Proje Serumu FTX Exchange’i yaratan aynı ekipten merkezi olmayan finans (DeFi) alanı için yepyeni bir merkezi olmayan borsadır (DEX). Ethereum dışı bir blok zinciri kullanarak DEX’lerin sınırlarını test ettiği söyleniyor. Solana üzerine inşa edilen Serum, mevcut DeFi alanında var olan merkezi güvenlik açıklarını, DEX tüccarlarının rahat olduğu aynı güvenilir ve izinsiz şekilde çözmek için oluşturuldu. Bununla birlikte, Serum’un hala önce gerçek kullanıcılarla test edilmesi gerekiyor. Ekip DEX’in halihazırda işlevsel olduğunu iddia etse de, şu an için piyasaya sürülmedi. Ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde Serum’un canlı yayına başladığını görebiliriz..

FTX Exchange’in kurucu ortağı ve CEO’su Sam Bankman-Fried ile röportajımız burada.

YouTube Afişi

Proje Serumu Nedir?

Bir sonraki sınır olarak adlandırılan Serum’un, Solana blok zinciri üzerine inşa edilmiş “saf” bir DeFi formu olduğu ve tamamen güvenilmez bir merkezi limit emir defteri üzerinde çalışacağı iddia ediliyor. Bu, son derece ölçeklenebilir, ucuz ve hızlı olmasını sağlar.

Serum, tohum protokolüne kadar tamamen merkezden uzaklaştırılmıştır. Zincirler arası ticaret desteğine sahip ve KYC gerektirmeyen gözetim dışı bir borsada çalışır. Bu, kullanıcılara aynı UX seviyesini karşılaştırılabilir veya hatta merkezi borsaların şu anda sunabileceğinden daha iyi sunacaktır. Serum’un sahip olduğu fiyat, hız ve kullanılabilirlik sayesinde, merkezi borsalarda işlem yapmaya alışkın müşterilerin ona bir şans vermemesi için hiçbir neden yok.

Solana’ya özgü olmasına rağmen, Serum, Ethereum ve Bitcoin ile tamamen birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır; Binance DEX veya Balancer ve Uniswap gibi diğer DeFi DEX’lere karşı büyük bir avantaj sağlar. Bu, birçok tüccarın şu anda çoğu DeFi platformunun sunduğu ERC-20 jetonlarının yanı sıra diğer kripto para birimlerini takas etmeye istekli olduğu için onlara avantaj sağlıyor..

Bunu akılda tutarak, Serum’un piyasaya çıktığında kripto alanındaki diğer DEX’leri gölgede bırakma şansı var. Merkezi bir değişimin sunabileceği rahatlığa ve aşinalığa sahiptir, ancak gözetim dışı bir düzende. Serum ayrıca operatörlere “liderler”, enflasyon ve alım satım ücretleriyle bir tavsiye sisteminden stake etme işlemine katılmaları için düğümleme teşvikleri sunar..

Sırasında bir Serum demosu gösterildi. Panzehir: Serumun Haftalık Yakınsaması Demo, kullanıcıların Serum’da nasıl ticaret yapabileceklerini gösterdi. Yayın sırasında gösterilen demo şu şekildedir:

Serum demo arayüzü

Gösteri sırasında Sam Bankman-Fried, arayüzün görünümünde bazı değişiklikler olabileceğini ve daha fazla özellik geleceğini söyledi. Ancak, ticaret özelliği zaten işlevseldir.

Solana Blockchain

Solana, saniyede 710.000 işleme (tps) ulaşma potansiyeline sahip, türünün ilk örneği web ölçekli blok zinciridir. Bu, İyimser Eş Zamanlılık Kontrolü sağlayan SHA 256 hash zinciri adı verilen doğrulanabilir bir gecikme işleviyle mümkündür. Şu anda, Ethereum’un 15 tps’sinden katlanarak daha hızlı olan yaklaşık 50.000 tps işleyebilir..

Solana ($ SOL) hakkında daha fazla bilgi edinin

Ethereum bugün kripto alanına hakim durumda ancak ölçeklendirme yetenekleri açısından Solana’nın sunabileceği daha kazançlı bir şey var. Bu onu Ethereum’dan daha iyi yapmaz. Ancak şimdilik daha ölçeklenebilir. Eski blok zincirleriyle karşılaştırıldığında Solana, işlemleri çok daha düşük maliyetlerle hızlı bir şekilde işleyebilir. İşlem hacmi Visa’ya bile rakip olabilir. Diğer akıllı sözleşme platformları, blok zinciri ölçeklendirme yetenekleri açısından gürültülü olsa da, çok azı Solana’nın ulaştığını iddia ettiği verim seviyesine ulaştığını iddia etti..


Solana ayrıca Terra, ChainLink ve diğerleri gibi diğer kripto devleriyle ortaklık kurdu..

Proje Serumunun Arkasındaki Ekip

Project Serum, bir kripto para borsası ve türevler platformu olan FTX Exchange tarafından piyasaya sürülecek yeni DEX olarak tasarlandı. FTX Exchange incelememize göz atın. Project Serum’un kurucuları da FTX değişiminin arkasındalar ve ayrıca Multicoin Capital, TomoChain, Compound ve Kyber Network’ün kurucuları da dahil olmak üzere başarılı projeleri olan sektördeki titanlarla ortaklık kurdular..

Serum ($ SRM) Jetonu

$ SRM, Serum’un Solana blok zincirine dayanan yönetişim belirtecidir, ancak alternatif olarak bir Ethereum veya ERC-20 sürümüne de sahiptir..

Başlangıçta maksimum arz olarak yaklaşık 10 milyar SRM basıldı; Yaklaşık 175 milyon token başlangıçta dolaşımda olacak ve IEO’dan sonra 181 milyon tokene yükselecek (aşağıya bakınız). Bu miktar daha sonra yılda yaklaşık% 15 artacak şekilde ayarlanmıştır. Sahiplere Serum ekosistemi üzerinde yönetim gücü verir. Serum’daki çoğu bileşen değişmez kabul edilirken, gelecekteki ücretler gibi bazı parametreler SRM yönetişim oylarıyla değiştirilebilir. Net fiyatlar, SRM jetonlarını satın almak ve yakmak için kullanılır.

SRM stake edilebilir ve ücretler için de kullanılabilir. Bu, SRM sahiplerine tüm işlem maliyetlerinde% 50’ye varan indirim sağlar. Ayrıca, tüm SRM belirteçlerinin% 90’ı uzun vadeli bekletme veya kilitlenmeler için tasarlanmıştır. Bu, ekibin uzun vadede burada olmasını sağlamak içindir..

Çapraz Zincir Desteği

Serum, farklı blok zincirlerinden varlıkların güvenilir bir şekilde değiş tokuşunu sağlayan çapraz zincir desteğine sahiptir. Bu, güvenilir tarafların zincirler arası değiş tokuşlara izin vermesini gerektiren diğer protokollerle çarpıcı bir tezat oluşturuyor. Serum, 100’den fazla doğrulayıcı kullanarak bunu tamamen merkezi olmayan bir şekilde yapmayı tercih ediyor.

SerumBTC ve Serum USD

Serum BTC, fiyatın temel varlık veya BTC formuyla sabitlendiği veya bağlandığı paketlenmiş bir hizmet belirtecidir. Aynı zamanda tamamen merkezi olmayan Solana tabanlı bir BTC belirtecidir.

Bu arada, Serum USD, USD için hem ERC-20 hem de SPL tokenleştirmelerini takip eden ve tek bir başarısızlık noktası olmayan, merkezi olmayan sarılmış sabit bir madeni paradır..

Sonuç

DeFi, özünde inanılmaz derecede yıkıcı hale geldi ve ekonomimizdeki paranın statükosuna meydan okudu. Ancak şimdiye kadar, çoğunlukla mahsul tarımı spekülatörlerinin iştahına hizmet etti. Serum’un devrimi, profesyonel tüccarlar ile DeFi arasındaki boşluğu doldurmayı amaçlıyor. Zincirler arası destekleri, sipariş defterleri, ölçeklenebilirlikleri ve diğer özellikleri, profesyonel tüccarlar için bir havuç sarkması işlevi görebilir, böylece işleri merkezi muadillerinden DEX’lere taşıyabilirler. Genel olarak, Serum çok umut verici bir DEX ve DeFi protokolüdür. Ancak, önümüzdeki birkaç hafta içinde piyasaya sürüldüğünde gerçekten neler yapabileceğini ancak anlayabildik.

Sıkça Sorulan Sorular

$ SRM’yi nereden satın alabilirim?

$ SRM ticareti Binance, FTX, Uniswap (v2), BKEX, BitMax, HBTC, Dengeleyici, TomoDEX ve Bibox’ta mevcuttur.

Serum’un DEX’i ne zaman piyasaya sürülecek.

28 Ağustos 2020’de ekip, Serum DEX’in “bu hafta” lansmanını yapacağını duyurdu..

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) serisi: öğreticiler, kılavuzlar ve daha fazlası

Hem yeni başlayanlar hem de daha ileri düzey kullanıcılar için içerikle, DeFi alanında ticaret yapmak için ihtiyaç duyduğunuz TEMEL ARAÇLAR hakkında eğiticiler içeren YouTube DeFi serimize göz atın. MetaMask ve Uniswap. Reef.finance ($ REEF) ve Polkadot ($ DOT) gibi popüler DeFi konularına derin bir dalışın yanı sıra

Bu web sitesindeki DeFi serisi, YouTube’da araştırılmayan konuları da kapsar. DeFi’nin ne olduğu hakkında bir giriş için, Merkezi Olmayan Finansmana (DeFi) Genel Bakış: Kripto para birimindeki HOTTEST trendi için bir kılavuza bakın.

ESSENTIAL DEFI TOOLS için öğreticiler ve kılavuzlar:

 • MetaMask Kılavuzu: Bir hesap nasıl kurulur? ARTI ipuçları ve ileri düzey kullanıcılar için hileler
 • Uniswap incelemesi ve öğreticisi: Yeni başlayanlar kılavuzu ve gelişmiş ipuçları ve püf noktaları
 • Serum DEX kılavuzu ve incelemesi
 • SushiSwap ($ SUSHI) açıklaması
 • 1inch Exchange, Mooniswap ve Chi GasToken: Nihai inceleme ve rehber

Ayrıntılı bilgi için diğer belirli DeFi projeleri için DeFi belirteç kılavuzlarımıza bakın. İşte en POPÜLER rehberlerimizden bazıları:

 • AAVE (LEND $)
 • Geniş ($ AMPL) incelemesi: Bu DeFi protokolü için temel kılavuz
 • ChainLink ($ LINK) kılavuzu: DeFi alanındaki önemli bir bağlantı
 • Cream Finance ($ CREAM): Nedir?
 • Curve Finance ($ CRV) kılavuzu
 • DODOEx ($ DODO): Devrim Niteliğinde Zincir Üzerinde Likidite Sağlayıcısı
 • Doğrusal Finans (LINA $): Sentetik değişim platformlarının geleceği?
 • Polkadot ($ DOT): Çin’in DeFi sevgilisi hakkında bilmeniz gereken her şey
 • RAMP DeFi: Stake edilmiş varlıkların değerini nasıl ortaya çıkarır??
 • Reef Finance ($ REEF): Hepsi Bir Arada Defi Platformu
 • Solana ($ SOL) açıkladı
 • Grafik ($ GRT) – Merkezi olmayan uygulamaların bir sonraki seviyesi
 • Trustswap ($ SWAP) açıkladı – Yeni nesil DeFi işlemleri
 • DeFi Ekosistemini Birleştiren Finans
 • Wing Finance ($ WING) – Kredi Temelli DeFi Borç Verme Platformu

DeFi serimizin bir parçası olarak yakında daha fazla video ve makale gelecek, bu nedenle Youtube kanalı ve (şimdilik) ÜCRETSİZ haftalık haber bülteni böylece onlar çıkar çıkmaz bilgilendirilebilirsin!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector