Teraz ste už nepochybne počuli o bitcoinoch (BTC) a o buzze, ktorý vytvoril medzi investičnou komunitou. Možno by vás zaujímalo, či sa oplatí do seba investovať. Predtým, ako sa rozhodnete investovať do bitcoinu, musíte úplne pochopiť, čo kryptomena obnáša – a aké sú riziká.

Obchodné vzdelávanie je popredným centrom zdrojov pre investorov vrátane tých, ktoré investujú. Náš vzdelávací obsah je navrhnutý tak, aby vám vybavil vedomosti, ktoré potrebujete, aby ste mohli urobiť informované rozhodnutie o svojej ďalšej investícii, a aby vám predstavil možnosti, ktoré máte ako investor k dispozícii. Náš sprievodca investovaním do bitcoinu je navrhnutý tak, aby poskytoval prehľad výhod a rizík, ktoré bitcoin predstavuje, a aby vám pomohol pochopiť, o čom je kryptomena..

Pozri tiež: Čo sú to altcoiny? Tu je 7, o ktorých by ste mali vedieť

Pochopenie bitcoinu

ťažba bitcoinov

Bitcoin je digitálna mena typu peer-to-peer, spravovaná na základe verejnej knihy známej ako blockchain. Nemá žiadnu centrálnu banku, ale je riadená sieťovou aktivitou v danom blockchaine. „Mince“ sú vlastne kúsky digitálnych informácií, ktoré je možné „vyťažiť“ počítačovým softvérom a následne s nimi obchodovať v sieti. Bitcoiny môže nájsť ktorýkoľvek používateľ so správnou technológiou, ktorú má k dispozícii – môžu sa však tiež kúpiť a predať ako aktíva..

Bitcoin je jednou z mnohých kryptomien, ktoré sa objavili v posledných rokoch. Zostáva najvýznamnejším a najcennejším zo všetkých kryptomien, ale tiež patrí k najstabilnejším a vyznačuje sa veľkými cenovými výkyvmi, ktoré môžu byť veľmi nepredvídateľné. Investovanie do bitcoinov sa často považuje za hazard kvôli veľkým rizikám, ktoré s tým sú spojené: bez centrálneho správcu nie je šanca na záchranu, ak dôjde k prudkému poklesu meny.

Investori môžu zvážiť aj litecoin, ethereum alebo zvlnenie, ktoré majú nižšiu hodnotu, ale majú tendenciu časom vykazovať väčšiu stabilitu. Napríklad Ethereum je jednou z mála kryptomien, ktorá sa vyhla trendu znižovania cien v roku 2018: na začiatku tohto roka skutočne vzrástla o zhruba 8%. Bitcoin však zostáva najpopulárnejším. Existujú aj pobočky bitcoinu, ktoré sa rozrástli z hlavnej meny, ako napríklad Bitcoin Cash a Bitcoin Gold, ktoré začínajú priťahovať záujem zo strany investičnej komunity.

História bitcoinu

Bitcoin vytvoril v auguste 2008 neznáma osoba alebo skupina vystupujúca pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Nakamotovi sa pripisuje zásluha pri ťažbe prvých bitcoinov v blockchaine a naštartovaní kryptomeny. V deň, keď bol vydaný bitcoinový softvér s otvoreným zdrojovým kódom, dostal skorý osvojiteľ Hal Finney od spoločnosti Satoshi Nakamoto prvú bitcoinovú transakciu v hodnote 10 BTC. V tejto fáze nemali bitcoiny žiadnu peňažnú hodnotu. Niektorí špekulujú, že Satoshi Nakamoto môže byť v skutočnosti Hal Finney, hoci počítačový vedec a vývojár hier to popiera.

Keď počet úspešne vyťažených mincí začal stúpať a ako sa čoraz viac ľudí rozhodovalo pre bitcoinovú sieť, digitálna mena začala stúpať na hodnote. Do júla 2010 mala bitcoin voči americkému doláru hodnotu 0,08 USD a do roku 2011 dosiahli mince paritu s dolárom. Odvtedy hodnota bitcoinu pozoruhodným tempom neustále rástla, čo vyvolalo záujem investujúcej komunity.

V roku 2017 zaznamenali bitcoiny neuveriteľný nárast hodnoty. V jednom okamihu dosiahla 18 000 dolárov a krajiny na celom svete sa usilovne usilovali o zriadenie bitcoinových búrz a začali regulovať túto populárnu alternatívu k bankovníctvu s čiastkovými rezervami. Táto bublina do istej miery praskla, pretože cena bitcoinu sa začiatkom roka 2018 prepadla, ale zdá sa, že kryptomena sa od februára 2018 opäť zotavuje..

Pozri tiež: 5 inteligentných spôsobov, ako investovať 1 000 dolárov


Bitcoin dnes a v budúcnosti

bitcoinová budúcnosť

Niektoré národy boli otvorenejšie obchodovaniu s bitcoinmi ako iné. Čína sa rozhodla zakázať bitcoinové burzy mimo zákon a proti svojim občanom zasahuje proti online obchodovaniu. Egypt vyhlásil, že bitcoin nie je nič iné ako hazardná činnosť, a obchodovanie s ním je preto podľa prísnych moslimských zákonov zakázané. Na druhej strane, Južná Kórea a Izrael prijali menu tým, že jej udelili štatút zákonného platidla a podporovali národné rezervy pre vnútorné obchodovanie.

Bitcoin je veľmi populárny vo Veľkej Británii a USA, kde nie je regulovaný, ale má určitú právnu ochranu. Mnoho bánk deklarovalo, že bitcoiny sa nedajú kúpiť na úver, a hľadali spôsoby, ako blokovať obchod a investície svojich členov. JP Morgan však patrí medzi kľúčových podporovateľov bitcoinu, pričom finančník nedávno argumentoval, že bitcoinové ETF môžu byť "svätý grál investovania".

Oplatí sa investovať do bitcoinu?

Bitcoin zostáva mimoriadne riskantnou investíciou. Z online obchodovania s kryptomenami je možné vyťažiť niekoľko obrovských ziskov, treba to však zvážiť v porovnaní s pravdepodobnosťou významných strát. Bitcoin môže zo dňa na deň stratiť na hodnote tisíce dolárov, čo sa skutočne stalo niekoľkokrát na začiatku roka 2018. Napriek týmto rizikám má veľa ľudí záujem naučiť sa, ako investovať do bitcoinu.

Koncom februára 2018 je cena bitcoinu niečo cez 7 600 dolárov. Kryptomena vykazuje známky zlepšenia, aj keď má ešte čo robiť, kým znovu nadobudne decembrové maximálne hodnoty okolo 19 000 dolárov za BTC. Odborníci na obchodovanie očakávajú, že cena bitcoinu sa vyšplhá späť nad 10 000 dolárov a bude neustále rásť. Pre mnohých bitcoinová bublina ešte nepraskla – skôr iba začala rásť. Niektorí dokonca špekulujú, že by bitcoin mohol v najbližších rokoch prekonať hranicu 1 000 000 dolárov. Avšak s malou zárukou v oboch smeroch bude investovanie do bitcoinu vždy niečo hazardné.

Ak sa chcete naučiť obchodovať s bitcoinmi, najmä ak ste v oblasti investovania nováčikom, Trading Education je prosperujúcim centrom zdrojov. Naši dôveryhodní odborníci získavajú aktuálne a presné informácie, aby vám poskytli spoľahlivé finančné znalosti a služby finančného vzdelávania.

Nenechajte si ujsť: 7 dôvodov, prečo investovanie nie je dobrý nápad!

Ak ste radi čítali tento článok z Trading Education, označte ho lajkom a zdieľajte ho s kýmkoľvek iným, o ktorom si myslíte, že by mohol zaujímať tiež.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector