Bu kılavuzda, ABD’deki vergileriniz için kripto para birimini nasıl rapor edeceğinizi tanımlıyoruz. IRS’nin kripto para birimlerine bitcoin gibi nasıl davrandığına dair eksiksiz bir genel bakış için lütfen resmi kripto para birimi vergi kılavuzu.

Vergilerde Kripto Para Birimi Nasıl Rapor Edilir

Kripto para birimi vergi raporlaması ilk başta göz korkutucu görünebilir. Bununla birlikte, kripto para birimi kazanç ve kayıplarınızı doldurmanın, hisse senetlerine veya diğer mülk türlerine yatırım yapmaktan kaynaklanan kazanç ve kayıpları doldurmakla aynı şekilde işlediğini bilmek rahatlatıcıdır..

Kripto para birimi vergilerinizi etkili bir şekilde dosyalamak için izlemeniz gereken 5 adım vardır:

 1. Kripto kazançlarınızı ve kayıplarınızı hesaplayın
 2. IRS Form 8949’u tamamlayın
 3. Form Çizelgesi D’ye 8949’dan itibaren toplamlarınızı ekleyin
 4. Herhangi bir kripto gelirini Çizelge 1’e dahil edin (veya serbest meslek sahibi olarak kripto vergileriyle uğraşıyorsanız Çizelge C’ye)
 5. Vergi beyannamenizin geri kalanını tamamlayın

Bu adımların her birini aşağıda ayrıntılı olarak ele alıyoruz.

1. Kripto Kazançlarınızı ve Kayıplarınızı Hesaplayın

Her biri için vergiye tabi olay (kriptoyu satmak, takas etmek veya elden çıkarmak), işlemden kaynaklanan kazancınızı veya kaybınızı hesaplamanız gerekir. Hangi kripto işlemlerinizin vergilendirilebilir nitelikte olduğundan emin değilseniz, kripto vergi rehberi

Sermaye kazançlarınız ve kayıplarınızın her biri Form 8949’da birer birer rapor edilir..

Misal:


Mitchell 1 Temmuz’da 10.000 $ karşılığında 1 bitcoin satın aldı. İki ay sonra, bu bitcoinin 0,5’ini 15 ETH karşılığında takas etti. Bu ticaret sırasında 15 ETH’nin adil piyasa değeri 6.000 dolardı.

ETH için bitcoin ticareti vergilendirilebilir bir olaydır, bu nedenle Mitchell’in bu işlemden elde ettiği kazanç / zararı hesaplaması ve rapor etmesi gerekir..

Mitchell’in 0,5 BTC’deki maliyet temeli 5.000 $ ‘dır. 15 ETH için adil piyasa değeri 6.000 $ ‘dır. Aşağıdaki denklemi kullanarak, Mitchell’in bu işlemden elde ettiği sermaye kazancını 1.000 $ olarak hesaplayabiliriz.

Adil Piyasa Değeri – Maliyet Temeli = Kazanç / Kayıp

Mitchell’in 8949’undaki bu 1000 dolarlık kazancı rapor ediyoruz..

Tüm kripto para birimi işlemleriniz için her bir sermaye kazancını ve kaybını hesaplamanız ve 8949’da rapor etmeniz gerekir.. 

Cryptocurrency vergi yazılımı gibi CryptoTrader.Tax bunu sizin için otomatik olarak halledebilir. Borsalarınızı bağlayın, geçmiş işlemlerinizi içe aktarın ve yazılımın tüm işlemleriniz için kazançlarınızı ve kayıplarınızı saniyeler içinde hesaplamasına izin verin.

2. IRS Form 8949’u doldurun

Vergilendirilebilir kripto para etkinliklerinizin her birinin kazanç ve kaybını hesapladıktan sonra, bu bilgileri Form 8949’unuzu doldurmak için kullanabilirsiniz..

IRS Form 8949 sermaye varlıklarının satış ve satışlarının raporlanması için kullanılır. Bazı sermaye varlıkları örnekleri arasında hisse senetleri, tahviller ve evet, kripto para birimleri bulunur..

Vergiye tabi her işlem için 8949’da aşağıdakileri tamamlayın:

 • Sattığınız mülkün açıklaması (a)
 • Mülkü ilk edindiğiniz tarih (b)
 • Mülkü sattığınız veya elden çıkardığınız tarih (c)
 • Satıştan elde edilen gelir (gerçeğe uygun piyasa değeri) (d)
 • Mülkte maliyet esası (e)
 • Kazanç veya kayıp (h)

8949 ile vergilerde kripto para birimini bildirin

Aşağıdaki video, kripto para birimi işlemleri için Form 8949’u doldurma sürecinin arkasındaki bir gösteri sunmaktadır..

Bu formu elle doldurmak yerine aşağıdaki gibi yazılımları kullanabilirsiniz: CryptoTrader.Tax Geçmiş işlem verilerinize göre 8949’unuzu sizin için otomatik olarak doldurmak için. Kripto vergi yazılımının nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz İşte.

3. Plan D’ye 8949’dan Toplamları Dahil Et

8949’unuz doldurulduktan sonra, 8949’dan toplam net kazancınızı veya net zararınızı alın ve Program D.

Çizelge D, tüm kaynaklardan toplam sermaye kazançlarınızı ve zararlarınızı rapor eder. 8949’dan gelen kısa vadeli ve uzun vadeli kazançlarınıza ve kripto etkinliğinize ek olarak, Çizelge D’de bildirilen diğer satır öğeleri, işletmeler, mülkler ve tröstler aracılığıyla Program K-1’leri içerir..

D kripto vergi raporlaması planlayın Program D

4. Tüm Kripto Gelirlerini Dahil Edin 

Bazı senaryolarda, kripto para birimi sermaye kazancı değil, normal gelir şeklinde kazanılır. Bu, madencilik, stake etme veya kazanılan faizden alınan kripto para birimini içerir.

Borsalarda alım / satım / alım satım yaparak fiyat üzerine spekülasyon yaptıkları için birçok kişinin herhangi bir kripto geliri yoktur. Ancak kripto para kazananlar için bu gelirin vergi beyannamenize dahil edilmesi gerekiyor..

Kripto geliri iki yoldan biriyle rapor edilmelidir: kişisel gelir veya serbest meslek geliri olarak. Tam bir inceleme için lütfen şu makalemizi okuyun: kripto madencilik vergileri

Kişisel olarak kazandığınız kripto para biriminin (serbest meslek sahibi olarak değil) Çizelge 1 “Ek Gelir ve Gelire Ayarlamalar” da bildirilmesi gerekir. Toplam kripto geliriniz 8. satıra girilmelidir: Diğer gelir.

Öte yandan, bir kripto para birimi madenciliği operasyonu yürütüyorsanız veya serbest meslek sahibi olarak kripto para birimi geliri alıyorsanız (tek mal sahibi, bağımsız yüklenici, bir ortaklığın üyesi veya başka bir şekilde kendiniz için iş yapıyorsanız), kripto para birimi gelirinizin C Programında rapor edildi.

Bir ev kripto madeninden elde ettiğiniz kripto gelirinizi Çizelge C’de serbest meslek geliri olarak bildiriyorsanız, elektrik ve diğer maliyetler gibi belirli kesintiler düşülebilir..

C kripto para birimi vergi raporlaması planlayın

5. Vergi Beyannamenizin Geri Kalanını Tamamlayın

Artık 8949’u tamamladığınıza ve kripto gelirinizi dahil ettiğinize göre, vergi beyannamenizin geri kalanını tamamlayabilirsiniz..

Kripto Vergisi Yazılımı

Bunu elle yapmak yerine, bugün birçok kripto yatırımcısı gibi kripto para birimi vergi yazılımından yararlanıyor. CryptoTrader.Tax kripto vergi raporlarını idare etmek için.

Kullandığınız her bir borsayı seçin ve bir düğmeye tıklayarak bu borsadaki geçmiş işlemlerinizi içe aktarın. CryptoTrader.Tax otomatik olarak kripto vergi formları bu verilere dayanarak. Daha sonra raporlarınızı doğrudan şuraya yükleyebilirsiniz: TurboTax veya TaxAct vergi beyannamenizin geri kalanına dahil etmek için.

CryptoTrader.Tax

Alternatif olarak, oluşturduğunuz formlarınızı kolayca vergi uzmanı vergi beyannamenize eklemek için. CryptoTrader.Tax’ın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin İşte. Başlamak tamamen ücretsizdir.

Sorumluluk Reddi – Bu gönderi yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve vergi veya yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Dijital para birimlerinin vergilendirilmesini nasıl ele almanız gerektiğini öğrenmek için lütfen kendi vergi uzmanınız, EBM’niz veya vergi avukatınızla görüşün.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector