Polkadot (DOT $) kendisini, birden çok blok zincirini tek bir ağa bağlayan yeni nesil bir blok zinciri protokolü olarak ifade eder. Çin’deki en ateşli blok zinciri projeleri hakkında önceki bir makalede gördüğümüz gibi, Polkadot ve ortak yaratıcısı Gavin Wood, bu projeye yoğun bir şekilde yatırım yapan Çin kripto para birimi topluluğu tarafından büyük saygı görüyor. Polkadot, Binance, OKEx ve Kraken gibi büyük borsalarda listelendiği için Batı’da da büyük ilgi görüyor..

Polkadot’un amacı, blok zinciri ağlarının ölçeklenebilirliği iyileştirmesini, belirli kullanım durumları için kendilerini optimize etmesini, birlikte çalışıp iletişim kurmasını, kendi kendini yönetmesini ve sert çatallara ihtiyaç duymadan yükseltmesini sağlamaktır. Bu makalede, Polkadot’un mevcut durumuna, Merkezi Olmayan Finans’taki (DeFi) rolüne, $ DOT jetonuna ve daha fazlasına bakacağız..

İşte Polkadot’un ne olduğunu 2 dakikadan kısa sürede açıklayan videomuz!

YouTube Afişi

Arka fon

Polkadot, 2016 yılında piyasaya sürüldü ve ücretsiz ve merkezi olmayan bir web oluşturmaya çalışan Web3 Vakfı tarafından yönetiliyor. Ancak vakıf, protokolünü oluşturmak için Parity Technologies ile bir sözleşme yapmıştı. Kurucuları Gavin Wood, Peter Czaban ve Robert Habermeier’dir. Özellikle Gavin Wood, Ethereum’un kurucularından biridir ve bu nedenle, özellikle Çinli izleyicilerden birçok kripto para meraklısının gözünde bir meşruiyet ve güven duygusu getirir..

Ekip, dağıtılmış defter sistemleri, blok zinciri protokolleri (özellikle Ethereum), kriptografi ve cüzdan teknolojisi konusunda kapsamlı deneyime sahiptir. Lider geliştiricinin Parity Technologies olmasına rağmen, çok sayıda bağımsız ekip Polkadot’un geliştirilmesine katkıda bulunmuştur..

Polkadot nedir?

Polkadot, iletişimi sürdürmeye, değer aktarımına ve blok zincirlerinin güvenliğini bir araya getirmeye odaklanan, parçalanmış köprü benzeri bir protokoldür. Blok zincirlerinin tek bir ağda birleştirilerek birbirleriyle paralel bir şekilde çalışmasını sağlar. Birleşme, farklı blok zincirlerinin güçlü yönlerini birleştirir ve zayıflıklarını azaltır..

Ekibe göre Polkadot, geliştiriciler için geliştiriciler tarafından hazırlanan bir proje. Ortak ve özel zincirleri, oracle’ları, DApp’leri ve hizmetleri sorunsuz bir şekilde yan yana çalışmak üzere bağlamayı amaçlamaktadır. Ve böylece, farklı bağımsız blok zincirlerinin tek bir Web3 İnternete bağlanmasını kolaylaştırır..

Polkadot’un Yapı Taşları

Polkadot, Parity’nin Ethereum, Bitcoin ve kurumsal blok zincirleriyle ilgili deneyiminden türetilen Substrate blok zinciri oluşturma çerçevesi üzerine inşa edilmiştir. Protokolün durum makinesi, yüksek performanslı bir sanal ortam olan WebAssembly (WASM) ile derlenmiştir..

Ayrıca Polkadot, eş keşfi ve iletişim için libp2p kullanır. Geniş geliştirici erişilebilirliği için C ++, Rust ve Golang ile kodlanmıştır..

Polkadot Yönetişim Modeli

Polkadot yönetişim modeli zincir üzerindedir ve iyi tanımlanmıştır. Tüm paydaşları bir yönetişim konseyine dahil edecek şekilde tasarlanmıştır. Kullanıcılar, yalnızca yerel $ DOT jetonunu tutarak sistemin karar verme sürecine katılabilirler. Şu anda Polkadot’un Konseyi ve Teknik Komitesi yürürlüktedir, bu nedenle proje ve yönetimi tamamen $ DOT sahiplerinin elinde. Yönetişim önerileri Konsey, Teknik Komite veya $ DOT sahipleri tarafından sunulur. Daha sonra $ DOT holding halkı tarafından oylanır.


Polkadot Ağının Durumu

Polkadot, doğrulama setlerinin boyutunu artırıyor. Şimdi, yaklaşık 200 bağımsız operatör tarafından işletilen ve 7.000’den fazla bireysel aday belirleme hesabıyla desteklenen 274 onaylayıcı var.

Polkadot, bu yıl ana uzun vadeli değersiz test ağı olan Westend’i piyasaya sürdü. Ayrıca, Polkadot’un kısa vadeli paraşütlere açık test ağları olan 2 Rococo versiyonunu da piyasaya sürdüler..

Rokoko

Rococo, topluluk tarafından oluşturulan paraşütler ve bunların birbirleriyle olan etkileşimleri ile birlikte paraşütle ilgili fikir birliği sürecini test etmeyi amaçlayan halka açık bir test ağdır..

Rococo v1, 22 Aralık 2020’de yayınlanan en son sürümdür.

PolkaBrige

PolkaBrige, merkezi olmayan bir uygulama (dApp) platformudur. Ayrıca PolkaBrige DEX olarak bilinen kendi merkezi olmayan borsası (DEX) ile birlikte gelir; bu, kullanıcıların Polkadot üzerindeki tokenları Ethereum, Binance Smart Chain vb. Gibi diğer blok zincir platformlarındaki diğer tokenlerle doğrudan değiştirmesine olanak tanır..

Polkabrige, mahsul çiftçiliği çılgınlığını karşılamak için ayrıca likidite sağlayıcılarının daha fazla ödül kazanmasına izin veren akıllı bir tarım mekanizmasına sahiptir..

Polkadot’un Avantajları

Polkadot projesi, aşağıdaki avantajları sağlayan köprü benzeri bir çerçeve sunarak blok zinciri teknolojisinde devrim yaratacak:

1.       Sınırsız Ölçeklenebilirlik – Polkadot sonsuz sayıda blok zincirini destekleyebilir ve bunların birbirine bağlanmasına izin verebilir. Bunlar para-zincirler olarak bilinir.

2.       Uyarlanabilir Konsensüs Mekanizması – Farklı blok zincirleri farklı fikir birliği mekanizmaları üzerinde çalıştığından, Polkadot platformu bunları barındırmak için açık ve uyarlanabilir bir fikir birliği mekanizması sağlar.

3.       Çapraz Zincir İşlemleri – Çerçeve, farklı blok zincirleri arasında değer aktarımını destekleyebilir. Birlikte çalışabilirlik ve gerçek entegrasyon için gereklidir.

4.       Tanımlı Yönetişim Mekanizması – Diğer blok zincirlerinin karşılaştığı büyük bir sorunu ortadan kaldıran tanımlanmış bir yönetişim mekanizmasına sahiptir..

5.       Yükseltilebilirlik – Polkadot, değişikliği uygulamak için sert çatallara başvurmak zorunda kalmadan yükseltmeleri destekleyebilir.

6.       Havuzlanmış Güvenlik – Polkadot ile bağlanan blok zincirleri, birleştirici bir güvenlik şemsiyesi ile güvence altına alınabilir. Bu, etkili güvenlik önyüklemesine sahip olmayan küçük zincirlerin korunmasına yardımcı olabilir.

7. Düşük işlem ücretleri– Polkadot, Ethereum’a kıyasla daha düşük işlem ücretlerine sahip olduğunu iddia ediyor.

Polkadot Jetonu (DOT $)

$ DOT ticker sembolü ile gösterilen Polkadot jetonu, Polkadot platformunun yerel varlığıdır. Üç ana işleve hizmet eder: yönetişim, stake etme ve bağ kurma. Toplam 10 milyon DOT arzına sahiptir..

Yönetim

Daha önce de belirtildiği gibi, DOT sahipleri platformu yönetme hakkına sahiptir. “Doğru” dediğimizde, bu onlara birileri tarafından ayrıcalıklar verildiği anlamına gelmez. Daha ziyade, DOT sahiplerinin doğal olarak yönetişim yeteneklerine sahip olduğu Polkadot protokolüne gömülüdür. Bu yetenekler arasında ağ ücretlerinin, açık artırmaların yanı sıra parachain (Polkadot’un Aktarma Zincirine paralel olarak çalışan paralelleştirilmiş zincirler) ekleme takviminin değiştirilmesi yer alır. Ayrıca, sahiplerin yükseltmeler, hata düzeltmeleri ve diğer sistem bakımları üzerinde de etkisi vardır..

Stake etme

Merkezi olmayan ağlar, yalnızca geçerli işlemlerin onaylanmasını sağlamak için fikir birliği mekanizmalarına ihtiyaç duyar. Polkadot, doğrulama algoritması olarak NPoS’yi (Aday Gösterilmiş Teminat Kanıtı) kullanır. Ve DOT sahipleri, bu temel ağ operasyonuna katılma seçeneğine sahiptir..

Temel olarak, sahipler, ağın doğrulanması için varlıklarını riske atma karşılığında DOT’larını protokole bağladıkları için ödüllendirilecekler. Bu aynı zamanda kötü aktörlerin ağa katılmaları için caydırıcı bir rol oynar, çünkü “yaramazlık yaparlar “sa hisselerini kaybedebilirler..

Katılım şartı büyük ölçüde stake etme süresine ve stake edilen toplam token sayısına bağlıdır..

Ancak, Polkadot Ekibi tarafından bazı adayların ödüllerini almadığı keşfedildi. Ekip şu anda bir çözüm üzerinde çalışıyor ancak bu zaman alacaktır. Bu arada Ekip, daha fazla bağ kurma fırsatı olmayan 200 $ ‘dan daha az DOT ile stake edenlerin kripto para birimi borsalarında stake etmeye geçmelerini tavsiye ediyor. Şu anda, aşağıdaki borsalar Polkadot için hizmet olarak stake etme hizmeti sunmaktadır: Kraken, Huobi, MXC ve KuCoin.

Yapıştırma

DOT jetonunun son kullanım durumu bağlanmadır – bu, yeni paraşütler eklemek için DOT’u bağlama işlemidir. Teminat kanıtı işlevselliğinin bir uzantısıdır.

DOT 100x yeniden değerlendirme

Konsey ve Teknik Komite yerine getirildikten sonra, kaç Planck’ın bir DOT belirteci olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirlemek için topluluk tarafından yürütülen bir anket yapıldı. Planklar, Polkadot’taki en küçük değişim birimidir, bu değer değişmez, daha ziyade, oylanan bir DOT’un kaç Plan’ı içerdiğidir. Bir DOT’un artık 1e12 plank yerine 1e10 plank ile adlandırılacağına karar verildi.. Yani $ DOT’ın yeni sürümü eski $ DOT’dan 100 kat daha küçük olacak.

Bu yeniden adaylık, 21 Ağustos 2020’de 13:15 (UTC) civarında, özellikle 1,248,328 numaralı blokta gerçekleşecek. Bu gerçekleştiğinde, kullanıcıların hiçbir şey yapması gerekmez, çünkü bu yalnızca bir ön uç değişikliğidir. Ayrıca, Binance veya Kraken gibi çoğu borsa, yeniden değerlendirmeden sonra kullanıcıların DOT depozitolarını otomatik olarak çarpacaktır, yani yeniden değerlendirmeden önce 10 eski $ DOT yatırdıysanız, yeniden değerlendirmeden sonra otomatik olarak 1.000 yeni $ DOT ile alacaklandırılacaksınız. Ve kullanıcıları bu beklentisiyle korumak için, kullanıcılar yeniden adlandırma yapılıncaya kadar yeni $ DOT’u çekemeyecekler..

Kullanıcılar bu arada bazı değişimlerin, örn. OKEx, MXC vb. ESKİ $ DOT cinsinden alım satım çiftleri sunarken diğerleri ör. Binance ve Kraken, YENİ $ DOT cinsinden alım satım çiftleri sunuyor. $ DOT sahipleri ve tüccarları, Kontrol DOT $ karşılığında politikalarının ne olduğunu görmek için ticaret yaptıkları borsa ile.

Polkadot Üzerine Oluşturulan Projeler

Polkadot ekosisteminin muazzam bir erişimi ve kullanımı vardır. Şu anda üzerine inşa edilen 188 proje var. Buna DeFi, kripto para birimi cüzdanları, altyapı projeleri, belirteçler, Oracle, DAO, gizlilik, takas, oyun, IoT, ölçeklendirme vb. İle ilgili kripto projeleri dahildir..

Polkadot protokolü üzerine inşa edilen birkaç iyi bilinen proje, Chainlink, Ankr, Celer Network, Akropolis, Ocean Protocol, 0x Protocol, imToken vb..

DeFi Projelerinde Polkadot’un Rolü

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) alanı, birleştirilebilirlik, zincirler arası iletişim, değer transferleri ve birbiriyle entegre olan protokollere dayanır. Polkadot projesinin arkasındaki mantık neredeyse tamamen bu. Ve çoğu gibi, DeFi projeleri Polkadot kullanıyor.

Örneğin, DeFi otomasyonu ve toplama tabanlı Akropolis projesi Maker, Compound, Curve ve dYdX ile entegrasyonlara dayanır. İşbirliği yaptılar ve Polkadot ekosistemine büyük katkı sağladılar.

Polkadot’un Yaklaşan Ethereum 2.0 ile Benzerlikleri

Ethereum 2.0 Faz 0 ana ağının Kasım 2020’de piyasaya sürülmesi bekleniyor. Merakla beklenen stake etme mekanizmasını tanıtacak. Ancak tam dağıtımı birkaç yıla kadar tamamlanmayacak. Polkadot, göründüğü gibi, Eth2 ile inanılmaz bir benzerliğe sahip.

Örneğin, her iki blok zinciri de parçalamayı destekler, yani ayrı ayrı parçaların iş yükünü bölmesine ve birbirleriyle iletişim kurmasına izin vererek işlemi paralel olarak yürütürler. Her ikisi de hibrit fikir birliği modelleri, stake etme mekanizmaları ve durum geçişi işlevlerini uygular..

Sonuç

Polkadot, DeFi alanında ve daha geniş kripto topluluğunda hızla ilgi kazanıyor. Kolay entegrasyon, mevcut hibeler ve geniş birleşiklik sayesinde Polkadot’un projeleri hızla değer kazanıyor ve Polkadot derneğinin projenin jeton fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülüyor.

Ekosistem daha da olgunlaştıkça, blok zinciri alanının ve akıllı sözleşmeler platformunun ayrılmaz bir parçası haline gelmesi muhtemeldir..

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) serisi: öğreticiler, kılavuzlar ve daha fazlası

Hem yeni başlayanlar hem de daha ileri düzey kullanıcılar için içerikle, DeFi alanında ticaret yapmak için ihtiyaç duyduğunuz TEMEL ARAÇLAR hakkında eğiticiler içeren YouTube DeFi serimize göz atın. MetaMask ve Uniswap. Reef.finance ($ REEF) ve Polkadot ($ DOT) gibi popüler DeFi konularına derin bir dalışın yanı sıra

Bu web sitesindeki DeFi serisi, YouTube’da araştırılmayan konuları da kapsar. DeFi’nin ne olduğu hakkında bir giriş için, Merkezi Olmayan Finansmana (DeFi) Genel Bakış: Kripto para birimindeki HOTTEST trendi için bir kılavuza bakın.

ESSENTIAL DEFI TOOLS için öğreticiler ve kılavuzlar:

 • MetaMask Kılavuzu: Bir hesap nasıl kurulur? ARTI ipuçları ve ileri düzey kullanıcılar için hileler
 • Uniswap incelemesi ve öğreticisi: Yeni başlayanlar kılavuzu ve gelişmiş ipuçları ve püf noktaları
 • Serum DEX kılavuzu ve incelemesi
 • SushiSwap ($ SUSHI) açıklaması
 • 1inch Exchange, Mooniswap ve Chi GasToken: Nihai inceleme ve rehber

Ayrıntılı bilgi için diğer belirli DeFi projeleri için DeFi belirteç kılavuzlarımıza bakın. İşte en POPÜLER rehberlerimizden bazıları:

 • AAVE (LEND $)
 • Geniş ($ AMPL) incelemesi: Bu DeFi protokolü için temel kılavuz
 • ChainLink ($ LINK) kılavuzu: DeFi alanındaki önemli bir bağlantı
 • Cream Finance ($ CREAM): Nedir?
 • Curve Finance ($ CRV) kılavuzu
 • DODOEx ($ DODO): Devrim Niteliğinde Zincir Üzerinde Likidite Sağlayıcısı
 • Doğrusal Finans (LINA $): Sentetik değişim platformlarının geleceği?
 • Polkadot ($ DOT): Çin’in DeFi sevgilisi hakkında bilmeniz gereken her şey
 • RAMP DeFi: Stake edilmiş varlıkların değerini nasıl ortaya çıkarır??
 • Reef Finance ($ REEF): Hepsi Bir Arada Defi Platformu
 • Solana ($ SOL) açıkladı
 • Grafik ($ GRT) – Merkezi olmayan uygulamaların bir sonraki seviyesi
 • Trustswap ($ SWAP) açıkladı – Yeni nesil DeFi işlemleri
 • DeFi Ekosistemini Birleştiren Finans
 • Wing Finance ($ WING) – Kredi Temelli DeFi Borç Verme Platformu

DeFi serimizin bir parçası olarak yakında daha fazla video ve makale gelecek, bu nedenle Youtube kanalı ve (şimdilik) ÜCRETSİZ haftalık haber bülteni böylece onlar çıkar çıkmaz bilgilendirilebilirsin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector