Altcoiny vs tokeny: Aký je rozdiel?

S rýchlym rastom kryptomien je dôležité pochopiť rozdiely medzi použitou terminológiou a tým, na čo odkazujú.

Kryptomeny zaujali investorov z celého sveta. Napriek všetkému záujmu okolo ľudí je pre kryptomeny notoricky náročné zabaliť hlavu. Niekoľko terminológií sa môže zdať mätúcich, ale nie, ak sa ponoríte trochu hlbšie. Zmätok okolo kryptomien však pôsobí ako odstrašujúci prostriedok pre jednotlivcov, ktorí by sa o nich a základnej technológii mohli dozvedieť viac..

Keď sa viac ľudí snaží zapojiť do priestoru kryptomeny, je nevyhnutné vzdelávať ich o rozdieloch medzi rôznymi prostriedkami kryptomeny. Tu sa pozrieme na rozdiely medzi mincami, altcoinmi a žetónmi. Mnoho ľudí sa mýli medzi mincami a žetónmi, často ich považujú za rovnaké. Pravdou je, že medzi nimi a ich použitím existujú obrovské rozdiely. Cieľom tohto článku je trochu objasniť zmätok.

Aby sme lepšie pochopili mince, altcoiny a tokeny, musíme najskôr pochopiť, čo sú to kryptomeny.

Čo sú to kryptomeny?

Kryptomeny sú digitálne meny zabezpečené pomocou kryptografie. Zabezpečenie kryptomien prostredníctvom kryptografie znemožňuje ich falšovanie. Väčšina kryptomien je založená na decentralizovanej sieti. Kryptomeny nevydáva žiadny ústredný orgán ani finančná inštitúcia, čo znamená, že teoreticky sú imúnne voči vládnej regulácii a interferenciám..

Bitcoin bol prvou decentralizovanou kryptomenou založenou na verejnej účtovnej knihe, na ktorej sú uložené záznamy všetkých transakcií. Aj keď nejde o prvú kryptomenu, bitcoin bol zásadným míľnikom v histórii kryptomien.

Čo sú to mince, tokeny a altcoiny?

Mince, tokeny a altcoiny sú tri hlavné typy kryptomien, ktoré sa líšia na základe ich prípadov použitia a základnej technológie. Bitcoin je kryptomena, pretože sa používa ako prevod hodnoty. Platformy ERC-20 ako Civic, ktoré sú postavené na ethereu, sú tokeny. Na rozdiel od bitcoinu a iných coinov sa žetóny nepoužívajú na prevod hodnoty. Altcoiny sú mince, ktoré sú alternatívou k bitcoinu. Začali kódom Bitcoinu, ale vo významnej miere ho upravili.

Existujú rôzne typy mincí, z ktorých každá má svoje prípady použitia a silné stránky.

  • Transakčné mince: Ako už názov napovedá, transakčné coiny sú médiom na uskutočňovanie transakcií.
  • Sklad hodnoty: Tieto mince fungujú ako uchovávateľ hodnoty. Príkladom tohto typu mince by mohol byť bitcoin.

Tokeny vs. altcoiny

Čo sú to altcoiny?

Najjednoduchšia definícia altcoinu je, že sú alternatívou k bitcoinu. Altcoiny sú postavené na základnom rámci bitcoinu a ponúkajú efektívne spôsoby dokončovania transakcií na internete. Ich cieľom je vývoj a vylepšenie rámca bitcoinu zmenou rôznych charakteristík rámca.


Vývojári vytvárajú altcoiny prostredníctvom vidlice pôvodného protokolu Bitcoinu. Zmeny vykonané v podkladových kódoch vytvárajú novú mincu s novými vlastnosťami.

Altcoiny fungujú rovnako ako bitcoiny. Umožňujú jednotlivcom posielať platby z jednej digitálnej peňaženky do druhej pomocou súkromného kľúča. Transakcie sa zaznamenávajú do hlavnej knihy a transakcie môže skontrolovať ktokoľvek. Verejná kniha zabezpečuje, že transakcie po zaregistrovaní už nie je možné nijako meniť. Blockchain je zabezpečený pomocou ťažby, čo je proces, v ktorom baníci riešia zložité matematické problémy na overenie transakcií. Každý altcoin má iné vlastnosti, každý tvrdí, že vylepšuje vnímané nedostatky bitcoinu.

Niektoré altcoiny nie sú odvodené od bitcoinu. Tieto mince si vytvorili svoj protokol a blockchain a majú svoju pôvodnú menu. Príklady týchto altcoinov sú Ethereum, Ripple, Waves atď.

Aké sú typy altcoinov?

Existuje niekoľko druhov altcoinov. Altcoiny dostatočne menia pravidlá bitcoinu, aby sa stali jedinečnými a mali konkrétnu aplikáciu. Hlavné typy altcoinov sú stablecoiny, úžitkové tokeny, bezpečnostné tokeny a meny založené na ťažbe.

1. Stablecoiny:

Stablecoiny sú určené na zníženie volatility. Znižujú volatilitu viazaním hodnoty mince na tradičné nekryté meny ako americký dolár, euro alebo aktíva ako zlato.

2. Ťažobné altcoiny:

Ťažobné altcoiny sa generujú procesom nazývaným ťažba. Ťažba je proces, pri ktorom baníci pri overovaní transakcií riešia zložité matematické problémy. Nové mince sa generujú ako odmena pre baníkov. Ťažobné altcoiny sú podobné bitcoinu. Najlepším príkladom tohto typu altcoinu je Ethereum.

Výhody altcoinov

✅ Altcoiny sa snažia zlepšiť vnímané nedostatky rámca bitcoinu, pričom sa zameriavajú na faktory, ako sú náklady na ťažbu alebo rýchlosť.

✅ Altcoiny sú alternatívou k bitcoinu. Niektoré altcoiny dávajú bitcoinu vážnu konkurenciu.

✅ Altcoiny majú nižšie transakčné poplatky ako bitcoiny, čo je obrovská výhoda oproti bitcoinom.

Čo sú tokeny?

Tokeny predstavujú aktívum alebo utilitu vytvorenú na existujúcom blockchaine. Predstavujú aktíva, ktoré sú obchodovateľné a zastupiteľné. Tie sa môžu pohybovať od komodít po iné kryptomeny. Tokeny sa používajú na zbierku davových predajov; Ethereum je najpopulárnejšia platforma pre tokeny. Všetky tokeny vytvorené na platforme Ethereum sa nazývajú tokeny ERC-20. Okrem Etherea existujú aj ďalšie platformy, ako napríklad NEO, Lisk a Stratus. Tokeny na iných platformách sa líšia od tokenov ERC-20, ktoré sú exkluzívne vyhradené pre Ethereum. Tokeny na platforme NEO sa nazývajú tokeny NEP-5.

Vytváranie tokenov je pomerne jednoduché. Baníci transakciu potvrdia výmenou za éter. Tokeny sa väčšinou používajú s decentralizovanými aplikáciami. Vývojári môžu rozhodnúť, koľko tokenov by sa malo vytvoriť, a po vytvorení tokeny ich pošlú. Pri vytváraní tokenu môžu zaplatiť blockchain v jeho pôvodnej mene.

Po vytvorení tokenu ho môžu používatelia použiť na použitie aplikácií spojených s tokenom. Príkladom toho môže byť token Binance. Používatelia, ktorí obchodujú na platforme Binance pomocou tokenu Binance, platia o 50% nižšie poplatky ako používatelia, ktorí token nepoužívajú.

Tokeny sa distribuujú a predávajú prostredníctvom služby Initial Coin Offerings (ICO). Medzinárodné organizácie pre suroviny sa používajú na financovanie vývoja projektu. Tokeny sa tiež používajú na transakcie v blockchaine, na ktorom boli vytvorené. Tieto transakcie sa vykonávajú prostredníctvom inteligentných zmlúv, kde sa po splnení určitých podmienok inteligentná zmluva sama vykoná a dokončí transakcie.

Druhy tokenov

Tokeny sú kategorizované do rôznych tried na základe ich prípadov použitia. Rôzne typy tokenov sú zabezpečovacie tokeny, platobné tokeny, akciové tokeny a obslužné tokeny.

1. Bezpečnostné tokeny:

Tokeny vydané ICO sú väčšinou bezpečnostné tokeny. Ľudia, ktorí kupujú tieto tokeny, investujú do ICO a očakávajú, že dosiahnu zisk.

2. Akciové tokeny:

Akciové tokeny predstavujú kapitál v spoločnosti, ktorá token vydáva. Existuje len veľmi málo majetkových tokenov, pretože takmer žiadna spoločnosť sa o tento typ ICO nepokúsila z dôvodu nedostatku regulačnej jasnosti.

3. Platobné tokeny:

Platobnými tokenmi sa platia za tovar a služby využívané jednotlivcom.

4. Úžitkové žetóny:

Obslužné tokeny poskytujú používateľom prístup k produktu alebo službe. Tieto tokeny majú obmedzený prísun, takže sú vzácne a cenné.

Ako fungujú tokeny?

Tokeny umožňujú jednotlivcom využívať decentralizované aplikácie postavené na blockchainoch. Tokeny kryptomeny sa nachádzajú na existujúcich blockchainoch a predstavujú aktívum alebo nástroj a používajú sa na získavanie finančných prostriedkov na davový predaj, ale majú aj iné využitie. Aby sme pochopili, ako token funguje, pozrime sa na nasledujúce príklady.

Jednotlivec môže mať token, ktorý mu umožňuje prístup k určitému počtu vernostných bodov v blockchaine riadiacom maloobchodný reťazec. Iný token môže používateľom poskytnúť prístup k určitému počtu hodín v streamovacej službe.

Kryptomeny a altcoiny sú digitálne meny s ich blockchainom a používajú sa ako médium na dokončenie digitálnych platieb. Tokeny fungujú na existujúcom blockchaine. Blockchain funguje ako médium, ktoré uľahčuje vytváranie inteligentných zmlúv a vykonávanie decentralizovaných aplikácií. Tieto transakcie uľahčujú tokeny.

Použitie tokenov

Tokenový priemysel je stále v štádiu zrodu, a preto je náročné kategorizovať jeho použitie. Ako však technológia blockchain dozrieva, uvidíme rôzne prípady použitia tokenov. Tokeny majú nasledujúce použitie

  • Ako odmena pre účastníkov v sieti
  • Zaistenie bezpečnosti siete
  • Ako spôsob platby medzi dvoma stranami
  • Vlastníctvo digitálnych aktív.

Altcoiny vs tokeny: Záver

Medzi mincami, altcoinmi a žetónmi sú obrovské rozdiely. Mince pochádzajú z ich blockchainu. Tokeny existujú na existujúcich blockchainoch ako Ethereum. Altcoiny a tokeny sa líšia, pretože altcoiny sú samostatné meny, zatiaľ čo tokeny fungujú na blockchaine. Väčšina mincí, ktoré existujú, sú tokeny.

Najlepšie altcoiny na obchodovanie v roku 2021

Obchodovanie s altcoinmi: Všetko, čo musíte vedieť!

eToro – najlepšia platforma pre kryptomeny pre obchodníkov aj investorov

eToro sa v krypto priemysle osvedčilo ako dôveryhodné už mnoho rokov – odporúčame vám ho vyskúšať.

Virtuálne meny sú veľmi volatilné. Váš kapitál je ohrozený.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map