Cardano meslektaş değerlendirmesinden geçen akademik araştırmalarla yönlendirilen ve hem finansal uygulamaları hem de merkezi olmayan uygulamaları çalıştırabilen merkezi olmayan bir akıllı sözleşme platformudur. Ethereum’un eski bir kurucu ortağı tarafından kurulan Cardano, düşük maliyetli, güvenli ve ölçeklenebilir işlemler sunarak Ethereum’u geliştirmeyi hedefliyor. Akıllı sözleşme güvenliğini iyileştirmek için Cardano, programlama dili Haskell denetlemesi ve resmi olarak doğrulaması daha kolay olduğu kanıtlanmıştır. Buna ek olarak Cardano, yenilikçi bir yazılım mimarisi aracılığıyla tüketici gizliliğini ve korumalarını korurken, düzenleyici gözetim ihtiyacını açık bir şekilde ele alır..

ADA belirteci ve kullanımları nedir?

ADA, Cardano’nun yerel kripto para birimidir. 1 Ocak 2018’de bir hizmet belirteci olarak ilk madeni para teklifiyle piyasaya sürüldü ve toplam 45 milyar arza sahip olacak. Şu anda piyasa değerine göre en popüler 8. kripto para birimidir. CoinGecko.

Shelley Public testnet’in 9 Haziran 2020’de açılması üzerine ve herhangi bir operatör, 2020 Yazında piyasaya sürülecek ana ağda stake etme ve yetkilendirme beklentisiyle bir Cardano hisse havuzu kurabilir..

Sonunda, ADA, kullanıcıların iki taraf arasında değer göndermesine, mal veya hizmetler için ödeme yapmasına, bir borsaya para yatırmasına veya bir uygulamaya girmesine izin verecektir. ADA, Cardano ağındaki işlemlere güç sağlamak için de kullanılacaktır..

Özetle videomuz Cardano (ADA madeni para) ile ADA hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kurucu: Charles Hoskinson

Charles Hoskinson Ethereum’un kurucu ortağı ve Ethereum Classic’in kurucusu, akıllı sözleşmeler ve Haskell programlama dili ile çalışma konusunda kapsamlı deneyime sahip. O bir açık sözlü eleştirmen 2016 yılında Ethereum ekibiyle yollarını ayırdı. Bu, büyük olasılıkla ekibin 2016 DAO hack’i. Hoskinson artık şu şirketin CEO’su Giriş Çıkışı Hong Kong (IOHK), Cardano’yu sıfırdan inşa etmek için büyük bir uzman mühendis ve araştırmacı ekibi ayırdılar..

Cardano – blok zinciri protokolünün geliştirilmesi

YouTube Afişi

Cardano, ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve sürdürülebilirlik eksikliği gibi önceki nesil blok zincirleriyle ilgili sorunların üstesinden gelen üçüncü nesil blok zinciri olmayı hedefliyor. Cardano, platformunu bu 2 yol gösterici ilke üzerine geliştirmeyi amaçlamaktadır:

 • Akran değerlendirmesi: Bu sorunların çözümlerine rehberlik eden herhangi bir bilim, akran incelemesinden geçer.
 • Yüksek güvence kodu: Cardano, projelerinin geliştirilmesine havacılık gibi kritik görev sistemleri için aynı düzeyde bilimsel titizliği getirmeyi amaçlamaktadır..

Cardano’nun platformu aşağıdaki temel özelliklere sahiptir:

 • Cardano, Haskell kodunda inşa edilecektir. Haskell, çok daha güvenli ve güvenilir bir protokolle sonuçlanan matematik tabanlı bir yaklaşım kullanır..
 • Resmi olarak doğrulanmış bir Proof of Stake konsensüsü adı verilen Ouroboros. IOHK ekibi tarafından geliştirilen ilk kanıtlanabilir güvenli blok zinciri protokolüdür ve hakem tarafından incelenmiştir. Daha az hesaplama kaynağı gerektirerek (madencilik olmayacak) geleneksel iş kanıtı blok zincirlerine (örneğin, Bitcoin tarafından kullanıldığı gibi) göre avantajları vardır ve bu nedenle çalıştırması daha ucuzdur, ancak daha popüler Proof of Work algoritması kadar güvenlidir. Aynı zamanda blok stopajı ve bencil madencilik gibi saldırıları önlemek için yeni bir ödül mekanizması ile birlikte gelir..
 • Yinelemeli InterNetwork Mimarisi (RINA): Cardano, veri iletişimi ve yayılması için gereken bant genişliğini azaltmak için RINA’yı oluşturmaya çalışıyor. Buradaki fikir, RINA’nın daha az protokole sahip olması, ancak daha hızlı çalışabilmesi, ancak yine de şeffaflık, gizlilik ve ölçeklenebilirlik sağlamasıdır..
 • Protokol, düzenleyicilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kullanıcıların gizlilik haklarını korumaya yöneliktir. Bunu yaparken Cardano, bu gereksinimleri nüanslı ve etkili bir şekilde dengeleyen ve kripto para birimleri için yeni bir yaklaşıma öncülük eden ilk protokoldür..
 • Cardano ayrıca tamamen açık kaynaklı ve patentsiz.

Cardano’nun platformu 2 katmanda inşa ediliyor: bir yerleşim katmanı ve bir hesaplama katmanı. Bu, bakım sırasında sisteme esneklik sağlar ve yumuşak çatallar aracılığıyla yükseltmelere izin verir.

ADA’yı çalıştıracak yerleşim katmanı tamamlandıktan sonra, akıllı sözleşmeleri idare etmek için ayrı bilgi işlem katmanı oluşturulacaktır. Cardano ayrıca merkezi olmayan uygulamaları veya dapp’leri, tek bir taraf tarafından kontrol edilmeyen, bunun yerine bir blok zincirinde çalışan hizmetleri çalıştıracak..


Cardano’nun Avantaj ve Dezavantajları?

Cardano’nun Avantajları

Birçok akıllı sözleşme kullanıcısı, Cardano’nun uzun vadeli güvenli geliştirme için anahtar olduğuna inanıyor. Bunun nedeni, Ethereum gibi platformlardaki sayısız hack ve güvenlik açığıdır. Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Ethereum’u, aşağıdaki gibi ünlü hack’lere yol açan güvenlik açıkları olan “aceleye getirilmiş bir ürün” olarak eleştirdi. DAO. Bu, Ethereum’un programlama dili Solidity’deki kusurların bir belirtisi olarak görülebilir. Cardano, resmi olarak doğrulanabilen Haskell’i kullanarak geliştirmeye izin vererek bunu iyileştirir..

Cardano’nun kendi içinde hisseli kanıtı modelini kullanması, girişime karşı daha az duyarlılık gibi birçok avantaj sağlar, çünkü düğümler iş hacminden sorumlu olacak ve böylece ekstra makinelere olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır. Buna karşılık daha az enerji tüketilecek ve bu da çevre için daha iyi olacaktır..

Ödüller, daha adil olan, katkıda bulunan hesaplama gücü miktarından ziyade tutulan jeton sayısına göre verilir..

Platformun 2 katmanlı sistemi, her katmanın eksiksiz bir görevler dizisinden sorumlu olmasını sağlar. Bu, farklı kripto para birimi platformlarıyla birlikte çalışabilirlik için daha fazla potansiyel anlamına gelir ve bu nedenle Ethereum’a kıyasla daha ölçeklenebilir..

Cardano’nun dezavantajları

Cardano’nun eleştirmenleri, projenin yavaş gelişmesine ve aşırı ideal hedeflerine işaret ettiler. Bu, Cardano için riskli olabilir çünkü daha agresif rakipler tarafından geçilebilir veya bu arada düzenleyici ortam değişebilir..

Cardano ekibinin vaat ettiği birçok özellik henüz mevcut değil. Dolayısıyla, kripto para birimi ADA’nın nasıl çalışacağı hakkında söylenenlerin çoğu hala teoriktir..

Daedalus cüzdanı nedir?

ADA’yı depolamak ve kullanmak için Cardano’yu yüklemeniz gerekir. Daedalus cüzdan. Cüzdan ile ADA gönderip alabilir ve işlem geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz..

Daedalus cüzdan ayrıca aşağıdaki özellikleri de sunacak:

 • Sınırsız Muhasebe – Cardano’nun yenilikçi hiyerarşik belirleyici cüzdan uygulamasıyla istediğiniz sayıda cüzdanı yönetin. Bu, fonlarınızın nasıl düzenlendiği konusunda size daha fazla kontrol sağlayacaktır. Ayrıca, paranızı istediğiniz zaman kurtarmanıza yardımcı olacak güçlü yedekleme özelliklerine de sahiptir.
 • Gelişmiş Güvenlik – Cardano anahtarlarınızı tutmayacaktır. Saldırılara karşı güvenliği sağlamak için dünyanın en gelişmiş şifrelemesini kullanıyorlar ve tüm hesaplarınız için harcama şifreleri ve tohumlar sunuyorlar..
 • Kağıt sertifikalara aktarma – Cüzdanlar kağıt sertifikalara aktarılabilir ve kullanıcılara fonları soğuk depoya koyma seçeneği sunar.
 • Web Teknolojileri ile oluşturulmuştur – Daedalus, Javascript, HTML ve CSS kullanarak platformlar arası masaüstü uygulamaları oluşturmak için savaşta kanıtlanmış bir açık kaynak geliştirme platformu olan Electron üzerine inşa edilmiştir..

Daedalus cüzdanı hala devam eden bir çalışma ve yakında gelmesi beklenen özellikler şunları içeriyor:

 • Bitcoin ve Ethereum Classic için destek.
 • ADA sahiplerinin daha fazla ADA jetonu kazanmasına izin veren stake etme özellikleri.
 • Hem iOS hem de Android için bir mobil cüzdan.

Kaynaklar:

İnternet sitesi https://cardanofoundation.org/

IOHK web sitesi https://iohk.io/

Ouroboros teknik raporu https://iohk.io/research/papers/#9BKRHCSI

Blog https://cardanofoundation.org/blog/

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector