Avustralya Vergi Dairesi (ATO), kripto para birimi ile ilgili faaliyetlerden (yatırım, ticaret, kazanç) elde edilen gelirin vergilerinizle birlikte bildirilmesi gerektiğini açıkça belirtti. Bu kılavuzda, kripto vergisinin temellerini ve ATO düzenlemelerine uymak için kripto para birimi sermaye kazançlarınızı ve ilgili gelirinizi nasıl bildirmeniz gerektiğini tartışıyoruz..

Avustralya kripto para birimi vergi düzenlemeleri

Avustralya Kripto Para Birimi Vergileri – Temel Bilgiler

Avustralya Vergi Dairesi bir resmi yayınladı rehberlik kripto para birimlerinin vergi muamelesi hakkında. 

Kısacası, kripto para birimleri, kripto işlemlerinizin koşullarına bağlı olarak, sermaye kazancı vergi muamelesine ve normal gelire tabidir..

Sermaye kazancı vergisi (CGT) – elden çıkarıldığı sırada bir kripto para birimi için geçerlidir. Kripto para birimini sattığınızda, başka bir kripto para birimiyle takas ettiğinizde veya satın alma vb. İçin kullandığınızda elden çıkarırsınız.. 

Bu sermaye kazancı, basitçe, kripto para biriminin elden çıkardığınız andaki AUD değeri eksi kripto para biriminin edinildiği zamandaki AUD değeri arasındaki farktır. Sen kayıtları tutmak için gerekli olay meydana geldikten sonra beş yıl boyunca her sermaye kazancı olayının.

Gelir vergileri – Kazandığınız kripto para birimleri için başvuruda bulunun – bu ister bir iş, madencilik, stake etme veya başka yollarla olsun. Gelir vergisi, kazandığınız anda kazandığınız madeni paraların adil piyasa değeri üzerinden alınır..

Sermaye Kazançları Örneği: ‍

John, Binance üzerinden Bitcoin satın alır. 0.1 BTC için 1200 AU $ ödüyor. Üç ay sonra Bitcoin değeri 1500 AU $ ‘a yükseldi, bu yüzden John onu başka bir kripto para birimi olan ETH ile takas ediyor.. 

Bu durumda John, Bitcoin’ini (ETH ile takas ederek) elden çıkardı ve bir sermaye kazancı vergisini tetikledi. 300 AU $ ‘lık kazancı üzerinden bir yüzde vergi borcu olacak.

Not: Profesyonel bir tüccarsanız, sermaye kazancı vergisi muamelesi yerine ticaret hisse senedi vergisi uygulaması uygulanabilir..

Gelir Vergisi Örneği

Louis, Sidney’de bir geliştirici olarak çalışıyor ve Bitcoin ile ödüllendiriliyor. 14 Temmuz’da Louis, verilen hizmetler için 0,25 BTC ödedi.

Bu örnekte Louis, 14 Temmuz’da 0,25 BTC olan AUD adil piyasa değeri için geliri tanır. Bu örnekte, 0.25 BTC’nin 4.000 AU $ değerinde olduğunu varsayalım. Louis, 4.000 AU $ ‘lık geliri tanıyacak ve bunu vergileri hakkında rapor edecek. 

Sermaye Kazanç Simgesi

Ne Zaman Sermaye Kazancı veya Sermaye Kaybını Tetiklersiniz??

Genel olarak konuşursak, bir kripto para birimini her “elden çıkardığınızda” (ondan kurtulduğunuzda), işlemden bir sermaye kazancı veya bir sermaye kaybına uğrarsınız. Bu kazanç veya kayıp vergilerinize dahil edilmelidir. 

ATO’ya göre, kripto para biriminin yaygın olarak elden çıkarılması, her zaman şunları içerecektir:

  • kripto para birimi satmak veya hediye etmek
  • kripto para birimi ticareti veya değişimi (bir kripto para biriminin başka bir kripto para birimi için elden çıkarılması dahil)
  • kripto para birimini itibari para birimine dönüştürme (hükümet düzenlemeleri veya yasaları tarafından belirlenen bir para birimi, yani AUD)
  • Mal veya hizmet almak için kripto para birimi kullanın

Bu elden çıkarmalardan herhangi biri gerçekleştiğinde, vergilerinize dahil edilmesi gereken bir sermaye kazancı veya kaybına uğrarsınız.. 

Sermaye Kazancı İndirimi

İlgili CGT olayı (elden çıkarma) gerçekleşmeden önce kripto para biriminizi 12 aydan daha uzun süre tuttuysanız, Sermaye Kazanç Vergisi İndirimi Yöntemi. Bu indirim, yatırımcılar için önemli bir vergi tasarrufu fırsatı sağlayabilir.

Sermaye kazancı indirimini uygulamak için, önce sermaye kazancını hesaplayın, sermaye gelirlerinden maliyet esasını (ücretler dahil) çıkarın, varsa sermaye kayıplarını düşürün ve ardından sermaye kazancını ilgili indirim yüzdesi kadar azaltın. Herhangi bir indirim uygulamadan önce sermaye kayıplarını toplam sermaye kazançlarından çıkardığınızı unutmayın..

İndirim yüzdesi, bireyler ve tröstler için% 50 ve süper fonlar ve uygun hayat sigortası şirketleri için% 33,33’tür.. 

Elbette kripto paralarınızı 12 aydan fazla tutmadıysanız bu indirimler uygulanmaz. Kripto para birimi satışlarınızın CGT indirimi için geçerli olup olmadığından emin değilseniz, işlem geçmişinizi şuraya aktarabilirsiniz: CryptoTrader.Tax hangi varlıkların satılmadan önce 12 aydan daha uzun süre tutulduğunu otomatik olarak belirlemek.

Kripto Sermaye Kazançlarınızı Nasıl Raporlayabilirsiniz?

Kripto sermaye kazançlarınız için raporlama süreci oldukça basittir. Her bir kripto para birimi “elden çıkarma” olayı için, işlemden elde ettiğiniz kazanç veya zararı AUD cinsinden hesaplamanız gerekir.. 

Her işlemden kazancınızı / kaybınızı hesapladıktan sonra, tüm kazançlarınızı ve zararlarınızı toplayarak tam vergi yılı için net sermaye kazancınıza veya zararınıza ulaşın. Bu net sermaye kazancını rapor edin Avustralya vergi formlarının 18. bölümü

Avustralya kripto vergi formu

Kripto para birimi vergi yazılımını aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz: CryptoTrader.Tax Herhangi bir manuel çalışma gerektirmeden tüm işlemlerinizdeki tüm kazanç ve kayıplarınızı hesaplamak için. İşlemlerinizi kripto para birimi borsalarınızdan hesabınıza aktarın ve ilgili sermaye kazançları raporları bir düğmenin tıklamasıyla.

Avustralya’da yalnızca gelecekteki sermaye kazançlarına karşı zarar almanıza izin verildiğini unutmayın. Bu, bu vergi yılı kripto yatırım faaliyetinizden net bir sermaye kaybınız varsa, cari vergi yılında gelir verginizi düşürmek için kullanamayacağınız anlamına gelir.. 

Ancak, gelecek vergi yıllarında sermaye kazançlarınızı dengelemek için bu zararı kullanabilirsiniz.. 

Kripto Gelirinizi Nasıl Raporlayabilirsiniz?

Kripto para biriminde kazanılan gelir, Avustralya vergi formlarının 2. Sorusunda bildirilmelidir. Bu formda, maaş olmayan kazançları veya bahşişler ve diğer gelirler gibi standart kesintilere tabi maaşları bildiriyorsunuz.

Avustralya Kripto Gelir Vergisi Formu

Tüccarlar için Zorluk

Yürütülen her bir ticaret için kripto para birimiyle ilgili sermaye kazançlarını ve kayıplarını hesaplamak, kripto tüccarları için çeşitli zorluklar sunar. 

Bazı tüccarlar aylardır, muhtemelen yıllardır kripto para ticareti yapıyorlar ve Maliyet esaslı veya alım satım yaptıkları sırada kriptolarının AUD cinsinden Adil Piyasa Değeri. 

Ayrıca, AUD gibi fiat para birimlerinde değil, genellikle diğer kripto para birimi değerlerinde kote edildiğinden, çoğu işlem için AUD değerlerini takip etmek kolay değildir..

Yatırımcıların vergilerini doğru bir şekilde beyan etmeleri ve ATO ile ilgili sorunlardan kaçınmaları için hem maliyet esası hem de Adil Pazar Değeri bilgileri gereklidir. Bu, yatırımcıların kazançları ve zararları doğru bir şekilde hesaplamak için AUD cinsinden yaptıkları her ticaret için tarihsel değerleri aramaları gerektiği anlamına gelir.. 

Anlayabileceğiniz gibi, gerçekleştirdiğiniz işlemlerin hacmine bağlı olarak, bu hesaplamalar son derece sıkıcı hale gelebilir ve mükemmel kayıtlar tutmuyorsanız, özellikle bu hesaplamayı yüzlerce kişi için yapmanız gerekiyorsa, elle yapmak imkansız hale gelebilir. hatta binlerce esnaf.

Bu zorluğun bir sonucu olarak, birçok Avustralyalı kripto para birimi yatırımcısı kripto para birimi vergi yazılımı tüm vergi raporlama sürecini otomatikleştirmek için.

Kripto para madenciliği

Diğer Kripto Para Birimi İşlem Türleri için Avustralya Vergi İşlemi

Madencilik:

Madencilik faaliyetlerinden alınan kripto para birimleri vergiye tabidir. 

Bir hobi olarak veya bir işletme olarak madencilik yapmanıza bağlı olarak, kripto para birimi madenciliği ödülleriniz biraz farklı şekilde vergilendirilecektir. Dolayısıyla ilk adım, bir işletme olarak faaliyet gösterip göstermediğinizi belirlemektir. ATO rehberlik yayınladı bu ayrım üzerine.

Bir işletme olarak madencilik

Bir işletme olarak kripto para madenciliği yapıyorsanız, kripto para birimlerinin AUD cinsinden adil piyasa değerine eşit geliri, onları aldığınız anda kabul edersiniz. Maliyet tabanınız, tanıdığınız gelir miktarı haline gelir. Kriptoyu elden çıkardığınızda sermaye kazancı veya kaybı fark edersiniz.

Kripto para birimi vergilerinizi hesaplamak için CryptoTrader.Tax kullanıyorsanız, tüm işletme madenciliği ödüllerinizin AUD değeri sizin gelir raporu

Misal:

Lucas, işletme olarak bir kripto para madeni işletiyor. 1 Haziran’da madeni 1 bitcoin kazanıyor. Makbuz anında 1 bitcoin 12.000 $ değerindedir. Üç ay sonra Lucas, çıkardığı bu 1 bitcoini 13.000 dolara sattı..

Bu örnekte Lucas, 1 Haziran’da 12.000 $ ‘lık bir geliri kabul ediyor. Daha sonra, üç ay sonra bitcoinini 13.000 $’ a sattığında (elden çıkarırken) 1.000 $ ‘lık sermaye kazancı elde ediyor.. 

Hobi olarak madencilik

Hobi olarak madencilik yapıyorsanız, madencilik ödülü aldığınız gün geliri tanımıyorsunuz. Aksine, mayınlı kriptodaki maliyet tabanınız 0 $ ‘dır ve onu elden çıkardığınızda, bir sermaye kazancı vergisi olayına maruz kalırsınız..

Misal:

Mitchell bir hobi olarak kripto para madenciliği yapıyor. 1 Temmuz’da madencilik ödülü olarak 20 XYZ jetonu alır. 1 Ağustos’ta 20 XYZ jetonunu 500 dolara satıyor.

Bu örnekte, Mitchell 1 Temmuz’da herhangi bir gelir tanımıyor. Mitchell 1 Ağustos’ta XYZ madeni parasını sattığında 500 dolarlık bir sermaye kazancı elde ediyor.. 

Kripto faiz gelir vergileri

DeFi, Borç Verme veya Staking’den Faiz

The ATO açıklığa kavuşturdu kripto para biriminize borç verme, stake etme veya diğer kazanılmış faiz biçimlerinden kazanılan kripto para biriminin gelir vergisine tabi olduğu. 

Basitçe ifade etmek gerekirse, aldığınız faiz veya stake etme ödülleri, tokenleri aldığınız anda AUD cinsinden adil piyasa değerine eşit bir normal gelir biçimidir..

Misal:

Lacy, premium staker olarak bir NULS havuzuna yatırdığı 50.000 NULS tokenine sahiptir. Lacy, havuzu fikir birliğine katıldığında, düğümlerini desteklemek için düğüm liderinden küçük bir token ödemesi de dahil olmak üzere ek NULS jetonları alır..

12 Aralık’ta Lacy, o zamanlar 100 $ değerinde olan 1.000 NULS jetonu aldı. Bu örnekte, Lacy 100 $ ‘lık normal geliri tanıyacaktır..

Airdrop’lar

Faiz ile benzer, Airdrop’lar aynı zamanda sıradan geliri de tetikliyor AUD cinsinden belirteçlerin adil piyasa değerine eşittir.

Avustralya Vergi Dairesi

ATO Crackdown – Kripto Vergisi Uyarı Bildirimleri

Avustralya hükümetinin kripto para birimi vergi raporlamasını agresif bir şekilde engellemeye başladığı bir sır değil. 

Son zamanlarda ATO şunlardan fazlasını gönderdi: 350.000 uyarı bildirimi şüpheli kripto para birimi yatırımcılarına ve tüccarlarına vergi raporlama yükümlülükleri konusunda onları uyarmak için (aşağıda resmedilmiştir).

Avustralya kripto vergisi uyarı mektubu

Ek olarak, ATO bir Cryptocurrency İçin Veri Eşleştirme Protokolü kripto para kazancını, kayıplarını ve gelirlerini vergilerinden kimin doğru şekilde rapor ettiğini ve kimin olmadığını doğrulamalarına yardımcı olmak. Kripto para birimi satın almak, satmak veya takas etmek için herhangi bir borsayı kullandıysanız, ATO işlem geçmişinizin farkındadır ve bu işlemleri buna göre rapor etmeniz önemlidir.. 

Avustralya için CryptoTrader.Tax

Cryptocurrency Vergi Yazılımı

Cryptocurrency vergi yazılımı gibi CryptoTrader.Tax tüm kripto vergi raporlama sürecini otomatikleştirmek için tasarlanmıştır. Dünyanın her yerinden yatırımcılar ve tüccarlar gerekli olanlarını oluşturmak için platformu kullanıyor. sermaye kazançları ve kayıpları vergi raporları kendi ülkeleri için.

Basitçe kripto para birimi borsalarınızı bağlayın ve geçmiş alım satımlarınızı bir düğmeye tıklayarak doğrudan hesabınıza aktarın. CryptoTrader.Tax, arka plandaki tüm hesaplamaları halledecek ve içe aktarılan verilerinize göre sermaye kazançlarınızı, zararlarınızı ve gelir raporlarınızı dışa aktaracaktır.. 

CryptoTrader.Tax

Bu vergi raporlarını muhasebecinize veya vergi uzmanınıza verebilir veya vergi beyannamenizi kendiniz yatırmak için kullanabilirsiniz.. 

Tüm geçmiş işlemlerinizi içe aktarabilir ve yıl içindeki sermaye kazanç ve zararlarınızın bir ön izlemesini tamamen ücretsiz olarak alabilirsiniz. Yalnızca vergi raporlarınızı indirmek istediğinizde ödeme yapın. CryptoTrader.Tax’ın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. tam burada, veya aşağıdaki açıklayıcı videoyu izleyin.

Başka herhangi bir kripto vergisi sorunuz var mı? Canlı sohbet destek ekibimizle sohbet etmeniz yeterli. Yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

Bu gönderi yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve vergi veya yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Lütfen dijital para birimlerinin vergilendirilmesini nasıl ele almanız gerektiği konusunda kendi vergi uzmanınız, EBM’niz veya vergi avukatınızla görüşün.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me