Čínska národná digitálna mena DCEP / CBDC – prehľad

Čo je to DCEP?

Čínska národná digitálna mena DCEP (Digital C.súrnosť Elektronický Payment, DC / EP) bude postavená na technológii Blockchain a Cryptographic. Táto revolučná kryptomena by sa mohla stať prvou digitálnou menou centrálnej banky (CBDC) na svete, pretože ju vydáva štátna banka People’s Bank of China (PBoC). Cieľom a cieľmi meny je zvýšiť obeh RMB a medzinárodný dosah – s prípadnou nádejou, že RMB bude globálnou menou ako americký dolár. Čína nedávno založila iniciatívu na presadzovanie prijatia Blockchainu s cieľom poraziť konkurentov ako Facebook Libra – mena, o ktorej generálny riaditeľ Facebooku Mark Zuckerberg tvrdí, že sa stane ďalšou veľkou inováciou FinTech. Čína výslovne uviedla, že Facebook Váh predstavuje hrozbu pre zvrchovanosť Číny, a trvá na tom, že digitálne meny by mali vydávať iba vlády a centrálne banky. DCEP nie je uvedený na burzách kryptomeny a nebude slúžiť na špekuláciu hodnoty.

Aktualizácia: 22. júna to bolo oznámil že Čína už dokončila backendovú infraštruktúru DCEP.

Ak sa chcete dozvedieť viac o bitcoinoch, kryptomenách a všeobecne o tom, ako začať. Pozrite sa na môj kurz vytvorený v spolupráci s Jeffom Kirdeikisom z Uptrenndu- Bitcademy: Learn, Invest & Obchodujte s bitcoinmi – za menej ako hodinu

DCEP je jediná legálna digitálna mena v Číne

DCEP je mena vytvorená a sankcionovaná čínskou vládou. Nejde o stabilnú mincu tretej strany, ako napríklad token kryptomeny Tether „CNHT“, ktorý je tiež viazaný na RMB v pomere 1: 1. DCEP je jediná legálna digitálna mena v Číne (kryptomeny ako napr Bitcoiny nie sú zákonným platidlom v Číne).

Huang Qifan (Predseda Čínskeho medzinárodného ekonomického výmenného centra) uviedol, že na DCEP pracujú už päť až šesť rokov a je si úplne istý, že ho možno zaviesť ako finančný systém krajiny. V súčasnosti sa zavádza a mena vydáva Čínska ľudová banka.

DCEP môže dosiahnuť zhromažďovanie údajov týkajúcich sa tvorby peňazí, vedenia účtovníctva atď. V reálnom čase, čo poskytuje užitočné informácie o poskytovaní peňazí a implementácii menových politík.

Huang QiFan na fóre China Finance 40

Prečo Čína prichádza s digitálnou menou?

Dôležitosť DCEP je, že je navrhnutý ako náhrada za Rezervné peniaze (M0) systém, znižovanie nákladov a trenie bankových prevodov. to je navrhol že DCEP zmierni riziká transakcií papierových peňazí offline, ako je anonymné falšovanie, pranie špinavých peňazí a nelegálne financovanie. Je to preto, lebo regulačné orgány môžu lepšie monitorovať transakcie v digitálnej mene, čo podľa niektorých výrazne zlepší finančný a menový dohľad. DCEP môže tiež znížiť náklady spojené s údržbou a recykláciou bankoviek a mincí.

DCEP je v zásade pripravený stať sa digitálnou verziou RMB.

Vydanie DCEP ďalej vedie k podpore internacionalizácie RMB a k pretvoreniu súčasného cezhraničného platobného systému. Je to tak preto, lebo pred začiatkom fungovania cezhraničného medzibankového platobného systému RMB (CIPS) začiatkom októbra 2015 sa cezhraničné zúčtovanie a vyrovnanie RMB uskutočňovalo hlavne prostredníctvom CHIPS (Clearing House Interbank Payments System) alebo SWIFT (Society for Worldwide Interbank Finančné telekomunikácie). Niektorí sa však domnievajú, že systémy CHIPS aj SWIFT majú fatálne chyby. Po prvé, CHIPS je americká spoločnosť. Aj keď sa predovšetkým SWIFT považuje za dôvod na znepokojenie Číňanov, pretože vzhľadom na jeho pozíciu v medzinárodnom bankovom systéme je takmer nevyhnutné používať SWIFT na medzibankové prevody medzi krajinami. Ktokoľvek teda ovláda dátové centrum spoločnosti SWIFT, bude mať prístup k informáciám o takmer všetkých cezhraničných prevodoch, ktoré niektorí v Číne predpokladajú, sú USA. Je to tak preto, lebo zatiaľ čo spoločnosť SWIFT tvrdí, že je neutrálnou medzinárodnou organizáciou, 12 z 25 riaditeľov je z USA a jej spojencov. Tiež, jeho sa zistilo, že transakčné údaje boli dodané do USA. Preto sa predpokladá, že USA brzdia Čínu prostredníctvom systému SWIFT, a preto si Čína pri internacionalizácii RMB vyžaduje svoj vlastný svetový bankový systém – t. J. DCEP..

Preto Číňania usudzujú, že je potrebné vytvoriť novú sieť pre zúčtovanie meny.

Podľa čínskych médií sa DCEP považuje za „3. vlna”Zamerané na USA.


História a vývoj DCEP

Vývoj DCEP sa začal v roku 2014 založením výskumného ústavu zameraného na digitálne meny a skúmaním, ako vylepšiť čínsky jüan systém pomocou technológie blockchain. Počas rokov 2014 až 2018 sa však vývojový proces spomalil, pravdepodobne preto, že decentralizovaný charakter bitcoinu alebo blockchainu je nezlučiteľný s charakterom renminbi ako legálnej národnej meny. Veci sa však rýchlo nabrali na konci roku 2019 a dalo sa to priamo pripísať tomu, že sa Facebook pripravoval na spustenie Váh, najmä keď partnerskí členovia Združenia Váh a meny, za ktorými mali byť Váhy vedome, odmietli Čínu. Čínska centrálna banka preto pocítila horúčavu konkurencie a cítila obrovský tlak na urýchlené urýchlenie globálnej konkurencie smerom k digitálnej mene..

Bývalý podpredseda Národnej rady PBoC pre fond sociálneho zabezpečenia oznámil dňa 22. júna 2020, že Čína už dokončila back-endovú infraštruktúru DCEP. Na pilotnom testovaní DCEP sa nakoniec zúčastnia ďalšie čínske mestá, zahraničné firmy a miesta konania zimných olympijských hier v roku 2022, ktoré hostí Čína..

DCEP nie je na špekulácie

Čína výslovne uviedla, že ich národná digitálna mena nie je na špekulácie. Mu Changchun, vedúci Inštitútu digitálnej meny Čínskej ľudovej banky, z neho urobil „digitálnu formu jüanu“. Je to centralizovaná, suverénne vydaná mena a bolo by žiadne špekulácie o jeho hodnote. Je to sklamanie z online komunity v Číne, kde niektorí používatelia siete Netflix komentovali „Takže v tom nebude žiadna zábava“ na Sina.com.

Mena nie je určená na špekulácie. Líši sa od bitcoinu alebo stabilných tokenov

Mu Changchun, inštitút pre výskum digitálnych mien PBoC

Rovnako nie je možné ťažiť DCEP alebo podiel v sieti DCEP.

Nasadenie a distribúcia

Podľa časopisu Caijing pilotné inštitúcie pre DCEP budú 4 hlavné štátne banky, tj. China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China a Industrial and Commercial Bank of China. Toto počiatočné nasadenie bude slúžiť ako oficiálny test výroby menového systému, kde bude overená sieť a zabezpečenie. V druhej fáze bude DCEP distribuovaný veľkým fintech spoločnostiam ako Tencent a Alibaba, kde sa budú používať WeChat Pay a AliPay resp.

DCEP bude fungovať na dvojstupňovom systéme

Vydávanie a distribúcia DCEP bude založené na dvojstupňovom systéme.

Prvým stupňom by boli transakcie medzi PBoC a sprostredkovateľmi. Týmito sprostredkovateľmi by boli finančné inštitúcie (napr. 4 hlavné štátne banky, tj. China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China and the Industrial and Commercial Bank of China) a nefinančné inštitúcie ako Alibaba, Tencent a UnionPay . Tu by PBoC problém DCEP sprostredkovateľom.

Druhá úroveň by bola medzi vyššie uvedenými sprostredkovateľmi a účastníkmi maloobchodného trhu, ako sú spoločnosti (napr. Maloobchodné predajne), a jednotlivcami, ako ste vy a ja. Na tejto úrovni budú sprostredkovatelia, ktorí dostali DCEP, distribuovať účastníkom maloobchodu, aby cirkuloval cez trh napr. prostredníctvom ľudí nakupujúcich veci v obchodoch atď.

Hlavným rozdielom vo vydávaní a distribúcii DCEP v porovnaní s tradičnou hotovosťou je však skutočnosť, že DCEP by sa prevádzal skôr prostredníctvom elektronických peňaženiek ako cez bankové účty.

Dvojstupňový systém DCEPDCEP by fungoval na dvojúrovňovom systéme (kredit obrázku: https://www.rieti.go.jp/en/china/19122701.html)

Čína dokončila backendovú infraštruktúru pre DCEP

Čína už dokončila backendovú infraštruktúru DCEP, ako aj nastavenie parametrov, výskum a vývoj jeho funkcií, spoločné testovanie ladenia atď., Aj keď je stále potrebné neustále testovanie. Podľa netizenov, ktorí získali snímky obrazovky z uzavretej beta verzie, bude peňaženka DCEP podporovať niekoľko hlavných funkcií vrátane: digitálnu výmenu aktív, správu peňaženky, schopnosť vyhľadávať minulé transakcie. Medzi ďalšie funkcie patrí platba prostredníctvom QR kódu, platby a mobilné platby.

ObrázokObrázky peňaženky DCEP a integrácie do aplikácií Alipay a Bank of China (zdroj: Twitter Matthew Graham)

Zdá sa, že ďalšie obrázky, ktoré kolujú online, sú z peňaženky DCEP banky Bank of China. Ako je zrejmé z obrázku, peňaženka umožní odosielanie, prijímanie a prevod meny atď., Ako aj jednoduché a prehľadné rozhranie zobrazujúce históriu transakcií používateľa..

Peňaženka BOC DCEPPeňaženka BOC DCEP

Ako bude testovaný DCEP?

Čínska národná televízia CCTV 2 17. augusta 2020 potvrdila, že DCEP najskôr podstúpi pilotné testovanie, ktoré sa nazýva „metóda 4 + 1“. To znamená, že najskôr sa uskutočnia uzavreté pilotné testy v Shenzhene, Čcheng-tu, Suzhou, Xiong’ane a na niektorých miestach, kde sa budú konať zimné olympijské hry 2022..

Správy CCTV tiež potvrdili, že niektorí vládni pracovníci v Su-čou dostávali časť svojich miezd prostredníctvom DCEP.

Analytici sa domnievajú, že predtým, ako sa má pilotný program rozšíriť vo veľkom rozsahu, budú musieť menové orgány vyriešiť kľúčové problémy, ako napríklad technické záležitosti a otázky podpory trhu, aby si ľudia zvykli viac používať digitálne meny..

Nakoniec sa testy rozšíria do 28 miest a provincií vrátane Pekingu, Šanghaja, Kantonu a hongkonskej oblasti Macao v oblasti Veľkého zálivu. Expanzia znamená, že pokrytie pilotným testovaním môže zahŕňať potenciálnu užívateľskú základňu okolo 400 miliónov ľudí – 29% čínskej populácie.

Zahraničné firmy ako McDonalds alebo Starbucks tiež otestujú DCEP

Spolu s miestnymi hotelmi, bezobslužnými supermarketmi, poštovými schránkami, pekárňami, kníhkupectvami a telocvičňami boli ohlásené zahraničné firmy ako Starbucks, McDonald’s a Subway ako spoločnosti, ktoré sa zúčastnia testovania DCEP. Toto oznámenie bolo oznámené 22. apríla 2020 na podujatí organizovanom Národnou komisiou pre rozvoj a reformy a testovania sa zúčastní celkovo 19 spoločností..

Bezobslužný supermarket Jingdong bude jedným z prvých miest na testovanie DCEP

Čínska CCTV potvrdila, že v Xiong’ane McDonalds a ďalších 19 spoločností už začali testovať DCEP.

Obchodníci musia akceptovať DCEP

Centrálna vláda nariadila, aby všetci obchodníci, ktorí akceptovali digitálne platby (napríklad Apple Pay, AliPay a WeChat), platili musieť prijať DCEP. DCEP to bude mať v Číne veľký celonárodný ohlas, pričom každý obchodník je povinný zúčastniť sa alebo čeliť potenciálnej strate svojho obchodného oprávnenia. Vďaka tomu bude DCEP najuznávanejšou digitálnou menou na svete.

Huawei Pay podporuje DCEP

Na tlačovej konferencii 30. októbra 2020 spoločnosť Huawei s úzke vzťahy s čínskou vládou oznámila, že jej Huawei Mate40 je prvý smartphone, ktorý umožní hardvérovú peňaženku pre DCEP. Huawei to potvrdil aj na platforme sociálnych médií Weibo že bude mať schopnosť iniciovať transakcie aj v offline situáciách. Konkurenčná spoločnosť Tencent tiež vyhlásila, že bude na podpätku spoločnosti Huawei podporovať DCEP Platiaca platforma WeChat.

Testovanie DCEP na širokej verejnosti

10 mil. RMB v DCEP sa poskytne vybraným obyvateľom Shenzhenu

Shenzhen poskytne miestnym obyvateľom 10 mil. RMB (1,47 mil. USD) v DCEP prostredníctvom lotérie 11. októbra 2020. Šen-čenská oblasť Luohu rozdá obyvateľom, ktorí sa zaregistrovali pre, celkovo 50 000 digitálnych „červených balíčkov“, z ktorých každý obsahuje 200 RMB (30 USD). táto lotéria v iShenzhene, aplikácii verejných služieb založenej na blockchaine, ktorú prevádzkuje vláda Shenzhenu.

Výhercovia budú vyhlásení 11. októbra 2020 a svoj červený paket DCEP môžu získať prostredníctvom elektronickej peňaženky v aplikácii Digital Renminbi. Tu je obrázok toho, ako tieto šťastné balíčky vyzerajú:

Od 12. do 18. októbra 2020 budú môcť DCEP stráviť v 3 389 určených obchodoch v Luohu.

Aj keď bude k dispozícii iba 50 000 digitálnych paketov, lotéria DCEP napriek tomu bude k dispozícii prilákal takmer 2 milióny obyvateľov Shenzhenu (15% populácie), aby sa prihlásili. To znamená, že iba šťastných 2,61% uchádzačov sa mohlo dostať k niektorým DCEP. Je to prvýkrát, čo PBoC zapojil do testovania širokú verejnosť.

Výhercovia dostali 12. októbra 2020 textovú správu s pokynmi na stiahnutie určenej aplikácie pre Android alebo Apple. V tejto aplikácii Digital Renminbi, ktorá nie je k dispozícii na verejné stiahnutie, budú musieť používatelia otvoriť elektronickú peňaženku, aby mohli prijímať DCEP. Niektorí ľudia sa preto pýtajú, ako budú môcť seniori alebo deti používať DCEP, keď sa konečne objaví.

Medzitým už vidíme, že Čína pripravuje cestu prijatiu DCEP. Z čínskych sociálnych médií už vidíme, že DCEP sa bude všeobecne označovať ako „E-CNY“ alebo 数字 人民币 (preklad: Digital RMB). Automaty na lístky na metro v Shenzhene už túto funkciu na dobíjanie kariet metra povolili pomocou DCEP a niektoré komerčné priestory majú znaky „DCEP tu akceptované“.

Shenzhenské metro a obchody dláždiace cestu, aby ste prijali DCEPŠen-čenské metro a obchody dláždiace cestu pre prijatie DCEP (kredit: Weibo)

Testovanie DCEP v Suzhou

Tento druhý darček DCEP sa bude konať v čínskom Suzhou a začne sa 12. decembra 2020. Tentokrát bude celkovo 10 000 víťazov, ktorí budú môcť DCEP minúť v určených obchodoch. Výber 12. decembra je kľúčový, pretože sa považuje za ďalší veľký nákupný festival v Číne, ktorý sa každoročne 11. novembra podobá „dvojitej jedenástke“..

Ďalšie testovanie v Shenzhene v roku 2021

11. januára 2021 Shenzhen opäť rozdal na verejné testovanie DCEP v hodnote 20 miliónov RMB. Šťastní občania budú musieť do 17. januára 2021 minúť svoje červené obálky.

Ktorí čínski obchodníci už podporujú platby DCEP?

Testovania DCEP sa zúčastnilo viac ako 10 000 obchodníkov. Čínsku digitálnu menu už majú podporu najmä títo významní online maloobchodníci: JD.com (najväčšia čínska platforma pre elektronický obchod), Didi (služba ohlasovania jázd), Meituan

(rozvoz jedál), Bilibili (platforma na streamovanie videa).

Hongkong sa bude podieľať na cezhraničnom testovaní DCEP

4. decembra 2020 sa Hongkonský menový úrad (HKMA) potvrdené spolupracuje s Inštitútom digitálnej meny Čínskej ľudovej banky na technickom pilotnom testovaní systému DCEP pre cezhraničné platby. V súčasnosti prebiehajú predbežné technické prípravy na takéto testovanie. HKMA optimisticky hodnotí použitie DCEP pre cezhraničné platby, pretože RMB sa už používa v Hongkongu a obrovská popularita cezhraničného cestovného ruchu medzi Čínou a Hongkongom.

Čínska stavebná banka uvádza na trh peňaženku DCEP

29. augusta 2020 Čínska stavebná banka (CCB) uviedla na trh peňaženku DCEP. Používatelia jednej zo štyroch veľkých čínskych štátnych komerčných bánk zistili, že vo svojej mobilnej aplikácii je k dispozícii funkcia peňaženky DCEP. Používatelia boli dokonca schopní navigovať k digitálnej jüanovej peňaženke a aktivovať ju registráciou svojich mobilných telefónnych čísel.

Správy o tomto sa samozrejme rozšírili ako požiar medzi čínskou komunitou kryptomien a sociálnymi médiami. Niektorí používatelia boli dokonca údajne schopní vykonať malé transakcie prepojením svojich účtov CCB s peňaženkou DCEP. Podľa obrázkov, ktoré sa nachádzali v obehu, sa ukázalo, že používateľom bude po aktivácii peňaženky pridelené konkrétne ID peňaženky na transakcie medzi peňaženkou a ich bankovými účtami (obrázok vľavo). Hlavné rozhranie (stredový obrázok) tiež zobrazuje niekoľko funkcií, ako sú vklady / výbery, prezeranie podrobných informácií o transakciách, prepojenie vášho bankového účtu s peňaženkou DCEP, schopnosť „obdarovať“ červené pakety, splácanie kreditných kariet, aktualizácia a zrušenie peňaženky DCEP. . Pravý obrázok tiež ukazuje schopnosť platiť / prijímať / prevádzať finančné prostriedky jednoduchým kliknutím alebo možnosť skenovať peňaženku iných používateľov. Zaujímavá je aj funkcia „červený paket“, ktorá odstráni stránku z populárnej funkcie červeného paketu spoločnosti WeChat, ktorá umožňuje ľuďom darovať ostatným sumu peňazí. Iba príjemca uvidí nadané množstvo, keď „otvorí“ paket. Táto funkcia je neuveriteľne populárna počas čínskeho nového roka, keď manažéri alebo šéfovia sprchujú virtuálne červené pakety v celej chatovej skupine spoločnosti WeChat, aby ich zamestnanci nadšene zbierali.

Nakoniec môžu používatelia posielať / prijímať digitálnu menu iným zadaním svojho jedinečného ID peňaženky alebo telefónneho čísla priradeného k bankovému účtu..

Peňaženka CCB DCEPPeňaženka CCB DCEP

CCB však zakázala verejnému prístupu funkciu peňaženky DCEP, ale až potom si získala veľkú pozornosť. Používateľom, ktorí teraz hľadajú túto peňaženku, sa zobrazí iba chybové hlásenie, že táto funkcia ešte nie je oficiálne dostupná pre verejnosť.

Tencent sa stane hlavným partnerom DCEP

Meituan Dianping spoločnosti Tencent má bol v rokovaniach s výskumným krídlom PBoC o skutočnom použití DCEP. Meituan Dianping sa môže pochváliť miliardami dolárov za denné transakcie na svojej platforme mobilných aplikácií, ktorá ponúka služby ako donáška jedla (podobné ako UberEats), B&Rezervácie typu B (podobné ako AirBnb), ohlasovacie služby, zdieľanie bicyklov, nákupy potravín a ďalšie. V zásade pre tých v Číne môžu byť v ekosystéme Meituan splnené všetky vaše každodenné potreby.

Výskumné krídlo PBoC rokuje aj s ďalšou spoločnosťou podporovanou spoločnosťou Tencent, Bilibili Inc., ktorá poskytuje služby streamovania videa. Aj keď ešte nebudú dokončené špecifiká partnerstva, je pravdepodobné, že takáto spolupráca bude pre masové využitie DCEP v Číne obrovská..

Tieto spoločnosti sa pripájajú k existujúcemu gigantu, ako je napríklad Didi Chuxing, aplikácia na oslavu jázd, ktorá sa zlúčila s Uber China v roku 2016 a má tiež denné transakcie v hodnote miliónov dolárov..

Ekosystém MeituanEkosystém Meituan (kredity obrázkov: GGVCAPITAL)

Aký je rozdiel medzi DCEP, Váhami, bitcoinmi a hotovosťou? Porovnanie

Tu je porovnanie rôznych funkcií medzi DCEP, Váhami, bitcoinmi a hotovosťou:

DCEP VÁHY BITCOIN HOTOVOSŤ
Anonymný? Môže byť anonymný Áno Áno Áno
Typ použitej technológie blockchain? Inteligentná zmluva, asymetrická kryptografia atď. Konzorciový blockchain Verejný blockchain Nil
Účinnosť? Vysoký Vysoký Nízka Nízka
Decentralizované? Nie Čiastočne Áno Nie
Prchavosť? Nízka Nízka Vysoký Nízka
Prenosnosť? Vysoký Vysoký Stredná Nízka
Bezpečnosť? Vysoký Vysoký Vysoký Nízka
Podpora offline platieb? Áno Nie Nie Áno
Rýchlosť transakcie (TPS / s)? 220 000 1 000 7 N / A
Postavenie? Prebieha testovanie Vo vývoji V obehu V obehu

Viac podrobností nájdete v našom článku o porovnávaných produktoch DCEP, Libra, Bitcoin a Cash.

Platba založená na kontakte NFC

Podľa Oficiálny Sina Blockchain, DCEP bude mať možnosti platby založené na NFC, ktoré ich nemajú vyžadovať, aby boli zariadenia online počas prevodu. Bude to pripravená ako priama náhrada papierových peňazí, pretože DCEP bude použiteľný v oblastiach bez pokrytia internetom. DCEP navyše nevyžaduje, aby bolo mobilné zariadenie viazané na bankový účet – to znamená, že nebanková populácia bude mať tiež prístup k digitálnej mene.

Vďaka funkcii platby priložením spoločnosti DCEP môžu ľudia prevádzať peniaze jednoduchým priložením dvoch telefónov bez použitia internetu. Takže DCEP tiež nie je úplne ako blockchain, skôr je to ich vlastný variant.

Bankomaty DCEP?

Čínske spravodajské zdroje uvádzajú, že Agricultural Bank of China bude prvou bankou, ktorá uvedie na trh bankomaty DCEP, ktoré budú mať digitálne funkcie RMB.

Mandát na prijatie Blockchainu

Čína založila celonárodnú iniciatívu na presadzovanie prijatia Blockchainu. Prezident Si Ťin-pching nariadil, aby sa „rozvoj blockchainovej technológie v krajine urýchlil“ 24. októbra pred Politickým úradom. Tento prejav zopakoval aj Li Wei, šéf Čínskej ľudovej banky. V apríli 2020 spustila Čína sieť služieb Blockchain, aby zjednotila všetky projekty súvisiace s Blockchainom v národe.

Čína prijala „blockchain, nie kryptomenu“, čím sa zdôrazňujú výhody blockchainu. Na druhej strane, kryptomeny, ktoré sú pôvodom z blockchainu, sú potlačené, pretože v krajine sú zakázané kryptomeny a ICO..

Očakáva sa, že Čína do roku 2020 vynaloží na vývoj blockchainu 1,42 miliardy USD

Statista Research správa

DCEP je centralizovaná mena

DCEP je digitálna mena, ktorá sa prevádzkuje v centralizovanej súkromnej sieti – Čínska centrálna banka má úplný prístup a kontrolu nad touto menou. To je obrovský kontrast k bitcoinu, ktorý má otvorenú decentralizovanú sieť, kde neexistuje centralizovaný vodca. V prípade DCEP má Čínska centrálna banka schopnosť vytvoriť alebo zničiť DCEP.

Obchodujete s DCEP? Aké platformy podporujú DCEP?

Iba niekoľko hodín po oznámení DCEP boli uvedené rôzne čínske burzy (potenciálne podvodné) Ja alebo knock-off klony DCEP. Je dôležité vedieť, že DCEP je v súčasnosti distribuovaný iba bankám pracujúcim s PBoC a nebude prístupný verejnosti. Ak chcete zistiť, čo sú renomované burzy, pozrite si nášho najlepšieho sprievodcu burzami s kryptomenami. Dôrazne sa odporúča NEobchodovať s DCEP, kým nebude oficiálne vydaný, pretože neexistuje záruka, že burzy majú prístup k digitálnej mene.

Knock-off klony DCEP už obchodujú s (potenciálne) podvodnými burzami.

Ako kúpiť DCEP?

V súčasnosti je DCEP k dispozícii iba iným bankám spolupracujúcim s Čínskou ľudovou bankou. To sa nakoniec otvorí pre širokú verejnosť v roku 2020. V súčasnosti neexistujú žiadne kryptomenové burzy, ktoré by obchodovali s DCEP.

Je DCEP výzvou pre menový systém USA?

Zdá sa, že z čínskeho aj amerického pohľadu je zdrvujúci názor áno. Podľa štatistík Svetovej banky 1,7 miliardy dospelých na celom svete používa hotovosť, pretože nemá bankové účty. Dve tretiny tejto populácie však vlastnia mobilný telefón, pomocou ktorého je možné uskutočňovať peňažné transakcie. To sa deje v Číne, kde majú mobilné platby ako Alipay alebo WeChat Pay viac ako 1,7 miliardy zákazníkov v celej Číne. V súčasnosti tieto dve online platobné spoločnosti vybavujú viac platieb mesačne ako Paypal za celý rok 2017 (t. J. 451 miliárd USD). V Číne je veľmi bežné vidieť predajcov ulíc, ktorí prijímajú platby Alipay alebo WeChat.

Alipay a WeChat sú akceptovaní v požičovni štvorkoliek

Vďaka zavedenej infraštruktúre platieb v mobilnej peňaženke by ich spolupráca s PBoC mohla byť odpoveďou na distribúciu DCEP do zámoria. To by zodpovedalo čínskej „iniciatíve pásu a cesty“, ktorej cieľom je vybudovať novú obchodnú cestu spájajúcu Áziu s Európou a Afrikou. Myšlienka je taká, že s využitím DCEP v mobilných peňaženkách je možné spojiť obyvateľstvo pozdĺž Belt and Road, čím sa úplne obíde existujúca finančná infraštruktúra a poskytne sa bankám možnosť platiť za nákupy online a budovať svoje úspory..

Dôvera v predsedu Fedu dosahuje najvyšší bod od čias Greenspana ...Jerome Powell, predseda Federálneho rezervného systému

V USA vláda nevidí dopyt po digitálnej mene. V liste predsedu Federálneho rezervného systému Jerome Powella uviedol, že mnohé z výziev, ktoré digitálna mena chce vyriešiť, sa na USA nevzťahujú. Podľa jeho názoru je prostredie USA v oblasti platieb už vysoko konkurenčné a inovatívne s mnohými možnosťami digitálnych platieb pre spotrebiteľov. Powell tiež komentoval, odrážajúc sentimenty tých amerických zákonodarcov, ktorí sa stavajú proti Váham, že digitálna platba, kde by ste vedeli a dokázali sledovať každú jednu platbu, by bola pre USA neatraktívna.

Zatiaľ čo Domový výbor pre finančné služby tiež vidí, že Váhy potenciálne zvyšujú obavy o národnú bezpečnosť, pozorovatelia domnieva sa, že výzva z Číny sa neberie vážne. Pretože na druhej strane sa Čína obáva, že Váhy posilnia dominanciu amerického dolára, a preto pracuje na urýchlenom zavedení DCEP. A je pravdepodobné, že Čína predbehne hrozbu Váh.

Zo širšieho hľadiska niektorí zastávajú názor, že DCEP môže byť použitý ako zbraň proti USA v hospodárskej vojne. Je to tak preto, lebo keď bude DCEP akceptovaný cez celý Belt and Road, bude mať Čína moc úplného dohľadu a kontroly nad ekonomickou aktivitou potenciálne polovice svetovej populácie. DCEP umožní Číne sledovať všetky výdavky a transakcie každého zákazníka a môže zabaviť alebo uzamknúť digitálne aktíva zákazníkov v ich mobilných peňaženkách. Videli sme to už v Číne, kde spolu s „sociálnym kreditným systémom“ už bolo miliónom jednotlivcov zakázané nakupovať letenky prostredníctvom ich mobilných peňaženiek..

Vystúpenie v čínskej televíznej diskusnej šou „Tiger Talk“

29. augusta 2020 som sa objavil v čínskej televíznej šou Phoenix „Tiger Talk“ (一 虎 一席談). Tiger Talk je jednou z najdlhšie vysielaných relácií Phoenix TV. Každý týždeň sa v nich koná debata o dôležitých spoločenských problémoch alebo udalostiach a na účasť by sa v nich mali pozvať odborníci, akademici a hostia. Bol som pozvaný televíziou Phoenix ako zámorský analytik, aby som prediskutoval tému týždňa, konkrétne „DC / EP: Čínske vydanie digitálnej meny, otrasie hegemóniou amerického dolára?“. Môžete si pozrieť epizódu tu.

Boxmining Tiger TalkHosťovanie na Tiger Talk

Dôsledky DCEP na bitcoiny a kryptomeny

V prvom rade si treba vždy uvedomiť, že DCEP a bitcoiny / kryptomeny sú úplne odlišné. Kľúčové rozdiely spočívajú v tom, že DCEP nemusí nevyhnutne využívať technológiu blockchain a že je to centralizovaná mena pod kontrolou centralizovaného orgánu. Získajte viac informácií o rozdieloch medzi DCEP, Váhami, bitcoinmi a hotovosťou.

Široká propagácia DCEP v národnej televízii v auguste 2020 však určite pripravuje a pripravuje čínskych občanov na digitálnu verziu RMB. Postupné zavádzanie DCEP tiež zvykne priemerného občana zvyknúť si na skutočné používanie digitálnych mien.

Výsledkom je, že veľa ľudí vzrušene špekuluje o možnosti prepojenia medzi DCEP a rôznymi existujúcimi blockchainovými projektmi – pričom niektoré projekty vyhlasujú, že budú prvým projektom, ktorý sa na DCEP spustí. Je však potrebné mať na pamäti, že nepoznáme úplné technické podrobnosti DCEP, takže nevieme, ako bude tento most medzi blockchainom a DCEP fungovať, ak vôbec. Faktom tiež je, že Čína je v súčasnosti voči kryptomenám veľmi nepriateľská, je to väčšinou kvôli množstvu podvodov s kryptomenami – napríklad Plus Token. Výsledkom bolo, že čínska vláda uzavrela niekoľko bankových účtov, o ktorých sa zistilo, že sú zapojené do prevodov kryptomien, a zakázala všetky ICO, niekoľko významných búrz kryptomeny ako Binance a OKEx a niektoré pobočky Over the Counter. Preto sa veľa kruhov a diskusií o kryptomenách odohráva v podzemí, napríklad v súkromných skupinách WeChat.

Mätúce však je, že oficiálne médiá CCP, Xinhua a CCTV, vytláčajú titulky, že kryptomeny sú najvýkonnejšie aktíva k dnešnému dňu. Dovey Wan, zakladajúci partner spoločnosti Primitive Ventures, zistil, že skutočný zámer tohto mediálneho tlaku je ťažké interpretovať, ale zatiaľ to čínska komunita v oblasti kryptomien vníma ako signál, že kryptomena dosiahla svoj vrchol. Medzitým to ľudia na západnom fronte na Twitteri vnímali ako býčí signál. V súčasnosti bez akýchkoľvek ďalších krokov alebo správ v Číne o DCEP alebo o kryptomene môžeme len čakať, aký bude ďalší krok Číny.

Hmm, toto je zaujímavá propagandistická atmosféra z oficiálnych médií ČKS ako „参考 消息“, Xinhua a CCTV2

nadpis „kryptomena je najvýkonnejším aktívom od začiatku roka“ bol uvedený na všetkých bulvároch, v novinách, online médiách a televízii

Takéto koordinované úsilie je zriedkavé pic.twitter.com/2g6VDsV5SE

– Dovey „Rug The Fiat“ Wan&# 129680;&# 129430; (@DoveyWan) 25. september 2020

Bude DeFi tlačiť na vlády, aby konečne prijali CBDC?

Decentralizované financovanie (DeFi) možno považovať za hviezdu kryptomeny a blockchainu roku 2020, pretože oživila trh s kryptomenami a priniesla potrebné prepracované oživenie a pozitivitu. Čo je to však DeFi? Stručne povedané, DeFi sa snaží priniesť tradičné bankovníctvo do rozvíjajúcich sa priemyselných odvetví, ale s obratom: bolo by to open-source, decentralizované, lacné a vystrihla by sprostredkovateľov..

Čo teda môžu centrálne banky a vláda urobiť, aby si udržali svoje dominantné súčasné postavenie a zároveň využívali výhody technológie, ktorú môže priniesť DeFi? Odpoveďou by mohlo byť vytvorenie CBDC. V Forbes tento článok, autor naznačuje, že CBDC by bol pre vlády pozitívnym krokom, pretože tokenizuje peniaze a zároveň umožňuje používateľom využívať výhody lacnejších a rýchlejších transakcií.

Tento článok sa tiež týka nášho pokrytia DCEP a pojednáva o pokroku Číny v testovaní DCEP v kontraste s pokrokom pri zavádzaní CBDC v USA. Naznačuje to, že vlády a inštitúcie budú musieť byť rýchle, aby dobehli vývoj, pretože sa každý týždeň vytvárajú nové riešenia DeFi v oblasti platieb, hypoték, poistenia atď. A táto légia inovátorov v oblasti fintech rastie. Títo inovátori spochybňujú status quo a s pribúdajúcimi výhodami DeFi môže čoskoro vzniknúť skutočný uchádzač uchádzajúci sa o pozornosť občanov a spotrebiteľov..

Kedy bude DCEP oficiálne spustený?

Stále neexistuje konkrétny harmonogram formálneho debutu DCEP. Aj keď zatiaľ niektorí odborníci pre China Daily odhalili spravodajský server v Číne, ktorý uvádza, že pred oficiálnym spustením DCEP bude pravdepodobne ešte potrebné vykonať úpravy pôvodných plánov, pretože situácia je oveľa „komplikovanejšia“. Odborníci tiež odhaľujú, že nie je jasné, či môže DCEP debutovať v druhej polovici roku 2020, aj keď plány na jeho vývoj PBoC určite zintenzívnil.

Poznámka: Predchádzajúce publikácie označili národnú menu ako CBDC.

Aktualizované: 7. októbra 2020 o tom, či by spoločnosť DeFi tlačila na vlády, aby prijali CBDC.

Podporuje DCEP zlato?

Jednoduchá odpoveď je „nie“. K nedávnej epizóde Kitco News, novinár Max Kaiser tvrdil, že Čína zaháji kryptomenu krytú zlatom so zámerom zničiť USD ako rezervnú menu. Dodal, že Čína už nazhromaždila až 20 000 ton zlata. Je to však iba špekulácia – Čína nemá v pláne vrátiť sa k zlatému štandardu ani vydávať kryptomeny kryté zlatom.

Bude DCEP interoperabilný s inými kryptomenami

Existuje veľa plánov na vybudovanie brán, ktoré umožňujú výmenu DCEP za iné kryptomeny. Projekty ako Algorand vyhlásili, že chcú podporovať DCEP a budovať možné mosty na výmenu týchto mien. Pretože však technické podrobnosti o DCEP nie sú úplne odhalené, také mosty ešte neboli postavené.

Zdroje:

https://www.forbes.com/sites/lukefitzpatrick/2020/10/06/defi-may-push-governments-to-adopt-cbdcs/#2d2c1f6f3f5e

https://www.asiacryptotoday.com/how-china-and-the-world-reacted-to-xi-jinpings-blockchain-comments

https://venturebeat.com/2019/09/15/wake-up-us-federal-reserve-china-just-showed-how-digital-currency-is-done/

https://www.reuters.com/article/us-china-blockchain-idUSKBN1X704A

https://u.today/just-in-chinese-central-bank-to-launch-digital-currency-called-dcep

https://beincrypto.com/chinas-dcep-to-be-worlds-first-national-digital-currency-says-ccie-vice-chairman/

https://qz.com/1710850/chinas-central-bank-could-gain-from-a-digital-yuan-cbdc/

https://www.asiacryptotoday.com/news/china-digital-yuan-dcep/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map