3 Kasım 2020’de, Hong Kong Finansal Hizmetler ve Hazine Bürosu (“FSTB”) bir Hong Kong’da Kara Para Aklamayı Önleme ve Terörle Mücadele Finansmanı Yönetmeliğini İyileştirmeye Yönelik Yasama Önerileri Üzerine Kamu İstişaresi (“Yasama Önerileri”). Tekliflerden özellikle biri, Danışma Belgesinde sanal varlık hizmetleri sağlayıcıları (“VASP’ler”) olarak anılan kripto para birimi değişimleri ile ilgilidir.

Bu düzenlemeler henüz yürürlüğe girmedi. FSTB, Yasama Önerileriyle ilgili olarak halkın yazılı yorumlarını memnuniyetle karşıladığını söylüyor. 31 Ocak 2021.

Hong Kong’da VASP’lerin ve Sanal Varlıkların (“VA’lar”) mevcut düzenleme durumu

Hong Kong’da VASP’ler ve VA’lar için mevcut yasal gereklilikler

FTSB, VA’lerin yasal ödeme aracı olarak kabul edilmediğini ve genellikle Hong Kong’da bir ödeme aracı olarak kabul edilmediğini not eder. Ancak, yerel olarak işleyen bazı VA ticaret faaliyetleri olduğunun farkındalar. Bunun ışığında, Hong Kong’un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (“SFC”) bir pozisyon kağıdı Kasım 2019’da (“SFC Konum Belgesi”). SFC Pozisyon Belgesi, VA ticaret platformlarının lisanslanması için lisanslı menkul kıymetler komisyoncuları ve otomatik işlem yerleri için geçerli olanlara benzer bazı düzenleyici standartları özetledi. Özellikle, bu yalnızca isteğe bağlı ve gönüllü bir rejimdi ve YALNIZCA müşterilerin menkul kıymet özelliği ile VA ticareti. Yalnızca menkul kıymet dışı VA’ların alım satımını yapan platformlar kapsanmaz.

Mali Eylem Görev Gücü’nün (“FATF”) bir üye yargı alanı olarak Hong Kong

FATF, dünya çapında 39 büyük ekonomiden oluşur ve aşağıdakilerden oluşan FATF Standartlarının uygulanmasını denetler: 40 Öneriler ve 11 Acil Sonuçlar (“Standartlar”). Üye yargı bölgeleri karşılıklı değerlendirmeler zaman zaman güncellenen bu Standartlara uyup uymadıklarını görmek için. Standartlara yapılan en son eklemelerden biri, yargı bölgelerinin VASP’leri finans kurumları için geçerli olan aynı kara para aklama (“AML”) / terörle mücadele finansmanı (“CTF”) yükümlülüklerine tabi tutmasının gerektiği Şubat 2019’da yapıldı. ve belirlenmiş finansal olmayan işletmeler ve meslekler.

Hong Kong karşılıklı bir değerlendirmeye tabi tutuldu ve Eylül 2019’da FATF’nin iyileştirme alanlarına ilişkin tavsiyeleri belirleyeceği bir Hong Kong Raporu yayınlandı. Hong Kong’un Şubat 2023’te düzenli bir teknik uygunluk değerlendirmesinden ve Haziran 2024’te bir etkililik değerlendirmesinden geçmesi planlanıyor. Yasama Önerileri, “… VASP… sektörleri için AML / CTF düzenlemesini uygulamaya koymaları beklenecek…” dolayısıyla spesifiktir. Yasama Önerilerinin Haziran 2024 için zamanında yasalaşması niyetleri oldukça açık..

Yasama Önerileri özellikle, diğer FATF üye ekonomilerinin VASP’ler için kendi düzenleyici ve denetleyici rejimlerini kurduğunu veya kurduğunu belirtmektedir..

İstişare Belgesinde öne sürülen teklifler

Özellikle, Yasama Önerileri, mevcut Kara Para Aklamayı Önleme ve Terörle Mücadele Finansman Yönetmeliğini (Hong Kong Kanunları Başlık 615) (“AMLO”) değiştirmeyi önermektedir. Yasama Önerilerinin bir özeti:

AMLO’nun kapsamını VASP’leri kapsayacak şekilde genişletme (şu anda VASP’ler dahil değildir).

Hong Kong’da bir sanal varlık ticaret platformunun düzenlenmiş işini yürütmek isteyen herhangi bir kişinin SFC’den bir lisans için başvurması ve buna benzer bir “uygun ve uygun testi” karşılaması gereken durumlarda VASP’ler için bir lisans rejimi uygulayın. diğer finansal sektörler için gerekli. Lisanslı VASP’ler daha sonra AMLO Çizelge 2 kapsamındaki AML / CTF gerekliliklerine ve “… yatırımcıyı koruma amaçlı diğer düzenleyici gerekliliklere” tabi olacaktır. AMLO’nun Çizelge 2’si temel olarak müşteri durum tespiti ve kayıt tutma ile özel durumlar ile ilgili gereksinimleri ortaya koymaktadır. Bunun örnekleri arasında kimlik kontrolleri ve iş ilişkilerinin sürekli olarak izlenmesi yer alır..

SFC’ye, VASP’lerin AMLO gereksinimlerine uygunluğunu denetlemesi için yetkiler verin.

O zaman soru şu: VASP’ler veya VA’lar nedir??

Mevzuat Önerilerinin Kapsamı


Yasama Önerileri, özellikle VASP’leri ve VA’leri kapsar, bu nedenle tanımlarını bilmek önemlidir. Bu, Yasama Önerilerinde belirtilmiştir.

Sanal Varlık Hizmetleri Sağlayıcıları

Yasama Önerileri, VASP’lerin tanımını FATF’nin tanımından alır ve şu şekilde tanımlanır: “… bir VASP, bir işletme olarak, VA’ları içeren belirli faaliyetlerde bulunan bir kişidir. Belirtilen faaliyetler, (i) VA’lar ile fiat para birimleri arasındaki değişimi; (ii) bir veya daha fazla VA biçimi arasında değişim; (iii) VA’ların transferi; (iv) VA’ların veya VA’lar üzerinde kontrolü sağlayan araçların korunması ve / veya idaresi; ve (v) bir ihraççının bir VA teklifi ve / veya satışı ile ilgili finansal hizmetlere katılım ve bunların sağlanması. “

Sanal varlık takası

Yasama Önerileri, bir VA değişimini işletme işini AMLO kapsamında “düzenlenmiş bir VA etkinliği” olarak tanımlamayı ve SFC’den bir VASP lisansı gerektirmeyi ve “uygun ve uygun” kişi testini ve diğer yasal gereklilikleri geçmeyi önermektedir..

Özellikle bir VA değişiminin “… herhangi bir para veya herhangi bir VA karşılığında herhangi bir VA satın almak veya satmak için bir teklif veya davet yapılmasına izin vermek amacıyla çalıştırılan herhangi bir ticaret platformu…” olarak tanımlanması önerilmektedir.

Yasama Önerileri, ancak “eşler arası ticaret platformlarının” bir VA değişimi olarak değerlendirilmeyeceğini ve dolayısıyla lisans gerekliliklerine tabi olmayacağını belirtmektedir. Yasama Önerilerine göre, eşler arası işlem platformları, yalnızca alıcıların ve satıcıların, otomatik eşleştirme mekanizmaları olsun veya olmasın, tarafların bir dış mekanda işlem yapmaları için tekliflerini ve tekliflerini yayınladıkları bir forum sağlayan platformlardır.. ancak, fiili işlem, platformun dışında gerçekleştirilmelidir ve platform, temel alınan işleme dahil değildir. Örneğin, platform herhangi bir zamanda herhangi bir paraya veya herhangi bir VA’ya sahip olursa, bunlar yine de bir “VA değişimi” olarak kabul edilir..

Borsalar dışındaki VA etkinlikleri (OTC masaları vb.): Kapsanıyor mu?

Ancak, VA’larla ilgilenen, değişim olmayan başka işletmeler de var. Örneğin VA ödeme sistemleri, VA saklama hizmetleri ve tezgah üstü ticaret ve kripto ATM’leri (Genesis Block Hong Kong akla geliyor).

Yasama Önerilerine göre, finansal kurumlarla zaten bir arayüze sahipler (örneğin, itibari paraya dönüştürürken). Bu, para akışlarının AML / CTF amaçları için zaten izlenebilir olduğu ve halihazırda şüpheli işlemleri bildirme gibi yasal yükümlülüklere tabi olduğu anlamına gelir. Bu nedenle FSTB, yine de bu faaliyetler ve lisans rejimi ile ilgili olarak gelişen ortamı akılda tutacaklarını söylüyor. esnek tutulacaktır, böylece gelecekte ihtiyaç ortaya çıkarsa diğer VA faaliyetlerini de kapsayacak şekilde genişletilebilir.

Sanal Varlıklar

FSTB ayrıca, FATF tarafından sağlanan, ancak daha spesifik terimlerle bir VA tanımını benimsemeyi amaçlamaktadır. Önerilen tanım şudur: VA, “… bir hesap birimi veya ekonomik değer deposu olarak ifade edilen değerin dijital bir temsili; mallar veya hizmetler için ödeme olarak veya bir borcun ödenmesi için veya yatırım amaçları için kamu tarafından kabul edilen bir değişim aracı olarak işlev gören (veya işlev görmesi amaçlanan); ve elektronik olarak aktarılabilir, saklanabilir veya takas edilebilir. “

Nedir değil Bir VA kapsamında kapsanan merkez bankası dijital para birimleri (Çin’in DCEP akla gelir), halihazırda SFO tarafından düzenlenen finansal varlıklar (örneğin menkul kıymetler) ve devredilemez, devredilemez kapalı döngü sınırlı amaçlı kalemler olacaktır. değiştirilebilir ve değiştirilemez (örneğin oyun paraları).

Bununla birlikte, stabilcoinler (yani, değerlerini dengelemek için bir tür varlık tarafından desteklendiği iddia edilen VA’lar) vardır VA tanımının kapsamına girer.

Yasal gereklilikler: perakende yatırımcıların kripto para ticareti yapmaları yasaklanıyor mu?

VA işi bir VASP tanımına girerse ve hariç tutulan diğer VA faaliyetleri değilse, lisans rejimine tabi olacaktır. Mevcut tercih rejimine atıfla, Yasama Önerileri, SFC’ye lisanslı VASP’lere ve düzenleyici gerekliliklere lisanslama koşulları dayatma yetkisi vermeyi önermektedir. Özellikle kripto para meraklılarını ilgilendiren bu tür bir gereklilik, VASP’lerin yalnızca “profesyonel yatırımcılara” hizmet sunması gerekliliğidir. Bununla birlikte, Yasama Önerileri, bu kısıtlamanın yalnızca “ilk aşamada” gerekli olması gerektiğini ve SFC’nin piyasayı izlemeye devam edeceğini ve gelecekte piyasa olgunlaştıkça bu konumu yeniden değerlendireceğini belirtmektedir..

Hong Kong’un kripto topluluğu Yasama Önerilerine tepki gösteriyor

FTX Exchange CEO’su Sam Bankman-Fried, düşünceler Yasama Önerileri hakkında. Halen danışma aşamalarında olduğunu ve Hong Kong’da bir değişimin Yasama Önerileri kapsamına girecek şekilde “olup olmadığının” ince ve açık olmadığını belirtti..

Mevcut tercihli lisanslama rejimi kapsamında SFC’den “prensipte onay” alan tek alıcı olan OSL daha olumlu görünmektedir. OSL, Twitter’da Yasama Önerilerinin OSL’nin düzenlenmiş dijital varlık girişimleri için ilk tercih olma stratejik hedefini önemli ölçüde destekler ve yapabilir Piyasa denetimi ve geliştirmeyi dengelemek ve yatırımcılara daha iyi koruma sağlamak.

OKEx bu konuda herhangi bir yorum yapmadı. Star Xu’nun tutuklanması nedeniyle OKEx para çekme işlemlerinin hala askıya alınması gibi, ilgilenilmesi gereken daha acil sorunları olduğu düşünüldüğünde, bunu şaşırtıcı bulmuyoruz..

Aynı şey, üst düzey bir yöneticinin Çinli yerel yetkililer tarafından tutuklanmasına ilişkin söylentilerle de ilgilenen Huobi için de söylenebilir..

ABD DOJ ve CFTC tarafından BitMEX, CEO’su Arthur Hayes ve diğer kilit personel ve bağlı kuruluşlar aleyhine hukuki ve cezai kovuşturma başlatıldığından, Bitmex de biraz sıcak suda. CTO’ları da ABD’de tutuklandı.

Bu arada, The Bitcoin Association of Hong Kong’un kurucu ortağı Leo Weese, Blog yazısı. Yönetmeliğe kendi başına karşı olmasa da, Yasama Önerileri’nin “… SFC’nin yetkisinin büyük ölçüde aşıldığını ve Hong Kong’da Bitcoin’in fiilen yasaklandığını” belirtiyor. Özellikle Weese, Yasama Önerilerini kafa karıştırıcı ve belirsiz olmakla eleştirerek, bunun diğer FATF üye ekonomileriyle karşılaştırıldığında en kısıtlayıcı teklif olduğunu da belirtiyor. Bununla birlikte, sadece SFC’nin Bitcoin’i yasaklamak için bir komplo yerine FATF kararlarını uygulama girişimi olduğu da düşünülebilir. Son olarak Weese, kara para aklamayı amaçlayan önceki girişimlere karşı önceki direniş nedeniyle Yasama Önerilerine karşı önemli ölçüde geri adım atmayı bekliyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector