Uphold Vergileriniz Nasıl Yapılır – Kripto Vergi Formlarınızı Oluşturma

Uphold, bugün piyasadaki önde gelen kripto para birimi platformlarından ve borsalarından biri haline geldi. Komisyonsuz ticaret ve desteklenen herhangi bir varlığı 10 saniye içinde alıp satmanıza olanak tanıyan çarpıcı yeni bir arayüz ile Uphold, yüz binlerce kripto para birimi yatırımcısını platformuna çekmiştir..

Uphold dahil tüm kripto para borsaları için var olan bir zorluk vergi raporlamasıdır. Kriptonun devredilebilir doğası nedeniyle, Uphold gibi kripto para borsaları, kullanıcılara kripto vergi raporlaması için gereken sermaye kazancı ve zararı belgelerini otomatik olarak sağlama yeteneğine sahip değildir. Bu kılavuz, bunun nedenini açıklıyor ve Uphold vergilerinizi nasıl başarılı bir şekilde yapabileceğinizi ve gerekli olanı nasıl oluşturabileceğinizi açıklıyor kripto vergi raporları

Cryptocurrency Vergileri 101 – Nasıl Çalışır?

Çoğu ülkede kripto para birimleri şu şekilde işlem görür: vergi amaçlı mülk, para birimi olarak değil. Tıpkı diğer mülk türleri gibi (hisse senetleri, tahviller, gayrimenkuller) kripto para biriminizi satın aldığınızdan daha fazla veya daha azına sattığınızda, ticaretini yaptığınızda veya başka bir şekilde elden çıkardığınızda bir vergi raporlama zorunluluğuyla karşılaşırsınız.. 

Sonuç olarak, kripto para birimi ticareti, vergi amaçlı hisse senedi alım satımına benzer..

Örneğin, Mayıs 2018’de 2.000 $ ‘a 0.2 Bitcoin satın aldıysanız ve ardından iki ay sonra 3.000 $’ a sattıysanız, 1.000 $ sermaye kazancınız olur. Bu kazancı vergi beyannamenizde bildirirsiniz ve hangi vergi dilimine girdiğinize bağlı olarak, kazanç üzerinden belirli bir vergi yüzdesi ödersiniz. Oranlar, vergi diliminize göre ve bunun yanı sıra kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli bir kazanç mı olduğuna bağlı olarak dalgalanır. Bu tüm kripto para birimleri için geçerlidir.

Elbette kurallar yargı bölgesine göre biraz farklılık gösterir, bu nedenle ülkenizde geçerli olan ayrıntıları anladığınızdan emin olun. Blog gönderimizde kripto vergilerinin temellerini tartışıyoruz, Cryptocurrency Vergileri İçin Nihai Kılavuz.

Vergileri Uphold – Zorluğu Anlamak

Kripto vergi raporlama dünyasındaki ilk zorluk, Uphold gibi kripto para borsalarında yapılan birçok işlemin diğer kripto para birimlerinde kote edilmesi gerçeğidir. İşlemleriniz sırasında adil piyasa değerini yerel FIAT para biriminizde hesaplamanız gerektiğinden, bunun hakkında rapor vermek zorlaşır..

İkinci sorun – ve çok daha büyük olanı – kripto para biriminin temel doğasından kaynaklanıyor. Uphold ağına bitcoin gibi kripto para birimleri gönderebildiğiniz için, örneğin bir dış cüzdandan Uphold cüzdanınıza bitcoin göndermek gibi, Uphold’un o kriptoyu hangi maliyetle (maliyet temelinde) edindiğinizi bilmesinin hiçbir yolu yoktur. Maliyet esası, kripto vergilerinizin hesaplanmasında ihtiyaç duyduğunuz temel verilerdir. Bu nedenle, diğer tüm büyük borsalarla birlikte Uphold, kullanıcılarına 1099-B gibi yaygın olarak alınan vergi raporlarını vermekle uğraşıyor..


Bu temel sorunu blog gönderimizde daha derinlemesine tartıştık. borsalar için kripto para birimi vergi raporlama zorlukları.

Kripto Borsaları Sermaye Kazanç ve Kayıp Raporlarını Otomatik Olarak Sağlayamaz

Yukarıda tartışılan kripto para birimlerinin devredilebilir doğası nedeniyle, Uphold gibi borsalar, sermaye kazançlarınızı ve zararlarınızı detaylandıran doğru vergi raporları sunma yeteneğine sahip değildir. Bu kondisyonu blog yazımızda daha ayrıntılı tartışıyoruz: Kripto Para Birimi Vergi Sorunu. Bu, Binance, Coinbase, Kraken ve diğerleri gibi tüm büyük borsalar için geçerlidir.. 

Bazı Uphold kullanıcıları bir Form 1099-K yıl sonunda (200’den fazla işleminiz varsa ve toplam işlemlerde 20.000 $ ‘dan fazla ise). Bu belge maliyet esasını detaylandırmadığından, sermaye kazançlarının ve zararlarının raporlanmasında yararlı değildir. 1099-K’nin nasıl çalıştığı ve onunla ne yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İşte

Peki Gerekli Vergi Raporlarımı Nasıl Alırım?

Gerekli kripto vergi formlarınızı düzgün bir şekilde oluşturmak için satın alma, satış, alım satım, airdrop, çatal, madeni paralar, takas ve takas işlemlerinizi oluşturan tüm kripto para birimi verilerinizi bir araya getirmeniz gerekir. tüm borsalar ve kullandığınız platformlar.

Bunu, borsalarınızdan tüm ticaret geçmişi dosyalarınızı dışa aktararak ve her işlem için sermaye kazanç ve kayıp işlemlerini yaparak elle yapabilirsiniz. Bu yardım makalesi, cihazınızı nasıl alacağınızı açıklar. Ticaret geçmişi dosyasını koruyun. Ticaret geçmişinizi aldıktan sonra, her bir vergi olayı Form 8949’a kaydedilmeli ve net kazancınız 1040 program D’ye aktarılmalıdır. Makalemizde manuel raporlama sürecini ele alıyoruz: vergiler üzerinden kripto para birimi nasıl rapor edilir.

Kripto Vergisi Yazılımı

Alternatif olarak, kripto para birimine özel vergi yazılımını da kullanabilirsiniz. CryptoTrader.Tax tüm vergi raporlama sürecini otomatikleştirmek için. 

Kripto vergi yazılımını kullanırken, işlem geçmişinizin tamamını tüm borsalarınızdan platforma aktarmanız yeterlidir. Bunu, ticaret geçmişi dosyanızı borsadan bırakarak veya Uphold hesabınızı doğrudan bağlayarak yapabilirsiniz. Yazılım, geçmiş işlem verilerinizi otomatik olarak sıralayacak ve temizleyecek ve bir düğmeye tıklayarak gerekli vergi formlarınızı üretecektir.. 

Uphold Vergileri

Oluşturulan bu vergi raporlarını vergi uzmanınıza verin, bunları kendiniz dosyalayın veya en sevdiğiniz vergi dosyalama yazılımına yükleyin. Kripto para birimi için TurboTax veya TaxAct CryptoTrader.Tax ortaklıklarını kullanarak.

CryptoTrader.Tax’ın kripto vergi raporlama sürecini nasıl otomatikleştirdiği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. tam burada!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map