Uniswap je automatizovaný protokol likvidity a je jednou z najpopulárnejších decentralizovaných búrz (DEX) z dôvodu nárastu popularity decentralizovaného financovania (DeFi). Používatelia sa môžu stať poskytovateľmi likvidity pre združenie na Uniswap vložením ekvivalentnej hodnoty každého podkladového tokenu na oplátku za ďalšie tokeny v združení. V tomto článku sa pozrieme na to, prečo je Uniswap taký populárny, a poskytneme návod vhodný pre začiatočníkov, aj niekoľko pokročilých tipov a hackov pre pokročilejších používateľov.

Môžete si tiež pozrieť nášho Sprievodcu Uniswap s ukážkou ich rôznych funkcií, tipov a trikov tu:

Plagát YouTube

Kľúčové vlastnosti Uniswap

Uniswap má 2 hlavné prvky alebo funkcie známe ako Swap a Pool:

Zameniť: Funkcia Zameniť Uniswap umožňuje používateľom prepínať medzi ethereom (ETH) a rôznymi tokenmi ERC-20..

Bazén: Uniswap’s Pool Umožňuje používateľom zarobiť poskytovaním likvidity. To sa deje vložením tokenov do inteligentnej zmluvy a na oplátku by ste dostali tokeny fondu.

Prečo je Uniswap taký populárny? Výhody burzy

Samospráva: Uniswap vám umožňuje ponechať si plnú správu vašich finančných prostriedkov. Neexistuje teda žiadne riziko spojené s centralizovanými burzami, kde by ste mohli stratiť svoje prostriedky, ak je burza hacknutá alebo skrachuje.

Proces spoločnosti No Know Your Customer (KYC): Pretože Uniswap vám umožňuje zadržať si svoje prostriedky, nevyžaduje to od vás, aby ste prešli zdĺhavým procesom KYC a zverejnili svoje celé meno, podrobnosti pasu atď. Znamená to tiež, že začatie výmeny bude oveľa rýchlejšie a drasticky zníži šanca, že sa vaše osobné informácie dostanú do nesprávnych rúk, ak dôjde k hacknutiu burzy.

Nízke obchodné poplatky: Uniswap účtuje za obchod iba paušálny poplatok 0,30%. To je oveľa lacnejšie ako väčšina decentralizovaných búrz.

Prístup k novým minciam: Zvyčajne s centralizovanými burzami bude potrebné, aby rôzne kryptomeny alebo projekty DeFi prešli procesom preverovania burzy predtým, ako budú ich mince alebo tokeny uvedené na obchodovanie. Pretože je však Uniswap decentralizovaný a vzhľadom na jeho popularitu, veľa projektov sa namiesto toho rozhodne spustiť priamo Uniswap. Vďaka Uniswap môžu používatelia získať tieto nové tokeny ako prvé. A s bláznivými výkyvmi cien tokenov, najmä pri ich prvom spustení, mnohí obchodníci považujú za rozhodujúce, aby tu boli prví.

Je Uniswap bezpečný alebo podvod? Nevýhody a riziká

Zlyhanie transakcie: Pri zámene mincí za Uniswap môže hroziť zlyhanie transakcií. Je to väčšinou z 3 dôvodov. Najskôr ste zaplatili príliš málo poplatkov za plyn a transakcia trvala dlhšie, ako bol stanovený pevný termín. Po druhé, zadali ste maximálnu cenu, ktorú by ste boli pripravení zaplatiť za token, ale cena presahuje maximum pred dokončením transakcie. A nakoniec, v združení nie je dostatočná likvidita. V týchto prípadoch sa vaše transakcie „vrátia“, t. J. Vynulujú sa, akoby k transakcii nikdy nedošlo, takže by ste neprišli o svoje prostriedky. Takže sa v skutočnosti nedá povedať, že Uniswap je podvod.

Falošné mince: Ktokoľvek môže uviesť svoje tokeny na Uniswap, takže sú tu ľudia, ktorí zoznamujú falošné mince na Uniswap v nádeji, že budú môcť ľudí podviesť, aby poslali svoje prostriedky za tieto mince. Používatelia Uniswap musia byť v tomto ohľade mimoriadne opatrní – pozrite si našu časť o identifikácii a predchádzaní falošným coinom na Uniswap, ktorá vás naučí, ako skontrolovať, či posielate prostriedky na správnu transakciu.

Sprievodca začiatočníkmi v kategórii Uniswap

Uniswap umožňuje používateľom pripojiť sa priamo na ich Exchange, podporované sú tieto peňaženky: MetaMask, WalletConnect, Coinbase Wallet, Fortmatic a Portis.

Pripojenie MetaMask k Uniswap

Ak ešte nemáte peňaženku MetaMask, naučte sa ju nastaviť pomocou nášho tutoriálu MetaMask.

On Uniswap, kliknite na „Spustiť aplikáciu“ a potom na „Pripojiť k peňaženke“. Vyberte si peňaženku MetaMask (alebo ktorúkoľvek inú peňaženku, s ktorou sa chcete spojiť) a kliknite na „Pripojiť peňaženku“. Zobrazí sa vyskakovacie okno zobrazujúce váš účet, vyberte peňaženku a kliknite na tlačidlo „Ďalej“ a „Pripojiť“. Potom ste pripravení!

Ako používať funkciu Výmena Uniswap

Uniswap vám umožňuje prepínať medzi tokenmi ERC-20. Na karte Výmena vyberte množstvo tokenov ERC-20, ktoré chcete zameniť. Kliknutím na šípku nadol pod položkou „Komu“ vyberte token, ktorý chcete vymeniť. Zobrazí sa zoznam, kde si môžete zvoliť token, na ktorý chcete zameniť, alebo ak váš token nie je na zozname, môžete prilepiť adresu tokenu. Uniswap zobrazí odhad, koľko tokenov by ste po výmene dostali. Potvrďte kliknutím na „Zameniť“.

Vyberte žetón, ktorý chcete zameniťVyberte žetón, ktorý chcete zameniť

Potom sa dostanete na stránku s potvrdením výmeny (pozri obrázok vľavo dole). Tu je potrebné dávať pozor na niekoľko čísel:

 • suma, z ktorej vymieňate, a suma, ktorú dostanete;
 • minimum odoslané: čo je zaručená minimálna suma, ktorú by ste dostali, ak cena klesne počas spracovania transakcie;
 • cenový dopad: rozdiel medzi trhovou cenou a odhadom ceny poskytnutým Uniswap z dôvodu veľkosti obchodu; a
 • poplatok poskytovateľa likvidity: výška poplatkov, ktoré budete platiť spoločnosti Uniswap. Spravidla ide o 0,03% transakcie.

Po potvrdení vášho swapu sa zobrazí vyskakovacie okno (pozri obrázok vpravo dole) na potvrdenie cien plynu, ktoré sa majú za tento swap zaplatiť, pretože ide o transakciu na základe protokolu Ethereum. Zadajte ceny plynu, ktoré chcete zaplatiť, a kliknite na tlačidlo „potvrdiť“..

Potvrďte výmenuPotvrďte výmenu

Po dokončení transakcie vás Uniswap informuje a poskytne vám odkaz na Etherscan, aby sa zobrazili podrobnosti vašej transakcie. Tu môžete skontrolovať, koľko tokenov ste zo swapu skutočne dostali, a výšku transakčných poplatkov, ktoré boli zaplatené.

Uniswap pokročilé tipy a triky

Neúspešné transakcie: prečo sa to stane a ako sa im vyhnúť?

Transakcie na Uniswap môžu zlyhať, ak ceny vstupnej meny klesnú tak, že nespĺňajú vaše prednastavené kritériá. Ak transakcia zlyhá, všetky vaše odoslané ethereum sa vrátia späť k vám. Takže nestratíte svoje pôvodné prostriedky. Poplatok za plyn na báze éteru sa však odpočíta a nevracia sa mu.

Ak sa chcete vyhnúť neúspešným transakciám, môžete vyhľadávať ďalších ľudí, ktorí sa tiež pokúšajú vykonať rovnakú transakciu ako vy. Ak to chcete urobiť, kliknite na „…“ na Uniswap, choďte na „Analytics“ a vyhľadajte svoj zamýšľaný obchodný pár, aby ste zistili, koľko ďalších ľudí sa tiež pokúša urobiť ten istý swap. Ak sa cena tokenu, za ktorý chcete zameniť, zvyšuje na hodnote, môžete zvýšiť sumu poplatkov za plyn. To urýchli vašu transakciu a prekoná vašich ostatných konkurentov, aby udržali swapovú cenu.

Ako získať rýchlejšie / rýchlejšie transakcie Uniswap

Zrýchlite alebo urýchlite svoje transakcie tým, že v podstate predstihnete ostatných konkurentov, ktorí sa snažia spracovať rovnakú transakciu. Je to tak, že zaplatíte viac poplatkov za plyn ako ostatní. Ak chcete zistiť, koľko poplatkov za plyn treba zaplatiť Ethereová čerpacia stanica a pozrite si odporúčané ceny plynu pre rýchle, štandardné a bezpečné transakcie. Ako tip na rýchle transakcie, pri rýchlych transakciách odporúčame zaplatiť približne o 10% viac, ako je odporúčaná cena. Pred potvrdením transakcie môžete do rozbaľovacieho okna MetaMask zadať sumu ceny plynu, ktorú chcete zaplatiť (pozri vyššie v časti o použití funkcie Výmena Uniswap).

ETH čerpacia stanicaETH čerpacia stanica

Falošné mince na Uniswap: Ako ich identifikovať a vyhnúť sa im

Pretože na Uniswap je možné pridať ľubovoľnú mincu, na burze je veľa podvodných alebo falošných mincí. Transakcie s kryptomenou sú nezvratné, takže ak omylom pošlete svoje prostriedky na nákup týchto podvodných mincí alebo žetónov, budete mať nie byť vrátená. Logo a značka týchto falošných mincí môžu vyzerať presne tak ako tí skutoční, takže ty potreba byť opatrný.

Skutočnú mincu alebo žetón môžete skontrolovať tak, že ich zaškrtnete Coingecko. Ak to chcete urobiť, vyhľadajte na Coingecku mincu alebo žetón, s ktorým chcete zameniť, v dolnej časti stránky vyhľadajte a kliknite na obchodný pár pre Uniswap (pozri obrázok vľavo). Potom sa automaticky dostanete späť na Uniswap a token sa importuje (pozri obrázok vpravo).

Importovať token na UniswapImportovať token na Uniswap

Ďalším spôsobom, ako overiť pravosť tokenu, je skontrolovať ho na serveri Etherscan (pozri nižšie). Opäť na Coingecku nájdite token a kliknite na prieskumník etherscan.io. V okne Etherscan uvidíte číslo zmluvy pre token. Priraďte toto zmluvné číslo k číslu v paneli s adresou vo svojom webovom prehliadači, aby ste mohli program Uniswap.

Skontrolujte číslo tokenu na EtherscaneSkontrolujte číslo tokenu na Etherscane a číslo vo vašom prehliadači Uniswap.

Pozor: Urob NIE vyhľadajte token alebo jeho adresu na serveri Etherscan. Vždy odkazujte na Etherscan cez Coingecko alebo oficiálnu webovú stránku projektu. Je to tak preto, lebo samotný Etherscan vám umožňuje vyhľadávať všetky tokeny a transakcie v blockchaine, vrátane tých falošných.

Ako upraviť toleranciu sklzu

K sklzu v obchodovaní dochádza, keď sa cena, za ktorú sa príkaz nakoniec vykoná, nezhoduje s cenou v čase, keď ste potvrdili transakciu. Pri obchodovaní na Uniswap sa to označuje ako „tolerancia sklzu“ a vyjadruje sa v percentách.

Pokiaľ ide o mince alebo žetóny, ktorých cena je na vzostupe, môže existovať veľká konkurencia pri spracovaní transakcie a získaní týchto žetónov. V takom prípade môžete zvýšiť pravdepodobnosť rýchlejšieho spracovania transakcie zvýšením tolerancie sklzu. Tak sa vyhnete aj neúspešným transakciám.

Ak chcete upraviť toleranciu sklzu, kliknite na ikonu ozubeného kolieska v pravom hornom rohu prehliadača Uniswap. Tam môžete upraviť toleranciu sklzu. To následne zníži minimálnu sumu, ktorá vám bude zaručene zaslaná. To znamená, že to zvýši šance na uskutočnenie vašej transakcie, ale za cenu potenciálneho prijatia menej kryptomien.

Porovnáva sa tolerancia sklzuPorovnáva sa tolerancia sklzu

Mobilné obchodovanie: Ako používať Uniswap na telefóne

Ceny kryptomien neustále kolíšu, takže vážni obchodníci chcú, aby mohli svoje kryptomeny obchodovať na cestách. Uniswap vám umožní pripojiť vašu mobilnú peňaženku. Jednoducho vo svojom prehliadači prejdite na Uniswap a postupujte podľa rovnakých krokov ako v počítači. To umožňuje, aby sa rovnaká peňaženka objavila na vašom PC aj mobilnom telefóne. Podporované sú tieto mobilné peňaženky: MetaMask, Trustwallet, Coinbase wallet, Rainbow, Argent, imToken, Pillar, Safe, Math a Fortmatic.

Z našej užívateľskej skúsenosti to nie je najpohodlnejšia funkcia, pretože potrebujete vykonávať viac úloh naraz medzi niekoľkými oknami. ALE spĺňa cieľ spočívajúci v možnosti obchodovať s kryptomenami na cestách.

Sprievodca Uniswap Liquidity Pool

Uniswap má skupinu likvidity, čo sú v podstate skupiny rôznych tokenov, ktoré sú uzavreté v inteligentných zmluvách. Používatelia si môžu vymieňať žetóny v bazénoch pomocou protokolu Ethereum ako kanálu. A hlavnou črtou Uniswap je, že ktokoľvek môže vytvárať nové výmenné páry v skupine likvidity pre akýkoľvek token, na rozdiel od centralizovaných búrz, kde výmena určuje, ktoré obchodné páry sú k dispozícii.

Najskôr si uvedomte, že v prípade združení likvidity musíte vložiť rovnakú hodnotu éteru aj token, s ktorým sa chcete zúčastniť. Povedzme teda, že sa chcem zúčastniť fondu ETH / USDT, potreboval by som do fondu vložiť ekvivalentné množstvo ETH a USDT súčasne. S prostriedkami, ktoré dodáte do týchto združení, budú obchodovať iní ľudia, takže dôjde k výkyvom pomerov ETH a USDT, ktoré máte k dispozícii..

Je to preto, že ak niekto chce predať ETH za USDT, použije váš fond likvidity a USDT, ktoré ste do tohto fondu poskytli, sa použije na odkúpenie ETH – celý tento koncept je známy ako Automated Market Making (AMM). V dôsledku toho by bol vo vašom bazéne vyšší pomer USDT v porovnaní s ETH. Naopak, ak niekto chce predať svoje USDT za ETH, vytiahol by ETH a zmenšil vašu likviditu ETH. Zásoba likvidity je teda ako stupnica, pričom ak váš ETH klesne o 10 dolárov, potom by váš USDT mal zodpovedajúcim spôsobom až o 10 dolárov.

Prečo by to tak poskytovatelia likvidity robili? Je to preto, lebo dostávajú poplatok od poskytovateľa likvidity od tých, ktorí uskutočňujú swapy v rámci svojej skupiny likvidity. Ako už bolo spomenuté v tomto článku, Uniswap účtuje paušálny poplatok 0,3% za každú transakciu. Táto 0,3% sa potom rozdelí v pomere medzi všetkých poskytovateľov likvidity tohto združenia na základe ich príspevkov.

Zvyšovanie likvidity a zarábanie poplatkov poskytovateľaPridanie likvidity do skupín vám umožní zarábať poplatky poskytovateľovi, keď iní ľudia vymenia

A Uniswap nie je jediný poskytovateľ združený v likvidite, takže veľa ľudí sa snaží nájsť a prispievať do najvýnosnejších združení s cieľom zarobiť viac poplatkov poskytovateľovi likvidity. Pools.fyi je jedna takáto webová stránka, ktorú veľa ľudí používa na vyhľadanie najlepších skupín likvidity.

Kliknite sem pre náš videonávod o likvidných fondoch Uniswap.

Časté otázky

Aký je rozdiel medzi Uniswap verzie 1 a 2?

Spoločnosť Uniswap uviedla na trh vylepšenú verziu svojej Exchange, ktorá sa zjednodušene označuje ako verzia 2. Hlavný rozdiel medzi týmito verziami je v tom, že verzia 2 ponúka fondy tokenov ERC-20 až ERC-20, natívne cenové ponuky a flash swapy..

Séria Decentralizované financie (DeFi): výukové programy, príručky a ďalšie

S obsahom pre začiatočníkov aj pokročilejších používateľov si pozrite našu sériu YouTube DeFi obsahujúcu návody na ZÁKLADNÉ NÁSTROJE, ktoré potrebujete na obchodovanie v priestore DeFi, napr. MetaMask a Uniswap. Rovnako ako hlboký ponor do populárnych tém DeFi, ako sú Reef.finance ($ REEF) a Polkadot ($ DOT)

Séria DeFi na tomto webe pokrýva aj témy, ktoré YouTube neskúma. Úvod o tom, čo je DeFi, nájdete v prehľade Decentralized Finance (DeFi): Sprievodca HOTTEST trendom v kryptomene

Výukové programy a sprievodcovia nástrojmi ESSENTIAL DEFI TOOLS:

 • Sprievodca MetaMask: Ako si založiť účet? PLUS tipy a hacky pre pokročilých používateľov
 • Uniswap recenzia a návod: Sprievodca pre začiatočníkov a pokročilé tipy a triky
 • Sprievodca a prehľad séra DEX
 • Vysvetlenie funkcie SushiSwap ($ SUSHI)
 • 1inch Exchange, Mooniswap a Chi GasToken: Konečný prehľad a sprievodca

Podrobné informácie o ďalších konkrétnych projektoch DeFi nájdete v našich sprievodcoch tokenmi DeFi. Tu sú naši najobľúbenejší sprievodcovia:

 • AAVE (PÔŽIČKA $)
 • Ampleforth ($ AMPL) recenzia: Základný sprievodca týmto protokolom DeFi
 • Sprievodca ChainLink ($ LINK): Kľúčový odkaz v priestore DeFi
 • Cream Finance ($ CREAM): Čo to je?
 • Sprievodca Curve Finance ($ CRV)
 • DODOEx ($ DODO): Revolučný poskytovateľ likvidity na reťazci
 • Lineárne financovanie ($ LINA): Budúcnosť platforiem syntetickej výmeny?
 • Polkadot ($ DOT): Všetko, čo potrebujete vedieť o miláčikovi DeFi v Číne
 • RAMP DeFi: Ako odomkne hodnotu vložených aktív?
 • Financovanie útesov ($ REEF): Platforma All-In-One Defi
 • Vysvetlil Solana ($ SOL)
 • Graf ($ GRT) – ďalšia úroveň decentralizovaných aplikácií
 • Trustswap ($ SWAP) – Nová generácia transakcií DeFi
 • Túžba. Financie zlúčením ekosystému DeFi
 • Wing Finance ($ WING) – úverová platforma DeFi na požičiavanie

Ďalšie videá a články čoskoro prídu ako súčasť našej série DeFi, takže sa určite PRIHLÁSTE k nášmu Kanál YouTube a (zatiaľ) Týždenný spravodaj ZDARMA aby ste mohli byť informovaní hneď, ako vyjdú!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me