Popüler eşler arası ödeme uygulaması, Nakit Uygulaması Şirket, 2017’de doğrudan uygulama içinde bitcoin ticaretini başlattıktan sonra bitcoin ve kripto para birimi topluluğu içinde popüler hale geldi. Tüm kripto para birimi borsalarında olduğu gibi, Cash App maliyet tabanınızı takip etmediğinden, doğru vergi raporlaması bitcoin yatırımcıları için bir zorluktur. etkili bir şekilde. 

Bu kılavuzda, bitcoin alım satımlarınız için Cash App vergilerinizi nasıl yapacağınızın ardındaki tam süreci anlatacağız.. 

Kripto ve Bitcoin Vergileri 101

ABD’de IRS, bitcoin ve diğer kripto para birimlerini para birimi olarak değil, vergi amaçlı mülk olarak kabul eder. Tıpkı diğer mülk türleri gibi (hisse senetleri, tahviller, gayrimenkuller) kripto para biriminizi satın aldığınızdan daha fazla veya daha azına sattığınızda, ticaretini yaptığınızda veya başka bir şekilde elden çıkardığınızda bir vergi raporlama zorunluluğuyla karşılaşırsınız.. 

Bu anlamda, kripto para birimi ticareti, vergi amaçlı hisse senedi alım satımına benzer..

Örneğin, 2019 yılının Haziran ayında 2.000 $ ‘a 0.4 Bitcoin satın aldıysanız ve ardından iki ay sonra 3.000 $’ a sattıysanız, 1.000 $ sermaye kazancınız olur. Bu kazancı vergi beyannamenizde bildirirsiniz ve hangi vergi dilimine girdiğinize bağlı olarak, kazanç üzerinden belirli bir vergi yüzdesi ödersiniz. Oranlar, vergi diliminize bağlı olarak ve bunun kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli bir kazanç mı olduğuna bağlı olarak dalgalanır.. 

Alternatif olarak, kripto para biriminizi satın aldığınızdan daha ucuza sattıysanız, kripto vergilerinizden tasarruf etmek için bu sermaye kaybını yazabilirsiniz.. 

Kılavuzumuzda kripto vergileri hakkında bilmeniz gereken her şeyi gözden geçiriyoruz: Kripto Para Birimi Vergilerine İlişkin Eksiksiz Kılavuz.

Cash App Vergi Raporlaması (Sorunu Anlamak)

Yılın sonunda (15 Şubat’a kadar), Cash App size bir 1099-B bitcoin’inizin alımlarını, satışlarını ve alım satımlarını detaylandıran vergi formu. Bu, genellikle TurboTax gibi bir yazılıma taktığınız veya ticaretlerinizden kazanç ve kayıplarınızı hesaplamak için muhasebecinize verdiğiniz formdur..

Ancak, Nakit Uygulama kullanıcılarının çoğu için bu 1099-B’nin “Maliyet Temeli” alanı tamamen boş olacaktır. Bu, Cash App’in bitcoin’inizi ilk olarak nasıl edindiğinizi bilmediğinde (yani maliyet temelinizi bilmediğinde) ve kripto borsaları için yaygın bir sorundur..

Blog yazımızda bu sorun hakkında derinlemesine inceliyoruz: Kripto Para Birimi Vergi Sorunu.

Esasen, Cash App cüzdanınıza veya dışına bitcoin aktardıysanız, Cash App maliyet tabanınızı takip etme yeteneğini kaybeder. Bu olduğunda, 1099-B’nizdeki alanı boş bırakır ve bu da bu belgeyi sermaye kazançları ve zararları raporlaması için kullanışsız hale getirir..

Aşağıda Cash App 1099-B’nin bir görüntüsü bulunmaktadır. Her bir işlem için “maliyet esası” alanının boş olduğuna bakın.

Nakit Uygulaması 1099-B

Dolayısıyla, Maliyet Temeli Alanı Nakit Uygulamamda 1099-B Boşsa, İşe Yaramaz?

Doğru. Maliyete dayalı veriler olmadan bitcoin kazançlarınızı ve kayıplarınızı hesaplamak için yalnızca bu 1099-B formuna güvenemezsiniz.. 

Nakit Uygulaması Gerekli Vergi Raporlarımı Bana Sağlayamazsa, Bunları Nasıl Alırım?

Bu sorunun çözümü, sanal para biriminde satın almak, satmak, ticaret yapmak veya işlem yapmak için kullandığınız tüm platformlardaki tüm verilerinizi toplamaktır..

Örneğin, Coinbase’de 5.000 $ karşılığında BTC satın aldıysanız ve bunu 6.000 $ ‘a satmak için Cash App cüzdanınıza gönderdiyseniz, 1.000 $ sermaye kazancınız olduğunu bilirsiniz. Hem Coinbase hem de Cash App’ten işlem kayıtlarını birleştirdiğinizde kazancınızı tespit edebilirsiniz. Bu örnekte, sattığınız bitcoin için maliyet tabanınız 5.000 $ idi (orijinal Coinbase satın alımından).

Tüm ticaret geçmişi dosyalarınızı borsalarınızdan dışarı aktararak ve her işlem için sermaye kazanç ve kayıp işlemlerini yaparak bu veri toplamayı elle yapabilirsiniz. Her bir vergi olayı Form 8949’a kaydedilmeli ve net kazancınız 1040 D takviminize aktarılmalıdır. Makalemizde manuel raporlama sürecini inceleyeceğiz: Vergilerinizde kripto para birimi nasıl rapor edilir.

Kripto vergi yazılımı

Cryptocurrency Vergi Yazılımı

Bu hesaplamaları elle yapmak yerine, aşağıdaki gibi kripto para birimi vergi yazılımlarını da kullanabilirsiniz. CryptoTrader.Tax otomatik olarak gerekli olanı oluşturmak için kazanç ve kayıp vergisi raporları

Tüm borsalarınızı ve kripto platformlarınızı (bunlardan biri Cash App) birbirine bağlayarak, geçmiş işlemlerinizi bir düğmeye tıklayarak hesabınıza aktarabilirsiniz. CryptoTrader.Tax, tüm işlemlerinizi toplar ve vergilendirilebilir tüm etkinlikleriniz için uygun şekilde maliyet esaslı değerler atar..

CryptoTrader.Tax Cash Uygulaması

Yazılım sizin için tüm rakamları hesaplayacaktır. Birkaç tıklama ile, kripto vergi raporları muhasebecinize göndermeye veya bunları vergi dosyalama yazılımına aktarmaya hazır TurboTax veya TaxAct.

Aşağıda Cash App işlemlerinizi CryptoTrader’a nasıl aktarabileceğinizi gösteren kısa bir video bulunmaktadır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me