Kripto İle Bir Şey İçin Ödeme Yaptım – Vergilerimi Nasıl Yaparım?

Bitcoin gibi kripto para birimleri vergi amacıyla mülk olarak değerlendirildiğinden, kripto para birimiyle bir mal veya hizmet için ödeme yapmak, başka bir mülk biçimiyle bir şey için ödeme yapıyormuşsunuz gibi ele alınır. Bu, kripto ile bir mal veya hizmet için ödeme yapmanın bir vergiye tabi olay ve ödeme işleminde sermaye kazancı veya sermaye kaybı yaşarsınız. Bu kazanç ve kayıpların vergilerinize bildirilmesi gerekir.

Kripto Para Birimi Vergilerine Genel Bakış

Belirtildiği gibi resmi IRS kripto para birimi kılavuzu 2014 yılında çıkardığınızda, kripto para biriminizi sattığınızda, ticaretini yaptığınızda veya başka bir şekilde elden çıkardığınızda sermaye kazancı ve sermaye kaybı vergi raporlama gerekliliklerine maruz kalırsınız – tıpkı hisse senetleri, tahviller veya emlak gibi diğer mülk türlerinde yaptığınız gibi. 

Bu anlamda, kripto para birimi ticareti, vergi amaçlı hisse senedi alım satımına benzer..

Örneğin, 2018 yılının Nisan ayında 2.000 $ ‘a 0.2 Bitcoin satın aldıysanız ve ardından iki ay sonra 4.000 $’ a sattıysanız, 2.000 $ sermaye kazancınız olur. Bu kazancı vergi beyannamenizde bildirirsiniz ve hangi vergi dilimine girdiğinize bağlı olarak, kazanç üzerinden belirli bir yüzde vergi ödersiniz. Oranlar, vergi diliminize bağlı olarak ve bunun yanı sıra kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli bir kazanç mı olduğuna bağlı olarak dalgalanır..  

Diğer taraftan, kripto para biriminizi satın aldığınızdan daha ucuza sattıysanız, bu sermaye kaybını yazabilirsiniz. kripto vergilerinizden tasarruf edin

Daha derin bir anlayış için eksiksiz kılavuzumuzu okuyabilirsiniz. kripto vergileri nasıl çalışır

Bitcoin İle Bir Şey Satın Aldım – Bunu Vergilerime Nasıl Bildirebilirim?

Tamam, bitcoin ile bir şey satın aldınız ve şimdi bunu vergilerinize nasıl rapor edeceğinizi merak ediyorsunuz. Bunun nasıl çalıştığını göstermek için bir örnek verelim.

Misal


1000 dolara 0,1 bitcoin satın aldığınızı varsayalım. İki ay sonra, bu aynı miktardaki bitcoin değeri arttı ve şu anda 1.200 $ değerinde. Bu noktada, yeni bir TV’ye 0,05 BTC harcarsınız. Bu nasıl vergilendirilir ve bunu nasıl bildirirsiniz??

Unutmayın, kripto ile bir şey satın almak, teknik olarak kripto varlığının bir “özelliği” dir. Başka bir deyişle, bir vergiye tabi olay, ve işlemde sermaye kazancı veya sermaye kaybı yaşarsınız.

Dolayısıyla, kazancınızı / kaybınızı hesaplamak için bu denklemi kullanın:

Adil Piyasa Değeri – Maliyet Temeli = Sermaye Kazancı / Kaybı

Bu örnekte Adil Piyasa Değeri, satın aldığınız TV’nin USD cinsinden değeri olacaktır. O zamanlar 600 $ değerinde olan (0.1 $ 1200 $ değerinde) 0.05 BTC için satın aldığınız için, TV’nin adil piyasa değeri 600 $ ‘dır..

Maliyet tabanınız, varlığı başlangıçta ne kadar karşılığında edindiğinizdir. Bu durumda, 0,05 BTC için maliyet tabanınız 500 $ idi (başlangıçta 1000 $ için 0,1 BTC satın aldınız).

600 ABD Doları – 500 ABD Doları = 100 $ Sermaye Kazancı

Bu nedenle, bir TV satın almak için bitcoin kullanma örneğinde, 100 $ ‘lık bir sermaye kazancı bildiriyorsunuz — bitcoin’iniz, onu elinizde bulundurduğunuz iki ay boyunca değerinde arttı. Bu kazancı, bu durumda TV’yi satın alan BTC’nizin tasarrufunda anlıyorsunuz..

Bu sermaye kazancını rapor edersiniz IRS Form 8949. Yıl için vergi beyannamenize 8949 Formunu dahil edersiniz. Blog yazımızı okuyun vergiler üzerinden kripto para birimi nasıl rapor edilir 8949 Formunun nasıl doldurulacağına dair ayrıntılı bir yürüyüş için.

Cryptocurrency Ödemeleriyle İlgili Zorluk

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, bu işlem, kripto para birimi ile yaptıkları tüm ödemelerin ve ödeme sırasında bu kripto para birimlerinin USD değerinin katı kayıtlarını tutmayan herkes için çok zor olabilir..

Kripto vergi yazılımı bu tür işlemleri, diğer tüm normal satın alma, satış ve alım satımlarınızla birlikte otomatik olarak içe aktarmak ve tek tıklama oluşturabilmeniz için geçmişte ABD doları fiyatlarını almak için tasarlanmıştır. kripto vergi raporları.

Kripto ödemeleri için kripto vergi yazılımı

Cryptocurrency Vergi Yazılımı

CryptoTrader.Tax bir vergi raporlama aracı tüm kripto vergi raporlama sürecini otomatikleştirmek için on binlerce kripto para birimi meraklısı tarafından kullanılır.

Uygulamanın 3. adımındaki tüm kripto para birimi ödemelerinizi “giden işlemler” olarak içe aktarmanız yeterlidir. Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi, 0.05’lik giden bitcoin ödememizi 3. adıma ekledik. Yazılım geçmiş fiyatları otomatik olarak alacağından, bu işlemlerin USD değerini (phew) eklemenize gerek yoktur..

Cryptocurrency Ödemeleri Vergileri

Bu işlem artık diğer tüm işlemleriniz (satın alma, satış, ticaret) ile kategorize edilecek ve vergi raporlarınıza dahil edilecektir. Ayrıca, kripto para birimi ödemelerini toplu olarak yükleyebilirsiniz. CSV içe aktarma şablonu.

Kripto para birimi vergi raporlamanızı otomatikleştirmek mi istiyorsunuz? Yapabilirsin Başlamak CryptoTrader.Tax ile bugün ücretsiz. Veya buraya tıklayın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sorumluluk Reddi – Bu gönderi yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve vergi veya yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Dijital para birimlerinin vergilendirilmesini nasıl ele almanız gerektiğini öğrenmek için lütfen kendi vergi uzmanınız, EBM’niz veya vergi avukatınızla görüşün.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map