Predtým, ako sa pustíme do podnikania, povedzme si v krátkosti inteligentné zmluvy, ich charakteristiky a aplikácie v dnešnom svete digitálnych financií.

Inteligentná zmluva je počítačový protokol, ktorý vám má pomôcť vymeniť si peniaze, akcie, majetok alebo čokoľvek hodnotné v digitálnom prostredí bez konfliktov. Vďaka inteligentným zmluvám sú služby sprostredkovateľa zastarané, čo vám ušetrí čas a konflikty.

Jednou z najlepších vecí na technológii blockchain je, že keďže ide o decentralizovaný systém, ktorý existuje medzi všetkými povolenými stranami, nie je potrebné platiť poplatky sprostredkovateľom, čo vám ušetrí čas, konflikty a peniaze. Blockchain je rýchlejší, lacnejší a bezpečnejší v porovnaní s tradičnými bankovými systémami.

Bolo to na začiatku 90. rokov, keď právny vedec a kryptograf Nick Szabo dospel k záveru, že na inteligentné zmluvy alebo takzvané samozvané zmluvy alebo blockchainové zmluvy je možné použiť decentralizovanú účtovnú knihu..

Vo svojom slávnom príklade označil inteligentné zmluvy ako „predajné automaty“. Vysvetlil, ako môžu používatelia vkladať údaje alebo hodnotu a ako stroj získať konečnú položku.

V takomto formáte sú zmluvy počítačovými kódmi, ktoré sa ukladajú a replikujú v systéme. Na priebeh dohliada aj sieť počítačov, ktoré prevádzkujú blockchain. To má za následok spätnú väzbu hlavnej knihy, ako je prevod peňazí a prijatie produktu alebo služieb..

Keď to zhrnieme:

 • Inteligentné zmluvy sú písané ako kódy a viazané na blockchain. Samotná zmluva, ako aj podmienky zmluvy sú verejne dostupné v hlavnej knihe.

 • Keď sa spustí určitá udalosť uvedená v zmluve, napríklad dátum vypršania platnosti alebo dosiahnutie cieľovej ceny diela, kód sa vykoná.

 • Regulačné orgány môžu sledovať aktivitu kontraktu na blockchaine, ale stále si zachovávajú súkromie jednotlivých aktérov.

Inteligentné zmluvy sú užitočné v podstate pre akýkoľvek typ dohody medzi dvoma ľuďmi, vrátane finančných služieb, právnych procesov, aktivít skupinového financovania, úveru, majetkového práva a ďalších. Zatiaľ čo štandardná zmluva načrtáva konkrétne podmienky vzťahu, inteligentná zmluva vynucuje vzťah pomocou kryptografického kódu. Inteligentné zmluvy sú v zásade programy, ktoré vykonávajú to, čo požadovali ich tvorcovia.

Napríklad, ak si prenajmete byt a chcete ho zaplatiť kryptomenami, môžete to celkom urobiť prostredníctvom inteligentnej zmluvy. Prenajímateľ aj nájomca budú informovaní o termíne prenájmu, ktorý určia zmluvné strany.

Kde fungujú inteligentné zmluvy najlepšie?


inteligentné zmluvy

Inteligentné zmluvy fungujú najlepšie v niektorých priemyselných odvetviach oproti iným kvôli ich samovýkonnej povahe. Napríklad v odvetviach ako bankovníctvo, zdravotníctvo, nehnuteľnosti a poisťovníctvo sú inteligentné zmluvy každým dňom čoraz populárnejšie. Pretože sa jedná o odvetvia, ktoré stavajú na jasných pravidlách, algoritmoch a kvantifikovateľných podmienkach, inteligentné zmluvy pre ne fungujú lepšie. Na porovnanie, inteligentné zmluvy môžu byť menej vhodné pre odvetvia s kvalitatívnejšou povahou služieb, ako sú napríklad potraviny, nápoje a pohostinstvá..

Inteligentné zmluvy je možné kódovať na akomkoľvek blockchaine. Ethereum je však najpopulárnejšie, pretože poskytuje neobmedzené možnosti spracovania. Ethereum je postavené špeciálne na vytváranie inteligentných zmlúv.

Ethereum je decentralizovaná výpočtová platforma. Nesmie sa zamieňať s éterom, čo je token kryptomeny, ktorý platforma generuje. Programátori môžu písať inteligentné zmluvy na blockchain Ethereum a zmluvy sa automaticky vykonajú podľa ich kódu a spôsobu, akým boli naprogramované.

Ako to funguje?

smart zmluva ethereum

Za zmienku stojí, že hoci Bitcoin ako prvý podporoval základné inteligentné zmluvy (v tom zmysle, že jedna osoba môže v sieti prenášať hodnotu do druhého), bitcoin sa obmedzuje na prípad použitia meny.

Pre porovnanie, Ethereum nahradilo reštriktívny jazyk bitcoinu jazykom, ktorý umožňuje vývojárom písať svoje vlastné programy.

Termín „Smart contract“ sa často používa ako náhrada skriptov Ethereum, pretože je väčšinou spojená s touto platformou.

V zásade môžu vývojári na platforme Ethereum programovať svoje vlastné inteligentné zmluvy alebo takzvaných „autonómnych agentov“. Jazyk podporuje širšiu skupinu výpočtových pokynov, čo uľahčuje programátorom.

Celá štruktúra Inteligentné zmluvy pre Ethereum, kombinácia programovacieho jazyka, vývoja platformy a verifikácie veľkým počtom pripojených počítačov zaisťuje, že inteligentné zmluvy sú bezpečné, dôveryhodné, otvorené a s malou alebo žiadnou pravdepodobnosťou možných chýb.

Väčšina ľudí si je vedomá projektu Ethereum kvôli tokenu Ether.

Mnohí si však neuvedomujú, že ide o jeden z najúspešnejších startupov za posledné dve desaťročia. Stala sa tiež poprednou svetovou platformou inteligentných kontraktov, ktorú si vybrala väčšina vývojárov.

Odkedy bola platforma uvedená do života v júli 2015, rozrástla sa míľovými krokmi a práve teraz môže uľahčovať inteligentné zmluvy na všetko, od online hier po ICO. Väčšina ICO v súčasnosti používa Štandard tokenov ERC-20 uľahčiť ich ponuku.

Aké je tajomstvo platformy inteligentných zmlúv Ethereum a prečo ju všetci nazývajú kráľom inteligentných zmlúv?

Začnime predstavením dvoch veľmi dôležitých konceptov, ktoré musíte pochopiť pred prácou s Ethereum – virtuálny stroj Ethereum a plyn.

 • Virtuálny stroj Ethereum: Je to platforma, kde v Ethereu fungujú inteligentné zmluvy. Pokiaľ ide o skriptovanie, poskytuje expresívnejší a úplnejší jazyk ako bitcoin. Predstavte si to ako jeden globálny počítač, v ktorom sa realizujú inteligentné zmluvy.

  Na platforme EVM existuje mechanizmus nastavený na obmedzenie zdrojov použitých v každej zmluve. Každú operáciu vykonanú na platforme EVM vykonáva súčasne každý uzol v sieti. To je dôvod, prečo plyn existuje.

 • Plyn: Kód transakčnej zmluvy môže robiť niekoľko vecí: uskutočňovať hovory alebo posielať správy iným zmluvám, robiť drahé výpočty, spúšťať čítanie a zápis údajov, atď. Každá z týchto operácií musí byť zaplatená v éteri na základe ceny plynu / éteru, ktorá sa mení dosť často. Cena sa zvyčajne odpočítava z účtu Ethereum, ktorý odosiela transakciu. Transakcie majú tiež limit na množstvo plynu, ktorý ukazuje, koľko plynu môže transakcia spotrebovať. Slúži na účel ochrany pred chybami. Môžete si prečítať viac o plyn tu.

Poďme si povedať viac o platforme Ethereum a ich výhodách inteligentných zmlúv.

Okrem toho, že platforma má najväčšiu trhovú kapitalizáciu spomedzi všetkých ostatných platforiem inteligentných zmlúv, krásou platformy je jej stupeň štandardizácie a podpory, ktorú ponúka. Existuje tiež súbor jasných pravidiel, ktoré musia vývojári dodržiavať Inteligentná zmluva Ethereum vývoj celkom ľahký a menej riskantný.

Pokiaľ ide o podporu, Ethereum neustále aktualizuje a vylepšuje spôsob, akým sa vytvárajú a fungujú ich inteligentné zmluvy.

Ďalej Ethereum vyvinulo svoj vlastný inteligentný zmluvný programovací jazyk známy ako Pevnosť. Nastavovanie inteligentnej zmluvy je desaťkrát jednoduchšie a pomáha pri štandardizácii. Solidity je zmluvne orientovaný jazyk na vysokej úrovni, dosť podobný JavaScriptu. Je určený pre virtuálny stroj Ethereum (EVM). Na písanie zmlúv o Ehtereum sa používa ďalší jazyk na vysokej úrovni, ktorý sa volá Serpent. Je to dosť podobné ako v Pythone, ale Solidity zostáva preferovaným jazykom vývoja pre vývojárov Ethereum.

Poďme si predstaviť niektoré z najlepších Inteligentná zmluva Ethereum funkcie platformy, vďaka ktorým je tak obľúbený medzi programátormi:

 • Vlastný inteligentný zmluvný programovací jazyk s názvom Solidity.
 • Zadarmo si môžete vytvoriť inteligentnú zmluvu. Transakcie inteligentných zmlúv sa účtujú v plyn, čo je počiatočná cena za uskutočnenie transakcie alebo zmluvy na platforme Ethereum.
 • Pre vývojárov existujú jasné pokyny a pravidlá.
 • Dlhý zoznam literatúry a technickej podpory k dispozícii.
 • Technická norma ERC-20, ktorá sa používa na blockchaine Ethereum na implementáciu tokenov.
 • Špičková technológia zahŕňajúca základné výhody blockchainu, ako je bezpečnosť, decentralizácia, rýchle transakcie a nemennosť.

Vďaka čomu sú inteligentné zmluvy spoločnosti Ethereum také cenné?

smart zmluvy ethereum

Sila blockchainu Ethereum je nakoniec jeho programovateľnosť.

Dôvod, prečo je Ethereum najlepšou voľbou na vykonávanie inteligentných zmlúv, je ten, že dohody sú zakomponované do samotného kódu, takže transakcie sa vykonávajú automaticky..

Digitálne dohody alebo „inteligentné zmluvy“ spoločnosti Ethereum, ako ich všetci nazývajú, majú neobmedzené formáty a podmienky. Inteligentné zmluvy môžu navyše využívať aj ďalšie zmluvy, vďaka čomu je Ethereum užitočné na zúčtovanie platieb, ako aj na arbitráž pri transakčných udalostiach v oblasti nehnuteľností, práva, vládnych registrov, energetických sietí, financovania obchodu a mnohých ďalších sektorov..

Špeciálnou funkciou fungovania inteligentných kontraktov na platforme Ethereum je to, že každý z nich má na blockchaine svoju vlastnú adresu. To znamená, že príslušný kód nie je uvedený v každej zmluve; namiesto toho poznámka spustí transakciu, ktorá vytvorí a pripojí ku každej zmluve jedinečnú adresu. Po primárnej transakcii sa inteligentná zmluva zmení na neoddeliteľnú jednotku blockchainu a jej adresa sa nikdy nezmení. Potom bude inteligentná zmluva „fungovať“ nepretržite, kým nedosiahne limit plynu alebo do úspešného konca operácie.

Nevýhody

Zatiaľ je všetko dobré. Nezabúdajte však, že inteligentné zmluvy sú stále novou technológiou. Či už hovoríme o platforme Ethereum, ktorá v zásade dominuje odvetviu blockchainu inteligentných kontraktov, alebo o inej platforme inteligentných kontraktov, môžu nastať problémy.

Jednou z nevýhod inteligentných zmlúv je, že musia obsahovať nulové chyby, aby mohli správne vykonávať činnosti, na ktoré sú naprogramované. Tieto chyby môžu byť zneužité podvodníkmi a peniaze môžu byť odcudzené.

Zasahujú aj vlády, ktoré si kladú otázku, čo sa stane, ak sa stane niečo neočakávané alebo ak zmluva nebude mať prístup k predmetu dohody.

Pri tradičných zmluvách bude zapojený súd. V prípade inteligentných zmlúv však platí „Kódex je zákon“, čo znamená, že zmluva bude fungovať bez ohľadu na to, čo sa stane.

Problémy, ktoré sprevádzajú inteligentné zmluvy, sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyriešia včas, pretože ide o relatívne novú technológiu. Existuje priestor na dokonalosť, ale finanční odborníci sa zhodujú, že sa stanú neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti a spoločnosť Ethereum bude aj naďalej viesť skupinu.

Niektoré ďalšie nevýhody platformy Ethereum zahŕňajú:

 • Je to nákladnejšie ako iné platformy;
 • Sieť Ethereum sa preťažuje pomerne často: sieť väčšinou beží na 100% svojej kapacity. Vývojári aplikácií sa obávajú, že ich zmluvy nebudú vždy možné vybaviť tak rýchlo, ako si želajú.
 • Zabezpečenie: nekvalitné kódy inteligentných zmlúv sú vystavené hackerom. Nedávna štúdia zistila, že viac ako 30 000 inteligentných zmlúv založených na ethereu je citlivých na chyby a následne na hackery.

Obyte

smart kontrakty a ethereum

Je možné vyvíjať inteligentné zmluvy aj bez použitia Etherea?

V porovnaní s inteligentnými kontraktmi vykonávanými v sieti Ethereum ponúkajú platformy kryptomeny ako Obyte iný typ inteligentných kontraktov, ktoré už teraz priťahujú pozornosť používateľov. Obyte je platforma postavená na protokole DAG (acyklický graf), ktorý napáda Ethereum s jeho ľudsky čitateľnými inteligentnými zmluvami, ktoré sa tiež nazývajú inteligentné adresy. Hovorí sa im preto, že sú to zdieľané adresy so súborom podmienok, ktoré musia byť splnené, aby sa z nich mohli previesť prostriedky.

Obyte ponúka platformu pre jednoduché, človekom čitateľné zmluvy, vykonávajúce jednoduché akcie. Zatiaľ čo Ethereum vykonáva komplikovanejšie, programom čitateľné kontrakty, ktoré vykonávajú zložité akcie.

Určite budú v budúcnosti k dispozícii alternatívne platformy a nové spôsoby programovania inteligentnej zmluvy. Odborníci tvrdia, že inteligentné zmluvy sa budú vyvíjať ďalej, aby boli prístupnejšie pre bežných ľudí.

Záverečné myšlienky:

Hovorili sme o povahe inteligentných zmlúv a platforme Ethereum, kde sa kúzlo deje. Aj keď sú zmluvy o ethereu komplikované a vyžadujú si určitú úroveň vedomostí, v skutočnosti sa považujú za budúcnosť kryptomeny, pretože s ľahkosťou vykonávajú všetky funkcie blockchainu.

Ethereum poskytuje v porovnaní s inými platformami viac príležitostí na kódovanie rôznych inteligentných zmlúv. Môžete pekne implementovať akýkoľvek scenár. Ak chcete postaviť decentralizovaná výmena, Ethereum je platforma, na ktorú sa treba obrátiť.

Majú inteligentné zmluvy Ethereum nejakú budúcnosť?

Dá sa dosť dobre povedať, že blockchain, Ethereum a smart kontrakty bude ďalej rozvíjať a transformovať finančné odvetvie, ako ho poznáme. Iba čas ukáže, čo možno očakávať a ako sa ako spotrebitelia prispôsobiť.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector