Kriptoda Teminatlı Kredi Nedir?

Borç verme ve borçlanma, dünyanın her yerinden milyarlarca insanın keyif aldığı en temel finansal hizmettir.

Ancak şu ana kadar bu hizmete yalnızca iyi iş yapan veya iyi bir kredi puanı veya derecelendirmesine sahip iş sınıfı tarafından erişilebildi..

Piyasa, yerleşik bir kredi puanı geçmişine veya benzer bir şeye sahip olmayan insanlar için kripto teminatlı krediler icat ettiğinden, bu şimdi değişiyor..

Ancak kripto teminatlı krediler hakkında konuşmadan önce, sanırım çoğunuz farkında olmayabileceğiniz için teminatlı kredilerin kendisinden bahsetmemiz gerekiyor..

Şimdi topu yuvarlayalım:

Teminatlı Kripto Borç Verme Nedir & Borçlanma??

Teminatın sözlük anlamı “güvenlik” veya “teminat” tır.

Borç verme ve alma alanında ise teminat, bir borçlu tarafından aldığı fonlara karşı teminat veya teminat olarak verilen varlık anlamına gelir. Bu teminatlı borçlanmadır.

Benzer şekilde, teminatlı kredilendirmede, borç verenler, borçluya ödünç verdikleri tutara karşı teminatı kendileri ile teminat olarak tutarlar..

Geleneksel borç verme ve borçlanma piyasasında bu teminatın gayrimenkul, hisse senetleri, tahviller, araba veya piyasa değeri olan herhangi bir diğer değerli varlık gibi herhangi bir şey olabileceğini söyleyerek.

Örneğin, bir kredi almak için gayrimenkullerini veya evlerini teminat olarak koyduğunda, buna HELOC (Home Equity Line of Credit) denir.

Son olarak, bu tür borç verme ve borçlanma, herkes neredeyse her amaç için kredi almak için varlıklarından yararlanabileceği için dünya çapında yaygındır. Bunlara teminatlı krediler denir.

Şimdi, kripto teminatlı kredilere veya borç vermeye geçelim.

Kripto Teminatlı Krediler veya Borç Verme Nedir?


Adından da anlaşılacağı gibi, kripto teminatlı kredinin, bir borçlunun fonları almak için kripto para birimlerini taahhüt ettiği veya teminat verdiği bir borçlanma türü olduğu anlaşılıyor..

Birçok kripto ödünç verme platformu bunu kriptosferde yapıyor ve bunlardan bazıları:

  • BlockFi
  • Nexo
  • Santigrat vb…

Nexo örneğini ele alalım.

Kripto ödünç verme hizmeti olan Nexo borç verme platformu ile herkesin kendi kripto para birimleri karşılığında ödünç alabileceği. Borçluların kriptolarını kendilerine göndermeleri gerekir ve karşılığında USD veya EUR veya stabilcoin (USDT, USDC) alırlar..

Ancak borçluların ne kadar alacağı, koydukları teminat miktarına ve Nexo’nun onlara verdiği LTV oranına bağlıdır. Örneğin, bir borçlu 20.000 $ değerinde BTC’yi% 50 LTV’de teminatlandırmışsa, borçlu 10.000 $ USD veya EUR veya stablecoin (USDT, USDC) alacaktır. Tabii ki, bu 10.000 $ bir faiz oranıyla satışa sunulacak. Şimdilik bunun yıllık% 5 olduğunu varsayalım.

Borçlu, bu 10.000 $ artı uygun faiz oranı tutarını geri ödediğinde, Nexo’ya yatırdıkları BTC’yi teminat olarak geri alacaktır..

Şu an itibariyle Nexo, 40’tan fazla para biriminde dünya genelinde 200’den fazla yargı alanında kripto destekli krediler sağlıyor. Dahası, kripto geri kredileri için en çok sayıda kripto para birimini kabul eden ve onu anında erişilebilir kripto kredi hattı yapan tek platformdur..

Teminat olarak neden kriptoya ihtiyacımız var??

Hem borç verenler hem de borç alanlar için bir kazan-kazan durumu yaratmak için bu tür kredilerde teminat gereklidir..

Kazan-kazan durumu derken şunu kastediyorum:

Borç veren tarafında, teminat almak, borçlunun krediyi geri ödemede temerrüde düşmesi durumunda borç verenin parasının kendisine iade edileceğinden emin olabileceği bir risk azaltma tekniğidir. Bu, teminatın tasfiyesi veya kredinin yeniden dengelenmesi yoluyla yapılır. Artı borç verenler, paralarını bir faiz oranı için ödünç verirler, böylece sermayelerinden fazladan para kazanırlar..

Borçlu tarafında teminat koymak ve bunu kredi almak için kullanmak borçlu için avantajlı bir şeydir. Bu şekilde, başka şeyler için ödeme yapmaları için çok ihtiyaç duydukları likiditeyi getirebilirler ve aynı zamanda kripto para tutma avantajlarından da vazgeçmezler..

Bu, ilgili her iki taraf için de kazan-kazan olmasının nedeni budur.

Kripto Destekli Kredilerin Avantajları

Kripto destekli kredilerin birçok avantajı var ancak bunların arasında P2P kredilerinin kullanımının en avantajlı olanı olduğunu düşünüyorum..

Blockchain tabanlı kripto para birimleri, yerel olarak eşler arasıdır ve işleri merkezi bir bloktan ziyade açık bir blok zinciri mimarisi üzerinden izlemek oldukça kolaydır..

Paranın hareketi çok ucuza gerçekleşebileceğinden, blok zinciri üzerinden eşler arası kredi vermek de çok uygun maliyetli. Şu an itibariyle, ABD içinde yurtiçi transferler bile 30-40 $ ‘a kadar çıkabiliyor, bu çok fazla..

Dahası, bir borç verme ve borçlanma döngüsü sırasında birçok işlem akıllı sözleşmeler kullanılarak otomatik hale getirilebilir ve bu da işletme sahiplerinin bakış açısından daha uygun maliyetli hale getirir..

Ve bu işletme sahipleri faaliyetlerinde para biriktirdiğinde, bu kesinlikle borç verenler ve borç alanlar için bazı doğrudan veya dolaylı faydalarla sonuçlanacaktır..

Daha iyi hale geliyor:

Borç verenlerden, bu kripto borç verme hizmetleri şimdi% 6-7 faiz sunmaya başladı. Bu, geleneksel tasarruf hesabından 3-4 kat daha fazla getiri sağlayan bir mevduat hesabına sahip olmak gibidir..

Son olarak, blok zincirindeki işlemler neredeyse anında gerçekleşecek şekilde tasarlanabilir, bu da tüm borç verme ve ödünç alma döngüsünü eski sistemimizle karşılaştırıldığında hızlı hale getirir..

Hepsi bugün TheMoneyMongers’tan geldi ve çok yakında kripto kredileriyle ilgilenen okuyucularımız için daha ilginç ve aydınlatıcı bir şeyle geri döneceğiz..

Kripto varlıklara kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayarak güvende kalın ve sorumluluğa yatırım yapın.

Bu gönderiyi beğendin mi? Twitter’da ağınızla paylaşmayı unutmayın & Facebook !!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map