2020, herkes için çılgın bir yıl oldu ve tıpkı kripto para birimleri için olduğu kadar. Bitcoin, 2017’den beri ilk kez tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra son zamanlarda tüm medyanın ilgisini çekiyordu. Bu nedenle, 2020’deki en önemli kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum haberlerini gözden geçirip özetledik.!

Bitcoin eski ATH’yi parçaladı!

Hepimiz bunun için can atıyorduk ve şimdi, nihayet gerçekleşti. Bir önceki 2017’nin zirvesinde ilk direnişin ardından, Bitcoin sonunda 26.000 ABD Dolarını aşan tüm zamanların en yüksek seviyelerini oluşturmak için yeterli gücü buldu!!!

Üç yıl içinde ilk kez tüm BTC sahipleri artık kâr ediyor ve yeni milyonerler hızla ortaya çıkıyor. Dahası, son 10 yılda en iyi performans gösteren varlıklara bakarsak, Bitcoin diğer varlıklardan 10 üzerinden 8 kat daha iyi performans gösterdiğinden, milyonlarca büyüklüğünde çarpıcı bir kümülatif getiri elde ettiği hemen fark edilirdi.!

Bu, birkaç aydır biriktiren ve fiyatlar 10.000 ABD dolarının altında olan ve şimdi yeni keşfedilmemiş bölgeye doğru roller coaster’ı sürmeye hazır olan tüm kripto meraklıları için sürpriz değil.!

Ancak herhangi bir aldatmaca ile tuzaklar da var! İşte kriptoda kaçınmanız gereken BİR ŞEY.

Bunu kriptoda YAPMAYIN

Halka açık şirketler ve kurumsal yatırımcılar kripto para risklerini artırmaya devam ediyor

2020, kurumsal yatırımcıların kriptoya olan ilgilerini kamuya açık bir şekilde teyit etmek için bir adım daha attığı yıl olarak kabul edilebilir. Kripto para birimi yatırımları hala portföylerinin küçük bir yüzdesini oluştursa da, bu, yatırımcıların Bitcoin’i geleneksel fiat parasına karşı korunmak için bir yedek para birimi ve genel risklerini çeşitlendirmek için inkar edilemez bir fırsat olarak gördüklerinin açık bir işaretidir. Bu finans devleri akıllı yatırımcılar, bu yüzden kesinlikle izlenmesi gerekenler.

Bitcoin Hazineleri, tam liste için https://bitcointreasuries.org/index.html adresini ziyaret edinBitcoin Hazineleri, ziyaret edin https://bitcointreasuries.org/index.html tam liste için

Şu anda, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), mevcut toplam Bitcoin arzının çarpıcı% 2,60’ı ile Bitcoin benimseme sıralamasında hızı belirliyor..

Bununla birlikte, son aylarda kripto biriktirme planı hakkında en çok halka açık olan şirket kesinlikle Microstrategy. CEO’su Michael Saylor defalarca tweet attı yatırımcılarını güncel tutan haberler. Yalnızca geçen yaz satın alınan 400 milyon ABD Dolarından fazla değere sahip olan şirketin şu anda portföyünde 40000’den fazla Bitcoin bulunuyor..

Sadece halka açık yatırımcılar kriptoya açılmıyor. Son zamanlarda Paypal, uygulamalarına kripto ödemelerini tanıttı. Kullanıcılar artık fiat varlıklarını kripto para birimleri ile satın almak ve satmak için anında dönüştürebilir. Temel koinlerin sahipliğini aslında vermeseler (bunlar yalnızca Paypal içinde kullanılabilirler) ve diğer cüzdanlara aktarılamazlarsa da, bunun hala geleneksel finans platformları tarafından kripto benimsemesinin başlangıç ​​aşaması olduğundan eminiz..

Büyük $ BTC alımlarının haberi duyurulurken, haber bültenimizin 17. sayısında bu konudaki tüm kapsamımıza göz atın.!

Ethereum 2.0 ETH2 nihayet lanse edildid


Uzun süre beklemek ödüllendirildi ve Ethereum 2 (Aşama 0’da) artık bir gerçek!

1 Aralık 2020’de ve planlandığı gibi, ana ağ ilk denemede başarıyla başlatıldı. Başlangıçta, fırlatmayı otomatik olarak tetiklemek için gerekli eşiğe son teslim tarihine kadar ulaşılamayacağına dair endişeler vardı. Bununla birlikte, mevduat sözleşmesine dahil olan Ethereum miktarı, son teslim tarihine kadar geçen son günlerde aniden yükseldi ve lansmanla ilgili yutturmaca gerçek olduğunu ve tokenlerini aylarca (hatta muhtemelen yıllarca) kilitlemeye istekli yeterli destekçinin olduğunu doğruladı.!

Ethereum 2.0’ın temel özelliklerinden biri “Parçalama” olarak bilinir. Ağın mevcut hızını önemli ölçüde artıracak işlemlerin eşzamanlı olarak işlenmesini sağlayacak, bu da son zamanlarda kullanıcıları için birkaç zorluk yaratan bir şey değil..

Ethereum 2.0 nedir ve neler bekleyebileceğimiz hakkındaki makalemize göz atın. Ayrıca Ethereum 2.0 hakkında bilmeniz gereken 5 şey hakkında bir videomuz var..

Ethereum 2.0 hakkında bilmeniz gereken 5 şey.

Her şey Merkezi Olmayan Finans!

2020, hiç şüphesiz merkezi olmayan finans (DeFi) yılı olmuştur. Ciddi kripto para meraklıları zaten buna aşina olsa da, 2020’de benimsenmesi ana akım haline geldi. Bu yıl kriptodaki her şeyin merkezi olmayan finans etrafında döndüğünü söylemek yanlış olmaz.!

Defi 2020'de Kilitli Toplam Değer defipulse.comDefi 2020’de Kilitli Toplam Değer (Kaynak: defipulse.com)

DeFi nedir?

Esas olarak, temel nokta olarak, herhangi bir aracı türünün yokluğuyla deneysel bir finans biçimi olarak tanımlanabilir. Bu, bankaların, komisyoncuların ve diğer aracıların işlerinin kesildiği anlamına gelir çünkü blok zincirinin çalışmasına gerek yoktur. Her şey akıllı sözleşmelerle yönetilir, bu nedenle her şey merkezi değildir. Tüm projeler henüz% 100 ademi merkeziyetçi değil, ancak bunu başarmanın yolu açıldı.

DeFi her tür platforma sahiptir: borç verme, ödünç alma, teminatlar, tahmin piyasaları, ticaret, sentetikler vb..

Akıllı sözleşmelere ihtiyaç duyulduğundan, çoğu protokolün üzerine inşa edildiği blok zinciri Ethereum’dur. Zayıf yönlerine (ölçeklenebilirlik) rağmen, DeFi “hareketinin” istikrarlı merkezi noktası olmaya devam ediyor. Diğer zincirler, özellikle Binance Akıllı Zincir (BSC), arkasından hızla büyürken, diğerleri de Polkadot (paraşütlerin kullanımıyla), Ontology ve daha fazlası gibi benimsenme oranlarını artırmaya çalışıyor. Ramp gibi zincirler arası platformlar da popüler: Farklı zincirleri birbirine bağlamak, merkezi olmayan finansın büyümesine yardımcı olmak için bir başka ileri adımdır.

Merkezi Olmayan Finans makale listemize göz atın ve YouTube DeFi oynatma listesi.

(Verim) çiftçilik tamamen yasal bir meslek haline geldi

Fazla değil ama dürüst bir iş

Defi içinde, kesinlikle Verim Çiftçiliği herkesin dudaklarındaki şeydi..

Geçen yaz “Defi Sezonu” olarak anılabilecek dönemde, en cesur kullanıcılar inanılmaz Yıllık Yüzde Getiri (APY) elde ediyorlardı..

Her şey Temmuz 2020’de, yönetişim jetonlarını $ COMP ve $ YFI platformlarının kullanıcılarına dağıtmaya karar verdiklerinde ana aktörler olarak Compound Finance ve Yearn Finance (Andre Cronje’yi daha da bilinir hale getirdi) ile başladı. Sözde değersiz olan yönetişim jetonları, temeldeki projenin “gücünü” temsil eden daha fazla değer kazanmaya başladı. Değerleri ne kadar yüksekse, APY kullanıcıları o kadar büyük olabilir. “Çiftçilerin” birçok kez tedarik ederek ve ödünç alarak getirilerini “katlayacağı” ya da kaldıracağı yeni stratejiler ortaya çıktı. Bu, ödünç alınan varlıkları her seferinde bir sonraki kredi için yeni teminat olarak kullanmak mümkündür. Bu noktada, Verim Çiftçiliği “çılgınlığı” zaten kontrolden çıkmıştı ve yaklaşan herhangi bir proje, kendi tescilli jetonlarını toplama seçeneği sunacaktı..

Ancak her zamanki gibi, yüksek kazançlar yüksek riskler getirir. Çiftçilerin yüzleşmek zorunda oldukları başlıca sorunlar, genellikle kalıcı kayıplara yol açabilen platformların istismarları ve Kalıcı Kayıptır! Kalıcı olmayan kaybın ne olduğu ve bundan nasıl kaçınılacağı hakkındaki videomuzu izleyin.

Birine kripto “yozlaşmış” demek artık hakaret değil

Verimli çiftçiliğin ve DeFi’nin yükselişiyle birlikte yeni bir uzmanlık alanı da ortaya çıktı. İnsanlar Uniswap’te listelendikten hemen önce veya hemen sonra projeleri bulmayı ve sahip oldukları her şeyi içine atmayı başarırlar. “Yozlaşmış kumarbazlar” ın kısaltması olan, projelere “maymunluk” yapan bu insanlar (tam olarak ne olduğu veya ne yaptığı hakkında fazla düşünmeden) ilk dalgayı yakalamaya ve bu jetonlardan mümkün olduğunca fazlasını diğerlerinden önce biriktirmeye çalışırlar ve sonra proje daha yaygın olarak tanındığında ve talep arttığında satmak.

Bu sadece yatırımın geri dönüşü açısından çok riskli olmakla kalmaz, aynı zamanda “halı çekme” riski de vardır. Tüm kumarlarda olduğu gibi, bazıları büyük kazanır, bazıları da kaybeder.

“Kilim çekmeleri” cüzdanlarımızı ve DeFi için iştahımızı incitti

2020 Defi ile ilgili olduğu kadar “Kilim Çekme” yılı oldu..

Son aylarda sayısız çalıntı fon olayına tanık olduk ve bu eğilim yakın zamanda durmayacak gibi görünüyor. Bilgisayar korsanları akıllı sözleşmelerle gelişiyor ve her seferinde daha karmaşık hale geliyor.

Şimdiye kadar bir istismar sağlamanın en gözde yolu Flaş Kredilerdi. Temel olarak bir flash kredi, kendi başına “kötü niyetli olmayan” bir şeydir. Bunun ima ettiği şey, herhangi bir kullanıcının teorik olarak bir kredi alabileceğidir (herhangi bir teminat vermeden). Tek koşul, aynı işlem içinde geri ödemektir. Ancak bu son adımdan önce kullanıcı ödünç aldığı fonlarla dilediğini yapabilir. Örneğin, bundan para kazanmaya çalışın! Bu durumda, sonunda bu flashloan’dan kâr elde edecektir! Sihir mi? Hayır, sadece Ethereum (ve Akıllı Sözleşmeler!).

Bu mekanizma mümkündür, çünkü blok zincirinin kendisinin neler olup bittiğini anlamak için “zamanı” bile yoktur. Nitekim kredi zamanında geri ödenmezse, işlem basitçe reddedilir.

Bunların hepsini söylemek elbette yapmaktan daha kolaydır ve herkesin ulaşabileceği bir şey değildir: bu, en karmaşık arbitrajların yapılma şeklidir. Ne yazık ki, bu aynı zamanda gelişmiş bilgisayar korsanlarının bazı Defi platformlarının güvenlik açıklarından kazanç sağlama yoludur..

Flashloan saldırılarına örnek olarak bZx (toplamda yaklaşık 9 milyon ABD doları olmak üzere üç kez), Değer Tanımı (7,4 milyon ABD doları), Harvest Finance (24 milyon ABD doları), Akro (2 milyon ABD doları) ve Menşe Protokolü (7 milyon ABD doları) masrafları karşılanmaktadır. ) ve daha az bilinen diğer birçok proje.

DEX – şehirdeki yeni meydan okuyucu

Bu yıl merkezileştirilmiş borsalar (CEX) arasında pek çok drama yaşandı, ancak ciddi bir rakip olan merkezi olmayan borsa (DEX) ile de karşılandılar. Merkezi olmayan borsalar, fonların kendi kendine saklanması (yani daha az hack riski) sözü verdi ve yepyeni bir “kripto çöplüğü dalışı” dünyasının kapılarını açtı.

Duneanalytics.com projesinden Aylık Dex HacimleriProjeye göre Aylık Dex Hacimleri (Kaynak: duneanalytics.com)

Defi 2020’de katlanarak büyürken, DEX’lerin kullanımı da arttı. Uniswap ve Sushiswap gibi Merkezi Olmayan Borsalar, tüccarlara faaliyet göstermeleri için gerekli likiditeyi sağlamak için esas olarak AMM (Otomatik Piyasa Yapma) sistemine güveniyor. Fonlar bir araya toplanır ve bir algoritma fiyat eğrisini kontrol etmekten sorumludur..

Ne yazık ki bu sistem kusursuz değildir ve yüksek kayma gibi sorunlar çoğu durumda hala gerçektir. Merkezileştirilmiş borsalarla önemli bir fark, sipariş defterlerinin olmamasıdır. Bunun temel nedeni, Ethereum’un bunu idare etmek için gerçekten gerekli kapasiteye sahip olmamasıdır. Limit emirlerine izin veren platformlar var (örneğin, 1Inch Exchange), ancak hala yapılacak işler var. Bu, borsaların Project Serum gibi diğer zincirlerde de kurulduğunu görmemizin nedenidir. Bu DEX, Solana blok zincirinde CEX benzeri bir deneyim sunar (Ethereum’dan saniyede çok daha fazla işlemi gerçekleştirebilir).

NFT’ler: sanat koleksiyonunu dijital çağa getiriyor

Boks Madenciliği NFT'leriBoks Madenciliği NFT’leri

Non Fungible Tokens (NFT’ler), 2020 boyunca artan bir şekilde benimsenen başka bir kripto segmentidir ve birçoğu 2021’in patlamasına işaret edeceğine inanıyor. İlk olarak 2017’de CryptoKitties ile popüler oldular, ancak şimdi piyasa onları bir “meme” olarak görmemek için daha olgun görünüyor.

Fungible Olmayan Jetonlar benzersiz, birbiriyle değiştirilemeyen jetonlardır (genellikle ECR-721 standardıyla uyumludur) ve yalnızca tahsil edilebilir öğeler dışında birçok farklı kullanıma sahip olabilir. Oyunlarda kullanılabilirler (Enjin çoklu evrenini düşünün); oyuncular NFT’lerini daha değerli kılmak ve diğer oyuncularla takas etmek için inşa edebilir veya sadece geliştirebilir. Art’ı kripto ekosistemine sokabilirler ve sokuyorlar. Sanatçılar, dijital Sanat eserlerini oluşturabilir ve bunları mevcut pazarlardaki blok zincirinde satabilir. En bilinenleri, kullanıcıların NFT’leri standart ERC-20 tokenlerini değiştirmeye benzer şekilde takas ettikleri Rarible ve Opensea’dır. En pahalı NFT’lerden bazıları yüz binlerce dolara açık artırmaya çıkarıldı.

Bunlar aynı zamanda kesinlikle “tokenizasyon” konseptiyle de ilgilidir. Gerçek dünyadaki her şey teorik olarak bir NFT’ye tokenize edilebilir ve blok zincirine aktarılabilir. Gayrimenkul hakkında düşünün. Evinizi dijitalleştirebilir ve değeri karşılığında bir kredi istemek için kullanabilir veya arazinizi satabilir / ödünç verebilir ve blok zincirinin sağladığı güvenlikle yönetebilirsiniz.!

Düzenleyiciler kriptodan sonra mı geliyor??

Kripto kullanımı dünya çapında artmaya devam ederken, herhangi bir ülkeden düzenleyiciler yavaş ama istikrarlı bir şekilde ilgilerini kriptoya çeviriyor. İşlerin nasıl geliştiğini takip etmek ve konuya nasıl yaklaşacaklarına karar vermek isterler. Kurumların sadece kripto kazançlarını vergilendirmenin söz konusu olup olmadığına ve bunun nasıl yapılacağına karar vermek için mücadele etmesi şaşırtıcı değil. Çoğu ülke hala bu konuda net bir mevzuata sahip değil ve kripto benimseyenler genellikle gelecekteki sorunları önlemek için ne yapmaları gerektiğini merak ediyorlar..

2020 yılında, aksi takdirde Kurumları bu konuda çok geride bırakacak olan düzenlemelerdeki boşlukları doldurmak amacıyla birçok yasa teklifi gördük. Yapmaya gücünün yetmeyeceği bir şey.

Sadece Aralık ayının ilk yarısını göz önüne alarak Stablecoin Tethering ve Banka Lisanslama Yaptırımı (Stable) Yasası ve FinCEN (Mali Suçları Koruma Ağı) hakkındaki söylentilerin okunması önerilen kendi kendine barındırılan cüzdanların kullanımına ilişkin gereksinimler (Metamask gibi). Kripto kullanıcılarının küçük bir azınlığının, blok zinciri tarafından sağlanan (kısmi) anonimlikten yararlandığı kesinlikle doğru olsa da, büyük çoğunluğun saklayacak hiçbir şeyi yoktur ve tüm düzenlemeler nihai bulursa mahremiyetlerinin ifşa edilmesinden endişe duymaktadır onay. Kasım ayında Hong Kong, kripto para borsalarına ve hatta onlarla ticaret yapabilecek kişilere karşı katı düzenlemeler önerdi..

Bu arada, düzenleme ve yasaya uyum arayan kripto şirketlerinin örneklerine şahit olduk. Eylül ayında Kraken, “dijital varlıklar için kapsamlı para yatırma, saklama ve emanet hizmetleri sunan ilk ABD bankası” olma onayı aldı. Birkaç gün önce Coinbase, şimdi SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) inceleme süreci kapsamında İlk Halka Arz (IPO) taleplerini tamamladıklarını resmen onayladı..

Dijital para yarışı kızışıyor

Dijital para birimleri, kripto ve yeni ödeme teknolojileri söz konusu olduğunda birçok ülkenin “Yapılacaklar listesi” nin başında yer almaya devam ediyor.

Bir Devlet tarafından doğrudan verilen dijital para birimi, fiat paranın mevcut elektronik versiyonlarından farklı bir şeydir ve Merkez Bankalarını son kullanıcılarla şimdiye kadar olduğundan daha akıcı bir şekilde bağlama avantajına sahip olacaktır. İşlemler daha hızlı ve daha ucuz olacaktır. Örneğin Avrupa’da her şey Merkez Bankası tarafından yönetilecektir. Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, birçok kez gösterildiği gibi, dijital Euro için aktif bir şekilde kampanya yürütüyor ve çalışmalar devam ediyor.

Blok zincirinin ve defterin nasıl yapılandırılacağı hala net olmasa da, gizliliğin anlaşmazlığın merkezinde kalması önemlidir..

Çin’de DCEP (Digital Cpara birimi Ederse ait PAyment, DC / EP) devlet bankası Çin Halk Bankası’nın (PBoC) zaten test aşamasında olduğunu ve test için seçilen sıradan vatandaşlar tarafından belirlenen mağazalarda ve çevrimiçi perakendecilerde zaten insanlar tarafından kullanılabiliyordu. Bilmeniz gereken her şeyi DCEP’de açıklıyoruz.

Dijital para birimleri üzerinde çalışan tek kurumlar değil. Libra blok zinciri tarafından desteklenen, yakın zamanda yeniden paketlenen, merkezi olmayan stabilcoin olan $ DIEM, yıllar süren eziyetli yaşamın ardından Ocak ayında piyasaya sürülmeli.!

Sonuç

2020, kripto para birimleri için hareketli bir yıl oldu. Bununla birlikte, teknolojinin kendisi büyük adımlar atıyor ve geleneksel finansmanı (ör. DeFi) ve günlük olarak kullandığımız para birimini nasıl gördüğümüze meydan okuyor..

Kesinlikle en heyecan verici olan, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasıdır. Kesinlikle insanları kışın nihayet bittiğine ve boğaların çıkmaya hazır olduğuna dair inançlarında doğruluyor..

Tüm bu gelişmeler ve olumlu fiyat hareketleri ile işlerin ancak daha iyi hale gelebileceğini düşünüyoruz. 2021’in neler getireceğini göreceğimiz için kesinlikle heyecanlıyız!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector