Robinhood çeşitli varlıkları satın almak, satmak ve bunlara yatırım yapmak için genç nüfus arasında en popüler platformlardan biri haline geldi. Bu tekliflere, kripto para birimlerine yatırım yapma yeteneği de dahildir. Coinbase, Gemini, Bittrex vb. Kripto para borsalarının aksine, Robinhood Kripto değil Kullanıcıların Robinhood platformuna veya platformundan kripto transfer etmesine izin verir. Bu faktör, vergi raporlamasını Robinhood kripto para birimi yatırımcıları için çok farklı kılıyor. Bu makalede, vergi raporlamanız için Robinhood kripto para birimi işlemlerinizi nasıl gerçekleştireceğinizi ele alacağız..

Kripto Vergileri 101

Çoğu ülkede, bitcoin gibi kripto para birimleri, para birimi olarak değil, vergi amaçlı mülk olarak kabul edilir. Tıpkı diğer mülk türleri gibi (hisse senetleri, tahviller, gayrimenkuller) kripto para biriminizi satın aldığınızdan daha fazla veya daha azına sattığınızda, ticaretini yaptığınızda veya başka bir şekilde elden çıkardığınızda bir vergi raporlama zorunluluğuyla karşılaşırsınız.. 

Sonuç olarak, kripto para birimi ticareti, vergi amaçlı hisse senedi alım satımına benzer..

Örneğin, Mayıs 2018’de 2.000 $ ‘a 0.2 Bitcoin satın aldıysanız ve ardından iki ay sonra 3.000 $’ a sattıysanız, 1.000 $ sermaye kazancınız olur. Bu kazancı vergi beyannamenizde bildirirsiniz ve hangi vergi dilimine girdiğinize bağlı olarak, kazanç üzerinden belirli bir vergi yüzdesi ödersiniz. Oranlar, vergi diliminize bağlı olarak ve bunun yanı sıra kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli bir kazanç mı olduğuna bağlı olarak dalgalanır. Bu tüm kripto para birimleri için geçerlidir.

Kripto vergilerinin temellerini blog yazımızda daha derinlemesine tartışıyoruz, Cryptocurrency Vergileri İçin Nihai Kılavuz.

Robinhood Neden Farklı??

Robinhood, yerel bir kripto para birimi şirketi değildir. Bununla kastedilen, Robinhood’un “zincir üzerinde” inşa edilmediği ve kripto varlıklarını bir “Robinhood cüzdanına” göndermenize izin vermemesidir. Kripto para birimlerini yalnızca doğrudan Robinhood üzerinden alıp satabilirsiniz. Robinhood’dan satın aldığınız BTC’yi kendi harici cüzdanınıza gönderemezsiniz. Ayrıca harici cüzdanınızdan Robinhood hesabınıza BTC gönderemezsiniz. Her şey Robinhood platformunda gerçekleşmeli.

Birçoğu bunun “anti-kripto” olduğunu iddia etse de, Robinhood’un yıl sonunda gerekli kazanç ve kayıp vergi formlarını kullanıcılarına ihraç etmesine izin veriyor..


Gibi gerçek kripto para birimi borsalarının aksine Coinbase veya ikizler burcu, Robinhood, kripto yatırımlarınızdan ne kadar kazandığınızı veya kaybettiğinizi tam olarak bilir çünkü her bir alım, satım veya diğer işlem kendi duvarları içinde gerçekleşmiştir.. 

Coinbase ve diğer kripto borsaları ise istediğiniz zaman Coinbase’e veya Coinbase dışına kripto gönderme imkanına sahip olduğunuz için bu kabiliyete sahip değilsiniz. Bu tür bir transferde yer aldığınızda Coinbase size eksiksiz kazanç ve kayıp raporları verme yeteneğini kaybeder. Buradaki blog yazımızda bu sorunu son derece derinlemesine detaylandırıyoruz: Kripto para birimi borsaları neden kullanıcılara doğru vergi raporları veremiyor?.

Robinhood “yerli” bir kripto para birimi şirketi olmadığı için, gerçekten de kullanıcılarına tam bir kazanç ve kayıp raporu verebilir. Bu Form, 1099-B olarak bilinir.

Robinhood 1099-B

1099-B’nizi sağdan indirebilirsiniz Robinhood hesabınızdan. Yıl sonunda alınan diğer vergi belgesi türlerine (W2 vb.) Benzer şekilde, Robinhood’dan aldığınız bu 1099-B’yi TurboTax gibi bir vergi dosyalama yazılımına aktarabilir veya sizin adınıza dosyalamak üzere doğrudan vergi uzmanınıza verebilirsiniz..

Bu 1099-B’yi belirli bir kripto vergi yazılımı CryptoTrader.Tax gibi. Yine, bunun nedeni, tüm kazançlarınızın, kayıplarınızın, maliyet temelinizin ve gelirlerinizin zaten Robinhood’dan aldığınız 1099-B’de tamamen listelenmesidir. İki kez yapmana gerek yok.

Robinhood’a ek olarak başka borsaları kullanırsam ne olur??

Robinhood’a ek olarak diğer geleneksel kripto para birimi borsalarını kullanırsanız, gerekli kazanç ve kayıp vergi formlarınızı oluşturmak için bu işlemleri diğer borsalardan toplamanız gerekecektir. Kullandığınız ve oluşturduğunuz diğer tüm borsalardan işlemlerinizi bir araya getirmek için CryptoTrader.Tax gibi kripto para birimi vergi yazılımını kullanabilirsiniz. gerekli vergi raporları bir düğmenin tıklamasıyla.

Sen yapmamalı Robinhood ticaretlerini bu toplu raporlara dahil edin. Bunlar ayrı ayrı ele alınmalıdır – bunun nedeni Robinhood’un tamamen ayrı olması olduğunu unutmayın.. 

TurboTax örneği

TurboTax veya başka bir vergi dosyalama yazılımı kullanıyorsanız, CryptoTrader.Tax’ın ihraç ettiği TurboTax CSV’nizi ve Robinhood’un sizin TurboTax hesabı. Bunların her ikisini de yüklediğinizde, tüm işlemleriniz vergi beyannamenize dahil edilecektir. Hiçbir veri iki kez sayılmayacaktır. 

Sorularınız mı var? Canlı müşteri destek ekibimizle sohbet etmekten çekinmeyin. Ekip soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar ve size çok hızlı bir şekilde geri dönecektir.!

Sorumluluk Reddi: Bu kılavuz yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır. Vergi, denetim, muhasebe, yatırım, mali veya yasal tavsiyelerin yerini alması amaçlanmamıştır..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector