IRS, 2014’ten bu yana ilk kez, eksiksiz bir biçimde yeni kripto para birimi vergi kılavuzu yayınladı. kripto para birimi SSS ve resmi bir Gelir Kararı: 2019-24. Bu yeni kılavuz, daha önce sektördeki önde gelen kripto vergi şirketleri ve vergi uzmanları tarafından yapılan varsayımların çoğunu meşrulaştırıyor. Kılavuz ayrıca, çatalların vergi işlemleri de dahil olmak üzere kripto para birimi dünyasındaki bazı gri alanlarda netlik sağlar. & airdrop’lar, izin verilen maliyet temel yöntemleri ve kripto para birimi transferleri ile ilgili kurallar.

Not – blog gönderimizde kripto para birimi vergilendirmesine ve kripto para biriminin nasıl vergilendirildiğine genel bir bakış sunuyoruz: Kripto Para Birimi Vergilerine İlişkin Eksiksiz Kılavuz. Devam etmeden önce bunu okumak faydalı olabilir.

Yeni IRS Kripto Vergisi Rehberi

Yeni IRS yönergelerinin ana açıklamaları ve çıkarımları aşağıda tartışılmıştır..

Cryptocurrency Sert Çatalları

Elinizde tuttuğunuz belirli bir kripto para birimi bir sert çatal “bir kripto para birimi, eski dağıtılmış defterden kalıcı bir sapmaya neden olan bir protokol değişikliğine uğradığında ortaya çıkar”, aldığınız yeni çatallı kripto para birimi gelir olarak vergilendirilir. Yeni alınan kripto para birimindeki maliyet tabanınız, tanıdığınız gelir olur.

Örneğin – 2017 yılının Temmuz ayında 2,5 Bitcoin tuttuysanız ve bitcoin cash hard forkunun bir sonucu olarak 2.5 Bitcoin Cash aldıysanız, bunun bitcoin cash’in piyasa değeri üzerinden gelir olarak 2.5 Bitcoin Cash aldığını kabul edersiniz. teslim alındı. Bitcoin Cash o gün parça başına 500 $ ‘dan işlem yapıyor olsaydı, 1.250 $’ lık (500 $ * 2.5) geliri tanırdınız. Bu Bitcoin Cash’teki maliyet tabanınız 1.250 $ olur.

Eğer sen alma hard fork sonrasında yeni kripto para birimleri, vergilendirilebilir herhangi bir geliriniz olmayacak. Kaynak: A21, A22, A23, A24

Cryptocurrency Yumuşak Çatallar

Bir kripto para birimi soft fork “yeni bir kripto para biriminin oluşturulmasıyla sonuçlanmaz, yani herhangi bir gelir getirmez.” Dolayısıyla, kripto paranız bir protokol değişikliğinden geçiyorsa ancak yeni bir kripto para birimi oluşturuyorsa, herhangi bir gelir tanımazsınız. Kaynak: A29

Cryptocurrency Hava Damlaları

Bir airdrop’tan kripto para birimi alırsanız (“kripto para biriminin birden fazla vergi mükellefinin dağıtılmış muhasebe adreslerine dağıtımı”), bu alınan kripto para biriminden geliri, alındığı gün / saatte tanırsınız. Tanınan gelir miktarı, o zamanki kripto para biriminin adil piyasa değeri kullanılarak belirlenmelidir.. 


Eğer sen yapmadı bir airdrop olayı meydana geldiğinde herhangi bir kripto para birimi alırsanız, fark etmediğiniz için geliri tanımazsınız teslim almak özellikler.

Maliyet esaslı

Bu yeni kılavuzdan önce, vergi mükelleflerinin kripto para varlıklarına nasıl maliyet esası atayacakları açık değildi. IRS, yeni kararda bu konuyu resmen açıkladı.

Özel tanımlama, kripto varlıklarının alım satımı için bir muhasebe yöntemi olarak kullanılabilir. Bu, vergi mükelleflerinin, onları özel olarak tanımlayabildikleri ve birimlerin maliyet temelini destekledikleri sürece, belirli bir zamanda hangi birimleri ve çok sayıda kripto para birimini satacaklarını seçebilecekleri anlamına gelir.. 

Bir kripto para birimini özel olarak tanımlamak için aşağıdaki bilgileri eklemelisiniz:

  1. Her birimin elde edildiği tarih ve saat,
  2. Temeli ve her bir birimin satın alındığı zamandaki adil piyasa değeri,
  3. Her bir birimin satıldığı, takas edildiği veya başka bir şekilde elden çıkarıldığı tarih ve saat ve
  4. Her bir birimin satıldığında, takas edildiğinde veya elden çıkarıldığında gerçeğe uygun piyasa değeri ve her birim için alınan para miktarı veya mülkün değeri

Kripto para birimlerinizi özel olarak tanımlayamıyorsanız, varsayılan olarak ilk giren ilk çıkar (FIFO) esasına sahipsiniz. Kaynak: A36, A38

Kullanabilirsiniz CryptoTrader.Tax ve kripto kazançlarınızı ve kayıplarınızı hesaplamak için LIFO gibi özel tanımlama maliyetlendirme yöntemleri. Ayrıca, CryptoTrader içinde varsayılan olarak FIFO’ya geçme olanağına da sahipsiniz..

Mükelleflerin, vergi beyannamelerinde alınan pozisyonları oluşturmaya yetecek kayıtları tutmaları gerekmektedir. Bu nedenle, makbuzları, satışları, değişimleri veya diğer sanal para tasarruflarını ve sanal para biriminin adil piyasa değerini belgeleyen kayıtlar tutmak en iyi uygulamadır.. 

CryptoTrader.Tax Kullanıcılarına, vergi beyannamelerinde aldıkları pozisyonları eksiksiz bir şekilde belgelendirerek yardımcı olur. denetim izi raporu. Bu rapor, ortaya çıkan her vergilendirilebilir olayı ve ilgili işlem ayrıntılarını belgeler. Bu denetim izini kayıtlarınız için saklayabilirsiniz.

Cryptocurrency Transferleri: Vergiye Tabi Olmayan Olaylar

Bu daha önce açıklığa kavuşturulmuş olsa da, tekrar etmeye değer ve yeni kılavuz, kripto para birimini bir platformdan veya bir cüzdandan diğerine aktarmanın DEĞİL vergiye tabi bir olay.

“Sanal para birimini size ait bir cüzdandan, adresten veya hesaptan size ait başka bir cüzdana, adrese veya hesaba aktarırsanız, bu durumda transfer vergilendirilemez bir olaydır. transferin bir sonucu olarak bir değişim veya platform. ” Kaynak: A35

Yani bir alsanız bile Kripto para borsanızdan 1099-K Transferleriniz hakkında ayrıntılı bilgi verirseniz, bu olaylar vergiye tabi değildir ve sermaye kazancınıza veya zararınıza katkıda bulunmaz. Bu, bildirim alan herkes için iyi bir haber 6174-A, 6173, CP2000, veya diğer 1099-K’ler. 

Vergi borcunuzun aşırı derecede şişmiş görünmesine neden olan aslında bu kripto para birimi transferleri ve ilişkili 1099-K sorunudur. CryptoTrader’da bunu kripto para birimi vergi sorunu olarak adlandırdık.Tax ve Coinbase gibi borsaların neden kullanıcılarına doğru vergi bilgileri veremediği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İşte.

IRS Yeni Kripto Para Birimi Vergi Rehberi

Cryptocurrency Vergi Yazılımı

Kripto para birimi vergi yazılımı CryptoTrader.Tax gibi, tüm kripto vergi raporlama sürecini otomatikleştirmek için tasarlanmıştır ve tüm yeni IRS yönergeleri zaten CryptoTrader.Tax vergi raporlama motoruna yerleştirilmiştir. İhtiyaçlarınızı üretebilirsiniz kripto vergi formları sadece borsalarınızı bağlayarak, alım satımlarınızı içe aktararak ve tek bir düğmeyi tıklayarak raporlarınızı oluşturarak. 

IRS kripto için yeni rehber

Basitçe bu raporları TurboTax’a aktarın, muhasebecinize gönderin veya kendiniz dosyalayın!

Sonuç olarak

IRS’nin kripto para birimi vergilendirmesi konusunda netlik sağladığını ve böylece büyüyen sektörü daha da meşrulaştırdığını görmek harika. Düzenleyici kurumlardan gelen açık rehberlik, şüphesiz artan pazar benimsemesine yardımcı olacaktır. Kurallar net olduğunda herkes oyunu oynarken kendini daha rahat hisseder.

Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz var mı? Bize @CryptoTraderTax mesaj gönderin

Sorumluluk Reddi – Bu gönderi yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve vergi veya yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Lütfen kendi kendinizle konuşun vergi uzmanı, Dijital para birimlerinin vergilendirilmesine nasıl davranmanız gerektiği konusunda EBM veya vergi avukatı.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector