Dnes si povieme niečo o ťažbe kryptomien.

Ak ste nadšencom kryptomeny, s najväčšou pravdepodobnosťou tento koncept dobre poznáte. Počuli ste však, že by sa ťažba kryptomien mohla blížiť ku koncu? Viete, aký je dôvod a aké sú alternatívy? Poďme zistiť!

Ťažba je v podstate proces overovania transakcií iných ľudí využitím výpočtového výkonu. Po tomto procese ich pridáte na dlhý verejný zoznam všetkých transakcií, ktorý sa označuje aj ako blockchain. Výmenou za validáciu je „miner“ odmenený kryptomenou.

Kto sa môže stať baníkom?

baník na kryptomenu

Technicky, Baníkom sa môže stať každý, kto má počítač a pripojenie na internet. Existuje však veľa vecí, ktoré je potrebné zvážiť, skôr ako sa tým nadchnete.

Po prvé, ťažba nie je vždy zisková. V závislosti od toho, ktorú kryptomenu ťažíte alebo aký rýchly a výkonný je váš počítač, a tiež od nákladov na elektrickú energiu vo vašej oblasti, môžete nakoniec minúť viac peňazí za ťažbu, ako v kryptomene zarobíte..

Aké obohacujúce je to?

Ako už bolo spomenuté, ťažbu kryptomeny vykonávajú vysoko výkonné počítače. Spravidla musia vyriešiť pomerne zložitú výpočtovú matematickú úlohu (nedajú sa vyriešiť ručne), a preto je potrebných veľa elektrickej energie a hardvéru.

Ťažba potrebuje počítač a špeciálny softvér, ktorý pomáha baníkom súťažiť so svojimi rovesníkmi pri riešení matematických úloh.

Keď to hovoríte, potrebujete aj trochu šťastia. Váš počítač by mal byť výkonný a zároveň šťastný. Popremýšľajte o tom takto – pravdepodobnosť riešenia jedného z týchto zložitých problémov a nakoniec získania odmeny je ako hľadanie zlata pri kopaní v pieskovisku.. Šanca, že počítač vyrieši jeden z týchto problémov, je 1 ku 6 biliónom. Tiež súťažíte s miliónmi ďalších počítačov, ktoré sú po rovnakej cene.

Výsledky ťažby sú dva:

 • Keď počítače vyriešia tieto matematické problémy v krypto sieti, vyrobia nové mince.
 • Riešením výpočtových matematických problémov robia baníci dôveryhodnú a bezpečnú sieť kryptomeny overením jej transakčných informácií..

Ďalšia vec, ktorú treba pamätať, je, že jednotlivé bloky, ktoré pridali baníci, by mali obsahovať dôkaz o práci alebo PoW.


Ťažba kryptomeny obsahuje dve funkcie, a to: pridávanie transakcií do blockchainu (zabezpečenie a overovanie) a tiež uvoľňovanie novej meny. Jednotlivé bloky pridané baníkmi by mali obsahovať dôkaz o práci alebo POW.

Prípadová štúdia ťažby bitcoinov

ťažba bitcoinov

Zoberme si na chvíľu bitcoin ako príklad. Bloková odmena je v podstate to, ako sa vytvárajú alebo prinášajú nové bitcoiny do ekonomiky. Ťažiari každých 10 minút vyriešia „blok“ bitcoinových transakcií a pridajú ich do blockchainu.

Na začiatku sa odmeny, ktoré dostali ťažiari za ťažbu bloku v bitcoinovej sieti, začínali na 50 BTC. To znamená, že každých 10 minút niekto niekde získal 50 bitcoinov. Vtedy však bolo všetko inak. BTC stál za haliere a mohli ste ho ťažiť iba pomocou notebooku. Každých 210 000 blokov sa však odmena znižuje na polovicu. Vyťaží sa viac ako 80% všetkých bitcoinov. Očakáva sa, že ďalšia „polovica“ sa uskutoční v máji 2020. Očakáva sa, že dôjde k následnej zmene ceny a volatility.

Na začiatku slúžili ako baníci iba nadšenci kryptografie. Keď si však kryptomena začala získavať obľubu a časom sa zvýšila jej hodnota, ťažba sa zmenila na lukratívny obchod. Podniky začali investovať do skladov a drahého hardvéru a ťažiari bitcoinov sa pripojili k otvoreným fondom a kombinovali svoje zdroje.

Postupom času sa však začalo hromadiť veľa rôznych problémov, ktoré vyvolali vážnu diskusiu medzi komunitou kryptomien o tom, či sa ťažba pomaly končí. Pokúsme sa zistiť, čo sa deje a aké faktory prispeli k poklesu ťažby kryptomeny.

Je ťažba kryptomeny mŕtva?

Zatiaľ to tak nie je. Nemôžeme však prehliadnuť nasledujúce negatíva:

 • Teplo a hluk pochádzajúce z drahých a výkonných výpočtových zariadení.
 • Na nákup ťažobného zariadenia potrebujete veľa peňazí.
 • Nebezpečenstvo požiaru. Oheň je potrebné vziať do úvahy a musíte úplne pochopiť, koľko elektriny budete spotrebovať, a kapacitu vášho miesta.
 • Dane. Musíte nahlásiť všetky svoje zárobky.

Čo viedlo k …

 • Zisky z ťažby sa neustále vykazujú ako nízke.
 • Nvidia uviedla nižšie príjmy, než aké generálny riaditeľ a investori očakávali od ťažby kryptomeny.
 • Hodnota kryptomien klesla, čo ťažiarom sťažuje prielom v nákladoch na elektrinu.
 • Boom ťažby kryptomien priniesol vysoký dopyt po hardvéri, čo prilákalo predajcov k tomu, aby využili situáciu a zvýšili svoje ceny.
 • Ethereum a ďalšie siete prechádzajú na POS (Proof of Stake), ktorý vylučuje ťažbu.
 • Rovnako sa zvýšili aj clá na dovoz ASIC (ťažobné stroje).

Aké sú realistické výhody ťažby?

ťažba kryptomien

 • Stále si môžete zarobiť peniaze. To je samozrejme to, že ak sú vaše náklady na elektrinu nízke, máte správne vybavenie a ťažíte správnu kryptomenu..
 • Je to zábava pre ľudí, ktorí geekujú nad počítačmi a milujú sa motať a hrať si s hardvérom a počítačovým vybavením.

Spolu so samozrejme všetkými výhodami, ktoré so sebou kryptomeny prichádzajú, s ktorými nakoniec môžete skončiť na konci svojej ťažobnej činnosti. Niektoré z nich zahŕňajú:

 • Decentralizácia
 • Vysoká úroveň súkromia
 • Uložené v digitálnej peňaženke
 • Rýchle a lacné transakcie
 • Univerzálne rozpoznávanie úrovne
 • Prístup pre všetkých

Mám ísť na ťažbu?

Mali by ste teda začať ťažiť v roku 2019 (alebo pokračovať, ak sa tomu venujete už nejaký čas)? Odpoveď úplne závisí od konečného cieľa, ktorý máte na mysli. Napríklad, ak vás zaujíma ťažba pre zábavné alebo vzdelávacie účely, choďte do toho. Ak si však chcete zarobiť peniaze, ťažba kryptomeny pre vás nemusí byť v tomto okamihu to najlepšie.

Všetko závisí od možných rizík a odmien. Keď sa pozrieme na vec objektívne, riziká a nevýhody v tejto chvíli prevyšujú negatíva ťažby.

Najväčšia vec, ktorá ovplyvňuje ziskovosť ťažby, je cena akejkoľvek kryptomeny, ktorá vás zaujíma. Popremýšľajte však nad niečím iným. Čím viac baníkov začne ťažiť a tým viac bude výnosná, tým ťažšie to bude. Pamätajte, že je to navrhnuté týmto spôsobom. Zvyšovanie obtiažnosti matematických rovníc a znižovanie výnosov na polovicu v konkrétnych časoch znie pre mnohých nadšencov kryptomien ako situácia bez výhry.

Ďalšou vecou, ​​ktorú môžete urobiť, je hľadať kryptomeny, ktoré sa oplatí ťažiť a ktoré by vám mohli skutočne priniesť nejaké zisky. Použite svoje ťažobné zariadenie na ťažbu nových mincí, ktoré sa ťažia ľahšie ako bitcoiny. Najmä ak majú tieto nové mince niečo mimoriadne špeciálne, vďaka čomu môžu v budúcnosti stúpať. V dnešnej dobe vychádza toľko jedinečných coinov kryptomeny, každá s jedinečnými vlastnosťami a možnosťami.

Napriek tomu, ak máte záujem o bitcoin, pridelte percento zo svojho príjmu na nákup bitcoinov.

Toto je lepšia alternatíva ako ťažba bitcoinov, pretože sa v posledných rokoch čoraz viac centralizuje, čo vedie k obavám o jeho budúcnosť..

Ak ste sa vzdali ťažby bitcoinov, predajte svoj hardvér a kúpte si nový, aby ste ťažili alternatívy ako Dash alebo Monero.

Aké sú alternatívy ťažby?

alternatívy ťažby

Ak vás napríklad zaujímajú bitcoiny, ale hľadáte alternatívy ťažby, stačí si kúpiť bitcoiny alebo uzavrieť lízingovú zmluvu s bitcoinovou ťažobnou spoločnosťou, ktorá vám každý mesiac poskytne percentá. Takto stále získate výhodu rastúcich cien bitcoinu a nemusíte doma nič robiť.

Čo ešte môžete urobiť?

Ak stále chcete byť súčasťou komunity kryptomien, ale po všetkom, čo ste si doteraz prečítali, nemyslíte si, že je pre vás ťažba dobrou voľbou, môžete získať niekoľko kryptomien..

 • Zaregistrujte sa na získanie ICO: Medzinárodné organizácie pre suroviny sú novým spôsobom získavania kapitálu na financovanie nových podnikov. Hodnota novej mince je viazaná na celkovú hodnotu spoločnosti. Za nákup sa účtujú počiatočné počiatočné náklady, ale existuje veľa lukratívnych bonusov. Môžete nakupovať aj u svojej existujúcej kryptomeny.
 • Prieskumy: Uskutočňovanie prieskumov sa stalo veľmi populárnou metódou na získanie kryptomeny zadarmo. Existuje niekoľko webových stránok a aplikácií, ktoré si môžete stiahnuť a ktoré vám za vykonávanie prieskumov zaplatia v kryptomene.
 • Kvapky vzduchu: Niektoré peňaženky ponúkajú okrem bezplatných krypto ponúk na vytvorenie peňaženky na svojej platforme aj airdropy. Na účasť na výsadku nemusíte robiť nič, iba mať vlastnú peňaženku. Jedná sa o vysoko pútavú a efektívnu stratégiu na získanie ďalších používateľov a poskytnutie tých súčasných kryptomeny zadarmo.

Záverečné slová

Vo svete kryptomien sa toho dialo veľa a veci sa menia a transformujú, keď hovoríme. Ťažba kryptomien je len jedným z aspektov, ktoré zažívajú značný posun. Je ťažba kryptomeny mŕtva, predsa?

Obrovské ťažobné farmy sa môžu množiť iba tam, kde sú ziskové, a to v oblastiach, kde sú nízke náklady na elektrinu. Toto robí ťažba kryptomien centralizovaná.

Jednotliví baníci sa sťažujú, že sotva dostanú polovicu toho, čo zvykli, keď začínali. Ich investície do hardvéru sa nedajú získať späť a kúsok po kúsku sa ťažba odťahuje od jednotlivcov a smeruje priamo do obrovských spoločností a inštitúcií.

Nielen to, ale s prostredie sa stalo príliš konkurenčné. Keď ceny prudko vzrástli, do hry sa dostávalo čoraz viac baníkov a na celom svete sa začali objavovať ďalšie transakcie. Kvôli konkurencii môže trvať roky, kým vaše domáce zariadenie overí iba jeden blok transakcie.

Ďalej sa Ethereum a ďalšie kryptomeny sťahujú z ASIC minerov a prechádzajú na Proof of Stake, ktorý vylučuje ťažbu.

To je trend, o ktorom si mnohí myslia, že bude pokračovať kvôli rizikám 51% útokov a skutočnej možnosti baníkov potenciálne ovládať mincu.

Dnes ste už veľa počuli o ťažbe. Je len na vás a vašich cieľoch, aby ste sa rozhodli, či je ťažba niečím, o čom sa v budúcnosti vidíte alebo nie.

Pamätajte, že kryptopriestor sa vyvíja a vy sa musíte vyvíjať spolu s ním. Možno nastal čas predať svoje ťažobné zariadenie a investovať do kryptomeny iným spôsobom.

Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok.

Chcete sa dozvedieť viac o iných kryptomenách a o tom, ako s nimi obchodovať?

Prihláste sa na náš kurz obchodovania s kryptomenami!

Ak ste radi čítali tento článok z Trading Education, označte ho lajkom a zdieľajte ho s kýmkoľvek iným, o ktorom si myslíte, že by mohol zaujímať tiež.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector