Po našom článku Roundup 2020, kde sme preskúmali najväčšie tohtoročné trendy, sa teraz ponorme hlbšie do toho, čo sa stalo vo svete kryptomien.

Nápor spoločnosti Defi a jej DEX (decentralizované burzy) drasticky skolaboval objemy CEX (centralizované burzy). Ak je Uniswap jasným kráľom DEXov, to isté môžeme povedať aj o Binance medzi CEX, kde vedie v rebríčku spotov aj derivátov. Ale boj proti decentralizovaným výmenám sa práve začal a sú potrebné nové nápady a koncepty, aby sa udržal krok s konkurenciou.

Ako uvidíme, CEX, ktorým sa podarilo lepšie držať krok s Defi, sú tie, ktoré sa najviac snažili a inovovali, niekedy sa priamo inšpirovali DEXmi.

Uniswap

Uniswap je jasným víťazom medzi všetkými druhmi búrz v roku 2020.

Uniswap TVL v roku 2020Uniswap TVL v roku 2020

Jeho TVL (celková hodnota uzamknutá) sa v druhej polovici roka doslova zvýšila, v novembri dosiahla viac ako 3 miliardy dolárov, potom klesla, keď skončili pooly UNI v dolároch, ktoré poskytovali odmenu poskytovateľom likvidity..

Uniswap bol neustále najpoužívanejším Dexom v kryptomene a strašne pomáhal rastu Defi. Je to „miesto“, kde nájdete nové zoznamy a najhlbšiu likviditu na Ethereum. Ak hľadáte existujúci token ERC-20, môžete si byť istí, že tam je. Každý môže otvoriť nový fond, je to také jednoduché ako poskytnúť nejaké tokeny plus nejaké éter na platforme, a je hotovo. 

Uniswap nemá knihu objednávok: platforma sa pri zabezpečovaní obchodovania s likviditou spolieha na systém AMM (Automatic Market Maker). Aj keď puristom môžu chýbať knihy objednávok, AMM sa ukázala ako nový a úspešný spôsob výmeny žetónov.

V septembri platforma distribuovala 150 miliónov USD UNI (ich nový riadiaci token) každému, kto prišiel do styku s webovou stránkou, či už iba výmenou alebo združením likvidity. Každému používateľovi bolo zaslaných minimálne 400 tokenov v hodnote okolo 1 500 dolárov za prvé hodiny svojej existencie (pre držiteľov pacientov sa hodnota počas dňa strojnásobila).

Tento výsadok priťahoval toľko pozornosti na platformu, že iné protokoly robili alebo plánujú urobiť to isté v budúcej budúcnosti. S programom Uniswap V3 a so všetkými jeho novinkami, ktoré sa majú čoskoro vydať, sa niektorí môžu čudovať, kam až $ UNI môže zájsť!

Ak niekto z vás spal posledné mesiace a stále si nevyzdvihol svoje tokeny, môžete tu postupovať podľa nášho videonávodu!

Plagát YouTube Ako požiadať o UNI $ zadarmo na Uniswap

Binance 

Binance uspel pri udržaní najväčšieho Cex pre objemy s denným ATH 15 miliárd dolárov v spotovom obchodovaní a 37 miliárd dolárov v futures (nárast o 34 miliárd v porovnaní s rokom 2019!). V oboch rebríčkoch si udržiava prvú pozíciu.


Súčasťou ich úspechu sú početné iniciatívy, ktoré zaviedli počas roku 2020.

V apríli spoločnosť Binance predstavila svoju kartu (neskôr Binance získala aj digitálnu peňaženku s viacerými aktívami a platformu debetných kariet Visa), ktorá je v súčasnosti podporovaná vo viac ako 180 krajinách..

Jednou z najdôležitejších inovácií v tomto roku je „Launchpool“, ktorý umožňuje používateľom farmovať nové tokeny ako v Defi. Stávkujúce subjekty môžu hromadiť odmeny pred zaradením do zoznamu, ktorý sa stane priamo na Binance po niekoľkých týždňoch (zvyčajne). Launchpool navyše ponúka vkladanie jedného tokenu, takže sa používatelia nemusia obávať Trvalá strata. Prostredníctvom Launchpoola boli predstavené projekty ako Bella Protocol ($ BEL), Flamingo ($ FLN) a $ WING.

September bol pre Binance skvelým mesiacom. Najprv spustili Binance Smart Chain, blockchain vytvorený na paralelné fungovanie s Binance Chain, kde môžu vývojári vytvárať inteligentné kontrakty a riešenia Defi. Burza potom okamžite predstavila „Liquid Swap“, novú obchodnú platformu, ktorá umožňuje používateľom využívať výhody Defi, a to s prvým produktom AMM v akomkoľvek CEX vôbec. Používatelia môžu zhromažďovať svoje prostriedky na Liquid Swap a zarábať poplatky za obchodovanie, napríklad na AMM DEX. 

Spoločnosť Binance Labs, ktorá je rizikovým ramenom burzy, súčasne pokračovala v investovaní do nových projektov na posilnenie kryptomeny. Pomohli okrem iných aj 1inch, Dodovi a Mathovi.

Na okraj, po zavedení Binance USA v roku 2019, platforma „.com“ v súčasnosti pomaly upozorňuje 14-denných zákazníkov z USA (tých, ktorí prešli KYC, aj tých, ktorí na web jednoducho pristupujú z krajiny. ) odporúča vyberať prostriedky pred zablokovaním účtu. Zdá sa, že zákazníci, ktorí používajú VPN, sú momentálne „v bezpečí“.

FTX

Ftx, známa výmena derivátov vedená všadeprítomným Samom Bankmanom-Friedom, bola tento rok určite na špici medzi CEX. Tím sa veľmi usilovne snažil predvídať trendy a zdá sa, že sú skutočne dobrí v tom, že zákazníkom dajú to, v čo dúfali.

“Prečo by sme mali obchodovať s kryptami a akciami na samostatných burzách?” To je pravdepodobne to, čo si Sam v istej chvíli položil. Takže hneď ako bude povedané, urobená, nastala odpoveď: tokenizované zásoby. Pre dosiahnutie tohto cieľa boli rozhodujúce dve partnerstvá so spoločnosťami CM-Equity (Nemecko) a Digital Assets AG, DAAG (Švajčiarsko). Aj keď obchodovanie s akciami na FTX vyzerá podobne ako obchodovanie s kryptami, je potrebné si všimnúť rozdiel.

„CM-Equity je plne regulované v Nemecku a je licencovanou finančnou inštitúciou s povolením ponúkať tieto produkty. Všetci používatelia FTX, ktorí obchodujú s tokenizovanými akciami, sa tiež budú musieť pravdepodobne stať zákazníkmi CM-Equity a musia prejsť KYC a dodržiavaním predpisov CM-Equity. CM-Equity môže ďalej monitorovať súlad s celou obchodnou aktivitou. CM-Equity spravuje akcie v sprostredkovateľskej spoločnosti tretej strany. CM-Equity (nie FTX Trading LTD) poskytuje sprostredkovateľské služby “.

Na rozdiel od tradičných trhov budú tokenizované akcie FTX obchodovateľné nepretržite a v súčasnosti ich je viac ako 50, medzi ktorými sú Netflix, Facebook, Apple a Amazon.

FTX.US (americké rameno) sa tiež dostalo (a legitimita kryptomeny) do povedomia verejnosti ako jeden z najlepších darcov Bidenovej demokratickej prezidentskej kampane. Konkrétne Sam venoval 5,22 milióna dolárov. Aj keď skutočné dôvody pravdepodobne zostávajú neznáme, dúfame, že to bude znamenať krok k rozpoznaniu kryptomeny úradmi.

V neposlednom rade nesmieme zabudnúť spomenúť, že rovnaký tím, ktorý stojí za FTX, je zodpovedný za vytvorenie Project Serum, jedného z najúspešnejších non-ETH objednávkových kníh založených na Dex, fungujúcich na reťazci Solana (ktorý sa stará o 50 000 tps).

Plagát YouTube Získajte najnovšie informácie o udalostiach v kryptosvete pomocou Sam Bankman-Fried (FTX, Alameda, sérum)

Sushiswap

Sushiswap začal v auguste ako vidlička Uniswap s ďalšími odmenami od anonymného zakladateľa Chef Nomi. Boli sme vtedy na vrchole „býčieho leta Defi“ a úspech bol náhly. Jeho TVL získala veľkú trakciu, ale mala sa stať nejaká dráma. Týždeň potom anonymný vývojár odstránil svoju likviditu a predal ETH v hodnote 14 miliónov dolárov, čím začal pokles ceny o 50% a viac. V tom okamihu predložil ponuku Sam Bankman-Fried, aby zakročil a odstránil šéfkuchára Nomi z projektu.

Odvtedy nasledovali maximá a minimá, ale Sushiswap je stále druhým DEX pre TVL (asi o 33% menej ako Uniswap) a jedným z najúspešnejších. Mnohé sú partnerstvá a jej poradcovia patria k tomu najlepšiemu, čo kryptomena môže ponúknuť. Aj keď niektorí nevyhnutne zabudnú na to, že Sushiswap doslova „ukradol“ likviditu Uniswapu, migráciou poolov na ich platformu a dramatickým znížením TVL Uniswapu, mnohí sú pripravení staviť na to, že tento projekt zostane.

Mt. Gox

15. december bol dátumom splatnosti pre veriteľov burzy Mt. Gox, aby po rokoch konečne dostali časť svojich stratových prostriedkov. Burza opakovane prichádzala o kryptomeny v rokoch 2011 až 2014, keď podala návrh na vyhlásenie konkurzu. Odvtedy sa našlo 140 000 $ BTC (v súčasnej dobe takmer 4 miliardy dolárov), ktoré by sa mali používateľom posielať ako čiastočné refundácie.

Ako mnohí podozrievajú, zdá sa, že termín nebol dodržaný a veritelia stále čakajú na svoje peniaze. Pred niekoľkými dňami niekto zaznamenal transakciu z peňaženky Mt. Gox, čo viedlo mnohých k domnienke, že distribúcia skutočne začala.

Bohužiaľ to nebola peňaženka rehabilitačného plánu Mt. Gox, ale studená peňaženka F2Pool. Zatiaľ sa nepotvrdilo, že by veritelia dostali nejaký fond.

Trhy BTC omylom odhalili mená a e-mailové adresy svojich používateľov 

Austrálska kryptoburza BTC Markets omylom rozposlala kompromitované marketingové kolo e-mailov. Počas rutinnej operácie boli namiesto individuálneho odosielania e-mailov ich zákazníkom v poli „komu“ vystavené osobné údaje. E-maily boli odosielané v dávkach, takže údaje o každom používateľovi mohlo potenciálne vidieť 999 ďalších ľudí.

Táto chyba priamo neohrozila rozumné informácie, ako sú napríklad heslá, takže finančné prostriedky zostali v bezpečí, ale tento typ chyby je niečo, čo môže definitívne znepokojiť používateľov kryptomien a prípadne ich prinútiť zmeniť platformu. Používatelia nechcú, aby cudzinci vedeli, že vlastnia kryptomenu, a dúfame, že sa takáto chyba už nezopakuje.

Kraken, fnajskôr vyhrať schválenie bankovej charty v USA.

Kraken je prvá svetová burza kryptomien, ktorá sa dostane schválené ako účelová depozitná inštitúcia (SPDI) štátom Wyoming. „Kraken Financial“, tento názov, je „prvou spoločnosťou v oblasti digitálnych aktív v histórii USA, ktorá získala bankovú listinu uznanú podľa federálnych a štátnych zákonov, a bude prvou regulovanou americkou bankou, ktorá poskytuje komplexné prijímanie vkladov, úschovu a správu majetku služby pre digitálne aktíva “.

Výmena umožní svojim klientom bezproblémové bankovníctvo medzi digitálnymi aktívami a národnými menami a bude regulovaná podobným spôsobom ako iné banky v USA. SPDI je „depozitná banka“, ale pre digitálne aktíva (napríklad kryptomeny) a zo zákona sa vyžaduje, aby vždy udržiavala 100% rezervy svojich vkladov FIAT.

Výmena Huobi

Všetko to začalo veľkými transakciami $ USDT (a inými menami), ktoré 2. novembra zaznamenali pohyb smerom dovnútra a von z burzy, najväčšej v Číne. Fámy o zatknutí jedného z predsedov zároveň zvýšili FUD, čo viedlo k prudkému poklesu ceny $ HT, tokenu Huobi a k ​​náhlemu výberu USD z platformy. Výmena potom poprela všetky obvinenia a situácia sa v nasledujúcich dňoch vrátila do normálu.

Viac informácií nájdete v tomto článku.

Okex

Príbehu Okex sme sa podrobne venovali v našom rozvíjajúcom sa článku.

16. októbra boli na platforme náhle zastavené všetky výbery a pozastavenie trvalo až do 27. novembra, kedy boli všetky operácie znovu otvorené bez obmedzení. Ako sa neskôr potvrdilo, pôvodnou príčinou bol jeden z držiteľov súkromného kľúča burzy, ktorý spolupracoval s úradmi. Preto nebol schopný dokončiť autorizačné procesy potrebné na povolenie externých transakcií.

Star Xu, osobu zadržanú políciou, bol vyšetrovaný pre záležitosti, ktoré s výmenou nemajú nič spoločné. Xu údajne pomáhal orgánom (teraz je späť v bežnej obchodnej činnosti) ohľadom finančných prostriedkov, ktoré si v roku 2019 požičal od podzemnej banky so sídlom v Shanxi..

Kucoin

Kucoin, jedna z popredných kryptoburz so sídlom v Hongkongu, utrpel 26. septembra narušenie bezpečnosti. Celková ukradnutá suma, ohromných 281 miliónov dolárov v BTC, $ BSV $ LTC a ďalšie mince, je jednou z najväčších v krypto histórii. Hacker (alebo hackeri) bol nejakým spôsobom schopný zmocniť sa súkromných kľúčov horúcej peňaženky centralizovanej ústredne, čím dosiahol schopnosť presúvať finančné prostriedky. Potom sa stiahol a začal ich ukladať na DEX. Kucoin okamžite presunul zvyšok prostriedkov do nových peňaženiek a pozastavil všetky vklady a výbery.

Zdá sa, že súkromné ​​kľúče horúcich peňaženiek Kucoin sa v čase porušenia nezmenili viac ako 3 roky, čo je ďalším potvrdením toho, že slávne príslovie „nie vaše kľúče, nie vaše kryptomena!“ je vždyzelená.

Musíme dúfať, že všetky tieto útoky budú z dlhodobého hľadiska užitočné, pretože umožnia prísnejšie bezpečnostné postupy na burzách a platformách, ktoré sú nevyhnutné, ak je konečným cieľom kryptomeny prijatie v hlavnom prúde.!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector