Ethereum 2.0’da stake etmek nihayet yayında. Bununla birlikte, Ethereum (ETH) coin’lerinizi bağlama işlemi biraz zor olabilir. Her şey sözleşmeye 32 ETH göndermekle ilgili değil. Bunu yapmak, paranızı kaybetmenize neden olur. Bu eğiticide, bir doğrulayıcı düğüm aracılığıyla ETH stake sözleşmesine nasıl bağlanılacağını ele alacağız. Ayrıca, kullanacağız Tüm düğümler, düğümleri barındırmak için gözetim dışı bir platform.

ETH 2.0 Doğrulayıcı Nasıl Kurulur?

İlk olarak, Ethereum cüzdanınız sözleşmede ihtiyaç duyulan 32 ETH coin’e sahip olmalıdır. Ethereum blok zinciri ile etkileşimin MetaMask aracılığıyla yapıldığını unutmayın. Bu nedenle, MetaMask’ınızı bir donanım veya yazılım cüzdanı aracılığıyla finanse etmeniz gerekir..

Allnodes Ethereum 2.0 Staking Landing Page (kaynak: Allnodes Ethereum 2.0 web sitesi)

Yolculuk Allnodes’ta başlar. Platform, seçilen barındırma paketine bağlı olsa da, nispeten düşük bir ücret karşılığında teknik barındırma düğümleriyle ilgilenir. Platform, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri dahil olmak üzere birden fazla ödeme yöntemini destekler.

Sağ üst köşedeki Ethereum staking’e tıklayın ve açılan yeni pencerede “Host ETH 2.0” ı seçin.

Allnodes’ta yeniyseniz, bir hesap oluşturun; aksi halde hesabınıza giriş yapın.

Planın olduğunu seç.

MetaMask’a bağlanın.

ETH 2.0 Başlatma Çubuğu

“ETH 2.0 Başlatma Çubuğunu Aç” ı ve ardından “Başlayın” ı tıklayın.

Ethereum 2.0 Launchpad (kaynak: https://launchpad.ethereum.org/)

Karşılama ekranının sol bölmesinde, diğerlerinin yanı sıra eth2 aşama 0’ı tanıtma, kaydolma ve sorumluluklar gibi alt bölümler vardır. Ek olarak, beklenen gelir hakkında bilgi tutar. Örneğin sorumluluklar bölümünde, bir doğrulayıcı düğümün yalnızca ağa aktif olarak katıldığında ödül kazandığını belirtir. Ne yazık ki, bir düğümün çevrimdışı olmasının etkileri, çevrimiçi olmanın getirdiği karla aynıdır..

Diğer kritik bölümler:

  • Kesmenin riskleri – Bir düğümün güvenliği ihlal edilirse veya hatalı davranırsa, hissesi kesilir ve sonuç olarak stake etme gücü azalır.
  • Yedekleme Mnemonic – Depolanan ETH’yi kurtarmak için kullanılan özel kelimelerdir. Maksimum güvenlik için, anımsatıcı bilgisayara kaydetmek yerine kağıda yazılmalıdır..
  • Transfer gecikmesi – Şimdilik, para yatırma adresiyle etkileşimde bulunmanın bir yolu var. Bu nedenle, yalnızca para yatırabilir ve paraları çekemez veya aktaramazsınız.
  • Uzun vadeli kararlı – Ethereum, onaylayıcı düğümlerin uzun süredir içinde olduğunu ve ETH 1.0 gibi önceki sürümlere geri dönemeyeceklerini belirten bir taahhüt beyanına sahiptir.

İstemci seçim bölmesinde, ETH 1.0 istemcisini çalıştırma seçeneği vardır. Bu mümkün olsa da maliyetlidir ve biraz teknik bilgi gerektirir.


ETH 2.0 için Anahtar Kelime Öbekleri Oluşturma

Bir sonraki pencere, anahtar çiftleri oluşturmak içindir. İlk önce ihtiyacınız olan ETH 2.0 doğrulayıcı düğüm sayısını seçin. Her düğümün Ethereum stake sözleşmesine 32 ETH yatırması gerektiğini unutmayın..

Ardından, Linux, Windows ve Mac işletim sistemleri arasından seçim yapın.

Bu örnek için, Windows destekli bir bilgisayarda bir ETH 2.0 doğrulayıcı düğümü kuracağız.

Bu bölümle ilgili göz korkutucu olan kısım, geliştirici olmayanların alışkın olduğu bir grafik kullanıcı arabirimi (GUI) yerine bir komut satırı arabirimi (CLI) kullanmasıdır..

CLI’yi İndirme ve Kullanma

“Geliştiricilerden al” bağlantısını tıklayarak CLI’yi Github’dan indirin. İndirme sayfasındayken, bilgisayarınızın işletim sistemiyle örtüşen sürümü seçin.

“Mevduat” adlı dosyayı ortaya çıkarmak için sıkıştırılmış klasörü çıkarın.

“Mevduatlar” dosyası bir CLI arayüzüdür.

Gerektiği gibi çalışmasını sağlamak için, SHIFT tuşunu basılı tutun ve “PowerShell penceresini buradan aç” seçeneğini getirmek için dosyaya sağ tıklayın.

Önceki indirme sayfasında, mevcut indirmeler listesinin altında, komut kodunu kopyalayın ve açık CLI penceresine yapıştırın. Bu pencerenin mavi bir arka plan rengine sahip olması gerektiğini unutmayın.

CLI penceresi

Komutun başarıyla çalışması için ekrandaki talimatları izleyin..

Dil seçin ve bir şifre seçin. LÜTFEN bu şifreyi hatırlayın; ona daha sonra ihtiyacımız olacak.

CLI, benzersiz bir anımsatıcı oluşturacaktır. Anımsatıcı, transferler nihayet canlı hale geldiğinde hisseli ETH’nizin kilidini açmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, güvenlik için kağıda koyun ve “Enter” tuşuna basın. İfadeyi girin.

CLI indirmenizin bulunduğu klasörde, “doğrulayıcı anahtarlar” adlı yeni bir klasör oluşturulacaktır. Bu klasörün içinde iki dosyamız var; Depozito verileri ve Anahtar deposu.

Dosyaları Başlatma Çubuğuna Saklama

“Yatırılan Dosyayı Yükle” bölümünde, “dosya ekle” yi tıklayın ve para yatırma veri dosyasını (Deposit.in) sürükleyip bırakın.

“Devam et” i tıklayın ve 32 ETH’ye sahip olması gereken MetaMask cüzdanınıza bağlanın.

“İşlemi başlatın” özetini okuyun ve Ethereum para yatırma adresini iki kez kontrol edin.

MetaMask’ta işlemi onaylayın. İşlem başarılı olduktan sonra Etherscan’da işlem durumunu görüntüleyebilirsiniz..

Allnodes’a Geri Dön

Allnodes’ta kaldığımız yerden devam edelim. ETH 2.0 cümleleri oluşturduğunuzu, verileri yatırdığınızı ve sözleşmeye 32 ETH koyduğunuzu onaylayın.

Bir sonraki adım, barındırma planını seçmektir.

Dosyaları belirtilen sırada sürükleyin. Yani, depozito veri dosyası, anahtar saklama dosyası ve daha önce CLI arayüzünde oluşturduğumuz şifreyi sağlayın.

Allnodes’taki bir sonraki pencere, düğümünüzün durumunu gösterir.

Birden çok ETH 2.0 doğrulayıcı düğümünü çalıştırmak için Allnodes’u kullanabileceğinizi unutmayın..

Ve bu kadar.

Paralarınızı ETH 2.0 stake sözleşmesine yatırmak için kullandığınız adresi kullanarak Beacon Chain’deki depozitonun durumunu görüntüleyebileceğinizi unutmayın..

Sonuç

Ethereum 2.0, çok çeşitli hesaplama cihazlarında çalışabilmek için Ethereum Vakfı tarafından sürekli olarak geliştirilmektedir. Allnodes kullanarak bir ETH 2.0 doğrulayıcı düğümünün nasıl kurulacağına ilişkin yukarıdaki eğitim, sürecin her köşesini kapsar. Ancak, anımsatıcılar ve şifreler gibi kritik ayrıntılar, yatırılan paralara erişimi belirledikleri için güvende tutulmalıdır..

Ek olarak, sürecin Allnodes, ETH 2.0 Launchpad ve CLI olmak üzere üç platformda gerçekleştiğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle, istenen sonucu elde etmek için üç sistemin uyumlu bir şekilde birlikte çalışması gerekir..

SSS:

Ya Tutarın Tamamı Sizde Değilse?

İyi soru. İlk önce HAYIR. bir doğrulayıcı düğümün tam miktar olması gerekir.

ETH 2.0 Staking Sözleşmesi 32 ETH’den Az Alabilir mi??

Ancak yine de, yalnızca kripto para birimi borsalarına katılanlar gibi üçüncü şahıslar aracılığıyla olacağından daha düşük bir miktar yatırabilirsiniz. Binance ve Coinbase.

Stake etme yoluyla kazandığım ödülleri geri çekebilir miyim?

HAYIR, ETH 2.0, 1 yıl veya daha uzun bir süre içinde olması muhtemel olan Aşama 1’e ulaşana kadar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector