Dnes si vysvetlíme jeden z najzásadnejších konceptov kryptomeny – ťažbu. Ak ešte len začínate v krypto svete, nasledujúci článok by mal pre vás veľký význam.

Sme si istí, že ak ste súčasťou sveta digitálnych financií alebo sa ním plánujete stať, tento výraz ste už pravdepodobne počuli „Ťažba“ pár stokrát. Ale naozaj viete, čo to znamená? Viete, aké sú výhody a nevýhody ťažby? Je to koncept, ktorý zostane v nasledujúcich rokoch?

Pokúsime sa na všetky tieto otázky odpovedať. Poďme!

Čo je ťažba kryptomeny?

Ťažba kryptomeny je jednou z najbežnejších metód validácie transakcií, ktorá sa vykonáva v sieti blockchain a potom ich pridáva na dlhý verejný zoznam všetkých transakcií, do blockchainu..

Na oplátku sú ľudia odmeňovaní kryptomenou.

Ťažba kryptomeny je proces, prostredníctvom ktorého sa k existujúcej obežnej ponuke pridávajú nové mince. Ťažba tiež zaisťuje sieť, na ktorej mince fungujú, overovaním transakcií.

Ľudia, ktorí ťažia mince, sú známi ako baníci.

Pretože neexistuje žiadny ústredný orgán, ktorý by kontroloval a zabezpečoval ponuku peňazí, je táto kontrola a bezpečnosť rozložená po sieti, ktorú baníci pomáhajú udržiavať.

Keď to zhrniem, ťažba kryptomeny obsahuje dve funkcie, a to: pridávanie transakcií do blockchainu (zabezpečenie a overovanie) a tiež uvoľňovanie novej meny.

Ako to celé funguje?

ťažba kryptomeny

Ťažba kryptomeny je typ modelu validácie, tiež známy ako POW alebo „proof-of-work“. Existujú dva bežné typy validácie, ale ten druhý, známy ako POS alebo „proof-of-stake“, na chvíľu necháme, aby sme hovorili o modeli POW..


V modeli POW, ktorý využívajú kryptomeny ako Bitcoin, Bitcoin Cash a Litecoin, si podniky, skupiny alebo jednotlivci navzájom konkurujú tým, že pomocou svojich výkonných počítačov ako prví riešia zložité matematické problémy, ktoré sú súčasťou šifrovacieho mechanizmu.

Rovnice zodpovedajú skupine transakcií, ktorá sa nazýva blok. Prvý jednotlivec, podnik alebo skupina, ktorá vyrieši tieto rovnice a v procese overí presnosť transakcie v rámci bloku, získa „blokovú odmenu“. Vypláca sa ako digitálne tokeny meny, ktorá sa overuje.

Napríklad v súčasnosti je bloková odmena za bitcoin 12,5 tokenov. To znamená, že komukoľvek sa podarí vyriešiť rovnice pre blok, dostane zaplatených 12,5 žetónov, čo je viac ako 100 000 dolárov.

Ťažba kryptomeny krok za krokom

Skúsme si postupne vysvetliť ťažbu kryptomeny.

 1. Keď sa transakcia uskutočňuje prostredníctvom blockchainu (napríklad jeden používateľ chce poslať coiny na adresu iného používateľa), informácie o transakcii sa zaznamenajú a umiestnia do bloku..

 2. Na šifrovanie bloku musia ťažiari vyriešiť komplikovanú kryptografickú hádanku, aby našli kryptografický hash vhodný pre daný blok. Aby mali baníci slušnú šancu overiť a zabezpečiť blok ako prví, musia používať výkonný hardvér špecifický pre danú aplikáciu.

 3. Keď baník zaistí blok, blok sa pridá do blockchainu. Nasleduje overenie vykonané ostatnými uzlami (počítačmi) v sieti v procese známom ako konsenzus.

 4. Ak sa baníkovi podarí blok úspešne overiť a zabezpečiť, je odmenený novovytvorenými mincami. Proces odmeňovania za prácu je známy ako Dôkaz práce.

Aké sú výhody ťažby kryptomeny?

výhody ťažby kryptomeny

Poďme si povedať o niektorých dôvodoch, prečo sa veľa ľudí chce stať baníkmi a zarobiť si kryptomenu.

 1. Zarábať – Všetko závisí od peňazí! Na konci dňa môže byť ťažba veľmi výnosná, ak sa vykoná správne. Pre niektorých ľudí by ťažba mohla nahradiť aj prácu na plný úväzok. Toto sú bezpochyby najväčšie výhody spojené s kryptomenou.
 2. Investovanie do hodnoty – Môže kryptomena zlyhať? Samozrejme, že môže. Môže zrazu dosiahnuť vyššie hodnoty? Ano určite. Trh je dynamický a nestály. Bez ohľadu na to, čo sa stane, si však špičkové počítače a zariadenia, ktoré ťažiari používajú, zachovávajú svoju hodnotu veľmi dobre. To znamená, že ak sa rozhodnete opustiť trh alebo sa náhle zrúti kryptomena, ktorú ste pracovali na ťažbe, stále by ste mali hodnotu v zariadení, ktoré ste používali na ťažbu meny.
 3. Bezpečnosť – Kryptomenu nemožno ukradnúť. Môžete si byť istí, že peniaze, ktoré ťažíte, zostanú na vašom účte v bezpečí.
 4. Byť svojim vlastným šéfom – Akonáhle začnete pociťovať skutočné výsledky ťažby kryptomeny a stanete sa dobrým baníkom, môžete dokonca zvážiť ukončenie práce a nastavenie vlastných hodín a pravidiel práce. To je najvyššia sloboda, ktorú mnoho ľudí stále hľadá, ale nikdy sa tam nedostane.
 5. Postavte sa proti centralizovanej regulácii – Kryptomena je decentralizovaná a prakticky nevystopovateľná. To znamená, že baníci dostanú súkromie, ktoré potrebujú, aby zarobili čo najviac peňazí a mohli si s peniazmi robiť, čo chcú. Existuje niekoľko krajín, ktoré zaviedli určité regulácie, avšak nakoniec je kryptomena vsadená proti centralizovanej menovej regulácii.

Čo nevýhody ťažby kryptomeny?

 1. Odpisy – To je niečo, čo by ste si mali dobre uvedomiť, ešte predtým, ako vôbec zvážite vstup do sveta kryptomeny. Kryptomeny riskujú stratu svojej hodnoty, čo automaticky zmení vaše ťažobné činnosti na neziskovú investíciu.
 2. Elektrina – O tomto sme už hovorili. Náklady na elektrinu môžu určite poškodiť vaše zárobky. Väčšina z vašej odmeny v skutočnosti pravdepodobne pôjde na účty za elektrinu. Preto by ste mali starostlivo zvážiť pomer cena / odmena.
 3. Strata digitálnej peňaženky – To sa deje častejšie, ako by ste si mysleli. Ak zabudnete heslo svojej peňaženky, bude z neho uzamknuté. Po uzamknutí nemôže nikto získať späť váš prístup ani vám vrátiť sumu, ktorá je vo vnútri.
 4. Dostať sa do nesprávneho ťažobného fondu – To je vec, ktorej by ste mali venovať zvýšenú pozornosť. Existujú prípady nepoctivých organizátorov, ktorí to riadia banské bazény. Urobte si prieskum a spojte sa s ťažobnou spoločnosťou, ktorá je už etablovaná v investičnom sektore a má dobrú povesť. V opačnom prípade riskujete svoje zárobky.

Obavy z ťažby kryptomeny

farma na ťažbu kryptomeny

Tento proces sa nazýva „ťažba“, pretože zahŕňa dobrovoľníkov, ktorí prispievajú k rozvoju blockchainu s veľkým úsilím v nádeji, že dostanú odmenu. Dáva to iba logiku, že baníci prispievajú do blockchainov kvôli možnému zisku.

Najväčšie starosti však pre baníkov vždy boli zvyšujúca sa náročnosť hádaniek pri zabezpečovaní blokov. Čím viac hádaniek bude vyriešených, tým ťažšia bude ďalšia hádanka. Niekedy sa obtiažnosť zvyšuje exponenciálne. Nielen to, ale konkurencia sa ešte zhoršila. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím je v súčasnosti za odmenu viac ľudí, čo znamená, že o víťazstvo musí bojovať viac počítačov.

Pokiaľ ide o ťažbu, problémom sa stala ešte jedna vec. Ziskové organizácie a inštitúcie začali investovať značné množstvo peňazí do efektívneho hardvéru. Nielen to, ale svoje ťažobné plošiny presunuli do priehrad a krajín, kde je dodávka elektrickej energie lacnejšia.

Organizácie s významným kapitálom investovali do ASIC (Application Specific Integrated Circuits), ktoré sú špeciálne určené na dokončenie presných úloh, a to ťažby..

V začiatkoch ťažby mohli ťažiari dosahovať zisky jednoducho pomocou domácej počítačovej centrálnej procesorovej jednotky alebo CPU. Používanie konvenčných procesorov však dnes vo väčšine blockchainov jednoducho nie je ziskové.

V blockchainoch, ktoré využívajú Proof of Work, môžu potenciálne s odmenou skončiť iba jedinci, ktorí sú pripravení významne investovať do hardvérových zariadení a zdrojov elektrickej energie..

Ako však bolo spomenuté, korporácie vstúpili do banskej arény s plnou silou, aby zabezpečili veľké zníženie ziskov z ťažby. Na druhej strane jednotlivci v tomto priestore bojujú s konkurenciou.

Jediným zmysluplným záverom, s ktorým môžeme vzhľadom na súčasnú banskú krajinu prísť, je rastúca centralizácia ťažby. Tvorbu mincí úplne ovládla hŕstka centralizovaných mocností, ako sú banky a finančné organizácie. Zdá sa, že si každý kladie rovnakú otázku; Ak bude tvorba mincí centralizovaná, ako bude blockchain naďalej prinášať decentralizované riešenia pre bežných ľudí?

Budúcnosť ťažby

ťažba bitcoinov

Veľa sa deje v banskej krajine. So spomínanými obavami, vrátane centralizácie ťažby a skutočnosti, že odmena nedokáže vyrovnať náklady na hardvér a elektrinu, prijali novšie blockchainy a altcoiny rôzne metódy na obmedzenie vplyvu baníkov a odklonu od POW. Zatiaľ čo sa zdá, že POW uprednostňuje najväčšie hardvérové ​​súpravy, novšie schémy ako Proof of Stake (POS) už vydávajú vyhlásenie, ktoré odmeňuje baníkov na základe iného súboru faktorov.

Ďalšou vecou, ​​ktorú dobre riešilo Ethereum a ďalšie blockchainové systémy poháňané plynom, je takzvaná ťažobná neefektivita.. Plyn-poháňané blockchainové systémy vyžadujú od vývojárov, aby k transakcii pripojili plyn. Tento plyn bude dodávať výpočtový výkon, kým nebude transakcia overená alebo kým nedôjde plyn. Toto sa považuje za bezpečnejší spôsob pre baníkov, ako prispieť k riešeniu nových blokov. Týmto sa eliminuje riziko plytvania zbytočnou výpočtovou energiou a ťažiari môžu udržiavať blockchain rýchlejšie a efektívnejšie.

Záverečné slová

Ťažba kryptomeny sa určite stala jednou z najzaujímavejších a najkontroverznejších tém v blockchainovej komunite.

Stav ťažby ovplyvňuje decentralizovaný stav, spoľahlivosť a hodnotu každej mince. Preto je dôležité pochopiť pojem ťažba a to, či je to niečo, čo by ste mohli zvážiť.

Prebrali sme hlavné pojmy a obavy týkajúce sa kryptomeny. Majte na pamäti, že kvôli rastúcej popularite kryptomeny sa mení veľa aspektov trhu vrátane ťažby. Niektorí to aj hovoria ťažba je mŕtva, už.

Každá situácia v živote má vždy svoje výhody a nevýhody. Aby ste sa rozhodli dobre, musíte si urobiť prieskum a pred dokončením svojho výberu poriadne zvážiť dobré a zlé. Preto existujú miesta ako Obchodné vzdelávanie kde sa môžete dozvedieť všetko, čo treba o kryptomene vedieť, a sami sa rozhodnúť, že by ste sa tým mohli zaoberať.

Chcete sa dozvedieť viac o trhu s kryptomenami a o tom, ako s nimi obchodovať?

Prihláste sa na náš kurz obchodovania s kryptomenami!

Ak ste radi čítali tento článok z Trading Education, označte ho lajkom a zdieľajte ho s kýmkoľvek iným, o ktorom si myslíte, že by mohol zaujímať tiež.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector