Eskiden GDAX olarak bilinen Coinbase Pro, daha gelişmiş ve profesyonel tüccarlar arasında en popüler kripto para borsalarından biridir. Maalesef, kriptonun devredilebilir doğası nedeniyle Coinbase Pro vergilerinizi yapmak zor olabilir ve Coinbase kendisi aslında size gerekli sermaye kazançları ve zararları bilgilerini veremez.

Bu kılavuzda, Coinbase Pro’yu kullanırken vergi raporlamanızı tam olarak nasıl yaptırabileceğinizi tartışacağız..

Kripto para birimi vergileri nasıl çalışır??

Bitcoin gibi kripto para birimlerine sahip olmak, sizi vergi yükümlülüklerine tabi tutmaz. Daha ziyade, vergilendirilebilir bir gelir biçimi olan, onlara yatırım yapmaktan elde ettiğiniz gelirdir..

IRS kriptoyu ele alır bir mülkiyet biçimi olarak. Diğer mülk türleri gibi, kripto para birimlerinizi sattığınızda, ticaret yaptığınızda veya elden çıkardığınızda sermaye kazançları ve sermaye kayıpları yaşarsınız. Bu kazanç ve kayıpların vergilerinize bildirilmesi gerekir. 

Misal:

John, Coinbase’den 14.000 $ karşılığında 2 BTC satın alır ve bunları ticaret için Coinbase Pro cüzdanına gönderir. Bir ay sonra John, o zamanlar 8.000 $ değerinde olan 20 ETH karşılığında 1 BTC’yi takas etti..

Bu örnekte John, BTC’sini ETH için takas ettiğinde elden çıkardı ve bu nedenle işlemdeki sermaye kazancını veya kaybını hesaplaması gerekiyor.. 

John’un 1 BTC’deki maliyet temeli 7.000 $ ‘dır (14.000 / 2).


John, BTC’sini 8.000 $ piyasa değeriyle 20 ETH karşılığında takas etti.

John, IRS Form 8949’da rapor edilen bu işlemden 1.000 $ (8.000 – 7.000) tutarında bir sermaye kazancı kabul etti..

Öte yandan, John kripto para birimini satın aldığından daha ucuza satmış veya elden çıkarmış olsaydı, bu sermaye kaybını yaz vergilerinde. 

Kripto para birimi vergileri hakkında bilmeniz gereken her şeyi eksiksiz bir şekilde derinlemesine incelemek için, Tam Kripto Para Birimi Vergi Rehberi

Coinbase Pro Vergileri – Sorunu Çözme

Coinbase Pro, birkaç nedenden ötürü kullanıcılara hisse senedi ticareti dünyasında yaygın olarak alınan gerekli vergi raporlarını sağlayamaz..

İlk konu, Coinbase Pro’daki birçok işlemin diğer kripto para birimlerinde kote olması. İşlemleriniz sırasında yerel FIAT para biriminizdeki adil piyasa değerini hesaplamanız gerektiğinden, bu çok sorunlu hale gelir ve Coinbase Pro, alım satımlarda orijinal maliyet esası / adil piyasa değeri verilerini takip etmez..

İkinci sorun (ve çok daha büyük olanı), kripto para biriminin temel doğasının bir sonucudur. Çünkü Coinbase Pro ağına kripto gönderebiliyorsunuz – yani. Bitcoin’i harici bir cüzdandan Coinbase Pro cüzdanıma göndermek — Coinbase Pro’nun o kriptoyu hangi maliyetle (maliyet bazında) edindiğinizi bilmesinin hiçbir yolu yoktur. Maliyet temeli, kripto vergilerinizin hesaplanmasında ihtiyaç duyduğunuz temel verilerdir.

Bu sorunu blog yazımızda çok daha derinlemesine tartıştık, Kripto Para Birimi Vergi Sorunu

Esasen, Coinbase Pro dışında herhangi bir kripto para birimi etkinliğiniz varsa, borsa size kazancınızı ve / veya zararlarınızı ayrıntılarıyla anlatan raporlar veremeyecektir. Bunu web sitelerinde kendileri açıklıyorlar.

Coinbase Pro Vergi Rehberi

Yani Coinbase Pro Bana Vergi Raporları Veremez?

Coinbase Pro’nun size sermaye kazanç ve kayıp formları gönderemeyeceği doğrudur. Belirli eşikleri karşılıyorsanız, Coinbase Pro size 1099-K olarak bilinenleri gönderir, ancak bu belge kazançlarınız ve zararlarınız hakkında bilgi içermez ve vergi raporlama açısından faydasızdır..

Nasıl kırılırız Coinbase 1099-K’nin çalışması burada.

Coinbase Pro Bana Vergi Formlarını Veremezse, Bunları Nasıl Alırım?

Gerekli olanı inşa etmek için kripto vergi formları, Coinbase Pro dışında meydana gelenler de dahil olmak üzere tüm kripto para birimi işlemlerinizi hesaba katmanız gerekir.. 

Bunu yapmak için, kullandığınız tüm borsalarda ve platformlarda satın alımlarınızı, satışlarınızı, alım satımlarınızı, airdrop’larınızı, çatallarınızı, mayınlı paralarınızı, takaslarınızı ve takaslarınızı oluşturan tüm tarihsel kripto para birimi verilerinizi bir araya getirin.

Bunu, işlem geçmişi dosyalarınızın her birini borsalarınızdan dışa aktararak yapabilirsiniz..

İşlemlerinizin her biri için sermaye kazanç ve kayıp hesaplamalarını elle yapmak için bu ticaret geçmişi dosyalarını kullanın. Her bir sermaye kazancı veya kaybı vergisi olayı Form 8949’a kaydedilmeli ve net kazancınız 1040 çizelgesi D’ye aktarılmalıdır. Buradaki makalemizde manuel raporlama sürecini ele alıyoruz: vergiler üzerinden kripto para birimi nasıl rapor edilir.

Coinbase Pro Vergi Otomasyonu

Cryptocurrency Vergi Yazılımı

Vergi hesaplamalarınızı elle yapmak istemiyorsanız, ticaret geçmişinizi tüm kripto para birimi borsalarınızdan doğrudan kripto vergi yazılımına aktarabilirsiniz. CryptoTrader.Tax.

Coinbase Pro CryptoTrader.Tax İthalat

CryptoTrader.Tax, Coinbase Pro ve diğer tüm kripto para borsaları ile doğrudan entegre olur. Bu, ticaret geçmişinizi birkaç saniye içinde içe aktarmanıza olanak tanır. 

Tüm kripto alım satımlarınızı CryptoTrader. Vergi hesabınıza aktardıktan sonra, sermaye kazançları ve kayıpları vergi raporları, IRS Form 8949 dahil olmak üzere, bir düğmeyi tıklayarak. 

Bu raporlar vergi uzmanınıza verilebilir veya hatta tercih ettiğiniz vergi dosyalama yazılımına aktarılabilir. TurboTax veya TaxAct.

Sonuç

Coinbase Pro gibi kripto para birimi borsaları, kullanıcılarına vergi raporlama amaçları için gerekli olan sermaye kazançları ve zararları raporlarını sağlayamaz. Vergi hesaplamalarınızı tüm borsalarınızdan ticaret geçmişi dosyalarını indirerek elle yapabilir veya CryptoTrader kullanarak tüm süreci otomatikleştirebilirsiniz..

Birlikte başlamak CryptoTrader.Tax tamamen ücretsizdir. Hatta yıl içindeki toplam kazançlarınızı / zararlarınızı görmek için tamamlanmış vergi raporlarınızın ücretsiz bir önizlemesini bile oluşturabilirsiniz. Hakkında daha fazla öğren burada nasıl çalışıyor.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector