Historický pohľad na cenu bitcoinu: 2009 – 2020

Máte záujem o investovanie a obchodovanie s bitcoinmi? Máme pre vás krytie! V tejto príručke sa pozrieme na cenovú históriu bitcoinu od roku 2009 do roku 2020.

Bitcoin netreba nijak zvlášť predstavovať! Za iba desaťročie sa bitcoinu podarilo transformovať celý finančný sektor, čo bolo výzvou pre centrálne banky, vlády a cezhraničné platby. Bitcoin viedol k vytvoreniu tisícov altcoinov, a napriek tomu je to stále najväčšia kryptomena podľa trhového stropu a sieťového efektu.

Bitcoin bol prvýkrát rozpoznaný ako digitálna kryptomena na konci roku 2008, potom bol formálne spustený v januári 2009 anonymným zakladateľom (-mi) používajúcim pseudonym Satoshi Nakamoto. Je dosť zaujímavé, že odborníci sa domnievajú, že odhalenie Satoshiho identity by spôsobilo katastrofu, takže je lepšie zostať zahalený tajomstvom.

Odvtedy bol bitcoin svedkom rôznych zhromaždení a pádov. V posledných rokoch bitcoin napriek tomu, že nie je zákonným platidlom, prudko vzrástol v uznaní a tiež v hodnote – posunul svoju minulosť všetkých čias vysoko, čo je prekvapivo pre mnohých používateľov a finančných odborníkov.

Bitcoin prešiel od svojho vzniku dlhou cestou a k prvému použitiu pred viac ako desiatimi rokmi. Po slovách inovátora Henryho Dreyfussa „Ak sa chceme pozerať dopredu, musíme sa naučiť pozerať späť“ – tu, v Trading Education, sa pozrieme na cenovú históriu bitcoinu od roku 2009 do roku 2020.

2009: Bitcoin bol spustený

Rok 2009 bol rokom pripomínania! Po finančnej a bytovej bublinovej kríze v roku 2008 bol bitcoin vytvorený ako softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý pomáha používateľom získať prístup k digitálnym peniazom bez tretích strán, obmedzení a nadmerných poplatkov.

Prvé bitcoiny boli vydané v januári 2009 v hodnote 0,00 USD. Bitcoin nebol kótovaný v centrálnej banke ani na verejne obchodovateľnej burze, takže ako hodnota decentralizovanej meny bola jej hodnota spočiatku ľubovoľná.

Bitcointalk”, Online fórum, videlo prebiehať rokovania priamo medzi používateľmi, pokiaľ ide o hodnotu bitcoinu v tom čase, a na začiatku si postupne získalo popularitu medzi kryptografmi.

Napriek tomuto malému nárastu záujmu zostala cena bitcoinu po zvyšok roka až do úsvitu roku 2010 na nule..

2010: Prvý úspech bitcoinu

V roku 2010 popularita bitcoinu prudko vzrástla a v priebehu roka sa hodnota bitcoinu zvýšila z 0,00 USD na vrchol 0,39 USD neskôr v roku. To bolo úžasné.

Tu by sme mali vysvetliť, že na aukcii v marci toho istého roku bolo ponúknutých 10 000 BTC pri počiatočnej cene 50 USD a na trhu nezískali žiadny záujem, takže zvýšenie na 0,39 USD bolo veľkou novinkou..

Bitcoin sa nikdy neobchodoval takmer nič!

Začiatkom roku 2010 sa tiež začala prvá bitcoinová burza s názvom BitcoinMarket.com a prvé komerčné použitie bitcoinu sa uskutočnilo v máji toho istého roku, keď sa za nákup dvoch pízz použilo 10 000 BTC.

Je čudné, že 22. máj je dnes známy ako Bitcoin Pizza Day. Kúpili by ste si dnes pizzu v hodnote viac ako 300 miliónov dolárov?

Tieto dva vývojové trendy priniesli bitcoin do povedomia finančnej verejnosti a nepochybne priniesli určité kroky v jeho krátkom živote, čo prispelo k jeho zvýšeniu hodnoty.

2011: Konkurencia s ostatnými kryptomenami

Prvý konkurenti kryptomeny bitcoinu sa začali objavovať v roku 2011. Namecoin a litecoin boli dva príklady bitcoinových forkov vytvorených v roku 2011..

Open-source kód bitcoinu umožnil vývoj konkurenčných mien a tento druh vývoja bol skutočne podporovaný s cieľom vytvoriť živý trh.

V roku 2011 došlo aj k ďalšiemu rastu hodnoty bitcoinu a jeden február dosiahol hodnotu BTC cenu 1 $, čím dosiahla dôležitú paritu s americkým dolárom.

Kryptomeny získali väčšiu expozíciu vo finančnom sektore. Čoskoro nasledoval nárast, keď rástol záujem, a na vrchole, o štyri mesiace neskôr, mal bitcoin hodnotu približne 31 dolárov.

Čo však stúpa, musí klesať a koncom roka 2011 sa bitcoin zrútil na hodnotu okolo 2 dolárov.

Máte záujem o obchodovanie Bitcoin?

2012: Rast popularity

V roku 2012 sa bitcoin začal etablovať ako popredná globálna kryptomena.

V priebehu roku 2012 sa popularita bitcoinu opäť zvýšila a jeho hodnota prudko vzrástla, pretože si získal uznanie médií a čoraz viac sa prijímal ako platobná forma..

Bitcoinová nadácia zahájená neskôr v roku s BitPay zoznam viac ako tisíc spoločností prijímajúcich platby bitcoinom. Mnoho maloobchodníkov sa v skutočnosti tiež rozhodlo využívať kryptomeny a prijímať platby bitcoinmi.

Po finančnom krachu v roku 2011 tento nárast akceptácie spoločnosťami znamenal, že v roku 2012 potom došlo k malému, ale stabilnému nárastu ceny bitcoinu, od neistého začiatku v hodnote 4 USD po približne 13 USD do konca roka.

Ďalšou dôležitou udalosťou bolo založenie Bitcoin Foundation s cieľom posilniť prijatie Bitcoinu a vylepšiť jeho protokol.

2013: európske financie

Keď sa pozrieme späť na históriu cien bitcoinu, mali by sme uznať skutočnosť, že rok 2013 bol dôležitým rokom: bitcoin sa upevnil v hlavnom finančnom svete.

Európa v tejto dobe zaznamenala veľké finančné ťažkosti. Obzvlášť pozoruhodné boli problémy, ktorým čelia Grécko a Cyprus.

Finančná kríza na Cypre vyústila do prudkého nárastu používania BTC, keď sa investori odvrátili od tradičných bánk, ktoré považovali za nedôveryhodné. Preto hodnota bitcoinu prudko vzrástla. Do marca 2013 hodnota bitcoinu prudko stúpla z 13 dolárov na zhruba 260 dolárov.

Napriek výslednému výpredaju a následnému dočasnému prepadu zaznamenala hodnota bitcoinu v priebehu nasledujúcich mesiacov niekoľko vrcholov, keď dvakrát prevýšila 1 000 dolárov a na konci roku 2013 sa nakoniec pohybovala okolo 750 dolárov..

Ceny začali byť veľmi volatilné.

Rok 2013 sa tiež pripomína ako rok, kedy bol zatvorený web Silk Road – web, ktorý používal bitcoiny na nezákonné transakcie.

2014: Bitcoin v kríze

Rok 2014 bol pre bitcoiny dosť ťažký.

Mt. Gox, najväčšia burza bitcoinov, prestala obchodovať a v roku 2014 skrachovala po porušení bezpečnosti, pri ktorom bolo ukradnutých až 750 000 BTC.

To nevyhnutne ovplyvnilo hodnotu bitcoinu a malo to veľký – i keď iba dočasný – negatívny vplyv na cenovú históriu bitcoinu.

V tom istom roku sa na finančných trhoch začali rozširovať zvesti o zákaze bitcoinov v Číne.

Neistota ohľadom týchto nepravdivých tvrdení mala tiež negatívny vplyv na cenu bitcoinu a BTC vstúpilo na medvedí trh. Napokon, trhové správy a krypto sentiment hrajú na kryptotrhu zásadnú úlohu.

Po väčšinu roku 2014 sa bitcoiny pohybovali na hodnote medzi 300 až 400 dolárov.

2015: Pozitívny obrat

Bitcoin sa do istej miery stabilizoval v roku 2015. Do konca roku 2015 sa medvedí trh skončil a bitcoin vstúpil na býčí trh v hodnote viac ako 400 dolárov.

Investori sa stávali čoraz horšími. Okrem toho počet spoločností, ktoré akceptujú bitcoin ako spôsob platby, od jeho počiatkov vzrástol z 1 000 v roku 2012 na približne 160 000 v roku 2015.

Dokonca aj banky začali prejavovať záujem a Barclays Bank sa stala prvou bankou, ktorá v danom roku prijala bitcoinové investície.

Mediálnu pozornosť si udržalo obrovské úsilie v oblasti získavania finančných prostriedkov založené na bitcoinoch od spoločností vrátane Coinbase a 21 Inc.

Tieto faktory pomohli bitcoinom zvýšiť hodnotu. Bitcoin vzrástol od začiatku krachu v roku 2015 – kde sa znížil na 150 dolárov – na zhruba 360 dolárov, čo je hodnota, ktorú dosiahol s blížiacim sa rokom 2016.

2016: Zvýšený dopyt a hodnota

Ceny BTC počas celého roka 2016 naďalej kolísali.

V roku 2016 nastal medzník v histórii cien bitcoinov, keď sa bitcoin a ďalšie digitálne meny stali v Japonsku uznávanými menami. Následne vzrástol dopyt a tým aj hodnota bitcoinu.

Hodnota bitcoinu vzrástla z niečo vyše 400 dolárov na začiatku roka 2016 na takmer 1 000 dolárov do konca roka, keď rástol dopyt po tejto jedinečnej digitálnej mene, dôvera v ňu a dôvera v ňu.

V roku 2016 to vyzeralo skutočne veľmi ružovo; vyzeralo to, že bitcoin bude len ísť hore a hore a hore. Výhľad bitcoinu na rok 2016 vyzeral obzvlášť jasne po tom, čo v júni 2016 minca dosiahla míľnik 750 dolárov.

Snáď najväčším dôvodom zvýšenia ceny bitcoinu v roku 2016 bolo zníženie blokovej odmeny na polovicu, ktoré sa uskutočnilo 9. júla 2016.

Stručne povedané, polovica bitcoinu sa vzťahuje na to, keď sa ocenenie bitcoinu pre baníkov, ktorí vytvárajú nové bloky, zníži na polovicu, čo zvyšuje hodnotu bitcoinu.

2017: Najslávnejší rok

história cien bitcoinov

2017! Rok, keď skutočný krypto boom dobyl svet ďaleko za hranicami finančného sektoru.

Rok 2017 bude vždy pripomínaný ako jeden z najlepších rokov bitcoinu. Počnúc rokom okolo 960 dolárov za mincu pokračovali bitcoiny v prelomovaní medzníkov za medzníkmi.

Najmä december 2017 bude vždy pripomínaný ako najlepší mesiac bitcoinu do roku 2020 – alebo keď bitcoinu chýbalo doslova pár dolárov na to, aby dosiahol 20 000 dolárov za mincu.

Mnohí sa pokúsili presne určiť, prečo presne cena bitcoinu vzrástla tak exponenciálne, ale nezdá sa, že existuje jasný dôvod. Niektorí sa domnievajú, že kryptomena manipulovala trhom a spôsobila obrovský nárast hodnoty BTC.

Jedna vec je istá: po roku 2017 sa bitcoin pripojil na globálny finančný trh bez úmyslu odísť. Po tomto historickom zvýšení ceny BTC všetci vedeli, čo je to bitcoin, a nebolo možné uniknúť skutočnosti, že kryptomena sa stáva niečím, s čím sa nakoniec budeme musieť všetci vyrovnať..

2018: Kocovina po večierku

Zatiaľ čo rok 2017 bol hranicou roka, rok 2018 sa ukázal byť zväčša sklamaním. Bolo to vlastne ako pokles víchrice pre bitcoin. Bitcoin nedokázal splniť očakávania, ktoré rok 2017 priniesol.

Mnohí mali pocit, že bitcoin bude pokračovať na svojej ceste smerom hore, ale urobil pravý opak a rok 2018 skončil na hodnote približne 3 900 dolárov.

Boli chvíle, keď to vyzeralo, že bitcoin mohol zvrátiť svoj klesajúci trend a znovu sa oživiť – dokonca 6. januára 2017 dosiahol 17 000 dolárov za mincu – ale to nevydržalo.

Ale aj napriek všetkému temnu a pochmúrnosti sa v roku 2018 stalo niečo zaujímavé: bitcoin sa začal pohybovať v cene, niečo, čo si ľudia už nemysleli, že je už možné.

Najvýznamnejšie je, že od septembra do novembra 2018 sa bitcoiny pohybovali od 6 200 do 6 400 dolárov. Toto je dôležité pozorovanie: ukázalo sa, že už v roku 2018 mohli byť bitcoiny už spoľahlivým zdrojom bohatstva. Teraz niektorí investori veria, že bitcoin v nasledujúcich rokoch nahradí zlato.

Do novembra 2018 sa bitcoin zrútil na 3 500 dolárov. Ďalej si treba uvedomiť, že napriek neustálemu znižovaniu ceny si bitcoin stále držal väčšiu hodnotu, ako počas prvých pár rokov.

2019: Pomalý návrat do formy (trochu)

Po pochmúrnych mesiacoch, ktoré Bitcoin zažil v roku 2018, privítal rok 2019 BTC novým prírastkom ceny a objemu.

Tu by sme si mali uvedomiť, že bitcoin začal rok 2019 na trhoch s veľkým rozpätím, uviazol medzi minimom okolo 3 900 až 4 150 dolárov. Pre mnohých to vyzeralo, že rok 2019 by mohol byť pokračovaním prepadu roku 2018.

Všetko sa to však začalo meniť v apríli, keď sa bitcoin vymanil zo svojej rutiny a dosiahol nové maximum 5 000 dolárov. Potom sa bitcoin začal cenovo šplhať nahor.

Do konca júna dosiahli bitcoiny ročné maximum zhruba 13 600 dolárov za mincu a potom vstúpili do novej fázy volatility, ktorá trvala až do augusta.

Po tomto vrchole sa však cena bitcoinu začala opäť pohybovať, aj keď v tom čase to bolo rozhodne nárazovejšie ako predtým v roku 2019.

Okrem toho sa počet bankomatov s bitcoinmi na celom svete zvýšil na viac ako 5 000. Bitcoin dokázal zakončiť rok na vysokej tóne okolo 7 300 dolárov za mincu, potom čo strávil dobrý čas okolo 10 000 dolárov za mincu.

Obchodníci s kryptami a investori sa už tešili na budúcnosť bitcoinových a blockchainových technológií.

Máte záujem o obchodovanie Bitcoin?

2020: Rok neistoty

Všetko sa zmenilo v marci 2020. Prebiehajúca pandémia koronavírusu viedla k zrúteniu čierneho štvrtka (12. marca 2020), keď sa krypty zrútili. Ceny bitcoinov sa mihnutím oka znížili na polovicu. Ako informoval Decrypt, z trónu bol zosadený kráľ.

To viedlo k posunu v trhovom prostredí bitcoinu a odparovaniu likvidity. Ďalej boli veľmi postihnuté ekonomiky na celom svete, čo vždy zastavuje záujem a investície.

A zatiaľ čo vírus infikoval kryptopriestor, naskytla sa príležitosť. Evanjelisti bitcoinu veria, že pandémia povedie k masovému prijatiu bitcoinu. COVID-19 svojím spôsobom viedol k revolúcii v digitálnych peniazoch a vlády implementovali technológie blockchain na sledovanie ohnísk a zlepšenie správy lekárskych záznamov..

Nielen to, ale v roku 2020 došlo k ďalšiemu deleniu bitcoinu na polovicu, čo môže mať výrazný dopad na dopyt a ponuku a hodnotu BTC.

Napriek všetkým pochmúrnym zmenám, ktoré rok 2020 priniesol, je rok 2020 stále rokom, ktorý zostane v učebniciach histórie bitcoinu.

Medzi októbrom a decembrom 2020 vzrástla hodnota bitcoinu. V októbri 2020 sa už bitcoiny obchodovali za 10 800 dolárov; do konca roka vyhodil cez 20 000 dolárov a dosiahol nové maximá všetkých čias.

Veľké spoločnosti sa začali hromadiť aj bitcoiny.

bitcoin všetkých čias vysoký

Odborníci sú stále optimistickí vo svojich predpovediach cien. Od januára 2021 sa bitcoiny obchodovali na úrovni približne 30 000 dolárov a dosiahli nové časové maximum 41 000 dolárov. Podľa CoinDesku bol 20. januára 2021 bitcoin nad 35 000 dolárov.

Míľniky ceny bitcoinu (USD)

0,00 USD z januára 2009

10,10 USD 10. októbra 2010

1,00 USD 9. februára 2011

10,00 USD 2. júna 2011

100 dolárov 3. apríla 2013

1 000 dolárov, 8. novembra 2013

850 dolárov 16. februára 2014

2 000 dolárov, 20. mája 2017

3 000 dolárov 11. júna 2017

4 000 dolárov, 13. augusta 2017

5 000 dolárov 1. septembra 2017

10 000 dolárov, 28. novembra 2017

15 000 dolárov, 7. decembra 2017

17 783 dolárov 17. decembra 2017

6 200 dolárov, 5. februára 2018

7 300 dolárov, 7. decembra 2018

20 442 dolárov, 1. júla 2019

8 771 dolárov, 9. novembra 2019

30 850 USD 30. novembra 2020

28 000 dolárov 27. decembra 2020

41 973 dolárov 8. januára 2021

Rovnako ako na každom finančnom trhu, ani tu nemožno zabezpečiť budúcnosť bitcoinu. Jedna vec je však istá: bitcoin tu zostane. Od svojho založenia otvoril bitcoin finančný svet digitálnym možnostiam a stal sa všeobecne akceptovaným a používaným na všetkých trhoch.

Hodnota bitcoinu je náchylná na vonkajšie udalosti a dôveru investorov rovnako ako akákoľvek iná mena, ale ako ukázali špekulácie médií, kryptomeny zatiaľ vzali svet búrkou a zatiaľ trochu prekvapením.

Čo však bude ďalej?

No, ktovie? Možno sa predpovede dvojčiat Winklevoss stanú realitou a bitcoin dosiahne hodnotu 500 000 dolárov a trhový strop 9 biliónov dolárov?!

Historický pohľad na cenu bitcoinu: 2009-2020 | Kľúčové body

Ak si z tohto článku niečo pamätáte, urobte z nich tieto kľúčové body:

  • Bitcoin bol spustený v roku 2009 ako forma digitálnej hotovosti.
  • Pri prvom spustení bitcoinu mala jedna minca hodnotu 0,00 USD. Trvalo dlho, kým sa na bitcoin dalo pozerať ako na hodnotné aktívum.
  • V roku 2010 bolo 10 000 bitcoinov použitých na nákup dvoch pízz v hodnote 300 miliónov dolárov dnes.
  • Bitcoin zaznamenal v roku 2012 väčšie prijatie vo finančnom sektore.
  • Rok 2017 bol jedným z najlepších rokov bitcoinu. Do decembra 2017 dosiahol takmer 20 000 dolárov za jednu mincu.
  • V rokoch 2018 a 2019 vstúpil bitcoin do obdobia stagnácie. Cena bitcoinu sa začala výrazne pohybovať,
  • Koronavírus sťažil odhadnutie cesty bitcoinu v roku 2020. Zatiaľ čo niektorí verili, že vírus je ideálnou príležitosťou na zažiarenie BTC, iní si neboli istí.
  • V decembri 2020 dosiahol bitcoin 28 000 dolárov.
  • Od januára 2021 si bitcoiny vedú lepšie ako všetky doterajšie roky, pričom ceny sa pohybujú okolo 30 000 dolárov. 8. januára 2021 dosiahol BTC hodnotu 41 973 dolárov.

Pri spätnom pohľade na históriu cien bitcoinu je nevyhnutné robiť predpovede o jeho budúcnosti.

Ak sa chcete dozvedieť viac o bitcoinoch a o tom, ako obchodovať s BTC, potom sa neváhajte prihlásiť na náš kurz obchodovania s kryptomenami a založte si účet u nášho partnera eToro!

eToro – najlepší sprostredkovateľ nákupu bitcoinov

sprostredkovateľ etoro

eToro sa v krypto priemysle osvedčilo ako dôveryhodné už mnoho rokov – odporúčame vám ho vyskúšať.

Virtuálne meny sú veľmi volatilné. Váš kapitál je ohrozený.

Myslíte si, že bitcoin zasiahne 50 000 dolárov?

Ak sa vám náš článok páčil Historický pohľad na cenu bitcoinu: 2009 – 2020, potom ho prosím zdieľajte s kýmkoľvek iným, kto má záujem o investovanie do kryptomeny.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me