Prvých päť dôvodov, prečo by ste mali diverzifikovať svoje investičné portfólio

Ak ste začali skúmať kľúčové princípy investovania, pravdepodobne ste sa s týmto pojmom stretli diverzifikácia portfólia. Ako pravidlo číslo jedna v investovaní je to jedna z kľúčových stratégií, ktoré treba pochopiť, tak čo presne ten pojem znamená?

Stojí za zmienku, že hoci investícia môže rásť, mohla by tiež klesnúť na hodnote a môžete dostať menej ako pôvodnú sumu investície. Investície v minulosti, ktoré priniesli zisk, nemôžu poskytnúť žiadne budúce záruky pozitívnych výsledkov.

Najskôr by sme sa mali pozrieť na to, čo je to investičné portfólio. Portfólio je skupina aktív, ktoré drží obchodná spoločnosť alebo individuálny obchodník.

Aktíva môžu mať rôzne podoby, napríklad dlhopisy, akcie, komodity alebo deriváty. Tieto aktíva vyberáte vy alebo správca vašej investície po dôkladnom zvážení.

Mnoho investorov verí, že kľúčom k dlhodobému úspechu je dobrá diverzifikácia namiesto toho, aby sa spoliehali na jednu formu aktíva. Náš Obchodné vzdelávanie tím tomu verí kľúč spočíva v rozložení rizika medzi investície s vysokým a nízkym rizikom.

Ak sa konkrétny trh prepadne, ak ste rozložili riziko, budete lepšie chránení pred akýmikoľvek väčšími stratami.

Kľúčom je rozmanitosť

diverzifikácia portfólia

Mnoho investorov robí chybu, keď sa domnieva, že sa diverzifikovali tým, že radšej kúpi akcie v niekoľkých spoločnostiach, než aby sa držali jednej. To je dobrý nápad, ale skutočnej diverzifikácie investícií sa dosahuje investovaním do širokej škály tried aktív. Existujú štyri tradičné typy tried aktív; akcie, pevný príjem, peňažný trh a alternatívne investície, ako napríklad majetok a komodity.

Ďalším dôležitým faktorom je geografická rozmanitosť. Správy IG že skúsený investor zváži skôr trendy na celom svete, než aby sa držal svojho domáceho trhu. Rozvíjajúci sa trh môže zažiť rýchle obdobia rastu v porovnaní s trhmi, ktoré už dosiahli silnú úroveň rozvoja, aj keď by to mohlo znamenať vyššiu mieru rizika.

Ak to chcete uviesť do podmienok online obchodovania na Forexe, môžete sa skôr pozrieť na niektoré z exotickejších menových párov z rozvíjajúcich sa trhov, ako na stabilné meny, ako sú EURO, GBP alebo USD..

Možno by ste si tiež chceli prečítať: Top 20 najlepších finančných tipov pre mileniálov

Výraz, ktorý možno často počujete, je trhová kapitalizácia, ktorú spoločnosti bežne používajú pri označovaní svojej trhovej kapitalizácie. IG vysvetľuje tento pojem označuje celkovú hodnotu všetkých nesplatených akcií na trhu. Odporúča sa investovať do celého spektra trhových kapitalizácií, od akcií s malou kapitalizáciou až po megakapity s modrým čipom.

Výberom akcií a dlhopisov z a rôznych priemyselných odvetví a sektorov, vaše investície budú mať vyššiu úroveň ochrany pred hospodárskym poklesom. Výber odvetví, ktoré nie sú ovplyvnené úrovňou spotrebiteľských výdavkov, ako sú lieky alebo verejné služby, je možnosťou s nízkym rizikom.

Niektoré akcie spadajú do cyklickej kategórie, pretože sú silne vystavené ekonomickým cyklom. Tieto zásoby zvyčajne dobre fungujú pri rozširovaní ekonomiky, ale v každom období ekonomického poklesu prinášajú veľké riziko. Najbežnejším príkladom sú maloobchodníci a stavitelia domov.


Riadenie rizík

Riadenie rizík

Je dôležité mať na pamäti, že diverzifikácia úplne neodstráni investičné riziká, hoci vám pomôže pri riadení trhu. Ak v súčasnosti vlastníte 10 akcií všetkých od rôznych spoločností a rôznych priemyselných odvetví, je veľká šanca, že ceny ich akcií nebudú korelovať. Takže ak jedna akcia stratí rovnováhu, je nepravdepodobné, že to urobia ostatné, čo znamená, že vaše celkové portfólio bude lepšie chránené. IG vysvetľuje že jedna bojujúca sa zásoba sa počíta iba za malé percento z vašej celkovej expozície.

Pozrite si tento článok: Tento sprievodca investovaním vám pomôže robiť lepšie finančné rozhodnutia

Stabilné návraty

Je dokázané mnohými úspešnými investormi, že vysoká úroveň diverzifikácie pomôže portfóliu vyhnúť sa veľkým zmenám na trhu. Dosiahnutím dobrej úrovne rozmanitosti budete pravdepodobne vlastniť množstvo výhodných investícií, ktoré vyvážia všetky, ktoré sú hitom. Fidelity študovala ročné výnosy rôznych portfólií za 89-ročné obdobie. Zistili, že portfóliá s vysokou úrovňou rizika by boli pre väčšinu investorov príliš nepríjemné. Napríklad najagresívnejšie portfólio v štúdii vlastnilo 30% medzinárodných akcií a 70% domácich akcií, čo poskytovalo ročný výnos v priemere 10%. Aj keď to môže znieť ako stabilný výnos, v najlepšom roku bola návratnosť 163%, ale v najhoršom roku stratila 68%. Rozšírením rozsahu aktív portfólio dokázalo znížiť maximá a minimá bez toho, aby dlhodobo stratilo príliš veľa.

Rovnováha medzi rizikom a odmenou

rovnováha medzi rizikom a odmenou

Úspešná investícia bude zodpovedať požadovaným úrovniam tolerancie k riziku, ktoré sa často budú meniť počas celého vášho života. Pre investorov, ktorí sa blížia k dôchodku, je bežné, že si vyberú konzervatívne aktíva, pretože je pravdepodobné, že budú mať menej času na zotavenie sa zo strát. Nie je potrebné prepracovať celé vaše portfólio naraz, efektívna diverzifikácia môže byť postupný proces. V záujme diverzifikácie je lepšie robiť informované rozhodnutia a vyhnúť sa držaniu nekvalitných aktív.

Dúfame, že vám tento článok pomohol, prečo by ste mali diverzifikovať svoje portfólio. Ak máte záujem o diverzifikáciu svojho portfólia pomocou online obchodného účtu, zaregistrujte sa na niektorý z našich kurzov bezplatného online obchodného vzdelávania..

Ďalej: Ako Michael Dell zmenil 1 000 dolárov na miliardy

Ak ste radi čítali tento článok z Trading Education, označte ho lajkom a zdieľajte ho s kýmkoľvek iným, o ktorom si myslíte, že by mohol zaujímať tiež.

Pôvodný článok možno nájsť prostredníctvom IG a napísala ju Hannah Smith.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map