0x (ZRX $) geliştiricilerin Ethereum blok zincirinde kendi merkezi olmayan kripto para birimi borsalarını oluşturmaları için açık bir protokoldür. 0x, merkezi borsalarda (CEX) ve merkezi olmayan borsalarda (DEX) bulunan sorunlara bir yanıt olarak ortaya çıktı. CEX’ler için, bu platformlardaki güvenlik ihlalleri nedeniyle halihazırda yaklaşık 1,1 milyar ABD doları kaybedilmiştir. Bu nedenle, kripto para meraklıları fonlarını kaybetme korkusuyla temkinli hale geldi. Merkezi olmayan borsaların buna bir cevap olması gerekiyordu, ancak aynı zamanda artan sürtünme ve artan işlem maliyetleri sorunları da var. Bu kılavuzda, 0x’in bugünün pazarında neler sunduğunu keşfedeceğiz ve yakın zamanda yayınlanan protokolün 3. sürümüne bir göz atacağız..

Arka fon

0x, CTO’su Amir Bandeali ve CEO’su Will Warren’ın fikir babasıdır. Projenin arkasındaki diğer önemli kişiler arasında blockchain mühendisleri, ürün tasarımcıları, araştırmacılar ve iş stratejistleri yer alıyor. Ayrıca Coinbase’in kurucu ortağı Fred Ehrsam ve PayPal’ın eski COO’su David Sacks gibi güçlü bir danışman listesine sahipler..

0x nedir?

0x, merkezi olmayan borsalar oluşturmak ve güçlendirmek için Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir protokoldür. Amacı, üst düzey merkezi olmayan uygulamalara (dapps) güç sağlamak için diğer sistemlerle arayüz oluşturmaktır..

Protokol, süreci karmaşık ve maliyetli hale getiren üçüncü tarafları ortadan kaldırarak varlıkların finans sektöründeki hareketine ilham vermeyi amaçlıyor. Akıllı sözleşmelerin varlığı, üçüncü tarafların daha da unutulmasına yardımcı oldu.

DEX’lerin ortaya çıkışı, kullanıcıların fonlarını korumak ve devlet sansürünü önlemek için geliyor. Bu borsalar, saldırılara açık merkezi platformlara güvenmek yerine, kullanıcıların fonlarının güvenliğini kullanıcıların kendilerine yükler..

Bitcoin blockchain ölçeklenebilirlik sorunları ve akıllı sözleşme esnekliğinin olmaması nedeniyle, dapp geliştiricileri, borsalar gibi merkezi olmayan çözümler oluşturmak için Ethereum’a akın etti. Ne yazık ki, herkes özel bir dapp oluşturmak isterken, Ethereum birbirleriyle iyi iletişim kuramayan uygulamalarla dolup taştı..

Ayrıca, bu uygulamaların çeşitli güvenlik ve kaliteleri vardır. 0x, bu kullanıcı parçalanma sorununu çözmenin yanı sıra dapps kullanma maliyetini düşürmek için geldi.

0x nasıl çalışır?

Ethereum’un üzerine inşa edilmiş olmasına rağmen, emirleri eşleştirmek için aktarıcılar kullanıldığından emirleri zincir dışı olarak ele alınır. Siparişler yalnızca işlem tamamlandıktan sonra Ethereum blok zincirine yüklenir. Zincir dışı işaretleme, belirli bir işlemde kullanılan gaz miktarını azaltırken aynı zamanda ana zincir üzerindeki yükü de azaltır.

Platformdaki bir aktarıcı, hem genel hem de özel sipariş defterlerine sahip olan merkezi olmayan bir değişim olarak düşünülebilir. Siparişler, uygun bir eşleşme yapmak için bu emir defterleri üzerinden yayınlanır..

Söz konusu gaz ücretlerini düşürmenin yanı sıra, bu yaklaşım aynı zamanda kullanıcıların fonları üzerinde kontrol sahibi olmalarını sağlar. Bir aktarıcının önemli bir özelliği, sadece işlemleri kolaylaştırması, ancak işlem yapmamasıdır..

Buna izin vermek için, aktarıcıya sipariş vericinin imzası sağlanmalı ve bu imza daha sonra DEX’in akıllı sözleşmesine teslim edilmelidir. Aktarıcılar, protokolün yerel belirteci olan ZRX kullanılarak ödüllendirilir, ancak bu 0x sürüm 3’teki diğer bazı özelliklerle birlikte değiştirilmiştir..

0x sürüm 3: Gelişmiş özelliklere sahip yeni bir protokol


Ağustos 2020’de, merkezi olmayan protokol, kullanıcıların daha birbirine bağlı bir DeFi ekosistemi geliştirmesini sağlayan yeni bir sürüm 3 yayınladı. Bu yeni sürümde 3 büyük yükseltme var: ZRX tokenleri stake etme, likidite köprüleri ve esnek ücretler.

0x stake etme özellikleri

0x’in 3 sürümü, herhangi bir belirteçte işlem ücretlerinin kabul edilmesine izin veren bir stake mekanizması getirmiştir. Likidite sağlayan piyasa yapıcılar, likidite getirdikleri için 0x’in uzun vadeli büyümesi için çok önemli görülüyor. Bu nedenle, 0x’teki piyasa yapıcılara parasal ödüller verilen yeni bir stake özelliği getirildi. Bu, herhangi bir ZRX sahibinin bir piyasa yapıcısının stake havuzuna katılabileceği ve likidite ödüllerinden pay almaya hak kazanabileceği anlamına gelir. Bu arada, pay sahiplerinin oy verme gücünün yarısını piyasa yapıcıya devretmesi gerektiğinden, potansiyel likidite ödülü ödemelerini ve yönetişim konularında oy verme güçlerini artırdığı için, paydaşları kendi havuzlarına katılmaya ikna etmek piyasa yapıcının yararınadır..

Likidite köprüleri

Likidite köprüleri, daha fazla likiditeye erişimden fayda sağlayacak dapp’ler oluşturan merkezi olmayan finans (DeFi) geliştiricileri için heyecan verici bir yükseltmedir. Bunun nedeni, özelliğin yalnızca 0x ağından değil, aynı zamanda UniSwap veya Kyber gibi diğer DEX’leri de 0x API olarak bilinen tek bir entegrasyon noktasından (aşağıda daha fazlası) likidite elde etmelerini sağlayacak olmasıdır. Kısacası, kullanıcıların diğer DEX’lerde likiditeye erişmesine izin vererek, daha yüksek hacimlere ulaşmak için siparişlerin doldurulmasını ve böylece platforma daha da fazla kullanıcı çekilmesini sağlar..

Aktarıcılar için esnek ücretler

Daha önce, 0x yalnızca Aktarıcıların yalnızca ZRX’te ücret almasına izin veriyordu. Bu sorunluydu çünkü bazen Aktarıcılar ZRX’te ücret almak istemeyebilirler. Ayrıca, DEX ticaretinde daha fazla ek adım yarattığı için Relayers için kötü bir deneyime yol açtı, örneğin hacme göre en büyük 0x DEX’lerden birinin ücreti yoktu. Ve bunun ücretlerin ödenebileceği sınırlı yollardan kaynaklandığı yönünde spekülasyonlar var. Bu, Relayers ücretlerinin herhangi bir Ethereum tabanlı jetonla veya hatta şu anda işlem gören jetonla ödenmesini seçebilecekleri sürüm 3’te düzeltildi..

ZRX Jetonu: Nedir?

ZRX jetonu, Ethereum’un ERC-20 standardına göre oluşturulmuştur. İşlemleri kolaylaştırmak için aktarıcılara ödeme yapmak için kullanılmasının yanı sıra, 0x protokolünde yönetişim için de kullanılır. Buna paralel olarak, tutulan ZRX miktarı, bir valinin protokol yükseltmeleri gibi yönetişim sorunlarına katkıda bulunurken sahip olduğu gücü belirler..

ZRX token arzı bir milyarda sabittir. 2017’deki lansmanı sırasında tokenlerin yarısı piyasaya sürüldü ve geliştiricilere (% 15), 0x (% 15), kurucu ekibe (% 10) ve danışmanlara (% 10) dağıtıldı..

ZRX, Binance, Coinbase, Huobi, HitBTC ve diğer önde gelen borsalarda listelenmiştir. Depolama için jeton, Ledger (hem Nano X hem de Nano S), Enjin, Exodus ve ERC-20 jetonları için hazırlanmış diğer tüm kripto para cüzdanları tarafından desteklenir..

Yukarıda belirtildiği gibi, 0x ekibi yakın zamanda ZRX için hem piyasa yapıcıları hem de ZRX sahipleri için likidite sağlayan daha fazla teşvik sağlayan stake etme özelliklerini tanıttı..

Güçlendirilen diğer ürünler 0x ile

0x, açık protokolünün yanı sıra tam bir ürün paketine sahiptir. Bunlar:

·         0x Anında– Bu, herhangi bir uygulama veya web sitesinde kripto para satın almanın bir yolunu sunar.

·         0x ağ – Jetonlar için küresel bir P2P sipariş defterine erişim sağlar.

·         0x API – UniSwap ve Mesh gibi protokol üzerine kurulu platformlardan likidite biriktirmek için kullanılabilir. Ayrıca tokenleri fiyata göre takas etmek için de kullanılabilir.

·         Matcha – Döviz ağlarında en iyi fiyatları bulmak için bir platform.

·         0x Uzantıları – Yeni ticaret türlerini dahil etmek için aktarıcılarla kullanım için.

·         0x OTC – Bu tüketici temelli değiş tokuş Bu, eşleyici olmadan P2P ETH token alışverişine izin verir. Diğer P2P borsalarından farklı olarak 0x OTC, satıcının alıcıya sosyal medya da dahil olmak üzere herhangi bir platformda bir bağlantı göndermesini sağlar ve sonuçları Ethereum blok zincirine kaydedilir..

Çok sayıda avantajla bile, protokol, hala koda dayandıkları için yararlanılabilecek çok imzalı akıllı sözleşmeler kullanır. Ayrıca, DEX’ler hala devam eden bir çalışma olduğundan, daha az bilinen token siparişlerini doldurmak için gereken likiditeye sahip olmayabilir..

Sonuç

Blockchain teknolojisi olgunlaştıkça, uygulamalar da onun üzerinde çalışmalıdır. Bununla birlikte, daha fazla dapp olay yerini sular altında bıraktıkça, bu sistemlerin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamak için standart bir kalite ve güvenlik ayarına ihtiyacımız var. Neyse ki, 0x ile standart zaten ayarlanmıştır.

Ayrıca, dapp geliştiricilerinin, kullanıcıların düşük işlem ücretlerinden yararlanabilmesi için sistemi benimsemesi gerekir..

0x protokolü, fiziksel olayların sonuçlarının değiştirilmemiş sonuçlarını gerektiren spor bahisleri gibi tahmin pazarlarında kullanılabilir..

Platformun geniş kullanım senaryoları, ölçeklenebilirliği önemli ölçüde artırmak için zincir dışı mekanizmalardan yararlanırken merkezi olmayan dünyada gerçek bir değişim getirebilir..

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) serisi: öğreticiler, kılavuzlar ve daha fazlası

Hem yeni başlayanlar hem de daha ileri düzey kullanıcılar için içerikle, DeFi alanında ticaret yapmak için ihtiyaç duyduğunuz TEMEL ARAÇLAR hakkında eğiticiler içeren YouTube DeFi serimize göz atın. MetaMask ve Uniswap. Reef.finance ($ REEF) ve Polkadot ($ DOT) gibi popüler DeFi konularına derin bir dalışın yanı sıra

Bu web sitesindeki DeFi serisi, YouTube’da araştırılmayan konuları da kapsar. DeFi’nin ne olduğu hakkında bir giriş için, Merkezi Olmayan Finansmana (DeFi) Genel Bakış: Kripto para birimindeki HOTTEST trendi için bir kılavuza bakın.

ESSENTIAL DEFI TOOLS için öğreticiler ve kılavuzlar:

 • MetaMask Kılavuzu: Bir hesap nasıl kurulur? ARTI ipuçları ve ileri düzey kullanıcılar için hileler
 • Uniswap incelemesi ve öğreticisi: Yeni başlayanlar kılavuzu ve gelişmiş ipuçları ve püf noktaları
 • Serum DEX kılavuzu ve incelemesi
 • SushiSwap ($ SUSHI) açıklaması
 • 1inch Exchange, Mooniswap ve Chi GasToken: Nihai inceleme ve rehber

Ayrıntılı bilgi için diğer belirli DeFi projeleri için DeFi belirteç kılavuzlarımıza bakın. İşte en POPÜLER rehberlerimizden bazıları:

 • AAVE (LEND $)
 • Geniş ($ AMPL) incelemesi: Bu DeFi protokolü için temel kılavuz
 • ChainLink ($ LINK) kılavuzu: DeFi alanındaki önemli bir bağlantı
 • Cream Finance ($ CREAM): Nedir?
 • Curve Finance ($ CRV) kılavuzu
 • DODOEx ($ DODO): Devrim Niteliğinde Zincir Üzerinde Likidite Sağlayıcısı
 • Doğrusal Finans (LINA $): Sentetik değişim platformlarının geleceği?
 • Polkadot ($ DOT): Çin’in DeFi sevgilisi hakkında bilmeniz gereken her şey
 • RAMP DeFi: Stake edilmiş varlıkların değerini nasıl ortaya çıkarır??
 • Reef Finance ($ REEF): Hepsi Bir Arada Defi Platformu
 • Solana ($ SOL) açıkladı
 • Grafik ($ GRT) – Merkezi olmayan uygulamaların sonraki düzeyi
 • Trustswap ($ SWAP) açıkladı – Yeni nesil DeFi işlemleri
 • DeFi Ekosistemini Birleştiren Finans
 • Wing Finance ($ WING) – Kredi Temelli DeFi Borç Verme Platformu

DeFi serimizin bir parçası olarak yakında daha fazla video ve makale gelecek, bu nedenle Youtube kanalı ve (şimdilik) ÜCRETSİZ haftalık haber bülteni böylece onlar çıkar çıkmaz bilgilendirilebilirsin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector