Cryptocurrency Hard Forks Nasıl Vergilendirilir?

1 Ağustos 2017’de meydana gelen Bitcoin Cash hard fork gibi kripto para çatalları, bugün kripto para dünyasında oldukça yaygındır. İle yeni IRS rehberliği Ekim 2019’da ortaya çıkan, ABD’de kripto para birimi sert çatallarının vergi perspektifinden nasıl ele alındığı artık açık. Bu kılavuzda, bu olayların ne olduğunu ve vergi raporlamanız için bunları ele almak için en iyi uygulamaları keşfediyoruz..

Genel olarak kripto para biriminin nasıl vergilendirildiği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Kripto Para Birimi Vergileri İçin Eksiksiz Kılavuz.

Cryptocurrency Forks

Bir kripto para birimi hard fork’u, blok zincirinin önceki sürümünden kalıcı bir sapmadır. Yumuşak çatallar iki zincir arasındaki uyumluluğu korurken, sert çatallar birbiriyle uyumsuz zincirler oluşturur. Çataldan önce ve çatal sırasında bozuk para tutan herkes, sert çatal oluştuktan sonra her iki zincirde de bozuk para olacaktır. Bunun vergileriniz üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Blok zincirindeki bu “çatal” ile, bir yol yeni, yükseltilmiş blok zincirini takip eder ve diğer yol eski yol boyunca devam eder. Genel olarak, kısa bir süre sonra, eski zincirdekiler, blok zinciri sürümlerinin güncelliğini yitirdiğini veya ilgisiz olduğunu fark edecek ve hızlı bir şekilde en son sürüme yükselteceklerdir..

Bir örnek:

Bitcoin cash hardfork, güvenilir bir cüzdan veya takas kullandığınız sürece, tuttuğunuz her bitcoin için bir “bedava” bitcoin cash coin sağladı. Hard fork öncesinde 3 bitcoin tuttuysanız, 1 Ağustos 2017’de 3 bitcoin cash aldınız. Bugün, bu 3 bitcoin cash 750 $ ‘dan fazla değerde.. 

Çatallar Neden Oluşur??

Doğru Güvenlik Riskleri – Blockchain yazılımı, bir bilgisayar korsanı bunlardan yararlanmadan önce düzeltilmesi gereken doğal güvenlik açıklarına sahip olabilir. Bu durumlarda, daha büyük ekosistemi korumak için bir hard fork gerekli olabilir..


Yeni İşlevsellik Ekle – Cryptocurrency bakımcıları, hard fork olmadan mümkün olmayan yeni işlevler eklemek isteyebilir. Örneğin, Ethereum’un Byzantium hard fork’u, gizliliği ve ölçeklenebilirliği geliştirmek için zorunlu bir yükseltmeydi..

Önceki İşlemleri Tersine Çevir – Bir blok zincirinde önceki işlemleri geri almak için bir hard fork kullanılabilir. Bu, Ethereum blok zincirindeki DAO (merkezi olmayan otonom organizasyon) üzerindeki hacklemeyi tersine çevirmek için hard fork durumunda görüldü..

IRS Cryptocurrency Forks’u Nasıl Vergilendirir??

IRS, yeni kripto para birimi rehberliği ve kararında kripto para birimi çatallarını tartışıyor, 2019-24

Elinizde tuttuğunuz belirli bir kripto para birimi, “bir kripto para birimi, eski dağıtılmış defterden kalıcı bir sapmaya neden olan bir protokol değişikliğine uğradığında ortaya çıkan” bir sert çataldan geçerse, aldığınız yeni çatallı kripto para birimi gelir olarak vergilendirilir. Yeni alınan kripto para birimindeki maliyet tabanınız, tanıdığınız gelir olur.

Örneğin – 2017 yılının Temmuz ayında 2,5 Bitcoin tuttuysanız ve bitcoin cash hard forkunun bir sonucu olarak 2.5 Bitcoin Cash aldıysanız, bunun bitcoin cash’in piyasa değeri üzerinden gelir olarak 2.5 Bitcoin Cash aldığını kabul edersiniz. teslim alındı. Bitcoin Cash o gün parça başına 500 $ ‘dan işlem yapıyor olsaydı, 1.250 $’ lık (500 $ * 2.5) normal gelirin farkına varırdınız. Bu Bitcoin Cash’teki maliyet tabanınız 1.250 $ olur.

Hard fork sonrasında yeni kripto para birimleri almazsanız, vergilendirilebilir herhangi bir geliriniz olmayacaktır. Kaynak: A21, A22, A23, A24

Cryptocurrency Yumuşak Çatallar

Bir kripto para birimi soft fork “yeni bir kripto para biriminin oluşturulmasıyla sonuçlanmaz, yani herhangi bir gelir getirmez.” Dolayısıyla, kripto paranız bir protokol değişikliğinden geçiyorsa ancak yeni bir kripto para birimi oluşturuyorsa, herhangi bir gelir tanımazsınız. Kaynak: A29

Cryptocurrency Hava Damlaları

Bir airdrop’tan kripto para birimi alırsanız (“kripto para biriminin birden fazla vergi mükellefinin dağıtılmış muhasebe adreslerine dağıtımı”), bu alınan kripto para biriminin geliri alındığı gün / saatte tanırsınız. Tanınan gelir miktarı, o zamanki kripto para biriminin adil piyasa değeri kullanılarak belirlenmelidir.. 

Bir airdrop olayı meydana geldiğinde herhangi bir kripto para birimi almadıysanız, mülkü almadığınız için geliri tanımazsınız..

Cryptocurrency hard fork vergileri

Cryptocurrency Vergi Yazılımı

Kaldırabilirsin kripto para birimi vergi yazılımı CryptoTrader.Tax gibi, yeni IRS kılavuzuna uygun olarak tüm hard forklarınızı ve airdrop’larınızı otomatik olarak hesaba katmak için.

Cryptocurrency Vergi Yazılımı

Tüm kripto para alım satımlarınızı ve işlemlerinizi platforma aktarın. CryptoTrader.Tax’ın 3. adımında, bir airdrop veya hard fork sonucunda aldığınız herhangi bir kripto para birimini ekleyebilirsiniz. Bu işlemleri “Fork” veya “Airdrop” etkinliği olarak etiketlemeniz yeterlidir. Her birine uygun maliyet esası ve makbuz anında USD cinsinden adil piyasa değeri tayin edilecek ve bir düğmeye tıklayarak gerekli vergi belgelerinizi anında oluşturmanıza olanak sağlayacaktır. CryptoTrader.Tax’ın kullanılması Intuit ile ortaklık, hatta bu raporları doğrudan TurboTax Kolay vergi beyannamesi vermek için veya bir vergi uzmanıysanız, bunları tercih ettiğiniz vergi dosyalama yazılımına aktarın.

Yapabilirsin ücretsiz başlayın CryptoTrader.Tax ile kripto vergi raporlamanızı ne kadar kolaylaştırdığını görün veya hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın nasıl çalışır.

Sorumluluk Reddi – Bu gönderi yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve vergi veya yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Dijital para birimlerinin vergilendirilmesini nasıl ele almanız gerektiğini öğrenmek için lütfen kendi vergi uzmanınız, EBM’niz veya vergi avukatınızla görüşün.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map