Investičný hororový príbeh: predaj príliš skoro

Zo všetkých chýb, ktorých sa investori obávajú, musí byť predaj akcií príliš skoro – a potom sledovať, ako sa ich hodnota prudko zvyšuje – jednou z najväčších. Dnes sa nám ozve investor, ktorý zažil práve toto.

Čo sa stalo?

Autor a bloger v blázon Motley, Matt Frankel opísal, ako urobil chybu, keď sa rozhodol predať tri kľúčové akcie. Ako solídny a skúsený investor bol zvyknutý robiť chyby – a slobodne pripúšťa, že to bola jeho schopnosť poučiť sa z týchto chýb ktoré mu pomohli rozvinúť jeho schopnosti a dôveru v nákup a predaj akcií. Riziko príliš skorého predaja však stále zostávalo – pretože sa chystal zistiť svoje náklady!

Matt vysvetľuje, že počas svojej investičnej kariéry sa niekoľkokrát stalo, že urobil chybu, keď predal solídne akcie skôr, ako dosiahli svoju úplnú hodnotu, aj keď z dlhodobého hľadiska plne dôveroval podnikaniu – kvôli svojej predchádzajúcej pred uskutočnením nákupu na prvom mieste výskum a analýza.

Chyba predaja troch akcií

cenový graf akcií

Pre Matta vynikajú tri akcie ako kľúčové príklady toho, ako môže predčasný predaj viesť k premárnenej príležitosti v hodnote tisícov libier.

Prvou bola spoločnosť Tesla Motors – uvedená na NASDAQ ako TSLA. Pôvodne múdre investičné rozhodnutie, hodnota akcií rýchlo vzrástla o viac ako 100%. Matt kúpil akcie v roku 2011 po IPO. V tom čase to stálo 23 dolárov za akciu. Spoločnosť Tesla mala v tom čase jediný trh s výrobkami – impozantný Roadster -, ale zatiaľ nebola dokázaná ako vodca vo výrobe automobilov. Do roku 2012 si jeho vydanie modelu 5 získalo uznanie a zásoby spoločnosti prudko vzrástli. Matt ho v tomto okamihu predal za 58 dolárov za akciu – a potom sledoval, ako trhové ocenenie spoločnosti naďalej rastie! V čase písania tohto článku sa Tesla obchodovala okolo 300 dolárov za akciu…

Tiež by sa vám mohlo páčiť: Tento chlapík by mohol lepšie zmeniť vašu finančnú situáciu

Druhá chyba bola v prípade Universal Display. Matt veril, že trh s OLED displejmi bude v nasledujúcich rokoch schopný rýchlo expandovať, a tak do firmy v roku 2013 kúpil za 25 dolárov za akciu. Len o pár mesiacov neskôr inkasoval, keďže akcie sa obchodovali za 49 dolárov každý. A to napriek viere, že trh OLED bol stále pripravený na rast a že spoločnosť mala dobré predpoklady na to, aby na ňom obstála. Po opätovnom vypredaní svojej pozície sledoval, ako sa akcie s pribúdajúcou temnotou šplhajú nad 200 dolárov za akciu!

Tretia chyba bola častá pri investovaní začiatočníkov – pri snahe o krátkodobý obchod a zmene pozícií v snahe „poraziť“ trh. Skúsenejší investori trávia čas analýzou trhu a spoločností, ktoré ich zaujímajú, a analýzou ich dôvodov investovať z dlhodobejšieho hľadiska.; niekedy dokonca prijme stratégiu „kúpte a podržte“, než aby ste mali v úmysle čoskoro predať.

Matt sa opäť ťažko naučil. V roku 2004 nakúpil do spoločnosti Repligen na burze NASDAQ iba za 2,53 dolára za akciu. Zdá sa, že biotechnologická firma urobila len málo a svoju pôvodnú investíciu 1000 akcií predal za mierne vyššiu cenu, ako je kúpna cena. Opäť – a zásadne – stále veril v dlhodobú hodnotu a potenciál firmy. Dnes je spoločnosť kľúčovým hráčom vo svojom priemysle a obchodovanie s akciami sa pohybuje okolo 38 dolárov za akciu. Keby sa ich Matt držal, tešil by sa z približného zisku 1 400%!

Ľudia si tiež prečítajú: 7 krokov k dosiahnutiu vašich finančných cieľov


Jedlo so sebou

strategické rozhodnutia o predaji akcií

Vždy sa nájdu chvíle, keď má zmysel akciu predať. Dokonca aj Warren Buffet, ktorý je slávnym šampiónom prístupu „buy and hold“, bude v prípade potreby robiť strategické rozhodnutia o predaji niektorých svojich podielov. Nikdy to však nie sú trhané reakcie v reakcii na pohyb trhu alebo krátkodobý zisk. Najmúdrejší investori trávia čas skutočným hľadaním informácií o spoločnostiach a trhoch, do ktorých investujú, a dlhodobom rozhodovaní. To znamená, že môžu pokračovať v hľadaní faktorov, ktoré na trhu môžu zásadne zmeniť prostredie ich investícií, ale do veľkej miery vylučujú krátkodobé výkyvy, ktoré spôsobujú neustály rast a pokles cien akcií. Vďaka viere a dôvere v prvom rade pri výskume a analýze môžu opätovne preskúmať svoje predpoklady a stratégiu, skontrolovať ich správnosť a potom získať dôveru v udržanie svojej investičnej pozície..

Vzdelanie na trhoch s akciami je naďalej úplne kľúčom k úspechu investora na trhoch s akciami. Dobrá správa je, že nemusí byť ťažké naučiť sa, ako funguje trh, najmä s modernými digitálnymi nástrojmi a metódami. Obchodné vzdelávanie vám môže poskytnúť zásadný prehľad, vedomosti a zručnosti, ktoré potrebujete, aby ste sa z dlhodobého hľadiska stali úspešným investorom, aj keď ste v súčasnosti úplným začiatočníkom s malými znalosťami fungovania akciového trhu. Zistite viac a naučte sa tajomstvá, ktoré profesionáli majú vďaka našim kurzom a školiacim materiálom.

Ak ste radi čítali tento článok z Trading Education, označte ho lajkom a zdieľajte ho s kýmkoľvek iným, o ktorom si myslíte, že by mohol zaujímať tiež.

Môžete si prečítať pôvodný článok Matthewa Frankela tu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector