Charlie Munger: Pragmatický investor, ktorý vie, ako vytvárať bohatstvo

Trading Education s vami zdieľa inšpiratívny príbeh miliardárskeho investora Charlieho Mungera a lekcie, ktoré si môžete vziať z jeho investičných princípov a mentálnych modelov.

Aj keď je Warren Buffett zvyčajne v centre pozornosti, pokiaľ ide o investičný úspech spoločnosti Berkshire Hathaway, veľkú časť úspechu treba pripísať jeho kolegovi Charlie Mungerovi, podpredsedovi firmy..

Kto je Charlie Munger?

Charlie Munger je pravá ruka Warrena Buffetta. Popri záväzkoch voči spoločnosti Berkshire Hathaway je predsedom denníka Daily Journal Corporation v Los Angeles a riaditeľom spoločnosti Costco Wholesale Corporation. Vo februári 2018, Forbes odhaduje čisté imanie spoločnosti Munger na zhruba 1,74 miliárd dolárov.

Skorý život Charlieho Mungera

Buffett aj Munger pochádzajú z Nebrasky, kde sa Charlie narodil v Omahe v roku 1924. Munger ako tínedžer pracoval v miestnom obchode s potravinami, ktorý vlastnil starý otec Warrena Buffetta.

Munger potom začal vysokoškolské štúdium na University of Michigan, kde študoval matematiku. Tesne po svojich 19. narodeninách však Munger opustil univerzitu, aby slúžil v leteckom zbore americkej armády. Munger bol jedným z mála vojakov, ktorí boli uvedení do funkcie dôstojníka bez titulu.

Po svojej službe Munger absolvoval niekoľko pokročilých kurzov na rôznych univerzitách, dokonca nastúpil na Harvardskú právnickú školu bez vysokoškolského štúdia, kde v roku 1948 absolvoval magna cum laude..

Ľudia si tiež prečítali: Andy Krieger: Genius obchodovania s menami

Počiatočná kariéra Charlieho Mungera

V roku 1962 založil Munger realitnú právnickú kanceláriu Munger, Tolles & Olsona, ktorá je dodnes uznávanou praxou. Aj keď investovanie nemal nikdy ďaleko od mysle, v rokoch 1962 až 1975 uskutočnil svoje vlastné investičné partnerstvo, ktoré za toto obdobie prinieslo zložené ročné výnosy vo výške 19,8%. Munger a Buffett sa zoznámili v počiatočnej fáze svojej investičnej kariéry v roku 1959, pričom sa z priateľstva postupne vyvinul investičný vzťah.

Vzťah Charlie Munger a Warren Buffett

Začínajúce priateľstvo medzi dvojicou viedlo k tomu, že Munger opustil úspešnú právnickú kariéru a spojil sily s Buffettom, aby viedol Berkshire Hathaway BRK.B.

Dvojica spolupracuje niekoľko rokov a nadviazala medzi nimi a akcionármi vynikajúce vzťahy. Buffett je známy svojim užitočným vhľadom, zatiaľ čo Munger využíva svoj rýchly dôvtip, aby na každoročné stretnutia vniesol nádych humoru. Geniálny príklad z roku 2005 zdieľa Zornička, keď dvojica rokovala o kompenzácii rôznych správnych rád.

Buffett popisoval, ako po tom, čo bol členom 19 správnych rád, nikdy nevidel poplatky ako problém týkajúci sa odmeňovania generálneho riaditeľa, pričom kompenzačné výbory konali skôr ako čivavy, než ako veľkí dánci alebo dobermani. Buffett potom prejavil malé znepokojenie vysvetlením, že sa obáva urážky všetkých priateľov, ktorí môžu byť prítomní vo výbore pre odškodnenie, na čo Munger odpovedal vtipným komentárom "Ty urážaš psy".


Mohlo by sa vám tiež páčiť: Poučenie od človeka, ktorý porazil trh

Mungerova investičná filozofia

O spoločnosti Munger je známe, že je investorom silných spoločností s rôznymi konkurenčnými výhodami. Vo svojich viacerých prejavoch Munger predstavil koncept elementárnej, svetskej múdrosti a jej vzťah k podnikaniu a financiám.

Munger verí, že akýkoľvek podnik, ktorý sa spolieha na triky, je predurčený na zlyhanie, dobrý podnik by mal byť etickým podnikaním. Spoločnosť Munger využíva v rámci svojich investičných princípov veľkú úroveň vedomostí a obchodnej etiky, keď nakupuje podhodnotené akcie na základe ich obchodnej kvality, nielen aby sa sústredila na to, aké lacné sú..

Poučenie, ktoré sa môžeme naučiť od Mungera

Ako by mali začínajúci investori získať svetskú múdrosť na dosiahnutie úspechu pri výbere akcií? Munger verí, že kľúč spočíva skôr v porozumení rôznych tém, než v obmedzení investícií do niekoľkých úzkych tém. Autor: zvyšovanie úrovne vedomostí, investori začínajú chápať ekonomiku viacerých priemyselných odvetví a zameriavajú sa na dlhodobý úspech, kde iné zlyhávajú kvôli krátkozrakosti.

Neustále obnovovanie popisuje Mungerov prístup k investovaniu ako dosť jedinečný v porovnaní s väčšinou najvyšších predstaviteľov. Aj keď má podobné vzdelanie, nezdieľa nijaké radikálne nové filozofie ani nesľubuje, že zmení svet. Namiesto toho sa udržiava na nízkej úrovni a dodržiava jednoduchú filozofiu, aby sa radšej vyhýbal hlúposti, než aby sa snažil byť veľmi inteligentný.

Pozri tiež: Obchodovanie s novinkami na trhu

Pochopenie svojich kompetencií

Munger nepodnecuje ostatných, aby hľadali brilantnosť, namiesto toho je presvedčený, že by sme sa mali vyhnúť chybám. Munger aj Buffett sa riadia rovnakým pravidlom, ktoré nazývajú „okruhom kompetencií“, ktoré popisuje, ako by sa každý človek mal držať svojej oblasti znalostí. Napríklad ani Munger ani Buffett neinvestovali do spoločnosti Google alebo Amazon, pretože technológia je mimo ich okruhu kompetencií.

Podľa tejto teórie sme všetci amatéri, keď vystúpime z kruhu dôvery, ale veľa z nás nemá tú pokoru, aby sme si to priznali. Munger je presvedčený, že aby si udržal náskok, je potrebné investovať konzervatívne investície, ktoré prekonajú konkurenciu. Neoddeliteľnou súčasťou každej investície je aj riadenie očakávaní.

Sila mentálnych modelov

Princípy investovania Charlie Munger

Napriek tomu, že Munger nikdy neabsolvoval žiadny kurz v oblasti investícií, vo svojej kariére stále prekvital. Munger využil svoje vedomosti na vybudovanie mriežky silných mentálnych modelov. Zložitosť sveta okolo nás môže byť ťažko pochopiteľná s tisíckami premenných, čo znemožňuje predvídanie každej investičnej situácie. Neustálym úsilím o zdokonaľovanie našich vedomostí a náročných myšlienok je možné budovať nové mentálne modely, na ktoré sa môžeme spoľahnúť a poskytnúť rámec na riešenie problému opatrne aj s nadhľadom..

Ak chcete získať viac informácií o investičných stratégiách, kontaktujte náš skúsený tím ešte dnes.

Ak ste radi čítali tento článok z Trading Education, označte ho lajkom a zdieľajte ho s kýmkoľvek iným, o ktorom si myslíte, že by mohol zaujímať tiež.

Zdroje:

[1] https://www.investopedia.com/terms/c/charlie-munger.asp [2] https://constantrenewal.com/avoiding-stupidity/ [3] http://news.morningstar.com/classroom2/course.asp?docId=145665&stránka = 2
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map