Kanada’nın kripto para birimi vergi politikası, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri son birkaç yılda önemli bir popülerlik kazandıkça daha fazla ilgi görüyor. Bu kılavuz, Kanada’da kripto para birimlerinin nasıl vergilendirildiğini tartışır ve vergi uyumluluğunu vatandaşlar için kolay ve hızlı hale getirme konusunda ipuçları sağlar. kripto para birimi vergi yazılımı

Sorumluluk Reddi: Bu kılavuz yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır. Vergi, denetim, muhasebe, yatırım, mali veya yasal tavsiyelerin yerini alması amaçlanmamıştır..

Kanada’da Cryptocurrency Nasıl Vergilendirilir? 

Kanada Gelir Kurumu (CRA), kripto para birimini vergi amaçlı bir emtia gibi ele alır. Bu, kripto para içeren işlemlerden elde ettiğiniz her türlü gelirin, “bir işletme olarak” veya sadece “bir hobi” olarak faaliyet göstermenize bağlı olarak, ya işletme geliri ya da sermaye kazancı olarak değerlendirileceği anlamına gelir. Benzer şekilde, zarar ederseniz, bunlar vergi amaçlı ticari kayıp veya sermaye kaybı olarak kabul edilir..

Kanada’da, bu iki farklı gelir biçimi – iş gelirine karşı sermaye kazançları – farklı şekilde vergilendirilir. İşletme gelirinin% 100’ü, sermaye kazançlarından elde edilen gelirin yalnızca% 50’sinin vergilendirilebilir olduğu durumlarda vergilendirilebilir. Bitcoin gibi bir kripto para birimine tesadüfen yatırım yapan çoğu Kanadalı için, ilişkili gelirleri işletme geliri değil sermaye kazancı olarak kabul edilecektir.. 

İşlemlerinizin nasıl sınıflandırılması gerektiğini doğru bir şekilde belirlemek size kalmıştır..

İşletme Geliri Örneği

John, düzenli olarak çeşitli kripto para birimleri satın alır ve satar. Kripto para birimlerinin değerindeki dalgalanmalara çok dikkat ediyor ve dalgalanmalardan kar elde etmeyi amaçlıyor. Faaliyetleri, günlük ticaretle uğraşan biriyle tutarlıdır. John, 2017 yılında, başlangıçta 200.000 dolara satın aldığı 240.000 dolar değerinde çeşitli kripto para birimleri sattı. Net karı 40.000 dolar. John, ticari bir faaliyet olan kripto para biriminde aktif olarak işlem yaptığından, 2017 gelir vergisi beyannamesinde 40.000 dolarlık işletme geliri bildirmek zorundadır..

Sermaye Kazançlarına Bir Örnek

Nick, Bitcoin’i kabul eden bir çevrimiçi satıcıda oturma odası setinde bir anlaşma buldu. Nick, mobilyayı satın almak için 3.500 dolar değerinde Bitcoin aldı. Mobilyaları satın aldığında ve kalan Bitcoin’ini tekrar dolara çevirdiğinde, Nick’in Bitcoin’in değeri 500 dolar artmıştı. Nick’in elde ettiği kazanç sermayeden kaynaklanıyordu, bu yüzden Nick’in gelir vergisi beyannamesi üzerinden 500 dolarlık bir sermaye kazancı bildirmesi gerekiyor. Ancak, bu sermaye kazancının yalnızca% 50’si (250 $) fiilen vergilendirilebilir.

Kripto para birimi etkinliğinizin işletme geliri veya sermaye kazancı olarak vergilendirilmesi gerekip gerekmediği hakkında daha fazla bilgi için lütfen inceleyin CRA’nın kılavuzu.


Ne zaman vergi borçluyum?

Diğer yatırımlara benzer şekilde, kripto para biriminizi her elden çıkardığınızda bir vergi raporlama zorunluluğunu tetiklersiniz..

