Coinbase, dünyadaki en büyük ve en çok kullanılan kripto para borsalarından biri haline geldi. Maalesef Coinbase vergilerinizi yaptırmak ve gerekli Coinbase vergi formlarınızı bir araya getirmek hala zahmetli bir süreçtir. Bu kılavuzda, bu sorunları çözüyoruz ve Coinbase kripto etkinliğinizi vergileriniz üzerinden tam olarak nasıl bildireceğinizi tartışıyoruz..

Kripto Vergilerine Genel Bakış

Bitcoin gibi kripto para birimleri mülk olarak kabul edilir IRS tarafından. Aşina olabileceğiniz diğer mülk türleri arasında hisse senetleri, tahviller ve gayrimenkul bulunur..

Tıpkı bu diğer mülkiyet biçimleri gibi, kripto para birimleri de sermaye kazançları ve kayıpları kurallarına tabidir ve buradaki vergileriniz hakkında bildirilmeleri gerekir. İngiltere, Kanada, ve Avustralya).

Basitçe söylemek gerekirse, kriptoyu sattığınızda, takas ettiğinizde veya başka bir şekilde elden çıkardığınızda, yatırımdan bir sermaye kazancı veya sermaye kaybına uğrarsınız. Bu kazançlar ve kayıplar rapor edilir IRS Form 8949 ve vergi beyannamenize dahil.

Misal

Mitchell, Nisan 2018’de 1000 $ ‘a 0.1 Bitcoin satın aldı ve iki ay sonra 2.000 $’ a sattı.. 

Bu örnekte, Mitchell’in 1000 dolarlık bir sermaye kazancı var. Bu kazancı vergi beyannamesinde bildirir ve Mitchell’in hangi vergi diliminin altına düştüğüne bağlı olarak, kazanç üzerinden belirli bir yüzde vergi öder. Oranlar, vergi dilimine bağlı olarak ve bunun kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli bir kazanç mı olduğuna bağlı olarak dalgalanıyor..  

Diğer taraftan Mitchell kazanç yerine zarara uğradıysa, kripto kaybı aslında vergilendirilebilir gelirini azaltacak ve yıl için toplam vergi faturasını düşürecekti.

Kripto para birimi vergilerinin nasıl çalıştığına dair eksiksiz bir yürüyüş için blog gönderimize göz atın: 2020 Kripto Vergilerine İlişkin Komple Kılavuz.


Coinbase vergileri ve IRS

Coinbase’de Vergi Ödemeniz Gerekiyor mu?

Kısacası değişir. 

Yalnızca sermaye kaybınız varsa (yani tüm kripto yatırımlarınızda para kaybettiyseniz) vergileri “ödemek” zorunda kalmayabilirsiniz; ancak, kripto etkinliğinizi kesinlikle bildirmeniz gerekir – yalnızca yıl için vergi beyannamenizde zararınız olsa bile. 

Misal

Sara Coinbase’de 1.000 dolara 10 ETH satın alıyor. İki ay sonra 800 dolara satıyor..

Bu senaryoda Sara, sermaye kaybına uğradığı için vergi biçiminde para “borçlu” olmayacaktır; ancak yine de bu kaybı vergi beyannamesinde bildirmesi gerekmektedir..

Coinbase Vergileri Nasıl Rapor Edilir

Kripto işlemlerinizi Coinbase’den bir borsada hisse senedi alıp satıyormuş gibi rapor edersiniz.. 

Vergilerinizdeki kripto etkinliğinizden kaynaklanan tüm vergilendirilebilir olayları bildirmeniz gerekir.

Bir vergiye tabi olay bir vergi raporlama yükümlülüğünü tetikleyen belirli bir eylemdir. Bu ‘vergilendirilebilir olaylardan’ biri meydana geldiğinde, rapor edilmesi gereken bir sermaye kazancı, sermaye kaybı veya gelir olayını tetiklersiniz. Bu kadar basit. 

Aşağıdakiler, kripto dünyasında neyin vergilendirilebilir bir olay olarak kabul edildiğine dair IRS rehberinden alınmıştır:

  • Fiat para birimi için kripto ticareti veya satışı (USD gibi) 
  • Başka bir kripto para birimi için bir kripto ticareti
  • Bir mal veya hizmet satın almak için kripto harcamak
  • Gelir olarak kripto kazanmak (iş, sağlanan hizmet vb.)

Örnek 1:

Christopher, Temmuz ayında Coinbase’den 5.000 $ karşılığında 1 BTC satın aldı. İki ay sonra, o 1 BTC’yi 7.000 dolara satıyor. Christopher, 1 BTC’sinin satışı / elden çıkarılmasında 2.000 $ ‘lık bir sermaye kazancı tanıdı. 

USD karşılığında bitcoin satmak vergiye tabi bir olaydır ve 2.000 $ ‘lık kazanç Christopher’ın vergi beyannamesinde bildirilmelidir..

Örnek 2:

Meg, Coinbase’de 50 $ karşılığında 20 XRP satın alıyor. Bir ay sonra, 20 XRP’yi 0.05 ETH karşılığında takas etti. İşlem anında 0.05 ETH’nin adil piyasa değeri 70 $ ‘dır. Meg, XRP’sinin bu ticaretinde 20 dolarlık bir sermaye kazancı tanıdı. Bir kriptoyu başka bir kripto para ile takas etmek vergilendirilebilir bir olayı tetikliyor ve Meg bu kazancı vergilerinden bildirdi.

Örnek 3:

John Coinbase’de 100 dolara 1 ETH satın aldı. Bir hafta sonra, yeni bir düz ekran TV satın almak için 1 ETH’sini kullanıyor. Satın alma sırasında 1 ETH’sinin adil piyasa değeri 120 $ ‘dır. John, TV’sini satın almak için 1 ETH’sini elden çıkarmanın 20 dolarlık bir sermaye kazancı olduğunu fark etti. Bu vergiye tabi bir olaydır ve ilgili kazanç John’un vergi beyannamesinde rapor edilir. 

IRS Form 8949’da Kazanç ve Kayıpların Raporlanması

Vergiye tabi her olay ve kripto işlemlerinizden elde edilen her bir sermaye kazancı ve kaybı, raporlanmalıdır. IRS Form 8949 (aşağıda resmedilmiştir). Buradaki blog yazımızda bu formu tam olarak nasıl dolduracağımızı açıklıyoruz: Vergilerde Kripto Para Birimi Nasıl Rapor Edilir.

Coinbase Form 8949

Coinbase Vergi Belgeleri

Bu noktada kendinize soruyor olabilirsiniz, Coinbase bunu kolaylaştırmak için herhangi bir vergi belgesi sağlıyor mu??

Kısa cevap evet, yaparlar. 

Coinbase, uygun kullanıcılara 1099-K, 1099-MISC ve vergi raporlaması için bir işlem geçmişi CSV dosyası sağlar. 

Ne yazık ki, bu vergi belgeleri, raporlama sürecini kullanıcılar için her zaman daha kolay hale getirmiyor. Çoğu zaman, daha kafa karıştırıcı hale getiriyorlar.

Bu belgeleri daha ayrıntılı incelemek isterseniz, buradaki blog gönderimizdeki her birini analiz ediyoruz: Coinbase IRS’ye Rapor Veriyor?

Coinbase Vergilerinizi Nasıl Yapabilirsiniz?

Bu şimdiye kadar çok fazla bilgi oldu. Artık Coinbase’in vergi raporlama açısından nasıl çalıştığına dair temel bir anlayışa sahip olduğunuza göre, madeni para bazlı vergilerinizi nasıl yapabileceğinizi gösteren tam bir örnek üzerinden geçelim..

1. Adım: İşlem Geçmişi CSV Dosyanızı İndirin

Coinbase alım satım faaliyetinizden kaynaklanan sermaye kazançlarınızı ve zararlarınızı bildirmenin ilk adımı, tüm geçmiş işlemlerinizi bir araya getirmektir..

Kripto para birimi vergi yazılımını aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz: CryptoTrader.Tax İşlem geçmişinizi sizin için otomatik olarak almak için veya “İşlem Geçmişi” CSV dosyasını doğrudan Coinbase hesabınızdan indirebilir ve hesaplamaları manuel olarak yapabilirsiniz..

Coinbase işlem geçmişi CSV dosyanızı nasıl indireceğinizi öğrenin İşte.

2. Adım: Kazançlarınızı ve Kayıplarınızı Hesaplayın

Coinbase’de yaptığınız tüm işlemleri içeren kayıtlarınızı aldıktan sonra, vergilendirilebilir her olaydan (satış, ticaret vb.) Sermaye kazancı veya kaybını hesaplamaya başlayabilirsiniz..

Örneğin, işlem geçmişim aşağıdaki gibi olsaydı, sermaye kazançlarımı bu şekilde hesaplardım.

1/2/19 0,0849329 BTC @ 800 $ SATIN AL

2/2/19 SAT 0,0849329 BTC @ 940 $

940 ABD Doları – 800 ABD Doları = 140 ABD Doları

Vergiye tabi bu tek olay için (0,0849329 BTC satan), 140 dolarlık bir kazanç tanıyorum.

Adım 3: Her Kazancı / Kaybı Form 8949’da Rapor Edin

Tüm kazanç ve kayıp hesaplamalarını yaptıktan sonra, yalnızca her birini Form 8949.

Yukarıdaki örneğe göre, BTC’mi satmaya ilişkin vergilendirilebilir olaydan 140 dolarlık bir sermaye kazancı için bir giriş dahil edeceğim.

Profesyonel İpucu: Çok sayıda alım satımınız varsa veya birçok farklı kripto borsası kullandıysanız, kullanım için önemli ölçüde zaman kazandırabilir. CryptoTrader.Tax 8949 Formunuzu işlem geçmişinize göre otomatik olarak doldurmak için.

Adım 4: Herhangi Bir Kripto Gelirini Bildirin

Herhangi bir madencilik veya hisse geliriniz varsa veya aracılığıyla kripto para kazandıysanız Coinbase Kazanmak, bunu sermaye kazançlarınızdan / zararlarınızdan ayrı olarak bildirdiğinizden emin olun.

Hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz madencilik / stake geliri burada.

5. Adım: Vergi Beyannamenizi Bildirin

Tüm raporlamanız tamamlandığında, vergi beyannamenizi sunmaya hazırsınız. 

CryptoTrader.Tax Coinbase Raporlama

Cryptocurrency Vergi Yazılımı

Coinbase dışında kripto para borsaları kullanıyorsanız veya çok sayıda işleminiz varsa, tüm işlemleriniz için vergi raporlama sürecinin nasıl oldukça baş ağrısına dönüşebileceğini görebilirsiniz.. 

CryptoTrader.Tax bu sorunu çözmek ve tüm kripto vergi raporlama sürecini otomatikleştirmek için oluşturuldu. 

Bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir. Coinbase hesabınızı doğrudan platforma ve kullandığınız diğer herhangi bir borsaya bağlayabilir ve tek bir düğmeye tıklayarak geçmiş satın alma, satış ve işlemlerinizi içe aktarabilirsiniz..

Tüm işlem geçmişiniz hesabınıza aktarıldıktan sonra, CryptoTrader.Tax tüm hesaplama işlemlerini yapacak ve gerekli tüm işlemlerinizi otomatik olarak oluşturacaktır. kripto vergi formları sizin için (Form 8949 dahil).

Bu raporlar vergi uzmanınıza alınabilir veya hatta en sevdiğiniz dosyalama yazılımına aktarılabilir. TurboTax veya TaxAct

Hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz CryptoTrader.Tax burada nasıl çalışır.

Coinbase Vergi Raporlama Demosu

Aşağıdaki kısa videoda CryptoTrader ile gösterilen kesin Coinbase vergi raporlama sürecini görebilirsiniz..

Sorular?

Coinbase vergilerinizle ilgili başka sorularınız mı var? Ekibimiz bunu uzun süredir yapıyor ve sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız! Bize doğrudan [email protected] adresinden ulaşın..

Sorumluluk Reddi – Bu gönderi yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve vergi veya yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Dijital para birimlerinin vergilendirilmesini nasıl ele almanız gerektiğini öğrenmek için lütfen kendi vergi uzmanınız, EBM’niz veya vergi avukatınızla görüşün.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector