Yani, dApp’ler ve akıllı sözleşmeler için Tezos platformu hakkında bilgi buldunuz, jetonlarına yatırım yapmak istiyorsunuz ve Tezos’u nasıl satın alacağınızı merak ediyorsunuz. Diğer altcoinleri satın almaktan çok farklı olmadığını göreceksiniz. Bilgi ve adım adım kılavuz için okumaya devam edin.

Tezos nedir?

Her şeyden önce Tezos, kullanıcıların bir blok zincirini yönetmelerine ve blok zincirini bir bütün olarak minimum düzeyde kesintiye uğratarak kurallarını değiştirmelerine izin veren bir platformdur. Bu yetenek, blok zincirinin kendisini iki ayrı blok zincire ( çatallanma). Tezos blok zinciri ile etkileşim, kullanıcıların Tezos jetonlarını (XTZ) almasını ve tutmasını gerektirir.

Tezos’u nereden alabilirim?

Bu yazıyı yazarken 26 farklı tezos borsası var. İşlem hacmine göre sıralanmış bu borsalardan ilk beşi MXC, Coinbase Pro, BitMax, Kraken ve Oceanex’tir..

Binance üzerinden Tezos satın alabilir miyim?

Bu makaleyi yazarken (10 Ağustos 2019) Binance, Tezos XTZ tokenleri ile işlem yapmıyor. Crypto Market Cap’tan tezos borsalarının tam, güncellenmiş listesini şu şekilde görüntüleyebilirsiniz: burayı tıklayın.

Tezos XTZ nasıl alınır

İlk adım, tezos kripto para satın aldıktan sonra tokenlerinizi güvenle saklayabileceğiniz bir cüzdana sahip olmaktır. Çeşitli yazılım ve donanım cüzdanı mevcuttur.

 1. Yazılım cüzdanları: Windows ve macOS kullanıcıları için Galleon Cüzdan ve Tezbox arasında bir seçim vardır. Galleon Cüzdan, Linux için de mevcuttur ve Tezbox’ın bir Android sürümü vardır. Tezbox, Kukai’nin yaptığı gibi web tabanlı bir cüzdan da sunuyor.
 2. Donanım cüzdanları: Donanım cüzdanlarını tercih edenler için hem Ledger hem de Trezor XTZ tokenlerini kabul ediyor.

Cüzdanınız ayarlandıktan sonra, Tezos’u nasıl satın alacağınızı öğrenmenin zamanı geldi..

Tezos satın alma konusunda adım adım kılavuz

Adım 1: Borsa ve ticaret çiftinizi bulma:

 1. Başını aşmak Kripto Piyasa Değeri. Ana sayfada, sağ üstteki arama kutusuna XTZ yazın.

  kripto piyasası değeri

 2. Aşağıdaki ekran, bir açıklama, mevcut fiyat (USD cinsinden) ve piyasa hacmi dahil olmak üzere Tezos jetonuyla ilgili ayrıntılı bilgileri gösterecektir. Bir fiyat grafiği de görüntülenecektir. Solda, piyasa hacmine göre sıralanmış, jeton ve sosyal medya bilgileri için blok zinciri kaşiflerinin bir listesini listeleyen ilk on borsayı bulacaksınız. Oradan, XTZ’yi listeleyen tüm borsaların ayrıntılı listesini görmek için tıklayabilirsiniz..

  tezos kripto piyasası değeri

 3. Borsaların tam listesine bakarak, her bir borsadaki tüm XTZ işlem çiftlerini de görebilirsiniz. Bir sonraki bölümde Kraken’in Tezos XTZ ve Bricktox (XBT), ABD doları, Euro, Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) ve Kanada Doları arasında ticarete izin verdiğini görebilirsiniz. Bu kripto jetonlardan herhangi birine sahipseniz, bu sadece onları tezos satın almak için seçtiğiniz borsaya aktarma meselesidir..

  tezos borsaları

2. Adım: Jetonları Tezos borsanıza aktarma

Bu örnekte, ether ile tezos kripto para satın almak istediğimi ve bunu XTZ / ETH ticaret çiftiyle listede ilk olan BitMax borsasını kullanarak yapmayı seçtiğimi varsayalım. Tüm kripto borsalarının aynı temel prosedürü izlediğini göreceksiniz..

 1. BitMax’ta oturum açın ve üst şeritten “Varlıklarım” ve “Para Yatırma” yı tıklayın.

  bitmax girişi

 2. Açılır menüden ETH’ye tıklayın.

  tezos nasıl alınır

 3. Bu borsada size Ethereum cüzdan adresiniz sunulacak. Etheriniz Trust Wallet gibi bir mobil cüzdan uygulamasındaysa, cüzdanınızı açın, “gönder” i seçin ve adresi yapıştırmak için QR kodunu tarayın. Yatırmak istediğiniz eter miktarını yazın ve bunları BitMax’a gönderin.

  tezos nereden alabilirim

 4. Eteriniz başka bir borsada, e-cüzdan hizmetinde veya web cüzdanında saklanıyorsa, cüzdan adresinizi panonuza kopyalayın. Bu örnekte, bir Uphold hesabında depolanan ether jetonlarınız olduğunu varsayalım. Prosedür diğer e-cüzdanlar veya kripto borsaları için çok benzer.

 5. Uphold’da oturum açın, ve ETH kartınızı seçin. Ardından “Cryptocurrency veya Utility Token’a Gönder” i tıklayın.

  tezos XTZ satın al

 6. ETH’yi görene kadar listeyi aşağı kaydırın, tıklayın ve cüzdan adresinizi yapıştırabileceğiniz ve BitMax’a yatırmak istediğiniz eter miktarını yazabileceğiniz bir ekrana yönlendirileceksiniz. Aktarımı onayladıktan sonra aktarımın tamamlanması birkaç dakika sürecektir. Bir kez yaptıktan sonra, ether tokenlerinizi tezos satın almaya hazır olacaksınız..

  tezos kripto para birimi satın al

3. Adım: XTZ için ETH Ticareti Yapma

Şimdi en sevdiğiniz kripto borsasında tezos kripto para birimi jetonları satın alma zamanı.

 1. BitMax’a geri dönün ve üst şeritten “Nakit” e tıklayın. Bir ticaret sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu örnekte, BTMX / USDT çifti için işlem sayfasına bakıyoruz..

  kripto satın alma rehberi

 2. Ticaretimiz eter jetonları için olacağından, sol sütundaki “ETH” sekmesine tıklayın ve arama kutusuna “xtz” yazın. XTZ görüntülendiğinde, üzerine tıklayın ve uygun ticaret sayfasına yönlendirileceksiniz..

  bitmax değişimi

 3. Bu işlem sayfasından, alttaki düğmeleri kullanarak, yatırdığınız ETH ile hem “XTZ Satın Al”, hem de daha fazla ETH elde etmek için zaten sahip olabileceğiniz “XTZ Sat” yapabileceksiniz..

  bitmax nasıl kullanılır

  tezos xtz satın al

4. Adım: Tezos jetonlarınızı kişisel cüzdanınıza aktarma

Diğer borsalarda olduğu gibi, BitMax size cüzdanlarınızın özel anahtarlarını vermez. Bu, kullanıcıların Gerçekten mi onlara sahip olun. Bu ve diğer güvenlik nedenlerinden dolayı, tokenleri uzun süre borsa cüzdanlarında saklamamak iyi bir tavsiyedir..

 1. BitMax’tan cüzdanınıza transfer etmek için, ana sayfanın üst şeridinden “Varlıklarım” ve “Geri Çek” seçeneğine tıklayın. Para çekme ekranı karşınıza çıkacak.

 2. Soldaki açılır menüden XTZ’yi seçin. Sağ tarafa yazılım veya donanım tezos cüzdanınızın adresini yapıştırın, transfer etmek istediğiniz tezos token miktarını yazın, yapıştırın veya uygun güvenlik kodlarını yazın ve “Geri Çek” butonuna tıklayın. Bu tamamlandığında, jetonlarınız kişisel cüzdanınızda saklanacaktır..

  bitmax kripto değişimi

Sonuç

Tezos jetonları satın almak, diğer altcoin satın almaktan hiç de farklı olmayan oldukça basit bir işlemdir. Konu, uygun bir alım satım çiftine sahip bir borsa bulmak, mevcut tokenlerinizi o borsadaki uygun cüzdana aktarmak, ticareti yapmak ve son olarak yeni edindiğiniz tezos tokenlerinizi kişisel cüzdanınıza aktarmaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda borsa ve alım satım çifti var ve burada özetlenen adımları izleyerek Trezor’a sahip olmaktan yalnızca birkaç dakika uzaktasınız, bu da Trezor blok zinciri ile etkileşime girmenize olanak tanıyacak..

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen aşağıya bir yorum bırakın!

Ayrıca bakınız:

 • USD ile Altcoin nasıl satın alınır?
 • OmiseGO (OMG) nasıl satın alınır

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me