Bir eğilim, vermek, satmak veya devretmek gibi bir şeyden kurtulma şeklinizi ifade eder. Genel olarak, sadece bir kripto para birimine sahip olmak veya elinde bulundurmak vergiye tabi değildir. Ancak, aşağıdakilerden herhangi birini yaptığınızda vergi sonuçlarını tetiklersiniz:

  • kripto para birimi satmak veya hediye etmek
  • başka bir kripto para birimi almak için bir kripto para biriminin elden çıkarılması dahil olmak üzere kripto para birimi ticareti veya değişimi
  • kripto para birimini Kanada doları gibi devlet tarafından verilen para birimine dönüştürmek
  • Mal veya hizmet satın almak için kripto para birimi kullanın

Basitçe ifade etmek gerekirse, yukarıda belirtilen faaliyetlerden herhangi birini gerçekleştirerek kripto para biriminizi elden çıkardığınızda, vergilerinizde bildirilmesi gereken bir kazanç veya kaybı tetiklersiniz.. 

Bir Kripto Para Birimi-Kripto Para Birimi Ticareti Örneği

30 Temmuz 2018’de Ürdün, değeri 20.600 dolar olan 100 birim Ethereum satın aldı. Bu satın alma işlemi için Ürdün, o gün birim başına 8.220 $ veya 20.600 $ eşdeğerinde işlem gören 2.5061 Bitcoin kullandı. Bu durumda Ürdün, o Bitcoin’i 100 ETH karşılığında sattı. Ürdün, 2.5061 Bitcoin’i 5 Mayıs 2018’de 15.000 $ ‘a satın aldı. Ürdün’ün sermaye kazancı şu şekilde hesaplanır:

$ 20.600 [işlem sırasında 2.5061 Bitcoin’in adil piyasa değeri] 

– 15.000 ABD doları [2.5061 Bitcoin’lik düzeltilmiş maliyet tabanı, orijinal satın alma fiyatı]

= 5.600 $ sermaye kazancı

% 50’de vergilendirilen 5.600 $ sermaye kazancı = 2.800 $ vergilendirilebilir sermaye kazancı

Öte yandan, 2.5061 Bitcoin’in orijinal satın alma fiyatı başlangıçta 25.000 $ olsaydı, ancak Francis bunları 100 birim Ethereum ile değiştirdiğinde sadece 20.600 $ değerindeydiler, bir sermaye kaybına uğrayacaktı. Sermaye kaybı şu şekilde hesaplanır:

$ 20.600 [işlem sırasında 2.5061 Bitcoin’in adil piyasa değeri]

– 25.000 $ [2.5061 Bitcoins’lik düzeltilmiş maliyet tabanı, orijinal satın alma fiyatı]

= 4.400 $ sermaye kaybı

4.400 $ sermaye kaybı ×% 50 = 2.200 $ izin verilen sermaye kaybı

Bu örnek, söz konusu kripto para biriminin bir yatırım olarak tutulduğunu varsaymaktadır; ancak, bu işlem bir işin yürütülmesi sırasında meydana gelirse, 5.600 $ ‘lık tutarın tamamının ilk işlemde gelir olarak bildirilmesi gerekir ve 4.400 $’ ın tamamı ikinci işlemde zarar olarak rapor edilir..

Özetlemek gerekirse, kripto para biriminizi her elden çıkardığınızda kazancınızı veya kaybınızı anlarsınız. Toplam kazancınızı veya kaybınızı hesaplamak için elden çıkarma anındaki adil piyasa değerini orijinal maliyet esasından (satın alma fiyatı) çıkarın..

Düzeltilmiş Maliyet Esası – Muhasebe Yöntemi

CRA, kripto para biriminizdeki kazanç ve kayıplarınızı hesaplamak için Düzeltilmiş Maliyet Temeli (ACB) maliyetlendirme yöntemini gerektirir – ABD’nin gerektirdiği gibi FIFO, LIFO veya özel tanımlama.

ACB’niz, herhangi bir zamanda o kripto para biriminin her biriminin toplam ortalama maliyetidir (CAD cinsinden).

Örneğin, bir dizi bitcoin satın aldığımı varsayalım: 

09.09.2018 – 1.000 $ ‘a 0,1 BTC satın alın

10.9.2018 – 1.300 dolara 0,1 BTC satın alın

11.09.2018 – 900 $ ‘a 0,1 BTC satın alın

0.1 BTC için düzeltilmiş maliyet tabanım 1.066,67 $ (1.000 + 1.300 + 900) / (3) olacaktır. 0,3 BTC’lik ACB’m 3,200 $ olur.

Bu nedenle, iki ay sonra 0,1 BTC’yi 1500 dolara satarsam kazancımı bu ortalama maliyet esasına göre hesaplarım.

Gelir – ACB = Kazanç / Kayıp

1.500 $ – 1.066,67 $ = 433.33 $ sermaye kazancı

216,67 $, sermaye kazancı olarak vergilendirilir (% 50 * $ 433,33).

Yeni miktarlarda bitcoin satın aldığınızda, toplam ACB, önceki toplam ACB, artı yeni hisselerin toplam maliyeti ve herhangi bir işlem maliyeti olacak şekilde yeniden hesaplanır. Kripto para birimi vergi yazılımlarından yararlanmak faydalı olabilir. CryptoTrader.Tax tüm işlem ücretleri dahil olmak üzere bu hesaplamaları sizin için otomatik olarak perde arkasında gerçekleştirir. Ayrıca ACB hesaplamalarının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İşte.

Tüccarlar için Zorluk

Bu sermaye kazançları ve kayıpları hesaplamaları, kripto para birimi tüccarları için çeşitli sorunları tetikliyor. Bazı tüccarlar aylardır, muhtemelen yıllardır kripto ticareti yapıyorlar ve işlem yaptıkları sırada CAD cinsinden Ayarlanmış Maliyet Esaslarını veya kriptolarının Adil Piyasa Değerini takip edemiyorlar.. 

Ayrıca, çoğu işlem için CAD değerlerini takip etmek kolay değildir, çünkü bunlar genellikle CAD değil, diğer kripto para birimi değerlerinde belirtilir..

Yatırımcıların vergilerini doğru bir şekilde beyan etmeleri için hem Maliyet Esası hem de Adil Pazar Değeri bilgileri gereklidir. Gerçekleştirdiğiniz işlemlerin hacmine bağlı olarak, kazançları hesaplamak son derece yorucu olabilir ve mükemmel kayıtlar tutmadıysanız elle yapmak potansiyel olarak imkansız hale gelebilir. Bu zorluk nedeniyle, birçok Kanadalı kripto para birimi kullanıcısı kullanıyor kripto para birimi vergi hesaplayıcıları tüm vergi raporlama sürecini otomatikleştirmek için.

Cryptocurrency Madenciliği 

Kripto para madenciliği bazen bir hobi olarak değerlendirilebilirken, kripto para birimi madenciliğiniz yoluyla ticari gelir elde etme olasılığınız daha yüksektir. Bu gelir, diğer normal ticari gelirlerle birlikte dosyalanmalıdır. İlgili masrafları yazabilirsiniz (elektrik gibi).

Airdrops ve Çatallar

Airdrop’lar ve sert çatallar için, kılavuzluğun belirsiz olduğu ABD’nin aksine, Kanada’da bu madeni paralar için maliyet temeli sıfırdır. Bu nedenle, madeni paralar elden çıkarıldığında, gelirin tamamı sermaye kazancı (bireyler için) veya gelir (işletmeler için) olarak kabul edilir..

Vergilerinizle İlgili Kripto Para Birimini Raporlama

Kripto para birimi işlemlerinizden elde edilen sermaye kazançları rapor edilmelidir. Çizelge 3 Formu. Öte yandan iş geliriniz de rapor edilmelidir. T2125 Ticari veya Mesleki Faaliyetler Beyanı.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector