Uniswap otomatik bir likidite protokolüdür ve merkezi olmayan finansmanın (DeFi) popülaritesindeki artış nedeniyle piyasadaki en popüler merkezi olmayan borsalardan (DEX) biridir. Kullanıcılar, havuzdaki diğer jetonlar karşılığında her bir temel jetonun eşdeğer bir değerini yatırarak Uniswap’teki bir havuz için likidite sağlayıcıları haline gelebilir. Bu makalede, Uniswap’in neden bu kadar popüler olduğuna bakıyoruz ve hem yeni başlayanlar için uygun bir eğitim hem de daha ileri düzey kullanıcılar için bazı gelişmiş ipuçları ve hackler sunuyoruz..

Uniswap Kılavuzumuza çeşitli özelliklerinin, ipuçlarının ve püf noktalarının açıklamasını buradan inceleyebilirsiniz:

YouTube Afişi

Uniswap’in temel özellikleri

Uniswap’in Swap ve Pool olarak bilinen 2 ana unsuru veya özelliği vardır:

Takas: Uniswap’in Swap özelliği, kullanıcıların Ethereum (ETH) ve farklı ERC-20 tokenları arasında geçiş yapmasına olanak tanır.

Havuz: Uniswap’s Pool Kullanıcıların likidite sağlayarak para kazanmalarına olanak tanır. Bu, jetonları akıllı bir sözleşmeye yatırarak yapılır ve karşılığında havuz jetonları alırsınız..

Uniswap neden bu kadar popüler? Borsanın Avantajları

Kendi kendine saklama: Uniswap, fonlarınızın tam velayetini korumanıza izin verir. Dolayısıyla, borsa hacklendiğinde veya iflas ettiğinde paranızı kaybetmeye devam edebileceğiniz merkezi borsalarla ilişkili hiçbir risk yoktur..

Müşterinizi Tanımama (KYC) süreci: Uniswap, fonlarınızın velayetini korumanıza izin verdiği için, uzun bir KYC sürecinden geçmenizi ve tam adınızı, pasaport bilgilerinizi vb. Açıklamanızı gerektirmez. Aynı zamanda, Borsaya başlamanın çok daha hızlı olacağı ve Exchange saldırıya uğrarsa kişisel bilgilerinizin yanlış ellere geçme şansı.

Düşük işlem ücretleri: Uniswap, işlem başına yalnızca% 0,30 sabit ücret alır. Bu, çoğu merkezi olmayan borsadan çok daha ucuzdur.

Yeni paralara erişim: Genellikle merkezi borsalarda, farklı kripto para birimi veya DeFi projelerinin, madeni paraları veya jetonları ticaret için listelenmeden önce borsa ile bir inceleme sürecinden geçmesi gerekecektir. Bununla birlikte, Uniswap merkezi olmayan bir sistem olduğundan ve popülerliğinden dolayı, birçok proje bunun yerine doğrudan Uniswap’te başlatmayı seçiyor. Böylece, Uniswap ile kullanıcılar önce bu yeni tokenleri ele geçirebilirler. Ve token fiyatlarındaki çılgın dalgalanmalarla, özellikle de ilk piyasaya sürüldüklerinde, birçok tüccar orada ilk olanlar olmanın çok önemli olduğunu düşünüyor.

Uniswap güvenli mi yoksa bir aldatmaca mı? Dezavantajlar ve riskler

İşlem hatası: Uniswap’te jeton takas ederken, işlemler başarısız olma riski altında olabilir. Bu çoğunlukla 3 nedenden dolayıdır. İlk olarak, çok az gaz ücreti ödediniz ve işlem, işleme kodlanmış olan son tarihten daha uzun sürdü. İkinci olarak, jeton başına ödemeye hazır olacağınız bir maksimum fiyat belirlemiştiniz, ancak fiyat işlem tamamlanmadan önce maksimum tutarı aşıyor. Son olarak havuzda yetersiz likidite var. Bu durumlarda, işlemleriniz “geri döndürülür”, yani işlem hiç gerçekleşmemiş gibi sıfırlanır, böylece paranızı kaybetmezsiniz. Bu nedenle, Uniswap’in bir aldatmaca olduğu söylenemez.

Sahte paralar: Herkes tokenlerini Uniswap’ta listeleyebilir, bu yüzden Uniswap’ta sahte paraları listeleyen insanlar var ve insanları bu paralar için fonlarını göndermeleri için dolandırabilme umuduyla. Bu nedenle, Uniswap kullanıcılarının bu konuda daha dikkatli olmaları gerekir – Uniswap’te sahte paraları tanımlama ve bunlardan kaçınmaya ilişkin aşağıdaki bölümümüze bakın;.


Uniswap başlangıç ​​kılavuzu

Uniswap, kullanıcıların doğrudan kendi Exchange’lerine bağlanmasına izin verir, aşağıdaki cüzdanlar desteklenir: MetaMask, WalletConnect, Coinbase Wallet, Fortmatic ve Portis.

MetaMask’ı Uniswap’e Bağlama

Henüz bir MetaMask cüzdanınız yoksa MetaMask eğiticimizle bir tane kurmayı öğrenin..

Açık Uniswap, “Uygulamayı Başlat” ve ardından “Cüzdana Bağlan” seçeneğine tıklayın. MetaMask cüzdanını (veya bağlanmak istediğiniz diğer cüzdanları) seçin ve “Cüzdan Bağla” yı tıklayın. Hesabınızı gösteren bir açılır pencere görünecektir, cüzdanı seçin ve ardından “İleri” ve “Bağlan” ı tıklayın. O zaman hazırsın!

Uniswap’in Takas özelliği nasıl kullanılır?

Uniswap, ERC-20 tokenları arasında geçiş yapmanızı sağlar. Takas sekmesinde, takas etmek istediğiniz ERC-20 jetonlarının miktarını seçin. “Kime” nin altındaki aşağı oku tıklayarak takas etmek istediğiniz jetonu seçin. Bir liste görünür ve takas etmek istediğiniz jetonu seçebilirsiniz veya jetonunuz listede değilse jetonun adresini yapıştırabilirsiniz. Uniswap, takas sonrasında kaç token alacağınıza dair bir tahmin gösterecektir. Onaylamak için “Değiştir” i tıklayın.

Değiştirilecek jetonu seçinDeğiştirilecek jetonu seçin

Ardından, değişiminizi onaylamak için bir sayfaya yönlendirileceksiniz (aşağıdaki soldaki resme bakın). Burada dikkat etmeniz gereken birkaç rakam var:

 • takas ettiğiniz miktar ve alacağınız miktar;
 • minimum gönderilen: işlem yapılırken fiyat düşerse alacağınız garantili minimum tutardır;
 • fiyat etkisi: piyasa fiyatı ile ticaret büyüklüğü nedeniyle Uniswap tarafından sağlanan fiyat tahmini arasındaki fark; ve
 • likidite sağlayıcı ücreti: Uniswap’e ödeyeceğiniz ücret miktarı. Bu genellikle işlemin% 0,03’üdür.

Takas işleminizi onayladıktan sonra, bir Ethereum işlemi olduğu için bu takas için ödenecek gaz fiyatlarını onaylamak için bir açılır pencere görünecektir (aşağıdaki sağdaki resme bakın). Ödemek istediğiniz gaz fiyatlarını girin ve “onayla” yı tıklayın.

Değiştirmeyi onaylayınDeğiştirmeyi onaylayın

İşlem tamamlandığında, Uniswap sizi bilgilendirecek ve işlem ayrıntılarınızı göstermeniz için size bir Etherscan bağlantısı sağlayacaktır. Burada takastan gerçekte kaç jeton aldığınızı ve ödenen işlem ücretlerinin miktarını kontrol edebilirsiniz..

Gelişmiş ipuçlarını ve püf noktalarını çöz

Başarısız işlemler: neden olur ve bunlardan nasıl kaçınılacağı?

Uniswap üzerindeki işlemler, girdi para biriminin fiyatları önceden belirlenmiş kriterlerinizi karşılamayacak şekilde düşerse başarısız olabilir. Bir işlem başarısız olduğunda, gönderilen tüm Ethereum’unuz size geri döndürülür. Böylece orijinal paranızı kaybetmezsiniz. Ancak Ethereum gaz ücreti düşülür ve iade edilmez.

Başarısız işlemlerden kaçınmak için, sizinle aynı işlemi yapmaya çalışan diğer kişilere de bakabilirsiniz. Bunu yapmak için Uniswap’ta “…” seçeneğine tıklayın ve “Analytics” e gidin ve aynı takas işlemini başka kaç kişinin yapmaya çalıştığını görmek için amaçladığınız alım satım çiftini arayın. Takas etmek istediğiniz jetonun fiyatı değer olarak artıyorsa, gaz ücretlerini artırmak isteyebilirsiniz. Bu, işleminizi hızlandıracak ve takas fiyatını kilitlemek için diğer rakiplerinizi yenecektir..

Nasıl daha hızlı olunur / Uniswap işlemleri hızlandırılır?

Aynı işlemi gerçekleştirmeye çalışan diğer rakiplerden daha yüksek teklif vererek işlemlerinizi hızlandırın veya hızlandırın. Bu, diğerlerinden daha fazla gaz ücreti ödeyerek olur. Ne kadar gaz ücreti ödeyeceğinizi görmek için şuraya gidin: Ethereum Benzin İstasyonu hızlı, standart ve güvenli işlemler için önerilen gaz fiyatlarını görün. Hızlı işlem almak için bir ipucu olarak, hızlı işlemler için tavsiye edilen fiyattan yaklaşık% 10 daha fazla ödemenizi öneririz. İşleminizi onaylamadan önce MetaMask açılır penceresine ödemek istediğiniz gaz fiyatlarının miktarını girebilirsiniz (Uniswap’ın Swap özelliğini nasıl kullanacağınızla ilgili yukarıdaki bölüme bakın).

ETH benzin istasyonuETH benzin istasyonu

Uniswap’te sahte paralar: Nasıl belirlenir ve önlenir

Uniswap’e herhangi bir jeton eklenebildiğinden, Borsada çok sayıda dolandırıcılık veya sahte para vardır. Kripto para birimi işlemleri geri alınamaz, bu nedenle paranızı yanlışlıkla bu dolandırıcı paraları veya jetonları satın almaya gönderirseniz değil iade edilecek. Bu sahte paraların logosu ve ticker’ı görünebilir kesinlikle gerçek olanlar gibi, yani sen ihtiyaç dikkatli olmak.

Bozuk paranın veya jetonun gerçek olup olmadığını kontrol ederek doğrulayabilirsiniz. Coingecko. Bunu yapmak için, Coingecko’da takas etmek istediğiniz coin veya token’a bakın, sayfanın alt kısmında Uniswap alım satım çiftini bulun ve tıklayın (soldaki resme bakın). Daha sonra otomatik olarak Uniswap’e geri götürüleceksiniz ve jeton içe aktarılmış olacak (sağdaki resme bakın).

Uniswap'te jetonu içe aktarınUniswap’te jetonu içe aktarın

Jetonun gerçek olduğunu doğrulamanın bir başka yolu da onu Etherscan’da kontrol etmektir (aşağıya bakın). Yine Coingecko’da jetonu bulun ve etherscan.io explorer’ı tıklayın. Etherscan penceresinde, token için sözleşme numarasını görebileceksiniz. Uniswap için bu sözleşme numarasını web tarayıcınızın adres çubuğundaki numara ile eşleştirin.

Etherscan'da jeton numarasını kontrol edinEtherscan’daki token numarasını Uniswap tarayıcınızdaki numarayla karşılaştırın..

Uyarı: Yapmak DEĞİL jetonu veya adresini Etherscan’da arayın. Her zaman Coingecko veya projenin resmi web sitesi aracılığıyla Etherscan’a bağlantı verin. Bunun nedeni, Etherscan’ın sahte olanlar da dahil olmak üzere blok zincirindeki tüm tokenları ve işlemleri aramanıza izin vermesidir..

Kayma toleransı nasıl ayarlanır

Ticarette kayma, emrin sonunda gerçekleştirildiği fiyat, işlemi onayladığınız andaki fiyatla eşleşmediğinde ortaya çıkar. Uniswap’te işlem yaparken buna “kayma toleransı” denir ve yüzde olarak ifade edilir.

Fiyatı yükselen madeni paralar veya jetonlar için, işlemi işlemek ve bu jetonları almak için çok fazla rekabet olabilir. Bu durumda, kayma toleransınızı artırarak işleminizin daha hızlı işlenme şansını artırabilirsiniz. Bu aynı zamanda başarısız işlemleri de önleyecektir.

Kayma toleransınızı ayarlamak için Uniswap tarayıcısında sağ üst köşede bulunan dişli simgesine tıklayın. Orada kayma toleransınızı ayarlayabilirsiniz. Bu da size gönderilmesi garanti edilen minimum miktarı azaltacaktır. Yani, işleminizin devam etme şansını artıracak, ancak potansiyel olarak daha az kripto para alma pahasına.

Kayma toleransı karşılaştırıldıKayma toleransı karşılaştırıldı

Mobil ticaret: Telefonunuzda Uniswap nasıl kullanılır?

Kripto para birimlerinin fiyatları her zaman dalgalanıyor, bu nedenle ciddi tüccarlar kripto para birimlerini hareket halindeyken takas edebilmek istiyor. Uniswap, mobil cüzdanınızı bağlamanıza olanak tanır. Tarayıcınızda Uniswap’e gidin ve PC’nizde yaptığınız gibi aynı adımları izleyin. Bu, aynı cüzdanın PC’nizde ve cep telefonunuzda görünmesini sağlar. Aşağıdaki mobil cüzdanlar desteklenmektedir: MetaMask, Trustwallet, Coinbase cüzdan, Rainbow, Argent, imToken, Pillar, Safe, Math ve Fortmatic.

Kullanıcı deneyimimize göre, birkaç pencere arasında çoklu görev yapmanız gerektiğinden bu en kullanışlı özellik değildir. AMA, hareket halindeyken kripto para ticareti yapabilme hedefini yerine getiriyor.

Uniswap Likidite Havuzu kılavuzu

Uniswap, temelde akıllı sözleşmelerde bulunan çeşitli token havuzlarından oluşan likidite havuzuna sahiptir. Kullanıcılar, Ethereum’u kanal olarak kullanarak havuzlardaki jetonları değiştirebilirler. Ve Uniswap’in ana özelliği, borsanın hangi alım satım çiftlerinin mevcut olduğunu belirlediği merkezi borsaların aksine, herhangi bir token için bir likidite havuzunda herkesin yeni döviz çiftleri oluşturabilmesidir..

Öncelikle, likidite havuzları için unutmayın hem eşit değerde Ethereum hem de katılmak istediğiniz jetonu yatırmanız gerekir. Diyelim ki ETH / USDT havuzuna katılmak istiyorum, aynı anda havuza eşit miktarda ETH ve USDT yatırmam gerekecek. Bu havuzlara sağladığınız fonlar başka kişiler tarafından alınıp satılacak ve bu nedenle sahip olduğunuz ETH ve USDT oranlarında dalgalanmalar olacaktır..

Bunun nedeni, eğer biri USDT için ETH satmak isterse, likidite havuzunuza girecek ve havuza sağladığınız USDT, ETH’yi satın almak için kullanılacaktır – tüm bu kavram Otomatikleştirilmiş Piyasa Yapıcılığı (AMM) olarak bilinir. Bunun bir sonucu olarak, havuzunuzda ETH’ye kıyasla daha yüksek bir USDT oranı olacaktır. Tersine, birisi USDT’sini ETH için satmak isterse, ETH’yi çıkarır ve ETH likiditenizi daraltır. Dolayısıyla, likidite havuzu ölçek gibidir, bu nedenle ETH’niz 10 dolar düşerse, USDT’niz buna karşılık olarak 10 dolara kadar çıkmalıdır..

Öyleyse likidite sağlayıcıları bunu neden yapar? Bunun nedeni likidite havuzunda swap yapanlardan Likidite Sağlayıcı Ücreti almalarıdır. Bu makalenin önceki bölümlerinde belirtildiği gibi, Uniswap her işlem için% 0,3 sabit ücret alır. Bu% 0,3, aslında katkılarına göre bu havuzun tüm likidite sağlayıcıları arasında orantılı olarak bölünür..

Likidite ve kazanç sağlayıcı ücretleri eklemeHavuzlara likidite eklemek, başkaları takas yaptığında sağlayıcı ücretleri kazanmanıza olanak tanır

Ve Uniswap, piyasadaki tek likidite havuzu sağlayıcısı değil, bu yüzden birçok kişi daha fazla likidite sağlayıcı ücreti kazanmak için en karlı havuzları bulmaya ve bunlara katkıda bulunmaya çalışıyor.. Pools.fyi birçok insanın en iyi likidite havuzlarını denemek ve bulmak için kullandığı böyle bir web sitesidir.

Uniswap likidite havuzları ile ilgili eğitim videosu için burayı tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Uniswap sürüm 1 ve 2 arasındaki fark nedir?

Uniswap, yalnızca sürüm 2 olarak adlandırılan, Exchange’in geliştirilmiş bir sürümünü piyasaya sürdü. Bu sürümler arasındaki temel fark, sürüm 2’nin ERC-20’den ERC-20’ye token havuzları, yerel fiyat oracle’ları ve flash swap’ları sunmasıdır..

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) serisi: öğreticiler, kılavuzlar ve daha fazlası

Hem yeni başlayanlar hem de daha ileri düzey kullanıcılar için içerikle, DeFi alanında ticaret yapmak için ihtiyaç duyduğunuz TEMEL ARAÇLAR hakkında eğiticiler içeren YouTube DeFi serimize göz atın. MetaMask ve Uniswap. Reef.finance ($ REEF) ve Polkadot ($ DOT) gibi popüler DeFi konularına derin bir dalışın yanı sıra

Bu web sitesindeki DeFi serisi, YouTube’da araştırılmayan konuları da kapsar. DeFi’nin ne olduğu hakkında bir giriş için, Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Genel Bakış: Kripto para birimindeki HOTTEST trendi için bir kılavuza bakın

ESSENTIAL DEFI TOOLS için öğreticiler ve kılavuzlar:

 • MetaMask Kılavuzu: Bir hesap nasıl kurulur? ARTI ipuçları ve ileri düzey kullanıcılar için hileler
 • Uniswap incelemesi ve öğreticisi: Yeni başlayanlar kılavuzu ve gelişmiş ipuçları ve püf noktaları
 • Serum DEX kılavuzu ve incelemesi
 • SushiSwap ($ SUSHI) açıklaması
 • 1inch Exchange, Mooniswap ve Chi GasToken: Nihai inceleme ve rehber

Ayrıntılı bilgi için diğer belirli DeFi projeleri için DeFi belirteç kılavuzlarımıza bakın. İşte en POPÜLER rehberlerimizden bazıları:

 • AAVE (LEND $)
 • Geniş ($ AMPL) incelemesi: Bu DeFi protokolü için temel kılavuz
 • ChainLink ($ LINK) kılavuzu: DeFi alanındaki önemli bir bağlantı
 • Cream Finance ($ CREAM): Nedir?
 • Curve Finance ($ CRV) kılavuzu
 • DODOEx ($ DODO): Devrim Niteliğinde Zincir Üzerinde Likidite Sağlayıcısı
 • Doğrusal Finans (LINA $): Sentetik değişim platformlarının geleceği?
 • Polkadot ($ DOT): Çin’in DeFi sevgilisi hakkında bilmeniz gereken her şey
 • RAMP DeFi: Stake edilmiş varlıkların değerini nasıl ortaya çıkarır??
 • Reef Finance ($ REEF): Hepsi Bir Arada Defi Platformu
 • Solana ($ SOL) açıkladı
 • Grafik ($ GRT) – Merkezi olmayan uygulamaların sonraki düzeyi
 • Trustswap ($ SWAP) açıkladı – Yeni nesil DeFi işlemleri
 • DeFi Ekosistemini Birleştiren Finans
 • Wing Finance ($ WING) – Kredi Temelli DeFi Borç Verme Platformu

DeFi serimizin bir parçası olarak yakında daha fazla video ve makale gelecek, bu nedenle Youtube kanalı ve (şimdilik) ÜCRETSİZ haftalık haber bülteni böylece onlar çıkar çıkmaz bilgilendirilebilirsin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector