ spoločnosti 1475, ktorá sa zaoberá výrobou hardvéru, si myslí, že čínsky fenomén ťažby Filecoin je čiastočne spôsobený skutočnosťou, že myšlienka ťažby je pre ťažiarov v maloobchode jednoduchšia v porovnaní s ťažbou BTC, kde sa používajú ASIC..

Očakávania v Číne sú také vysoké, že ťažobný bazén a softvér na ťažbu súborov a hardvéru Filecoin v hodnote viac ako 15 miliónov dolárov boli ukryté a čakali na investorov a samoťaženie. Ďalšie veľké spoločnosti ťažiace BTC ako RRMine údajne „v priebehu niekoľkých minút“ predali zmluvy o cloudových výpočtoch v hodnote 15 miliónov dolárov. RRMine tiež zhromažďuje ťažobný hardvér FIL.

Bohužiaľ viac nezáleží na množstve voľného miesta, ktoré poskytnete sieti, ale na množstve zapečatených dát. Zatiaľ čo prístup k protokolu FIL nevyžaduje obrovský výpočtový výkon, utesnenie údajov na pevnom disku áno.

Utesnenie je možné vykonať využitím energie z hardvéru CPU alebo GPU. Hodenie špeciálneho vybavenia do mixu to však urýchľuje, čo baníkom umožňuje utesniť viac údajov za deň. Na oplátku dostanú aj viac odmien.

Čínske spoločnosti tiež špekulujú o Filecoine

Nezostáva to však len pri ťažbe. V blízkosti 50 búrz kryptomien v juhovýchodnej ázijskej krajine, vrátane Biki Exchange a MXC Exchange, je v ich ponuke futures na FIL s Tetherom (USDT). Upozorňujeme však, že toto je iba IOU, pretože token ešte nebol skutočne vydaný.

Platformy agregátora údajov o kryptomene ako CoinMarketCap, Feixiaohao, zaznamenali za 24 hodín objem obchodovania zhruba 100 miliónov dolárov. Cena futures na Filecoin sa však v priebehu dní pohybovala od 11 do 28 až 18 dolárov.

Niektoré firmy zaoberajúce sa cloudovými zmluvami, napríklad Mars Finance, projektujú 300-percentný ročný výnos pre ťažiarov FIL bez poskytnutia množstva tokenov FIL, ktoré môže priniesť každý terabajt zmluvného priestoru..

Záver

Aj keď mainnet a pravidlá upravujúce ťažbu úložiska ešte len majú vyjsť, čínska komunita dlho tiahla k Filecoinu. Jedným z dôvodov tohto šialenstva môže byť nerovnomerné domáce investičné prostredie Číny, ktoré odcudzilo jednotlivcov strednej triedy, ktorí hľadajú atraktívne investičné príležitosti.

Tvrdý postoj Číny k ovládaniu kapitálu tiež viedol čínskych investorov k hľadaniu renomovaných kryptomien alebo projektov založených na blockchaine, ktoré môžu uľahčiť finančnú interakciu so zvyškom sveta. Vďaka združeniu Filecoin s poprednými firmami rizikového kapitálu je to atraktívne pre čínsku komunitu. Značka pre ťažbu úložiska tiež uľahčuje maloobchodným ťažiarom a investorom.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me