Bu yılın en büyük trendlerini gözden geçirdiğimiz 2020 Roundup makalemizden sonra şimdi kripto borsaları dünyasında neler olduğunu daha derinlemesine inceleyelim..

Defi ve DEX’lerinin (merkezi olmayan borsalar) dalgalanması, CEX’lerin (merkezi borsalar) hacimlerini büyük ölçüde daralttı. Uniswap, DEX’lerin açık Kralı ise, aynı şeyi muhtemelen hem spot hem de türevler sıralamasında lider olduğu CEX’ler arasında Binance için söyleyebiliriz. Ancak merkezi olmayan borsalara karşı mücadele yeni başladı ve rekabete ayak uydurmak için yeni fikirlere ve kavramlara ihtiyaç var..

Göreceğimiz gibi, Defi’ye daha iyi ayak uydurmayı başaran CEX’ler, en çok deneyen ve yenilik yapan, bazen doğrudan DEX’lerden esinlenenler.

Uniswap

Uniswap, 2020’de her tür borsa arasında açık ara kazanan oldu.

2020'de Uniswap TVL2020’de Uniswap TVL

TVL’si (toplam değer kilitlendi), yılın ikinci yarısında tam anlamıyla fırladı ve $ UNI havuzlarının Likidite Sağlayıcılara ödül vermeyi bitirmesiyle Kasım ayında 3 milyar doların üzerine çıktı..

Uniswap, kriptoda sürekli olarak en çok kullanılan Dex olmuştur ve Defi’nin büyümesine korkunç bir şekilde yardımcı olmuştur. Ethereum’da yeni listelemelerin ve en derin likiditenin bulunabileceği yer burasıdır. Mevcut bir ERC-20 jetonunu arıyorsanız, orada olduğundan emin olabilirsiniz. Herkes yeni bir havuz açabilir, platformda bazı tokenler ve Ethereum sağlamak kadar basit ve bitti.

Uniswap’in bir sipariş defteri yoktur: platform, likidite ticareti sağlamak için bir AMM (Otomatik Piyasa Yapıcı) sistemine güvenir. Sadık kişiler sipariş kitaplarını kaçırabilirse de, AMM tokenleri takas etmenin yeni ve başarılı bir yolu olduğunu kanıtladı..

Eylül ayında, platform, ister sadece takas ederek ister likiditeyi havuzda toplayarak, web sitesiyle temasa geçen herkese 150 milyon $ UNI (yeni yönetişim jetonu) dağıttı. Her kullanıcıya, varlığının ilk saatlerinde yaklaşık 1500 $ değerinde minimum 400 jeton gönderildi (hasta sahipleri için değer gün içinde üçe katlandı).

Bu airdrop, platforma o kadar çok dikkat çekti ki, diğer protokoller de aynı şeyi gelecekte yapmayı planlıyor. Uniswap V3 ve yakında piyasaya sürülmesi beklenen tüm yenilikleriyle, bazıları yalnızca $ UNI’nin nereye gidebileceğini merak edebilir.!

Herhangi biriniz son aylarda uyuyorsa ve hala jetonlarını talep etmediyse, video kılavuzumuzu buradan takip edebilirsiniz.!

Uniswap’te ücretsiz $ UNI nasıl talep edilir?

Binance

Binance, günlük 15 milyar dolarlık spot ticaret ve 37 milyar dolarlık vadeli işlemlerde (2019’a göre 34 milyar artış!) ATH ile hacimler için en büyük Cex olmayı başardı. Her iki sıralamada da ilk sırayı koruyor.


Başarılarının bir kısmı, 2020 boyunca başlattıkları çok sayıda girişimden kaynaklanmaktadır..

Nisan ayında Binance, şu anda 180’den fazla ülkede desteklenen Kartını sundu (daha sonra Binance, çok varlıklı bir dijital cüzdan ve Visa banka kartı platformu olan Swipe’ı da satın aldı).

Yıldaki en önemli yeniliklerden biri, kullanıcıların Defi’deki gibi yeni tokenları toplamasına izin veren “Launchpool” dur. Staker’lar, birkaç hafta sonra (genellikle) doğrudan Binance’de gerçekleşecek bir listelemeden önce ödülleri biriktirebilirler. Dahası, Launchpool tek jetonla stake etme olanağı sunarak kullanıcıların dikkatli olmasına gerek kalmaz. Kalıcı Kayıp. Bella Protokolü ($ BEL), Flamingo ($ FLN) ve $ WING gibi projeler Launchpool aracılığıyla sunuldu..

Eylül, Binance için harika bir ay oldu. İlk olarak, geliştiricilerin Akıllı Sözleşmeler ve Defi çözümleri oluşturabildikleri Binance Chain ile paralel çalışmak için oluşturulan bir blok zinciri olan Binance Smart Chain’i başlattılar. Borsa daha sonra, kullanıcıların şimdiye kadarki herhangi bir CEX’teki ilk AMM ürünü ile Defi’nin avantajlarından yararlanmasına olanak tanıyan yeni bir ticaret platformu olan “Liquid Swap” ı tanıttı. Kullanıcılar, fonlarını bir AMM DEX’te olduğu gibi işlem ücretleri kazanan Liquid Swap’ta bir araya getirebilirler..

Eşzamanlı olarak, borsanın girişim kolu olan Binance Labs, kriptoyu güçlendirmek için yeni projelere yatırım yapmaya devam etti. Diğerlerinin yanı sıra 1 inç, Dodo ve Math’a yardım ettiler.

Bir yan not olarak, 2019’da Binance ABD’nin piyasaya sürülmesinden sonra, “.com” platformu artık yavaş yavaş ABD müşterilerine (hem KYC’den geçenlere hem de web sitesine ülke içinden erişenlere) 14 gün önceden haber veriyor. ) hesap bloke edilmeden önce para çekmenizi tavsiye eder. Görünüşe göre VPN kullanan müşteriler şu an için “güvende”.

FTX

Her yerde var olan Sam Bankman-Fried liderliğindeki bilinen türev borsası Ftx, kesinlikle bu yıl CEX’ler arasında en önde yer aldı. Ekip, trendleri önceden tahmin etmek için çok çalıştı ve müşterilerine umduklarını vermekte gerçekten iyi görünüyorlar..

“Neden ayrı borsalarda kripto ve hisse senedi ticareti yapmalıyız?” Muhtemelen Sam’in belli bir noktada kendine sorduğu buydu. Yani, söylenenden daha erken, cevap ortaya çıktı: tokenize edilmiş hisse senetleri. Başarı için CM-Equity (Almanya) ve Digital Assets AG, DAAG (İsviçre) ile iki ortaklık belirleyici oldu. FTX’te hisse senedi ticareti kripto alım satımına benzer görünse de, farkı fark etmek önemlidir..

“CM-Equity tamamen düzenlenmiş Almanya’da bulunmaktadır ve bu ürünleri sunmasına izin verilen lisanslı bir finans kuruluşudur. Tokenleştirilmiş hisse senedi ticareti yapan tüm FTX kullanıcılarının ayrıca CM-Equity müşterisi olmaları ve CM-Equity’nin KYC ve uyumluluğundan geçmeleri gerekebilir. Ayrıca, tüm alım satım faaliyetleri CM-Equity tarafından uygunluk açısından izlenebilir. CM-Equity, hisse senetlerini üçüncü taraf bir aracı kurumda saklamaktadır. CM-Equity (FTX Trading LTD değil) aracılık hizmetleri sağlar “.

Geleneksel pazarların aksine, FTX’in Tokenize edilmiş hisse senetleri 7/24 işlem görebilir ve şu an itibariyle aralarında Netflix, Facebook, Apple ve Amazon’un da bulunduğu 50’den fazla.

FTX.US (Amerikan kolu) ayrıca kendilerini (ve kripto para biriminin meşruiyetini) Biden’in Demokratik Başkanlık Kampanyası’nın en iyi bağışçılarından biri olarak kamuoyunun gözüne koydu. Sam, özellikle 5.22 milyon dolar bağışladı. Gerçek nedenler muhtemelen bilinmemekle birlikte, yetkililer tarafından kripto tanıma yolunda bir adım olacağını umuyoruz..

Son fakat en az değil, FTX’in arkasındaki aynı ekibin Solana zincirinde çalışan en başarılı ETH dışı sipariş defteri tabanlı Dex’ten biri olan Project Serum’un yaratılmasından sorumlu olduğunu belirtmeyi unutamayız. 50.000 tps).

Sam Bankman-Fried (FTX, Alameda, Serum) ile kripto dünyasının olayları hakkında en son içeriden bilgi alın

Sushiswap

Sushiswap, Ağustos ayında, isimsiz kurucusu Chef Nomi tarafından eklenen ödüllerle birlikte bir Uniswap çatalı olarak piyasaya sürüldü. O zamanlar “Defi boğa yazının” zirvesindeydik ve başarı ani oldu. TVL’si büyük ilgi gördü, ancak bazı dramların olması gerekiyordu. Bir hafta sonra, anonim geliştirici likiditesini kaldırdı ve 14 milyon dolar değerinde ETH satarak% 50 + fiyat düşüşü başlattı. Bu noktada, Sam Bankman-Fried tarafından devreye girip Şef Nomi’yi projeden çıkarması için bir teklif geldi..

O zamandan beri en yüksek ve en düşük seviyeler izledi, ancak Sushiswap hala TVL için ikinci DEX (Uniswap’ten yaklaşık% 33 daha az) ve en başarılılarından biri. Ortaklıkların çoğu ve danışmanları, kriptonun sunabileceği en iyiler arasındadır. Bazıları Sushiswap’in Uniswap’ten likiditeyi kelimenin tam anlamıyla “çaldığını”, havuzları kendi platformlarına taşıdığını ve böylece Uniswap’ın TVL’sini önemli ölçüde düşürdüğünü unutacak olsa da, çoğu kişi bu projenin burada kalacağına bahse girmeye hazır..

Mt.Gox

15 Aralık, Mt.Gox borsa alacaklılarının yıllar sonra zarar fonlarının bir kısmını nihayet almaları için vade tarihiydi. Borsa, iflas başvurusunda bulunduğu 2011 ve 2014 yılları arasında kripto para birimlerini defalarca kaybetti. O zamandan beri 140.000 $ BTC (şu an itibariyle neredeyse 4 milyar dolar değerinde) bulundu ve kullanıcılara kısmi geri ödeme olarak gönderilmesi gerekiyor..

Birçoğunun şüphelendiği gibi, son tarihe uyulmamış gibi görünüyor ve alacaklılar hala paralarını bekliyorlar. Birkaç gün önce, birisi bir Mt.Gox cüzdanından bir işlem kaydetti ve bu, birçok kişinin dağıtımın gerçekten başladığına inanmasına neden oldu..

Ne yazık ki bu Mt.Gox rehabilitasyon planı cüzdanı değil, F2Pool soğuk cüzdanıydı. Alacaklıların henüz herhangi bir fon aldığına dair bir onay yok.

BTC Markets yanlışlıkla kullanıcılarının adlarını ve e-posta adreslerini ifşa etti

Bir Avustralya kripto borsası olan BTC Markets, yanlışlıkla bir pazarlama turu e-postası gönderdi. Rutin bir işlem sırasında, müşterilerine bireysel olarak e-posta göndermek yerine, kişisel veriler “alıcı” alanında ifşa edildi. E-postalar, her bir kullanıcı verisinin potansiyel olarak diğer 999 kişi tarafından görülmesi için gruplar halinde gönderildi..

Hata, parolalar gibi mantıklı bilgileri doğrudan tehlikeye atmadı, bu nedenle fonlar güvende kaldı, ancak bu tür bir hata, kripto benimseyenleri kesinlikle endişelendirebilecek ve muhtemelen platform değiştirmelerine neden olabilecek bir şeydir. Kullanıcılar, yabancıların kendi kriptolarına sahip olduklarını bilmelerini istemezler ve bu tür bir hatanın bir daha yaşanmamasını umuyoruz.

Kraken, fABD’de Banka Charter Onayını kazanan ilk.

Kraken, dünyanın ilk Kripto Para Birimi Borsasıdır onaylandı Wyoming Eyaleti tarafından Özel Amaçlı Saklama Kurumu (SPDI) olarak. Bu isim “Kraken Financial”, “ABD tarihinde federal ve eyalet yasaları kapsamında tanınan bir banka sözleşmesini alan ilk dijital varlık şirketidir ve kapsamlı para yatırma, saklama ve emanet hizmeti sağlayan ilk düzenlenmiş ABD bankası olacaktır. dijital varlıklar için hizmetler “.

Değişim, müşterilerinin dijital varlıklar ve ulusal para birimleri arasında sorunsuz bir şekilde bankacılık yapmasını sağlayacak ve diğer ABD bankalarına benzer şekillerde düzenlenecek. SPDI bir “saklama bankasıdır”, ancak dijital varlıklar (kripto para birimleri gibi) içindir ve yasalar uyarınca FIAT mevduatlarının% 100 rezervini her zaman tutması zorunludur..

Huobi değişimi

Her şey, 2 Kasım’da Çin’in en büyüğü olan borsaya girip çıkarken görülen büyük $ USDT (ve diğer para birimleri) işlemleriyle başladı. Aynı zamanda, Başkanlardan birinin tutuklandığına dair söylentiler, FUD’yi artırdı ve bu da $ HT, Huobi token fiyatında keskin bir düşüşe ve platformdan $ USD çekilmesinde aceleye yol açtı. Borsa daha sonra tüm iddiaları reddetti ve sonraki günlerde durum normale döndü..

Bu makalede daha fazla bilgi bulunabilir.

Okex

Okex hikayesini geliştirme makalemizde kapsamlı bir şekilde ele aldık.

16 Ekim’de, platformdaki tüm para çekme işlemleri aniden durduruldu ve askıya alma, tüm operasyonların kısıtlama olmaksızın yeniden açıldığı 27 Kasım’a kadar sürdü. Daha sonra teyit edildiği gibi, asıl neden, borsanın yetkililerle işbirliği yapan özel anahtar sahiplerinden biriydi. Bu nedenle, harici işlemlere izin vermek için gereken yetkilendirme süreçlerini tamamlayamadı.

Polis tarafından gözaltına alınan Star Xu, değiş tokuşla hiçbir ilgisi olmayan konularda soruşturma altına alındı. Xu’nun, 2019’da Shanxi merkezli bir yeraltı bankasından ödünç aldığı fonlar konusunda yetkililere (şimdi normal iş faaliyetlerine geri döndü) yardımcı olduğu iddia ediliyor..

Kucoin

Hong Kong merkezli önde gelen kripto borsalarından Kucoin, 26 Eylül’de güvenlik ihlali yaşadı. $ BTC, $ BSV $ LTC ve diğer kripto paralarda 281 milyon $ ‘lık çalınan toplam miktar, kripto tarihinin en büyüklerinden biridir. Bilgisayar korsanı (veya bilgisayar korsanları) bir şekilde merkezileştirilmiş borsanın sıcak cüzdan özel anahtarlarını ele geçirerek fonları hareket ettirme yeteneğini başardı. Daha sonra geri çekildi ve DEX’lere atmaya başladı. Kucoin geri kalan fonları hemen yeni cüzdanlara aktardı ve tüm para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldı.

Kucoin sıcak cüzdanlarının özel anahtarlarının ihlal anında 3 yıldan fazla bir süredir değiştirilmediği anlaşılıyor, bu da ünlülerin “anahtarlarınız değil, kriptonuz değil!” İfadesinin bir başka doğrulamasıdır. yaprak dökmeyen.

Tüm bu saldırıların uzun vadede yardımcı olacağını, kripto nihai hedefi ana akım benimseme ise gerekli olan borsalar ve platformlar tarafından daha sıkı güvenlik prosedürleri sağlayacağını ummalıyız!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector