Son Güncelleme: 16 Aralık 2020

Çoğu yatırımcının bitcoin ve kripto para dünyasına atlarken ilk düşündüğü şey vergiler değil. Ancak, IRS devam ederken kırmak kripto vergi uyumluluğu konusunda, kripto para birimlerinin nasıl vergilendirildiğini öğrenmek giderek daha önemli hale geliyor. 

Bu kılavuzda, kripto para birimi vergileri hakkında bilmeniz gereken her şeyi tartışıyoruz. Üst düzey vergi uygulamalarından doldurmanız gereken gerçek vergi formlarına kadar, uyumlu kalmak ve vergilerinizi düzgün bir şekilde yapmak için neye ihtiyacınız olduğu hakkında her şeyi öğreneceksiniz..

Bu kılavuz, vergi ekibi tarafından oluşturulmuştur. CryptoTrader.Tax – Bugün, 50.000’den fazla kripto yatırımcısı, kripto para birimi vergilerini doğru şekilde bildirmek için CryptoTrader.Tax kullanıyor. Bir yaratabilirsin burada ücretsiz hesap

Bu kılavuz, ABD’deki belirli kripto vergi uygulamalarını analiz eder Diğer ülkeye özgü vergi kılavuzlarını görebilirsiniz. İşte

Kripto Vergilerinin Temelleri

Kripto Vergilerinin Temelleri

ABD’de, bitcoin gibi kripto para birimleri tedavi edildi vergi amaçlı mülk olarak. 

Hisse senetleri, tahviller ve emlak gibi diğer mülk türleri gibi, kripto paranızı sattığınızda, ticaret yaptığınızda veya başka bir şekilde elden çıkardığınızda, kripto para birimi yatırımlarınızda sermaye kazançları ve sermaye kayıpları yaşarsınız..


Örneğin, Ekim ayında 10.000 $ değerinde bitcoin satın aldıysanız ve iki ay sonra 12.000 $ ‘a sattıysanız, bitcoin’in satışından 2.000 $ sermaye kazancı elde edersiniz (12.000 – 10.000). 

Hangi vergi dilimine girdiğinize bağlı olarak, bu sermaye kazancı üzerinden belirli bir yüzde vergi ödersiniz. Vergi oranları, kişisel bilgilerinize göre dalgalanır vergi dilimi ve kazancın kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi olduğu (bu konu hakkında daha sonra daha fazlası).

Alım, satım ve ticaret dışında, ister iş, madencilik, stake etme, airdrop veya borç verme faaliyetlerinden faiz yoluyla olsun, kripto para kazanıyorsanız, kripto kazancınızın ABD Doları değerindeki gelir vergilerinden sorumlusunuz.. 

Aşağıda tüm bu senaryoların örneklerini inceleyeceğiz..

Kriptonuza Ne Zaman Vergi Borcunuz Var??

Ne zaman bir vergiye tabi olay kripto yatırım faaliyetinizden, bir vergi raporlama zorunluluğunuz var.

Vergiye tabi bir olay, basitçe, geliri tetiklediğiniz veya elde ettiğiniz bir senaryoyu ifade eder. Görüldüğü gibi IRS sanal para birimi kılavuzu, aşağıdakilerin tümü kripto para birimi için vergiye tabi olaylar olarak kabul edilir:

 1. ABD doları gibi itibari para birimine kripto ticareti
 2. Başka bir kripto para birimi için bir kripto ticareti
 3. Mal veya hizmet satın almak için kripto harcamak
 4. Gelir olarak kripto kazanmak

Aşağıda, vergilendirilebilir bu olayların her birini açıklamak için pratik örnekler üzerinden geçiyoruz..

Fiat için kripto

1. Kripto ➔ Fiat (USD)

Emma, ​​Coinbase’den 1.200 dolara 2 ETH satın aldı. Birkaç ay sonra, Emma 2 ETH’sini 1.000 dolara sattı.

Fiat para birimi için kripto satmak vergiye tabi bir olaydır. Bu örnekte, Emma 200 dolarlık bir sermaye kaybına uğrar (1.000 – 1.200). Bu kayıp düşülür ve aslında Emma’nın vergiye tabi gelirini düşürüyor. 

Kriptodan kripto ticaretine

2. Kripto ➔ Kripto

John, 250 dolara 5 Litecoin satın alır. Birkaç ay Litecoin’i elinde tuttuktan sonra John, 5 Litecoin’in tamamını 0.5 ETH karşılığında takas ediyor. Ticaret sırasında 5 Litecoin 400 $ değerinde.

Bu senaryoda John, Litecoinini Ethereum için takas ederek vergilendirilebilir bir olaya maruz kalıyor. Bir kripto parayı diğeriyle ticaret yapmak bir elden çıkarma olarak kabul edilir ve burada John, vergileri hakkında rapor vermesi gereken ticaretten 150 dolarlık bir sermaye kazancı elde eder (400-250).

Mal ve hizmetler için kripto satmak

3. Kripto ➔ Mallar / Hizmetler

Taylor, her biri 2014 öncesinde 100 dolara satın aldığı 5 bitcoin’e sahip. Yeni bulunan servetinden yararlanan Taylor, 51.000 dolara yeni bir Tesla satın almak için 3 bitcoin kullanıyor. Arabayı satın alırken 1 bitcoin 17.000 $ değerinde.

Bu örnekte Taylor, bitcoinini yeni Tesla için elden çıkardığında vergiye tabi bir olay yaşıyor. Bunu yaparken 50.700 $ sermaye kazancı elde ediyor (51.000 – 300) ve bu sermaye kazancını vergileri üzerinden bildirmesi gerekiyor.

Kripto Kazanmak

4. Kripto Kazanmak

Jake bir kripto para madenciliği operasyonu yürütüyor. Jake, kripto madenciliği teçhizatıyla her gün 0,5 bitcoin çıkarıyor.

Bu örnekte, Jake her gün 0,5 bitcoin USD değerindeki geliri tanıyacaktır. Örneğin, eğer Jake bugün 30 Kasım 2020’de 0.5 bitcoin çıkarırsa, 9.750 $ ‘lık geliri tanıyacaktır (Bitcoin şu anda coin başına 19.500 $’ dan işlem görüyor).

Kriptonuza Ne Zaman Vergi Borçlu Olmazsınız??

Bazı durumlarda, kripto ile işlem yaparken vergilendirilebilir herhangi bir olayı tetiklemeyeceksiniz ve herhangi bir kripto para birimi vergisi ödemek veya bildirmek zorunda kalmayacaksınız..

Aşağıdaki durumlarda vergiye tabi bir olayı tetiklemezsiniz:

 1. Kripto satın alın ve saklayın
 2. Sahip olduğunuz bir cüzdandan sahip olduğunuz başka bir cüzdana kripto aktarın

Kripto satın almak

1. Satın Alın ve Tutun

Bitcoin veya başka bir kripto para birimi satın alıp cüzdanda tutarsanız, yatırımınızda henüz bir kazanç veya kayıp fark etmemiş olduğunuz için herhangi bir vergi raporlama zorunluluğunuz yoktur..

Madeni parayı elden çıkararak vergilendirilebilir bir olayı sattığınızda, takas ettiğinizde veya tetiklediğinizde, bu bir sermaye kazancı veya kaybını gerçekleştirdiğiniz zamandır..

Cüzdandan cüzdana bitcoin transferi

2. Cüzdan ➔ Cüzdan 

Sahip olduğunuz bir cüzdandan sahip olduğunuz başka bir cüzdana bir kripto para birimi göndermek, kripto paranızın elden çıkarılması değildir. Hala kriptoya sahipsiniz ve bu nedenle vergilendirilebilir bir olayı tetiklemiyorsunuz.

Kripto vergilerinizi nasıl hesaplayabilirsiniz?

Kripto Vergilerinizi Nasıl Hesaplarsınız?

Kripto sattığınız, takas ettiğiniz veya elden çıkaracağınız her bir kripto paranızdan elde ettiğiniz sermaye kazanç ve kayıplarını hesaplamak için aşağıdaki formülü uygulamanız yeterlidir:

Adil Piyasa Değeri – Maliyet Temeli = Sermaye Kazancı / Kaybı

Adil piyasa değeri

Adil Piyasa Değeri, bir varlığın açık piyasada satacağı fiyattır. Kripto para birimi söz konusu olduğunda, bu genellikle USD cinsinden satış fiyatıdır..

Maliyet esaslı

Maliyet Temeli, mülkünüzü satın almak için ne kadar para harcadığınızı gösterir (yani, size ne kadara mal olur). Maliyet tabanı, satın alma fiyatını ve kripto para biriminizi satın almakla ilişkili diğer tüm maliyetleri (ücretler, vb.) İçerir..

Yukarıdaki örneklerimizden, bu formülü iş başında görmek kolaydır. 250 $ ‘a 1 Litecoin satın alırsanız, Litecoin başına maliyet tabanınız 250 $’ dır. 400 dolar değerinde satarsanız veya takas ederseniz, bu 400 dolar adil piyasa değeridir. Formülü uygulamak:

400 $ (Adil Piyasa Değeri) – 250 $ (Maliyet Temeli) = 150 $ Kazanç

Yeterince açıksözlü.

Şimdi, kazançlarınızı ve zararlarınızı yalnızca bir veya iki yerine birden fazla işleminiz olduğunda bu aynı formülü kullanarak nasıl hesaplayacağınızı görmek için daha karmaşık bir örneğe geçelim..

İşlem Geçmişi Örneği

Coinbase’de aşağıdaki işlem geçmişine sahip olduğunuzu varsayalım:

 • 1/1/20 – 12.000 ABD Dolarına 1 BTC Satın Alın
 • 2/2/20 – 10.000 $ ‘a 1 BTC satın alın
 • 3/3/20 – 8.000 $ ‘a 1 BTC satın alın
 • 4/4/20 – 8 ETH için 0,5 BTC ticareti yapın (şu anda 0,5 BTC 4.000 $ değerindeydi)

Bu işlem geçmişiyle, 8 ETH için 0,5 BTC ile işlem yaptığınızda önce vergilendirilebilir bir olayı (ve dolayısıyla bir sermaye kazancı / kaybını) tetiklersiniz. Kazanç / zararı hesaplamak için, işlem sırasındaki adil piyasa değerinden 0,5 BTC’lik maliyet tabanınızı çıkarmanız gerekir..

Buradaki soru şu: 8 ETH karşılığında işlem yaptığınız 0,5 BTC’de maliyet tabanınız nedir? Sonuçta, bu ticaretten önce 3 farklı bitcoin’i farklı fiyatlarla satın aldınız.

Bunu cevaplamak için, bu senaryoda hangi bitcoini elden çıkardığınızı belirlemelisiniz.. 

Muhasebeciler, çeşitli kripto para birimlerini sattığınız sırayı belirlemek için, aşağıdaki gibi belirli maliyetlendirme yöntemlerini kullanır: İlk Giren İlk Çıkar (FIFO) veya Son Giren İlk Çıkar (LIFO). Standart yöntem İlk Giren İlk Çıkar’tır.

Bu maliyetlendirme yöntemleri tam olarak kulağa geldikleri gibi çalışır. İlk Giren İlk Çıkar için, ilk satın aldığınız varlık (veya kripto para birimi) ilk önce satılan varlıktır. Yani aslında kriptolarınızı ilk aldığınız sırayla elden çıkarıyorsunuz..

Yukarıdaki örneğimiz için First-In First Out kullanırsak, 1/1/20 tarihinde 12.000 $ ‘dan edinilen ilk bitcoini “satarız”. Bu ilk bitcoinin maliyet temeli 12.000 $ olup, bu BTC $ 6.000 $ ‘ın (0.5 * 12.000 $) 0,5’i için maliyet temelini oluşturur.

Örnekte belirtildiği gibi, işlem anında 0,5 BTC’nin adil piyasa değeri 4,000 $ idi..

Formülü uygulayarak, bu işlem geçmişinin bir 2.000 $ sermaye kaybı (4.000 – 6.000). Bu zarar vergilerinizde raporlanır ve vergilendirilebilir gelirinizi azaltır. 

Bu blog gönderisinde kripto alım satımlarınız için kazançlarınızı ve kaybınızı hesaplamak için çeşitli maliyetlendirme yöntemlerinin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Kripto ticareti için FIFO, LIFO ve HIFO.

Kripto Tüccarları İçin Zorluk

Yukarıdaki örneklerde de görebileceğiniz gibi, kripto alım satım faaliyetinizden kaynaklanan sermaye kazançlarınızı ve zararlarınızı hesaplamak için, maliyet tabanınızı, adil piyasa değerinizi ve her elden çıkarışınızda USD kazancınızı veya kaybınızı takip eden kayıtlara sahip olmanız gerekir. kripto (ticaret, satış, harcama vb.).

Bu bilgiler olmadan, ticari faaliyetlerinizden elde ettiğiniz geliri hesaplayamazsınız ve bunu vergileriniz üzerinden rapor edemezsiniz..

Bu, çoğu kripto para birimi yatırımcısı için son derece zordur, çünkü çoğu yatırım faaliyetlerinin ayrıntılı kayıtlarını tutmamaktadır. Herhangi bir zamanda tüm borsaları, cüzdanları ve protokolleri genelinde tüm kriptolarının maliyet tabanını ve USD fiyatlarını izlemeye çalışmak, hızlı bir şekilde imkansız olmasa da zor bir elektronik tablo alıştırmasına dönüşür.. 

Yüz binlerce kripto tüccarının aşağıdaki gibi kripto vergi yazılımlarına yönelmesinin nedeni budur. CryptoTrader.Tax tüm kripto vergi raporlamalarını otomatikleştirmek için. Ücretsiz bir hesap için kayıt olabilirsiniz İşte.

Kripto ve bitcoin'inizi vergilerinize göre bildirme

Vergilerinizle İlgili Kriptoyu Nasıl Bildirirsiniz??

Diğer kripto para birimi yatırımcılarının% 90’ı gibiyseniz, bir kripto para birimi değişimi yoluyla yalnızca kripto satın aldınız, sattınız ve takas ettiniz (yani sermaye kazancı yatırım faaliyeti). Bu kripto geliri, sermaye kazancı geliri olarak kabul edilir ve bu şekilde rapor edilir. 

Öte yandan, kripto para kazandıysanız (bir işten, madencilikten, stake etmekten veya faiz ödülü kazanmaktan) kazanılan gelir genellikle normal gelir olarak kabul edilir ve bu şekilde rapor edilir..

Aşağıdaki bu gelir türlerinin her biri için raporlamaya daldık.

Kripto için Sermaye Kazançları ve Kayıpları 

Kripto alım satımlarınızdan kaynaklanan sermaye kazançlarınız ve kayıplarınız hakkında rapor alın IRS Form 8949.

Form 8949, kripto para birimi de dahil olmak üzere sermaye varlıklarının satışını ve elden çıkarılmasını bildirmek için kullanılan vergi formudur. Diğer sermaye varlıkları, hisse senetleri ve tahviller gibi şeyleri içerir. 

Form 8949’u doldurmak için, tüm kripto para alım satımlarınızı, satışlarınızı ve elden çıkarmalarınızı Form 8949’da (aşağıda resmedilmiştir), kriptoyu aldığınız tarih, sattığınız veya takas ettiğiniz tarih, kazancınız (Adil Piyasa Değeri), maliyet bazınız ile birlikte listeleyin. ve ticaret için kazancınız veya kaybınız. 

Kripto için IRS Form 8949

Her bir işlemi listeledikten sonra, bunları toplayın ve en alttaki yıl için net sermaye kazancınızı veya zararınızı doldurun.. 

Form 8949’u doldurmanın ayrıntılı bir açıklaması için şu blog gönderisine göz atın: Form 8949 ile IRS’ye Cryptocurrency Nasıl Bildirilir.

Olağan Gelir 

Ne yazık ki, sermaye kazançları ve 8949 Formunda gördüğümüz gibi, sıradan gelir tek bir vergi formuna hoş bir şekilde düşmüyor. 

Madencilik, stake etme, faiz hesapları veya belki de bir işten ödeme olarak aldığınız kriptodan elde ettiğiniz normal gelir, belirli duruma bağlı olarak farklı vergi formlarında rapor edilir..

C Programı – Bir iş için ödeme almak veya bir kripto para birimi madenciliği operasyonu yürütmek gibi bir ticari işletme olarak kripto kazandıysanız, bu genellikle serbest meslek geliri olarak kabul edilir ve rapor edilir. C Programı

Program B – Kripto paranızı ödünç vererek stake geliri veya faiz ödülleri kazandıysanız, bu gelir genellikle Program B.

Program 1 – Airdrop’lardan, çatallardan veya diğer kripto ücretlerinden ve hobi gelirlerinden kripto kazandıysanız, bu genellikle Program 1 diğer gelir olarak.

Yatırımcılar için işleri kolaylaştırmak için, CryptoTrader.Tax tam bir gelir raporu tamamlanmış kripto vergi raporlarınıza dahildir. Bu rapor, yıl boyunca aldığınız tüm kripto para birimi gelir olaylarınızın ABD Doları değerini ayrıntılı olarak açıklar: madencilik, stake etme, airdrop ve daha fazlası. Bu gelir raporu, Çizelge 1, Çizelge B ve Çizelge C gibi ilgili olağan gelir vergisi formlarınızı doldurmak için kullanılabilir..

Kripto ile ilgili gelirinizin nasıl bildirilmesi gerektiği hakkında herhangi bir sorunuz varsa, canlı sohbet müşteri destek ekibimize sohbet widget’ı aracılığıyla ulaşmaktan çekinmeyin. ana sayfamız. Bunu uzun süredir yapıyoruz ve herhangi bir sorunuza cevap vermekten mutluluk duyuyoruz.!

Kripto vergi raporlama sürecini adım adım anlatmak için aşağıdaki açıklayıcı videomuza göz atın.

Kriptonuza Ne Kadar Vergi Ödüyorsunuz?

Kişisel gelir vergisi diliminiz ve kripto varlıklarınızın elde tutma süresi (kısa vadeli veya uzun vadeli), kripto geliriniz için ne kadar vergi (ve yüzde kaç vergi) ödeyeceğinizi belirleyecektir. Bu her yatırımcı için farklı olacak.

Kısa Vadeli Sermaye Kazançları

Kısa vadeli sermaye kazançları, 12 aydan daha kısa bir süredir tutulan herhangi bir kripto için geçerlidir.. 

Örneğin, Ethereum’u 400 dolara satın aldıysanız ve 5 ay sonra 600 dolara sattıysanız, 200 dolarlık kazancınız kısa vadeli bir sermaye kazancı olacaktır..

Kısa vadeli sermaye kazançları herhangi bir özel vergi muamelesi görmez. Sadece vergileriniz üzerinden gelir olarak kabul edilirler (tıpkı işinizden elde edilen gelir gibi) ve bu nedenle kişisel gelir vergisi diliminize göre kısa vadeli sermaye kazançlarınız üzerinden vergi ödersiniz (aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır).

Uzun Vadeli Sermaye Kazançları

Uzun vadeli sermaye kazançları, 12 ay veya daha uzun süredir tutulan herhangi bir kripto için geçerlidir..

Hükümet, yatırımcıları uzun vadede yatırım yapmaya teşvik etmek istiyor, bu nedenle bunu yapmak için vergi teşvikleri sunuyorlar.. 

Uzun vadeli sermaye kazancı vergi oranları, kısa vadeli kazançlardan daha düşük vergi sunar ve aşağıdaki grafik bu oranları göstermektedir.

Uzun vadeli sermaye kazançları vergi dilimleri

Gördüğünüz gibi, kripto para biriminizi bir yıldan fazla tutmak ciddi vergi avantajları sağlayabilir. En yüksek gelir vergisi dilimindeyseniz, uzun vadeli sermaye kazançlarınız üzerindeki vergileriniz% 37 yerine% 20 olacaktır (kısa vadeli kazançlar için en yüksek vergi oranı).

Kullanabilirsiniz CryptoTrader.Tax portföyünüzdeki hangi kripto para birimlerinin uzun vadeli sermaye kazançları için uygun olduğunu otomatik olarak tespit etmek ve gelecekteki alım satımları planlamaya yardımcı olmak için. Bu, uzun vadede on binlerce dolar vergi tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir. Ücretsiz başlayın İşte

Kripto Geliri

Gelir olarak sınıflandırılan kripto işlemleri genellikle kişisel gelir vergisi diliminize göre vergilendirilir..

Bu, kısa vadeli sermaye kazançlarınızı (yukarıda belirtildiği gibi), stake ödüllerinizi, airdropları ve faiz kazançlarınızı içerir.. 

Bu gelir vergisi dilimleri aşağıdaki grafikte özetlenmiştir..

Kısa vadeli sermaye kazançları vergi dilimleri

Misal

Diyelim ki kripto alım satımınızdan 25.000 $ kısa vadeli sermaye kazancı elde ettiniz ve bu yıl boyunca elde ettiğiniz tek gelirdi. Bu 25.000 $ için sadece% 12 vergi ödeyecek misiniz??

Hayır. Aslında ilk 9.875 $ için% 10 ve sonraki 15.125 $ için% 12 ödüyorsunuz.

Vergiye tabi gelir dilimleri

DeFi Vergileri Nasıl Çalışır?? 

Kripto para ödünç verme platformları ve Uniswap, Maker ve Compound gibi diğer DeFi hizmetleri, gelişen kripto ortamında popülerlik kazanmıştır.. 

Kripto ödünç verme faaliyetlerinden veya likidite havuzlarından faiz geliri elde etmek, vergilendirilebilir bir gelir biçimi olarak kabul edilir ve madencilik ve stake etme ödüllerine benzer şekilde vergileriniz üzerinden rapor edilmelidir.. 

DeFi ortamında ortak olan işlemlerle ilişkili tam vergi uygulamaları bu parçanın kapsamı dışındadır; ancak, bunları buradaki blog yazımızda ayrıntılı olarak tartışıyoruz: Defi Kripto Vergisi Rehberi.

Kripto borsaları vergi raporları

Kripto Borsaları Neden Doğru Vergi Formları Sağlayamıyor?

Kripto vergi alanında büyük bir problemin olduğu yer burasıdır.. 

Kripto para borsaları gibi Coinbase, Binance, ve diğerleri, kullanıcılarına doğru sermaye kazançları ve zararları vergi raporları sunma olanağına sahip değildir. Bu, kripto para borsasının kendi hatası değildir, sadece kripto para birimlerinin benzersiz özelliklerinin bir ürünüdür – yani aktarılabilirlik.

Kullanıcılar sürekli olarak borsalara kripto para transfer ettikleri için, borsanın kripto para birimlerinizi nasıl, ne zaman, nerede veya hangi maliyet temelinde aldığınızı bilmesinin hiçbir yolu yoktur. Borsa yalnızca cüzdanınızda kripto göründüğünde görür. 

Kriptoyu bir borsaya veya borsadan aktardığınız ikinci işlem, her ikisi de vergi raporlaması için zorunlu bileşenler olan kripto para birimlerinizin maliyet temelini ve adil piyasa değerini detaylandıran doğru bir rapor verme yeteneğini kaybeder..

Aşağıda resimde görebileceğiniz gibi, Coinbase, kullanıcılarına, aşağıdaki senaryolardan herhangi biri gerçekleştiğinde, oluşturdukları vergi raporlarının nasıl doğru olmayacağını açıklıyor. Bu, milyonlarca insanı oluşturan Coinbase kullanıcılarının üçte ikisinden fazlasını etkiliyor. 

Blog gönderimizde “kripto vergisi sorunu” hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Borsalar Neden Kripto Vergilerini Bildiremiyor?.

Coinbase vergi raporlama

Kripto Vergisi Raporlama Çözümü

Kripto vergi sorununun çözümü, satın almalarınızı, satışlarınızı, alım satımlarınızı, hava damlalarınızı, çatalları, mayınlı paraları, takasları, takasları ve alınan kripto para birimlerini oluşturan tüm kripto para birimi verilerinizi tek bir platformda toplayarak bir tüm işlem verilerinizi içeren doğru vergi profili.

Tüm işlemleriniz (satın alımlar, satışlar, ticaretler, kazançlar) tek bir noktada olduğunda, tüm yatırım faaliyetleriniz için maliyet esasını, adil piyasa değerlerini, kazançları / kayıpları ve geliri hesaplayabileceksiniz..

Her bir borsanızdan ve cüzdanınızdan işlemlerinizi bir araya getirerek tüm işlem geçmişinizi elle toplayabilirsiniz. Veya manuel çalışmayı önleyebilir ve bu işlemi kullanarak otomatikleştirebilirsiniz. kripto vergi yazılımı.

Kripto Vergisi Yazılımı

Kripto Vergisi Yazılımı

Cryptocurrency vergi yazılımı gibi CryptoTrader.Tax tüm kripto vergi raporlama sürecini otomatikleştirmek için yapıldı. 

CryptoTrader.Tax motoru, önde gelen borsalar, cüzdanlar, blok zincirleri ve DeFi protokolleriyle doğrudan entegre ederek gerekli vergi raporları geçmiş verilerinize göre. Nasıl çalıştığını test edebilirsiniz. bir hesap oluşturmak bedava.

Nasıl çalışır

1. Yıllar boyunca kullandığınız kripto para borsalarını, cüzdanları ve platformları seçin.

2. Hesaplarınızı API aracılığıyla bağlayarak veya exchange’leriniz tarafından dışa aktarılan CSV işlem geçmişi raporunu yükleyerek geçmiş işlemlerinizi içe aktarın.

3. Son olarak, bir düğmeyi tıklayarak bu içe aktarılan verilere dayalı olarak vergi raporlarınızı oluşturun.

Ürettikten sonra vergi raporlarınız, bunları vergi uzmanınıza gönderebilir veya doğrudan tercih ettiğiniz vergi dosyalama yazılımına aktarabilirsiniz. TurboTax veya TaxAct.

Oluşturarak yazılımı kendiniz test edebilirsiniz. burada ücretsiz hesap.

CryptoTrader.Tax ekibi, kripto vergi raporlamasını olabildiğince kolaylaştırmak için TurboTax ile ortaklık kurdu. Bu, vergi raporlarınızın doğrudan TurboTax hesabınıza aktarılmasına olanak tanır.

IRS kripto

IRS, Kripto Paranızı Nasıl Biliyor??

IRS, kripto para birimi yatırımlarını ve bildirilmemiş geliri tespit etmek için çeşitli taktikler kullanır. En baskın olanı 1099 raporlama sistemidir.

Coinbase, Gemini, Uphold, Kraken ve diğerleri gibi büyük borsalar IRS’ye belirli müşteri faaliyetlerini bildirmek 1099-K formunu ve / veya diğer ilgili 1099’ları kullanarak. Bu 1099’ların hepsi aynı genel amaca hizmet ediyor: istihdamla ilgili olmayan geliri IRS’ye bildirmek. 

Yıl sonunda hem size hem de IRS’ye bu formların bir kopyası gönderilir. 

IRS, kripto borsanızdan bir 1099 alırsa ancak vergilerinizde kripto para birimi geliri bildirilmezse, hesabınız işaretlenir ve otomatik CP2000 mektup bildirilmemiş geliriniz ve vergi borcunuz konusunda sizi uyaran gönderilecektir. 

Hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz 1099-K, burada kripto değişim faaliyetiniz için nasıl çalışır?

IRS, 1099 raporlamasının dışında, kripto para birimi hareketlerini doğrudan zincir üzerinde izlemek için Chainalysis gibi blockchain analitik şirketleriyle birlikte çalışır. IRS, 2015’ten beri 10 milyon dolardan fazla Chainalysis sözleşmelerinde. Bu verileri vergi sahtekarlığını ve kara para aklamayı belirlemek için kullanırlar.

Kripto Vergilerinizi Bildirmezseniz Ne Olur??

Vergileriniz üzerinden kripto para birimi kazançlarınızı, kayıplarınızı ve gelirinizi kasıtlı olarak bildirmemek dikkate alınır. vergi kaçakcılığı IRS tarafından. 

IRS, adli kovuşturma, beş yıl hapis ve 250.000 $ ‘a kadar para cezası da dahil olmak üzere vergi sahtekarlığı için bir dizi ceza uygulayabilir..

Son iki yılda IRS, kripto para birimi vergi uyumluluğunu agresif bir şekilde kısıtladı. Ajans, on binlerce uyarı ve eylem mektupları Yanlış vergi bildiriminden şüphelenilen Coinbase kullanıcılarına. Ayrıca ana ABD gelir vergisi formunu güncelledi (1040) her ABD vergi mükellefinin yalan beyanda bulunma cezası altında yanıtlaması gereken bir soruyu eklemek için:

“2020 boyunca herhangi bir zamanda, herhangi bir sanal para biriminde herhangi bir finansal çıkar aldınız mı, sattınız, gönderdiniz mi, takas ettiniz mi veya başka bir şekilde elde ettiniz mi?”

Kripto para birimi varlık sınıfına ilişkin bu kadar dikkatli inceleme ile, kripto para birimi ve bitcoin benimseme hızlandıkça denetimlerin ve cezai vergi kovuşturmalarının artmaya devam ettiğini göreceğiz..

Diğer Ülkeler Kripto Vergilerini Nasıl Yönetir??

ABD’ye benzer şekilde, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler harekete geçmeye ve kripto para birimiyle ilgili gelir vergilerini uygulamaya başladı. Vergi kuralları ABD’ye çok benzese de küçük farklılıklar var. Daha ayrıntılı bilgi için aşağıdaki çeşitli ülkelerdeki kılavuzlarımıza göz atın:

 • Avustralya Kripto Vergileri
 • Kanada Kripto Vergileri
 • İngiltere Kripto Vergileri

Kripto Vergilerinizi Nasıl Düşürürsünüz??

Diğer gelir türlerinde olduğu gibi, kripto para birimiyle ilgili vergi yükümlülüklerinizi aktif olarak en aza indirmek için atabileceğiniz belirli adımlar ve eylemler vardır. Bu stratejilerden bazılarını aşağıda tartışıyoruz.

Vergi Zararı Hasadı

Vergi zararı hasadı, bir sermaye kazancı vergi borcunu dengelemek için bir sermaye varlığını zarara uğratarak satma uygulamasıdır. Yatırımcıların yıl boyunca kripto para kazanımlarını azaltmaları için en iyi fırsatlardan birini sağlar.. 

Misal:

Amy, bu yıl bitcoinini zirvede satarak 15.000 dolarlık sermaye kazancı elde etti. Amy ayrıca portföyünde başlangıçta 12.000 dolara satın aldığı XRP tutarını hala elinde tutuyor. Bugün, bu XRP miktarı sadece 5.000 $ değerinde.

Bu senaryoda Amy, XRP’deki kayıplarını satarak veya başka bir kripto para birimiyle ticaret yaparak “toplayabilir”. Bu, vergilendirilebilir bir olayı tetikler ve 7.000 $ ‘lık sermaye kaybını gerçekleştirir (12.000 – 5.000).

Amy’nin 7.000 $ ‘lık kaybı, yıllık toplam sermaye kazancını 8.000 $’ a düşürür (15.000 – 7.000).

CryptoTrader.Tax Tax Loss Harvesting Dashboard’u (aşağıda gösterildiği gibi) kripto portföyünüzdeki hangi varlıkların “su altında” olduğunu otomatik olarak tespit etmek ve böylece en iyi vergi kaybı hasat fırsatlarını sunmak için kullanabilirsiniz.. 

Nasıl yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin burada kripto para birimi ile vergi kaybı hasadı

Uzun Vadeli Sermaye Kazançları

Gerçekleştirmeyi planladığınız önemli kripto para kazanımları için, uzun vadeli sermaye kazanç oranlarını kilitleme yeteneğiniz olup olmadığını görmelisiniz.. 

Unutmayın, uzun vadeli sermaye kazançları 1 yıldan uzun süredir elde tutulan kripto için geçerlidir ve kısa vadeli kazançlara kıyasla önemli ölçüde daha düşük vergi oranları sunarlar..

Satmadan veya ticaret yapmadan önce, hangi varlıkların uzun vadeli kazançlara uygun olduğunu ve hangilerinin sağlamadığını görmek için portföyünüzü gözden geçirmelisiniz. Bu, kripto para birimi vergi faturanızı yıl boyunca düşürmenize yardımcı olacak harika bir stratejidir..

Kripto Vergilerinizi Bildirmeyi Unutursanız Ne Olur??

Diğer birçok kripto yatırımcısı gibiyseniz, kripto ile ilgili gelirinizin vergilerinizde bildirilmesi gerektiğinin her zaman farkında olmama ihtimaliniz yüksektir.. 

Bu durumdaysanız, strese girmeyin. Önceki yıllara ait vergi beyannamesini, kripto ile ilgili gelirinizi içerecek şekilde değiştirebilirsiniz. IRS Form 1040X.

Birçok kripto para birimi yatırımcısı bu süreci sorunsuz bir şekilde geçirir ve IRS’nin sizi bulmasını beklemek yerine, geri dönüşünüzü iyi niyetle değiştirmek her zaman daha iyidir..

Ayrıntılı bir rehber için blog yazımıza göz atın. Vergi beyannamenizi kripto paranızı içerecek şekilde nasıl değiştirebilirsiniz.

Diğer kripto para birimi işlemleri

Diğer Kripto Para İşlemleri ve Vergi Örnekleri

Airdrop’lar

Bir airdrop’tan alınan kripto para birimi gelir olarak vergilendirilir. Bu, talep edilen airdropun USD değeri üzerinden gelir vergilerinden sorumlu olduğunuz anlamına gelir..

IRS, rehberlik airdrop’ların gelir tedavisi ile ilgili olarak.

Misal:

George, Eylül 2020’de Uniswap airdrop aracılığıyla 400 UNI token alıyor. Tokenları alırken, UNI 3.50 $ ‘dan işlem görüyordu..

Bu örnekte George, jetonları talep ettiğinde 1.400 dolarlık gelir (400 * 3.50) elde ediyor. UNI’deki maliyet temeli, tanınan gelir miktarı olur, bu durumda 1.400 $.

George, 400 UNI’sini iki ay sonra 2.000 $ ‘a satarsa, bu vergilendirilebilir bir olaydır ve 600 $’ lık bir sermaye kazancı sağlar (2.000 – 1.400).

Sert Çatallar

Elinizde tuttuğunuz belirli bir kripto para birimi, “bir kripto para birimi, eski dağıtılmış defterden kalıcı bir sapmaya neden olan bir protokol değişikliğine uğradığında ortaya çıkan” bir sert çataldan geçerse, aldığınız yeni çatallı kripto para birimi gelir olarak vergilendirilir.. 

Yeni alınan kripto para birimindeki maliyet tabanınız, tanıdığınız gelir olur.

Misal: 

Megan, Temmuz 2017’de 2,5 Bitcoin tuttu ve Bitcoin Cash hard forkunun bir sonucu olarak 2,5 Bitcoin Cash aldı..

Megan, geliri, bitcoin cash’in alındığı andaki adil piyasa değerinden tanır. Bitcoin Cash o gün 500 $ / BCH’den işlem yapıyor olsaydı, Megan 1.250 $ ‘lık (500 $ * 2.5) geliri tanıyacaktı. Megan’ın bu Bitcoin Cash’teki maliyet temeli 1.250 $ olur.

Faiz Kazançları

Mitchell kripto parasını ödünç verir ve bunu yaptığı için faiz ödülleri alır. Mitchell, Eylül ayında Ethereum’unu ödünç vererek 0,2 ETH kazanıyor. Bu ödülü kazanırken 0,2 ETH 120 $ değerindedir..

Bu senaryoda, Mitchell, ETH faiz kazançlarından 120 $ ‘lık normal geliri kabul ediyor..

Marj ticareti

BitMex gibi kripto para borsaları, marj ticareti kullanımını popüler hale getirdi. IRS, kripto para birimi marjı işlemlerinin vergi perspektifinden nasıl ele alınması gerektiği konusunda henüz açık bir rehberlik sunmadı, ancak olası muameleyi başka bir kılavuza dayanarak çıkarabiliriz..

Bir marj ticareti, bir işlemi gerçekleştirmek için bir borsadan fon borçlanıp daha sonra krediyi geri ödemekten oluşur. Muhafazakar yaklaşım, ödünç alınan fonları kendi yatırımınız olarak ele almak ve marj ticareti kar ve zararı üzerinden sermaye kazancı vergisi ödemektir..

Hediye Kripto

Hediye, arkadaş veya aile üyesi başına 15.000 $ ‘a kadar vergiden muaftır. Bu, cömert hissediyorsanız, vergilerinizden tasarruf etmenin harika bir yolunu sunar..

Kripto Bağışı

Kayıtlı bir hayır kurumuna bağışta bulunduğunuz sürece kripto paranızı bağışlamak vergiden muaftır ve düşülebilir.

500 doların üzerindeki bağışların rapor edilmesi gerekir Form 8283.

Bağışınızın vergiden düşülebilir miktarı, varlıkları ne kadar süreyle elinizde tuttuğunuza bağlıdır:

 • 1 yıldan uzun süredir tutulan kripto için Yıllık Brüt Gelirinizin% 30’una kadar kesinti yapabilirsiniz.
 • Bir yıldan daha az bir süredir tutulan kripto için, Yıllık Brüt Gelirinizin% 50’sine kadar ve bağışlanan kriptonun maliyet bazında veya adil piyasa değerinden daha azını düşebilirsiniz.

Sonuç

Tüm kripto para ekosistemi hala emekleme aşamasında. Sektör geliştikçe, daha fazla kural ve düzenleme kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır.. 

Ekibimiz, kripto para birimi düzenlemesi dünyasındaki her güncellemeyi takip ediyor ve bu blog gönderisini yayınlanır yayınlanmaz en uygun bilgilerle güncellemeye devam edeceğiz. Bizi de takip edebilirsiniz Twitter’dan gerçek zamanlı güncellemeler ve vergi tasarrufu stratejileri için.

“Misyonumuz, kripto para birimini herkes için daha erişilebilir hale getirmektir. Vergi raporlamasını sorunsuz hale getirebilirsek, tüm ekosistem fayda sağlayacaktır. ” 

David Kemmerer, Kurucu Ortak & CEO, CryptoTrader.Tax

Sorular?

Kripto para birimi vergileri veya özel durumunuz hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sohbet widget’inden canlı sohbet müşteri destek ekibimize ulaşmaktan çekinmeyin. ana sayfamız. Bunu uzun süredir yapıyoruz ve sahip olduğunuz tüm soruları yanıtlamaktan mutluluk duyuyoruz.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector