Ako vyberať akcie: Kompletný sprievodca pre nových investorov

Contents

Ako vybrať najlepšie akcie, do ktorých chcete investovať

Výber správnych akcií je pre obchodníkov a investorov nevyhnutný. Zostavili sme kompletného sprievodcu krok za krokom pre nových investorov, ktorý vám pomôže vybrať tie najlepšie akcie, do ktorých chcete investovať.

Máte chuť investovať, ale netušíte, ako zbierať akcie? Nie si sám. V online priestore je na výber kopa akcií, takže to môže byť pre každého skľučujúca. Je pravdepodobné, že ste v investovaní do akcií úplne nový a potrebujete iba pomocnú ruku.

Alebo ste možno ostrieľaný obchodník a len hľadáte pridať nejaké akcie, aby ste diverzifikovali svoje portfólio. Či tak alebo onak, tento sprievodca vám pomôže vyčistiť hmlu v tom, ako vyberať zásoby sami.

Napríklad nie vždy je najlepšou možnosťou ísť s najstaršími alebo najväčšími spoločnosťami. Sú to stávka na istotu, ale nie vždy poskytujú vynikajúcu návratnosť. Ak sa nad tým zamyslíte, najväčšie odmeny často prichádzajú s najväčším rizikom.

Aby sme vám pomohli rozhodnúť sa, aké môžu byť vaše vlastné investičné ciele akcií – zachránili sme vám prácu a pripravili sme príručku, ako vyberať akcie.

Táto príručka vysvetlí, ako vybrať najlepšie akcie, do ktorých chcete investovať. Zahŕňame tiež niektoré z mnohých užitočných nástrojov a ukazovateľov, ktoré by ste mohli zvážiť, aby vám pomohli s vašim výskumným procesom, spolu s niektorými osvedčenými stratégiami, ako vyberať akcie DIY základ.

Ako vybrať najlepšie akcie, do ktorých chcete investovať

Ak chcete vybrať tie najlepšie akcie, do ktorých chcete investovať, je prvým krokom urobiť si prieskum a porozumieť spoločnosti, pozrieť sa na životaschopnosť spoločnosti, diverzifikovať svoje portfólio a nakoniec ovládnuť svoje emócie, to je nepriateľ investovania.

Aby sme urýchlili proces, zostavili sme komplexné kroky, ako vyzdvihnúť zásoby:

 1. Rozhodnite sa vybrať jednu alebo viac akcií.
 2. Vyberte si stratégiu obchodovania s akciami.
 3. Rozhodnite sa, ako dlho chcete skladovať.
 4. Vyberte si sprostredkovateľa a umiestnite obchod.
 5. Vykonajte živnosť.

Časť 1: Ako vyberať zásoby – základné metriky, ktoré je potrebné zohľadniť

Na výber sú tisíce akcií a tisíce stoviek platforiem ponúkajúcich k nim prístup. Pri toľkom výbere je ťažké vidieť les pre stromy!

Berieme to do úvahy a pre prvú časť našej príručky Ako vyberať zásoby sme zostavili krátky zoznam základných metrík, ktoré je potrebné vziať do úvahy. To by vám malo pomôcť pri rozhodovaní, do ktorého druhu akcií alebo sektorov chcete investovať.

Na aké konkrétne burzy cenných papierov sa chcete zamerať?

Ako pravdepodobne viete, burza je trhom pre predajcov, kupujúcich a obchodníkov, ktorí si môžu vymieňať majetkové účasti. Po celom svete sú hromady búrz. Menej ako 20 z nich je však v „klube 1 bilión dolárov“. To jednoducho znamená, že všetky akcie uvedené na burze majú kolektívnu trhovú kapitalizáciu viac ako bilión dolárov.


Bez váhania je najväčším akciovým trhom na planéte New York Stock Exchange (NYSE). Od tohto roku burza prekonala kapitálovú kapitalizáciu o viac ako 25 biliónov dolárov. Ďalšími najväčšími devízovými trhmi sú NASDAQ, Londýnska burza cenných papierov (LSE) a Tokijská burza cenných papierov (TSE). Tieto burzy obsahujú tisíce veľkých akcií.

Zjednodušene povedané, firmy uvedené na uvedených burzách predávajú akcie svojej spoločnosti. To dáva vášmu priemernému Joeovi šancu získať kúsok koláča pomocou investícií. V čase písania tohto článku zahŕňajú investovateľné akcie s najvyššou hybnosťou trhu Tesla, Quidel Corp, Amazon, a Peloton – vymenovať zopár.

Späť na výmeny – nižšie uvádzame zoznam niektorých z mnohých trhov, ktoré by ste možno mali zvážiť pri výbere akcií, ktoré chcete pridať do svojho portfólia..

 • Newyorská burza – NYSE – USA
 • Nasdaq – NASDAQ – USA
 • Japan Exchange Group – JPX – Japonsko
 • Londýnska burza – LSE – Veľká Británia, Taliansko
 • Šanghajská burza cenných papierov – SSE – Čína
 • Hongkongská burza cenných papierov – SEHK – Hongkong
 • Euronext – Amsterdam, Brusel, Dublin, Lisabon, Oslo, Paríž
 • Toronto Stock Exchange – TSX – Kanada
 • Burza cenných papierov v Šen-čene – SZSE – Čína
 • Bombajská burza – BSE – India
 • Národná burza cenných papierov – NSE – India
 • Deutsche Börse – FRA – Nemecko

Predtým, ako budete môcť investovať do akcií a akcií, si musíte rozmyslieť, na ktoré trhy sa chcete zamerať. To však neznamená, že si nemôžete vybrať viac ako jeden.

Ak hľadáte prístup na britský trh, pravdepodobne využijete najväčšiu burzu – Londýnsku burzu. Túto burzu tvoria obrovské spoločnosti ako napr Tesco, Royal Dutch Shell plc, Unilever, BP plc, kráľovská pošta, a Britský americký tabak.

Môžete tiež zvážiť Alternatívny investičný trh (AIM) – ktorý je britskou sekundárnou burzou. To hostí menšie spoločnosti, ktoré ešte nie sú dosť veľké na to, aby prešli na väčšiu LSE.

Ak máte chuť na americké trhy, NASDAQ je domovom gigantov, ako je Tesla, Disney, Facebook, Microsoft, Apple, a PayPal. V Európe existuje tiež veľa búrz, z ktorých päť sa považuje za hlavné z hľadiska trhovej kapitalizácie.

Euronext je najväčšia burza v Európe a obsahuje spoločnosti ako LVMH (obsahujúce osoby ako Louis Vuitton, Hennessy a Moët), IBM a L’Oréal.

V konečnom dôsledku môžete investovaním do akcií z rôznych trhov v medzinárodnom meradle svoje portfólio pekne diverzifikovať.

Chcete sa zamerať na malú alebo veľkú spoločnosť??

Doteraz sme spomenuli niekoľko veľkých hráčov, ale máte veľa možností, pokiaľ ide o veľkosť spoločnosti, do ktorej investujete.

Je pravda, že akcie s modrými čipmi sú menej zraniteľné, pokiaľ ide o poklesy trhu. Je to do veľkej miery spôsobené ich pôsobivým ocenením – zvyčajne v celkovej hodnote miliárd dolárov. Pravdepodobne však budú vaše výnosy oveľa menšie.

Nemali by byť vylúčené ani verejne obchodovateľné spoločnosti, ktoré sa považujú za malé až stredné. Iste, tieto firmy sa považujú za rizikovejšiu investíciu ako spoločnosti s miliardami libier. Spravidla však zistíte, že ide o akcie, ktoré poskytujú väčší potenciál pre rast.

Pokiaľ ide o veľkosť zásob, dovoľte nám, aby sme vás stručne oboznámili s kategorizáciou týchto spoločností

 • Akcie spoločnosti „Micro-cap“ majú trhovú kapitalizáciu menej ako 300 miliónov dolárov
 • Akcie s „malou kapitalizáciou“ sú definované trhovou kapitalizáciou od 300 do 2 miliárd dolárov
 • Spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou budú mať hodnotu medzi 2 až 10 miliardami dolárov
 • „Veľký strop“ sa pohybuje medzi 10 až 200 miliardami dolárov
 • „Mega Cap“ naznačuje trhovú kapitalizáciu nad 200 miliárd dolárov

Zostavili sme zoznam niektorých zásob rôznych veľkostí, aby ste získali predstavu:

 • Akcie spoločnosti Micro-Cap – Funko, Mesa Air Group, Century Casinos, Vera Bradley, Universal Technical Institute, Jumia Technologies, Liberty Trip Advisor, Forterra
 • Maloobchodné zásoby – Axos Financial, Tupperware Brands Corp, Textainer Group Holdings Ltd, inovatívne priemyselné vlastnosti
 • Akcie so strednou trhovou kapitalizáciou – Teledyne Technologies, Peloton Interactive, Livongo Health, Five Below, Cabot Microelectronics, Helen Of Troy, CMC Materials
 • Veľkokapacitné zásoby – Alphabet (Google), Alibaba Group Holding, Microsoft, Apple, McDonald’s, Docusign, Regeneron Pharmaceuticals
 • Akcie Mega-Cap – Tesla Motors Inc, Intel Corporation, Merck & Co, Bank of America, Netflix Inc, Berkshire Hathaway, UnitedHealth Group, Adobe Systems Inc

Investície do ETF, ktoré sa sústreďujú výlučne na menšie / väčšie firmy, môžete začleniť do akcií s malou kapitalizáciou (alebo akoukoľvek veľkosťou, ktorá vás baví). Aj keď nie všetky uvedené akcie budú dostupné prostredníctvom ETF, nebudete mať nedostatok možností.

Čítajte viac: Čo najlepších 15 akcií vybuchne v roku 2021?

Je dôležité, aby ste z vašej investície dostali dividendy?

V záujme jasnosti predpokladajme, že neviete, čo sú dividendové akcie. Zjednodušene povedané – dostanete vyplatený podiel na výnosoch spoločnosti. Ste predsa investovaný do firmy.

Výber spoločnosti ponúkajúcej dividendy by pre vás nemal byť zlomovým faktorom. Je to však skvelý spôsob, ako zmierniť ranu, ak alebo keď niektorá z vašich investícií klesne na hodnote.

Na druhej strane by sme si mali uvedomiť, že spoločnosti, ktoré nie sú dividendami, tvoria jedny z najuznávanejších a najúspešnejších akcií. Napríklad Facebook, Google, Tesla a Amazon nikdy nevyplatili dividendy ani jediný cent

Mohlo by sa to zdať trochu utiahnuté, ale zdá sa, že za týmito gigantmi existuje metóda nevyplácania dividend investorom.

Zdá sa, že za tým stojí logika, že tieto akcie zvyčajne reinvestujú svoje zisky do nových podnikov. Pritom to z dlhodobého hľadiska povedie k vyššej návratnosti prostredníctvom kapitálových ziskov.

Inými slovami, dali tieto peniaze na financovanie budúceho rastu spoločnosti. To by malo byť pre vás teoreticky v budúcnosti prospešné.

Aká je cena jednej akcie?

Musíte tiež vziať do úvahy náklady na jednu akciu. Napríklad niektoré akcie stoja oveľa viac ako 1 000 dolárov za každú.

Teraz vám ukážeme niekoľko príkladov najnákladnejších akcií na svete, počnúc menšou časťou stupnice:

 • Spoločnosť Booking Holdings (Booking.com) je 1 917 dolárov za jednu akciu
 • V čase písania tohto článku vám jediná akcia spoločnosti Amazon Inc nastaví späť 3 294 dolárov na akciu
 • Lindt & Spoločnosť Sprüngli AG je na úrovni 80 300 dolárov za akciu
 • Zatiaľ čo investičná legenda spoločnosti Warrena Buffetta „Berkshire Hathaway Inc“ vám vráti neuveriteľné 327 401 dolárov za akciu

Málokto z nás má 6 alebo dokonca 4 čísla vyčlenených na investičné účely alebo inak. Našťastie sprostredkovatelia ako eToro ponúkajú „zlomkové akcie“.

To znamená, že namiesto toho, aby ste museli kupovať celú akciu, môžete kúpiť iba zlomok. Najlepšie na tom je, že už nemusíte čakať na vykonanie akcie „rozdelenia akcií“ spoločnosti! Ak by ste napríklad investovali 50 dolárov do spoločnosti, ktorej cena bola stanovená na 500 dolárov za akciu, vlastnili by ste 10% z tejto konkrétnej akcie.

Zvážte sektory / odvetvia akciových trhov

Keď sa naučíte, ako vyberať akcie, je dobré zvážiť, do akého odvetvia budete chcieť investovať.

Aj keď sa domnievame, že by ste mali prevádzkovať rôznorodé portfólio, je dobrým východiskovým bodom na zváženie, či chcete investovať do akcií z technologického priemyslu, alebo možno do farmaceutík atď..

Uvádzame 10 akciových sektorov spolu s najobľúbenejšími akciami v každej kategórii.

 • Zdravotná starostlivosť – Johnson & Johnson, UnitedHealth Group, Abbott Laboratories, Merck, Thermo Fisher Scientific, Biogen Inc, CVS Health Corp, Livongo Health Inc. a ďalšie
 • Materiály – Ecolab Inc. (ECL), LyondellBasell Industries NV, DuPont de Nemours Inc. (DD), Huntsman Corp. (HUN), Eagle Materials Inc, Ardagh Group SA, Berry Global Group In. A viac
 • Sponky pre spotrebiteľa a spotrebiteľ podľa vlastného uváženia – Think Coca-Cola, Campbellova polievka, McDonald’s, Colgate, PRoctor Gamble co, Estée Lauder. Spoločnosti Home Depot Inc, Nike Inc, Starbucks, TJX. A viac
 • Informačné technológie – Tesla Inc, IBM, Zoom Video Communications Inc, Livongo Health Inc, NortonLifeLock Inc, Salesforce.com Inc. a ďalšie
 • Komunikačné služby – Zillow Group Inc, Twilio Inc, Russell 1000, komunikačné služby vyberte sektor. A viac
 • Finančné – Wells Fargo, Morgan Stanley, PayPal, Unum Group, Brighthouse Financial Inc, MetLife Inc, White Mountains Insurance Group Ltd, Jefferies Financial Group Inc. a ďalšie
 • Priemysel – Odpadové hospodárstvo, Raytheon Technologies, 3M, GrafTech International Ltd, Air Lease Corp, Energizer Holdings Inc, Quanta Services Inc. a ďalšie
 • Energie – Cheniere Energy Inc, NRG Energy Inc, Murphy Oil Corp, Valero Energy Corp, Antero Midstream Corp, ConocoPhillips, Williams Companies Inc. a ďalšie
 • Verejné služby – PPL Corp, Sempra Energy, NRG Energy Inc, Eversource Energy, Public Service Enterprise Group Inc, NextEra Energy Inc, Sempra Energy. A viac
 • Nehnuteľnosť – Brookfield Property REIT Inc, Brandywine Realty Trust, Utilities Select Sector, CoStar Group Inc, SBA Communications Corp. a ďalšie

Bez ohľadu na to, aké akcie si nakoniec vyberiete, vždy by ste mali mať na pamäti, ako môžu globálne udalosti, ako napríklad pandémia COV-19, ovplyvniť vašu investíciu. Inými slovami, je nepravdepodobné, že by ste si práve teraz vybrali akýkoľvek „plážový“ priemysel – napríklad letecké spoločnosti, okružné plavby a hotely.

Časť 2: Ako vyberať zásoby – premýšľanie o udržateľnosti akcií

Premýšľať o udržateľnosti akcií, ktoré vás zaujímajú, znie celkom očividne, ale je nevyhnutné, aby ste sa na životaschopnosť firmy dívali z obchodno-investičného hľadiska..

Opýtajte sa sami seba:

 • “Kde bude spoločnosť v nasledujúcich piatich až desiatich rokoch?”
 • “Bude táto firma niekedy kompenzovať svoje zvýšené ceny akcií v minulosti?”

S ohľadom na to by ste pri hodnotení životaschopnosti akcií mali brať do úvahy nasledujúce metriky.

Aktuálna hodnota akcií spoločnosti – v pomere k historickým maximám

Akcie, ako každé iné aktívum, sa často menia v cene. Jedným z najdôležitejších údajov pri výbere akcií je však najvyššia cena spoločnosti v porovnaní so súčasným ocenením..

Všeobecne sa považuje za dobré znamenie, ak má príslušná spoločnosť vyššie ocenenie ako pred 12 mesiacmi. Aj keď v aréne akcií a akcií to nie je také rezané a suché. Ocenenie spoločnosti veľmi závisí od ponuky a dopytu na trhu.

Inými slovami, ak predáva a nakupuje viac ľudí, cena akcií pravdepodobne poklesne. Preto keď bude kupujúcich viac ako predávajúcich – hodnota sa zvýši. Je to preto, že v druhom scenári sú akcie podhodnotené.

Toto sú dôležité metriky, na ktoré si musíte dávať pozor pri učení sa, ako vyberať zásoby. Neponúka 100% záruku, že akcie spoločnosti niekedy vrátia dni slávy ceny akcií. Pri výbere akcií, do ktorých chcete investovať, je však vždy lepšie byť čo najviac informovaný.

Máte prístup k zľavneným akciám?

Sú chvíle, keď je ako investor ľahší prístup k akciám za diskontované náklady. Napríklad keď existuje globálny spravodajský príbeh ako COVID-19.

To viedlo k tomu, že veľké spoločnosti stratili ceny v desiatkach percentuálnych bodov, najmä v dôsledku prechodu paniky na trhy.

To by bol vhodný čas na nákup niektorých akcií za veľmi nízku výhodnú cenu, čo by dohnalo pokles trhu.

Existuje priestor pre rast spoločnosti?

Niektoré z najrýchlejšie rastúcich spoločností na celom svete rastú tak veľké, že sa nakoniec vyrovnajú. Myslite na to v duchu Microsoft, IBM a Ford.

Aj keď tieto obrovské spoločnosti môžu samozrejme naďalej rásť v každom smere – je nepravdepodobné, že by ste dosiahli výnosy, ktoré by ste dosiahli v rozkvetu spoločnosti. Pokiaľ si nezaberáte nejaké zľavnené zásoby, ako sme spomínali vyššie.

Na druhej strane stupnice sú potom podstatne menšie spoločnosti. Firmy ako Netflix, Uber a Pinterest, ktoré už neexistujú tak dlho ako spomínaní giganti – namiesto toho iba začínajú svoje cesty.

To vám dáva väčšiu šancu spoznať rastúce trhové body relatívne novej spoločnosti. To znamená, že sa budete môcť uchytiť na očakávaniach očakávaného a pokračujúceho rastu spoločnosti.

Pripravení sa ponoriť do Akciový trh?

Časť 3: Ako vyberať zásoby – diverzifikujte svoje portfólio

Pokiaľ ide o diverzifikáciu vášho investičného portfólia, mali by ste dôkladne pochopiť cenové grafy, základné a technické analýzy, správy o príjmoch a ďalšie. Vyššie uvedené nástroje si môžu osvojiť aj mesiace, ak nie roky.

S ohľadom na to vás určite poteší, keď sa dozviete, že existuje množstvo metód, ktoré vám môžu pomôcť. Tieto funkcie vám umožňujú vyberať akcie a akcie, do ktorých chcete investovať, bez toho, aby ste sa museli najskôr naučiť vstupy a výstupy analýzy.

Začnime s indexmi akciových trhov, až potom sa ponoríme priamo do funkcií Copy Trading a ETF.

Zamyslite sa nad indexmi akciových trhov

Mnoho ľudí sa rozhodne investovať do akcií prostredníctvom „indexu akciových trhov“. Ak si nie ste vedomí – umožňuje vám to investovať do viacerých spoločností naraz – iba pomocou jednej investície.

Predpokladajme, že máte záujem investovať do spoločnosti S.&Index P 500. The S&Index P sa skladá z najväčších verejne obchodovaných spoločností v USA, ako napríklad; Apple, Microsoft, Facebook a Johnson a Johnson.

Tento index sa považuje za nízkorizikový, v neposlednom rade preto, že je diverzifikovaný medzi 505 akcií – z ktorých by ste nakupovali akcie v.

Ďalším populárnym indexom je FTSE 100, ktorý obsahuje 101 akcií od najväčších spoločností s modrými čipmi na Londýnskej burze cenných papierov. Medzi tieto spoločnosti v indexe patria spoločnosti Royal Dutch Shell, BP, British American Tobacco, Unilever a ďalšie.

Investovaním do takýchto indexov môžete diverzifikovať svoje portfólio – bez toho, aby ste sa museli zapojiť do analýz a finančných správ, aby ste sa zapojili.

Zjednodušene povedané, investovaním do indexu môžete svoje investície rozložiť tenšie – s nízkymi nákladmi a maximálnou mierou rizika. Zastrešujúcim konceptom je, že odpisové aj zhodnocovanie akcií sa navzájom vyvážia. Ale v priebehu času druhá prekoná tú prvú.

Vyskúšajte funkciu obchodovania s kopírovaním

obchodovanie s kópiami

Copy Trading je fenomén, ktorý urobil veľké vlny na scéne akcií a akcií. Táto funkcia – ponúkaná popredným maklérom eToro vám umožňuje kopírovať obchody ostrieľaného investora – na princípe „za podobné“.

Myšlienka tejto inovatívnej funkcie je jednoduchá. Kopírovanie iného investora znamená, že sa už nemusíte učiť nástroje a grafy spojené s analýzou. Namiesto toho môžete do akcií investovať pasívne tak, že sa rozhodnete zrkadliť investície iného obchodníka.

Investora si môžete vybrať na základe vami poskytnutých informácií. To zvyčajne zahŕňa; na aké akcie sa zameriavajú, aké veľké riziko riskujú a minulú a súčasnú výkonnosť „kopírovaného obchodníka“.

Toto je len ďalší spôsob, ako získať maximálnu expozíciu voči rôznorodej škále akcií bez toho, aby ste museli rozložiť tisíce a kúpiť celú akciu. Nielen to, ale môžete kopírovať viac ako jedného obchodníka súčasne.

Fondy obchodované na burze (ETF)

Podobne ako akciové indexy – ETF vám umožňujú investovať do niekoľkých spoločností prostredníctvom jednej investície.

ETF spravujú správcovia portfólia, ktorí za vás spravujú investíciu – nákup a predaj akcií, ak je to potrebné. Zistíte, že rôzne ETF sa zameriavajú na rôzne veci.

Niektoré budú napríklad monitorovať konkrétne trhové indexy, ako je FTSE 100. Zatiaľ čo iné môžu sledovať konkrétne odvetvia, ako je materiál, zdravotníctvo alebo technologický sektor.

Ďalej sa niektoré ETF budú čisto sústreďovať na spoločnosti, ktoré vykazujú vysoké stĺpce dividend. Investovanie do akcií týmto spôsobom je skvelý spôsob, ako diverzifikovať svoje investičné portfólio bez toho, aby ste sa museli sami rozhodnúť, ktoré akcie si vyberiete.

Takto odpadá potreba vykonávať hodiny výskumu alebo zdokonaľovania svojich schopností technickej analýzy.

Časť 4: Ako vyberať zásoby – využitie základnej a technickej analýzy

Pri otázke, ako vyberať akcie, vám najskúsenejší investori povedia, že musíte vykonať veľa výskumov. Nakoniec je dôležité robiť rozhodnutia na základe finančných výsledkov spoločnosti, aby sa dalo predpovedať životaschopnosť akcií firmy..

Ako sme už povedali, čítanie trhov a analýza finančnej výkonnosti spoločnosti môžu trvať roky. Nehovoriac o možnosti špekulovať o tom, či je nákup akcií z dlhodobého hľadiska životaschopný.

Poďme sa pozrieť na to, ako môžete pomocou základných a technických analýz pomôcť pri svojej misii naučiť sa vyberať zásoby.

Vďaka ktorým prvkom sú akcie cenné?

Hodnota akcie sa počíta zo vzťahu medzi dopytom a ponukou na danom trhu.

Ak je dopyt po sklade vo vysokom tábore – cena sa všeobecne zvýši. Preto je samozrejmé, že ak je dopyt po akcii na nízkej strane – cena má tendenciu byť nižšia.

Niektorí investori sa zameriavajú na skromnejšie spoločnosti z pohľadu potenciálu rastu. Iní dávajú prednosť investovaniu do akcií s bezpečným a robustným základom hneď na začiatku.

To nás pekne vedie k tomu, ako môžete zistiť, či sú akcie nadhodnotené alebo podhodnotené.

Identifikácia nadhodnoteného a podhodnoteného skladu

Najlepšie je začať s využitím technickej a základnej analýzy, aby ste zistili, či je zásoba nadhodnotená alebo podhodnotená. Obom sa budeme ďalej venovať podrobnejšie.

Použitie analýzy dostupnej na dosah ruky je skutočne jediný spôsob, ako získať celkový obraz o trhu, s ktorým obchodujete.

Na objasnenie, skúmanie hodnoty akcií neznamená, že potrebujete nájsť najlacnejšie akcie. Namiesto toho hľadáte špičkové akcie, ktoré sa oceňujú pod reálnou cenou daného aktíva.

Myšlienka je taká, že trhová hodnota sa časom sama upraví – zrkadlí skutočnú hodnotu. Toho sa dosahuje výberom dlho podhodnocovaných akcií, kým sa vrátia k svojej prirodzenej cene akcií.

Fundamentálna analýza: zhora nadol v. Zdola nahor

Pri výskume fundamentálnej analýzy môžete ísť dvoma spôsobmi – „zdola nahor“ a „zhora nadol“.

Pre prípad, že ste ešte nepočuli o týchto prístupoch k fundamentálnej analýze, vysvetlíme ďalej a trochu o každej metóde.

Metóda zhora nadol

Začnime prístupom zhora nadol, ktorý je zďaleka najmenej časovo náročný. Vďaka tomu je vhodný pre nováčikov alebo ostrieľaných investorov, ktorí chcú mať iba celkový obraz – rýchlo.

Prístup zhora nadol zvyčajne vyžaduje analýzu vecí, ako je hrubý domáci produkt (HDP) a ekonomický rast.

Okrem toho a pred konečným rozhodnutím, ktorej spoločnosti alebo odvetviu venovať svoju pozornosť, môžete tiež analyzovať úrokové sadzby a menovú politiku. Ďalej zvážte infláciu, výnosy a ceny dlhopisov.

Zmätený z toho, ako vôbec začať analyzovať výnosy spoločnosti? Neboj sa. V tejto príručke How to Pick Stocks Guide objasníme, ako ďalej hodnotiť finančné výsledky spoločnosti.

Metóda zdola nahor

Použitie tohto typu analýzy sa nesústredí na základy odvetvia, ani na podmienky trhu. Hlavným zameraním je zistiť, ako sa konkrétna spoločnosť správa proti konkurencii.

Ak to znie viac vo vašej ulici, potom môžete začať svoj prístup k analýze zdola nahor a viac sa pozerať na financie.

Pre predstavu – musíte preskúmať produkty, riadenie a rôzne finančné ukazovatele spoločnosti.

Ďalej v tejto príručke sme uviedli finančné ukazovatele, takže zostaňte pri nás.

Pomôže mi technická analýza s výberom zásob?

V tejto časti sa chystáme prezradiť, ako vyberať zásoby pomocou úplného využitia technickej analýzy.

Stručne povedané, vaším cieľom je sústrediť sa na pohyby akcií a dostupné údaje o cenách. Inými slovami, vzory a trendy, ktoré poukazujú na pohyby trhu v budúcnosti.

Investori identifikujú trendy pomocou rôznych technických ukazovateľov, takže najlepšie je použiť viac ako jeden.

Aby sme vám pomohli rozhodnúť sa, ktorá stratégia by pre vás mohla byť z hľadiska technickej analýzy najlepšia, zostavili sme zoznam najužitočnejších nástrojov, ktoré je potrebné zvážiť..

 • Relatívny index pevnosti (RSI) – RSI sa často používa na ilustráciu trhových podmienok a hybnosti akcií, ako aj na zvýraznenie potenciálne nebezpečných cenových posunov
 • Cloud Ichimoku – Tento ukazovateľ sa týka úrovne odolnosti a podpory aktíva. Indikátor premieta dynamiku ceny a ponúka signály, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní

cloudový graf ichimoku

 • Exponenciálny kĺzavý priemer (EMA) – EMA sleduje dôležité zmeny na trhu – zisťuje, aké sú legitímne
 • Kĺzavý priemer (MA) – MA odstraňuje mimoriadny „hluk“ krátkodobých výkyvov v cene akcie – zameriava sa na smer konkrétneho cenového trendu
 • Kĺzavý priemer konvergenčnej divergencie (MACD) – MACD identifikuje vývoj v dynamike. Získame to tak, že vezmeme dva rôzne kĺzavé priemery – a porovnáme ich navzájom
 • Stochastický oscilátor – Stochastický oscilátor ilustruje trend a hybnosť aktíva. To sa dosiahne porovnaním rôznych cenových rozsahov s konečnou cenou aktíva. Robí sa to za určitý čas
 • Priemerný smerový index – Tento index ukazuje silu cenového trendu a pomôže vám rozhodnúť sa, či sa očakáva, že bude klesajúci alebo vzostupný trend pokračovať
 • Fibonacciho retracement – Fibonacciho retracement identifikuje rozsah, v akom sa trh pravdepodobne bude pohybovať oproti súčasnému cenovému trendu
 • Bollingerove kapely – Bollingerove pásma sú užitočné pri špekuláciách o dlhodobých cenových posunoch akcií. To je veľmi výhodné pre identifikáciu, keď dané aktívum funguje mimo obvyklú cenovú hladinu akcie.

bollingerské pásy

 • Štandardná odchýlka – Tento technický ukazovateľ je užitočný na výpočet objemu cenových posunov, čo uľahčuje zistenie toho, aké je pravdepodobné, že volatilita bude mať vplyv na cenu ďalej v riadku.

Fundamentálna analýza vs. technická analýza: Pokles

Pokiaľ ide o spôsob efektívneho výberu akcií, sú dôležitými faktormi základná aj technická analýza. Nemôžeme skutočne povedať, že jeden je nadradený tomu druhému – pretože obe sú veľmi odlišné.

To, ktorú kategóriu analýzy sa rozhodnete použiť, je nakoniec na vás – alebo skôr, záleží na vašej osobnej stratégii.

Všeobecne povedané, dlhodobí obchodníci a investori majú tendenciu zvoliť si prístup zásadnej analýzy. Zatiaľ čo ľudia využívajúci krátkodobú stratégiu sa zvyčajne sústredia na technickú analýzu.

Napriek tomu si stále myslíme, že môžete optimalizovať akékoľvek investičné úsilie využitím oboch výhod. Týmto spôsobom je nepravdepodobné, že vám budú chýbať dôležité informácie týkajúce sa akcií, do ktorých ste finančne investovaní.

Kvantitatívne a kvalitatívne skladové faktory

Začnime vysvetlením, že „kvantitatívny faktor“ je matematický výsledok rozhodnutia, ktoré je možné merať. Zjednodušene povedané – kvantitatívne faktory sú zvyčajne súčasťou finančnej analýzy – cieľom je správne vyhodnotiť situáciu.

„Kvalitatívny faktor“ je výsledok voľby, ktorú nemožno merať – ako sú investori, morálka a produkty.

Uvedieme niekoľko príkladov každého z nich, počnúc kvalitatívnymi faktormi.

Kvalitatívne faktory

 • Finančné správy – Pri výbere akcií je dôležité držať krok s najnovšími správami. Ako sme už povedali, správy a nepokoje môžu viesť k vysokej volatilite. Ďalšími udalosťami, ktoré je potrebné sledovať, by bol ekonomický vývoj – napríklad zmeny úrokových sadzieb.
 • Správy o spoločnosti – Firemné spravodajské články, ako sú podvodné aktivity, porušenia ochrany údajov a podmienky prevádzkarní, môžu mať obrovský vplyv na hodnotu akcií. Napríklad akcie BooHoo klesli o 19,5% po prepuknutí škandálu s prevádzkou manufaktúry. Ďalším príkladom je Facebook, ktorého akcie poklesli o viac ako 7% po tom, čo sa objavili správy o narušení súkromných údajov.
 • Zmeny personálu – Je potrebné dávať pozor na zmeny v riadiacej štruktúre spoločnosti. Stručne povedané, zmeny personálu môžu zmeniť všeobecné vnímanie trhu zo strany trhu – čo bude mať zase priamy vplyv na ceny akcií.

Kvantitatívne faktory

 • Zmena zárobkov – Dôležitou súčasťou základnej analýzy je dávať pozor na príjmy spoločnosti. Napríklad ak poklesnú výnosy spoločnosti, ale náklady na akciu sa neupravia – je to skutočne silný indikátor toho, že širší trh je pre firmu optimistický..
 • Dividendy – Ako sme už povedali, dividendy sú vašim podielom na ziskoch spoločnosti – ktoré sa rozdeľujú medzi akcionárov. To sa dá dosiahnuť aj prostredníctvom ETF, ktoré sa zameriava predovšetkým na akcie vyplácajúce dividendy.
 • Súvaha spoločnosti – Súvaha spoločnosti v podstate sumarizuje jej finančnú situáciu – pokrýva dlhy a aktíva. Tieto súvahy odrážajú potenciálne výnosy – čo má vplyv na cenu akcie.

Pripravení sa ponoriť do Akciový trh?

Časť 5: Ako vyberať zásoby – analyzujte finančné výsledky spoločnosti

Keď sme ponúkli veľa rád, ako vyberať akcie, musíme spomenúť výkon. Ďalším spôsobom, ako si pomôcť pri rozhodovaní, je skontrolovať si podrobnejšie informácie o finančnej aktivite spoločnosti – minulé aj súčasné.

Chceme tým poskytnúť jasný obraz o dlhu spoločnosti v porovnaní s hodnotou pre akcionárov. Väčšina spoločností má malý dlh, takže vašou úlohou je posúdiť, čo je príliš veľa.

Ďalej uvádzame niektoré z najužitočnejších pomerov, ktoré môžete použiť pri analýze finančnej výkonnosti spoločnosti.

Pomer P / E – pomer ceny k výnosom

Pomer ceny k výnosom (P / E) je užitočný na porovnanie ceny dvoch rôznych akcií v konkrétnom sektore. Tento pomer ilustruje, koľko by ste museli minúť, aby ste dosiahli zisk dolára.

Je to vynikajúci nástroj na zistenie, či je spoločnosť v nadhodnotenom alebo podhodnotenom tábore. To sa dosiahne vyhodnotením historických cenových údajov a priemerov.

Pomer D / E – pomer dlhu k vlastnému imaniu

Pomer dlhu k základnému imaniu počíta aktíva spoločnosti voči jej dlhu. Ukážeme vám výkonnostné úrovne spoločnosti v porovnaní s jej konkurentmi.

Ak sa zdá, že pomer je nízky, môže to naznačovať, že väčšina kapitálu spoločnosti pochádza od jej akcionárov.

Z toho vyplýva, že pomer považovaný za zlý alebo dobrý závisí úplne od konkrétneho odvetvia. Napríklad realitný priemysel pravidelne využíva obrovské pôžičky na splácanie nových snáh – takže by ste nevyhnutne nemuseli vidieť veľa dlhov ako červenú zástavu.

Pomer ROE – návratnosť vlastného kapitálu

Návratnosť vlastného imania má za úlohu ilustrovať v percentuálnej miere vlastné imanie spoločnosti oproti potenciálnej ziskovosti.

Kontrolou ROE máte väčšiu šancu na dešifrovanie toho, či spoločnosť vytvára dostatok príjmu nezávisle – v porovnaní s investíciami akcionárov.

Pomer PEG – cena / zisk k rastu

Cena / zisk k rastu počíta vyššie uvedený pomer P / E v porovnaní s ročným ziskom na akciu (EPS).

Ak si ešte stále rozmýšľate, ktoré akcie by sa vám mohli páčiť – pomer PEG by mal byť určite súčasťou vašej investičnej stratégie. PEG je vynikajúci nástroj na to, aby vám ukázal pravdivé a spravodlivé ocenenie akcií.

Pomer P / B – cena za rezerváciu

Pomer cena za knihu vypočíta účtovnú cenu spoločnosti oproti súčasnej trhovej hodnote.

Ak vidíte pomer vyššiu hodnotu ako 1 – to ukazuje na akcie, ktoré sa považujú za nadhodnotené. Opäť musíte brať do úvahy, s ktorým konkrétnym sektorom máte do činenia.

Aktuálny pomer

Aktuálny pomer odkazuje na to, či sa o dlh spoločnosti dá alebo nemôže postarať dostupný majetok.

Cena akcií a aktuálny pomer sú spojené. Ak je súčasný pomer na nízkej strane – je pravdepodobné, že hodnota akcií bude aj naďalej klesať.

Je spoločnosť stabilná?

Ako už pravdepodobne viete, existuje viac ako jeden spôsob, ako použiť analýzu, keď sa naučíte vyberať zásoby. Vedieť, či sa spoločnosť zdá stabilná alebo nie, vám môže pomôcť pri výbere správnych akcií.

Jedným z najlepších spôsobov, ako posúdiť stabilitu spoločnosti, je pozrieť sa na historické cenové akcie a zamerať sa na širšie zlyhania akciových trhov. Mali by ste sa pozrieť na to, či sa spoločnosť zotavila, a ak áno, ako rýchlo a ľahko. Pritom porovnávate cenu akcií kedysi a teraz – pre úplnú predstavu.

Časť 6: Ako vyberať zásoby – 4 tipy, ako začať už dnes!

tip, ako vyberať zásoby

V záverečnej časti nášho Sprievodcu výberom zásob sme načrtli štyri užitočné tipy, ktoré vám zaručia, že sa vaša kariéra v oblasti obchodovania s podielmi dostane na pravú nohu!

1. Nájdite dobrého sprostredkovateľa, s ktorým sa môžete zaregistrovať

V ideálnom prípade musíte hľadať sprostredkovateľa, ktorý je držiteľom licencie od regulačného orgánu. Dôvod, prečo je lepšie držať sa licencovaných sprostredkovateľov, je ten, že zo zákona sú povinní dodržiavať pravidlá, ako je napríklad segregácia klientskych fondov – držať svoje peniaze z peňazí kapitálu spoločnosti.

Nielen to, ale všetky licencované obchodné platformy musia dodržiavať pravidlá „know your customer“ (KYC) – predchádzanie praniu špinavých peňazí, financovaniu terorizmu a podvodom atď. Musíte tiež zvážiť, či je platforma schopná ponúknuť akcie, o ktoré máte záujem v obchodovaní / investovaní do.

A samozrejme sa uistite, že využívate sprostredkovateľa, ktorý ponúka nízke poplatky. eToro, napríklad vám umožňuje kúpiť viac ako 1 700 akcií 100% bez provízie. To zaisťuje, že vaše zisky nezožerú nevyhnutné maklérske poplatky.

eToro – najpopulárnejší maklér vo Veľkej Británii (0% provízia a žiadne kolkové poplatky)

sprostredkovateľ etoro

eToro sa v rámci akciového trhu osvedčilo ako dôveryhodné už mnoho rokov – odporúčame vám vyskúšať si ich.

Váš kapitál je ohrozený. Môžu sa účtovať ďalšie poplatky

2. Osvojte si vstupy a výstupy z trhu

Získanie podrobností o zásobách nemusí byť nákladnou lekciou „čo nerobiť“. Namiesto toho je na našom webe nepreberné množstvo vzdelávacích materiálov, ktoré vás naučia povrazy z pohodlia domova – predtým, ako budete riskovať svoj kapitál.

Okrem materiálu, ktorý ponúkame tu na Trading Education, stojí za to vziať si aj relevantnú knihu o tom, ako vyberať akcie.

Medzi najlepšie knihy, ktoré sa nám páčia, patria:

 • Investovanie do akcií pre figuríny – Paul Mladjenovic
 • Inteligentný investor Definitívna kniha o investovaní do hodnoty. Kniha praktických rád – Benjamin Graham a Jason Zweig
 • Výhra na Wall Street – Martin Zweig
 • Kedy predať: Vnútorné stratégie pre zisky z akciového trhu – Justin Mamis
 • Iracionálna bujnosť: 3. vydanie Revidované a rozšírené tretie vydanie – autor Robert J. Shiller
 • Ako zarobiť peniaze na akciách – William O’Neil

Čo sa týka noviniek, mnoho investorov sa obracia na Google Finance, CBS MoneyWatch a Yahoo Finance. Podrobnejšie finančné správy nájdete v agentúrach Bloomberg a Wall Street Journal.

Okrem širokej ponuky kníh, kurzov a vzdelávacích videí môžete vyskúšať demo účet na niektoré bezplatné tréningy.

Čítajte tiež: Investujte ako Peter Lynch – expert na výber akcií

3. Získajte základné a technické analýzy

Podrobne sme sa zaoberali základnými a technickými analýzami, aby ste pochopili, aké užitočné je, keď príde na výber akcií, ako aj kedy sa držať alebo nechať odísť.

Preto je nevyhnutné, aby ste aspoň základné porozumeli obidvom formám analýzy. Výrazne to zvýši vaše šance na výber najlepších akcií a správne načasovanie trhu.

Najlepší investori podrobne študujú finančné výsledky spoločnosti – pokrývajú rôzne ukazovatele, ktoré ilustrujú rast, trhovú hodnotu a stabilitu.

Ako sme už povedali, akcioví investori používajú grafy a nástroje na vyskúšanie obchodných rozsahov a trendov. Ak potrebujete zhrnutie najpopulárnejších nástrojov technickej analýzy, choďte ďalej na tejto stránke.

4. Vytvorte stratégiu riadenia rizík

Ďalším najlepším tipom, keď sa chcete naučiť vyberať zásoby, je vytvoriť stratégiu riadenia rizika, ktorej sa treba držať. Je to preto, že hodnota akcií sa pravidelne mení z dôvodu vonkajších vplyvov. Akciová scéna preto prichádza s určitou úrovňou rizika.

Pri výbere vlastných akcií bude zrejmé, že rovnako ako dobré akcie, aj zlé a škaredé.

To znamená, že existuje niekoľko spoločností, ktoré sú vyplavované konkurenciou. Potom máte firmy, ktoré majú problémy s novým vedením, a tie, ktoré používajú prehistorické obchodné modely, ktoré v dnešnej dobe jednoducho nefungujú..

S ohľadom na to je najefektívnejšou stratégiou riadenia rizík diverzifikácia, v maximálnej možnej miere. Vaše portfólio by malo obsahovať hromady akcií z rôznych trhov a sektorov. Posuňte veci na vyššiu úroveň nákupom akcií z niekoľkých búrz a regiónov.

Pripravení sa ponoriť do Akciový trh?

Ako vyberať zásoby: Úplný záver

Tu to máte. Výber akcií by nemal byť iba bodnutím do čierneho – nakoniec, sú to aj peniaze.

Jediným spôsobom, ako zistiť, či je sklad pre vás životaschopná investícia, je urobiť si domáce úlohy v príslušnej spoločnosti.

Existuje veľa rôznych spôsobov, ako sa môžete vzdelávať v podrobnostiach o sklade. Dobrým východiskom je vyhodnotenie celkovej finančnej výkonnosti a stability spoločnosti.

To znamená preskúmať účty spoločnosti, správu dlhu a rôzne ďalšie ukazovatele, aby ste získali úplný obraz o stave svojich akcií. Celkovo vzaté sa uistite, že sa vyhnete nadmernej expozícii jednej alebo dvoch akcií. Namiesto toho vybudujte vysoko diverzifikované portfólio, aby ste znížili svoje dlhodobé riziko.

Časté otázky

Ako môžem vybrať najlepšie akcie?

Najlepším možným začiatkom, ktorý si môžete dať pri výbere zásob, je urobiť si domáce úlohy v spoločnosti. Môže byť napríklad užitočné pozrieť sa na finančnú výkonnosť a historické údaje, ktoré vám ukážu, ako sa v minulosti vyrovnali s poklesmi a pádmi..

Čo sa považuje za rozmanité akciové portfólio?

Rôznorodé akciové portfólio v podstate obsahuje rôzne rôzne akcie vo vašom investičnom koši – pre maximálnu expozíciu na trhoch. Môžete mať napríklad 100 akcií z mnohých rôznych sektorov, trhov a krajín.

Čo sa stane, keď si nemôžem dovoliť plný podiel?

Mnoho investorov sa dnes rozhodlo investovať do fondov obchodovaných na burze (ETF). ETF budú sledovať S&Napríklad index P 500, ktorý obsahuje 505 akcií od rôznych spoločností. Týmto spôsobom môžete investovať do mnohých veľkých akcií – prostredníctvom jediného obchodu. Alebo môžete použiť online brokera ako eToro, ktorý podporuje zlomkové akcie. To znamená, že si môžete kúpiť „zlomok“ akcií už od 50 dolárov.

Aká je najlepšia zásoba na výber?

Na túto otázku neexistuje tvrdá a rýchla odpoveď – všetko závisí od vašich vlastných finančných cieľov a chuti do rizika. Ak sa skutočne snažíte vybrať jednotlivé akcie na kúpu, odporúčame vám zvoliť si indexový fond.

Je dôležité zvoliť si akcie, ktoré vyplácajú dividendy?

Nie. Výber akcií s dividendami nemusí nutne znamenať ďalšie zisky. Niektoré z najväčších spoločností s modrými čipmi na svete neplatia na dividendách ani cent – tieto peniaze namiesto toho používajú na ďalší rozvoj firmy. Prípadne si môžete zvoliť príslušné ETF – vďaka čomu získate prístup k stovkám, ak nie tisícom akcií vyplácajúcich dividendy.

Čítaj viac:

11 najvýkonnejších zásob kanabisu z roku 2020

Obchodovanie na sklade: Ako obchodovať s akciami, Ako prežiť obchodovanie s akciami

Najlepšie 15 akcie so strednou kapitalizáciou, ktoré si môžete kúpiť v roku 2021

Aké zásoby kúpiť v roku 2021?

Najlepšie 7 rastových akcií, do ktorých sa dá investovať v roku 2021

Burza cenných papierov vo Veľkej Británii pre začiatočníkov 2021

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map