Serum merkezi olmayan bir kripto para borsasıdır (DEX). DeFi, kripto para birimleri ve sanal para ticareti konusunda engin deneyime sahip insanlardan oluşan Serum Vakfı tarafından yönetilirler. Proje, merkezileştirme, hız, kullanılabilirlik ve çok zincirli destek gibi merkezi olmayan finansmanın (DeFi) doğasında bulunan sorunları ele almak için doğdu..

Serum nedir?

Serum, piyasadaki önde gelen türevlerden ve kripto para borsalarından biri olan FTX Exchange’in arkasındaki aynı ekipten oluşturuldu. Serum, birden çok zinciri, sabit parayı, sipariş defterlerini ve sarılmış paraları desteklerken hızlı bir DEX ekosistemine güç sağlar. Çoğu DeFi sistemi blok zinciri teknolojisine dayanmasına rağmen, şu anda birçoğu merkezi yönlere sahiptir..

Örneğin, platformlar, istismar edilebilen ve depolanan fonları çalınabilen akıllı bir sözleşmeye dayanıyor. Ek olarak, bu platformlar, fiyat akışı sağlayan merkezi oracle’ları kullanarak geleneksel dünya ile etkileşime giriyor..

Bununla birlikte, Serum ile her şey merkezden uzaklaştırılmıştır, bu da onu tüm kullanıcılar için ucuz, hızlı ve güvenli hale getirir. Ek olarak, platform, hızından ödün vermeden çapraz zincir ticareti destekleyen merkezi olmayan bir borsaya güç sağlar. Ayrıca, potansiyel olarak saniyede 710.000 işleme (tps) ulaşabilen Solana blok zinciri üzerine inşa edilmiştir. Şu anda yaklaşık 50.000 tps işleyebilmesine rağmen, halihazırda Ethereum’un 15 tps’den katlanarak daha hızlıdır..

Serumun temel avantajları

Zincirler arası takaslar  

Merkezi olmayan para birimi ortamında, takasları kolaylaştırmak için güvenilir taraflar istihdam edilmelidir. Bununla birlikte, Serum için, takas, merkezi olmayan projeler arasında güvenle yapılır..

SRM Jetonu

SRM, Serum ağındaki yerel belirteçtir. SRM token sahipleri, diğer avantajların yanı sıra platformda indirimli ücretlerden yararlanır.

SerumUSD / BTC

SerumBTC, platformda Ethereum’un ERC-20 standartlarını kullanarak token oluşturmak için kullanılan bir modeldir. Model ayrıca ana blok zinciri Solana’da Bitcoin’i (BTC) belirtmek için idealdir. SerumUSD ise blockchain tabanlı stabilcoinler oluşturmak için bir modeldir..

Fiziksel olarak yerleşik çapraz zincir sözleşmesi

Türev piyasasına güç sağlamak için, sözleşmeler DeFi severler için marj pozisyonlarını güçlendirmek için kullanılır. Önde gelen bir türev platformunun desteğiyle Serum, yeni ve deneyimli yatırımcılara hitap etmek için temel ve gelişmiş marj ticareti seçeneklerine sahip bir platformdur..

Merkezi olmayan bir Sipariş Kitabı

Otomatik piyasa yapıcılığından (AMM) uzakta, protokolün merkezi olmayan bir sipariş defteri vardır. Bu, siparişlerin otomatik olarak zincirde eşleştirilmesine izin verecektir. Bu, tüccarlara alım satımları üzerinde tam kontrol sağlar.


Diğer DeFi odaklı protokoller tarafından dağıtılan bir sipariş kitabının önemli bir engeli, tıkanıklığa ve artan ücretlere yol açan düşük hızlara sahip Ethereum’a dayanmalarıdır..

Desteklenen kripto para birimleri

Serum, listelenen madeni para ve işlem çifti sayısı açısından diğer merkezi olmayan borsaların biraz gerisinde kalıyor. Serum şu anda 15 coin ve Bitcoin, Ethereum, Chainlink, Solana, Swipe, Yearn.Finance vb. Dahil 30 ticaret çiftini listeliyor.. Tam liste için buraya bakın.

Ücretler

Serum’un oldukça rekabetçi işlem ücretlerine sahip olduğu söyleniyor ve Serum Token (SRM) ile ücretlerde% 60 indirim alabilirsiniz..

Serum Ücretleri

Serum Jetonu ($ SRM)

SRM, Serum ekosistemindeki yerel belirteçtir. SRM sahipleri, ağdaki tüm ücretlerin yüzde 50’sinden yararlanmaktadır. Ayrıca, bir megaSerum (MSRM) belirteci veya bir araya getirilmiş bir milyon SRM’ye sahip olanlar, işlem ücretlerinin yüzde 60’ını ödemekten muaftır..

Jetonun diğer araçları, Binance’in BNB’si gibi işlem ücretlerini ödemeyi içerir. Ayrıca, stake etmek ve sınırlı bir yönetişim modeli sağlamak için kullanılabilir.

Stake etme düğümleri en az 10 milyon SRM belirteci ve en az bir MSRM gerektirir. Ağdaki düğümler şunları yapabilir:

· Çok zincirli işlemler için sigorta sağlayın,

· Stake etme ödülleri kazanın,

· Ödülleri yaratıcısı veya lideri ile paylaşın,

· Serum performansını artırın.

Bununla birlikte, düğümler görevlerini özenle yerine getirmedikleri için para cezasına çarptırılabilir. Stake etme işleminin, bir blockchain platformundaki işlevleri güçlendirmeye yardımcı olmak için bir cüzdandaki jetonları kilitlemeyi içeren bir etkinlik olduğunu unutmayın..

SRM’nin ilk dağıtımı, ekibine ve danışmanlarına (% 20), projeye katkıda bulunanlara (% 22), kilitli tohum ve açık artırma alıcılarına (% 4), ortak ve işbirlikçi fonuna (% 27) ve ekosistem teşvik fonuna (% 27) jeton tahsis etti.

Platformdaki net ücretler, jetonu satın almak ve yakmak için kullanılacaktır. Bunların önemi, token arzını azaltması ve talebini olumlu yönde etkilemesidir..

Serum kılavuzu: Serum nasıl kullanılır

Serum’a başlamak ve kullanmak 4 kolay adımda özetlenebilir: (1) SOL cüzdanı oluşturun ve para yatırın; (2) SOL cüzdanını Seruma bağlayın; (3) Ticaret; ve (4) Para çekme. Sırayla bunların her birine bir göz atalım.

SOL cüzdanı oluşturun ve para yatırın

SOL cüzdanı oluştur

Üzerinde bir cüzdan oluştur Sollet.io Solana’nızı tutacak ve Solana Program Kitaplığı (SPL) belirteçler. Kurtarma ifadenizi kopyalamayı ve güvende tutmayı unutmayın. Ardından, güvenlik için şiddetle tavsiye ettiğimiz bir şifre seçme seçeneğiniz olacak. “Cüzdan oluştur” u tıklayın ve bitirdiniz.

Para Yatırma Fonları

Para yatırmak için, elbette önce FTX veya Binance üzerinden satın alınabilen bazı SOL jetonlarına ihtiyacınız olacak..

Cüzdanınıza tıklayın ve “al” ı seçin. Para yatırma adresini kopyalayabilir veya bir QR kodu kullanabilirsiniz. SRM gibi SPL jetonlarını değil, SADECE SOL jetonlarını bu adrese göndermeniz gerektiğini unutmayın..

Sollet'e para yatırınSollet’e para yatırın

SOL belirteçlerine dönüştür

Ayrıca, MetaMask kullanarak yerel ETH’yi yerel SOL’ye dönüştürme işlevi de vardır. Bunu yapmak için, sadece ETH sekmesine gidin ve “MetaMask’a Bağlan” ı tıklayın.

Cüzdanınızda başka bir SPL adresi oluşturun

Cüzdanınıza yalnızca SOL jetonlarınız varsa diğer SPL adreslerini ekleyebileceksiniz çünkü cüzdanınıza jeton eklemek SOL.

Başka bir SPL adresi eklemek için sağ üst köşedeki “+” işaretine tıklayın. Açılır pencerede, SRM, MSRM gibi SPL jetonları ve BTC, ETH, USDT ve USDC gibi sarılmış jetonlar ekleyebileceksiniz. Alternatif olarak, jetonunuz Popüler Jeton listesinde değilse “Manuel Giriş” sekmesinden jetonunuzu manuel olarak ekleyebilir ve jetonun Darphane Adresini girebilirsiniz..

Artık bir adres eklediğinize göre, jetonları birkaç yolla yatırabilirsiniz:

  • ERC-20 jetonlarını yatırın ve bunları SPL jetonlarına dönüştürün; veya
  • Jetonlarınızı FTX borsasına yatırın, borsadan Sollet’e çekin. FTX, kripto para biriminizi otomatik olarak bir SPL belirtecine sarar, böylece Serum ile kullanılabilir. Tersini yapmak, yani sarmalanmış SPL jetonlarınızı yerel zincirlerine dönüştürmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey, sarılmış SPL jetonlarını FTX’e yatırmak ve sarılmış varlıkları geri çekmek..

Cüzdanı Serum’a bağlayın

Şunlardan birini girin: Serum DEX’ler ve sağ üst köşedeki “Cüzdan Bağla” yı tıklayın. Açılan pencerede, adresin Solana cüzdanınıza karşılık gelip gelmediğini kontrol edin ve “Bağlan” düğmesine tıklayın. Daha sonra işlem sayfasına yönlendirileceksiniz ve cüzdan bakiyeleriniz gösterilecek.

İşiniz bittiğinde, cüzdanınızın Serum DEX ile bağlantısını kesmek için sağ üst köşedeki “Bağlantıyı Kes” seçeneğine tıklamanız yeterlidir..

Serum Ticareti

Serum ticaret arayüzüSerum ticaret arayüzü

Sollet’inizi Serum’a bağladıktan sonra ticarete başlayabilirsiniz. Arayüz temelde diğer çoğu kripto para birimi borsası ile aynıdır, ancak bir kripto para birimi satın almak veya satmak için Sollet açılır penceresinde işlemi de “onaylamanız” gerekir. Daha sonra siparişinizi Sipariş Defterinde ve Açık Siparişler bölümünde göreceksiniz..

Açık emirlerinizi iptal etmek için, Açık Emirler bölümünde “İptal” e tıklayın..

Serum alım satımları

İşlemlerinizi tamamladıysanız veya herhangi bir Açık Siparişi iptal ettiyseniz, cüzdan bakiyeniz otomatik olarak güncellenmeyecektir. Bunun yerine, paranız bir aracı hesaba oturacaktır. Parayı Sollet cüzdanınıza geri taşımak için, Bakiyeler sekmesine gidin ve “Hesapla” yı tıklayın..

Serum alım satımlarıSerum alım satımları

Serum güvenli mi?

Serum, merkezi olmayan bir borsadır. Merkezi borsaların aksine, kripto para ticareti yapmak için paranızı Borsaya göndermenize gerek yoktur. Bununla birlikte, örneğin kurtarma ifadenizi ve parolanızı Sollet cüzdanınızın güvenliğini sağlamak için yine de güvenliğin farkında olmanız gerekir..

Öte yandan, merkezi olmayan borsalar tek bir varlık tarafından kontrol edilmez, bu nedenle bir hata yaparsanız, ör. kripto paralarınızı yanlış adrese gönderin vs, size yardım edecek kimse olmayacak.

Sonuç: kullanıcı deneyimi

Birçoğu, DEX’lerin bir dezavantajının başlangıç ​​dostu olmamaları olduğunu düşünüyor ve ilk lansmanında durum buydu. Bununla birlikte, yazı yazarken Serum ekibi bu ortak dezavantajı gerçekten dikkate almış ve yararlı kaynaklar ve kılavuzlar sağlamıştır. Serum Akademisi.

Serum’un arayüzü FTX’e çok benzer, bu nedenle FTX’i zaten kullananların Serum’a alışmakta herhangi bir sorun yaşamaması gerekir. Bununla birlikte, diğer merkezi borsaların kullanıcıları, Serum arayüzündeki şeylerin olduğu yere alışmak için biraz daha fazla zamana ihtiyaç duyacaktır, ancak bunun çok büyük bir sorun olduğunu düşünmüyoruz.

Başlarken, çoğu merkezi olmayan borsada olduğu gibi, fazladan bir adım atmanız gerekir. Bir cüzdan kurmak, bu durumda Sollet Cüzdan. Bununla birlikte, bunu yapmak zor değildir ve muhtemelen çoğu insanın tamamlaması 5 dakikadan az sürecektir..

En önemlisi, Serum ile işlem yapmak çok daha hızlı ve güçlüdür. Özellikle, IDEX gibi diğer DEX’lerde belirgin bir gelişme olduğunu fark ettik..

Sonuçta Serum’dan çok etkilendik, ancak gelecekte daha fazla kripto para birimi ve ticaret çifti için destek ekleyebileceklerini umuyoruz. Şimdilik, Serum’un düzenli kullanıcıları olmayı planlıyoruz ve güçlü ekip ve şimdiye kadar gördüklerimiz sayesinde onlar için gelecek oldukça umut verici görünüyor..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector