Technológia blockchain a tradičný bankový systém

Už takmer storočie sme nezažili veľa drastických zmien v bankovom svete. Sektor pokračoval v činnosti rovnakým spôsobom, s malou alebo žiadnou hrozbou alternatív. Toto sa však všetko mení.

Prečo sa to však mení?

Je to všetko kvôli tej „malej“ technologickej inovácii, ktorú nazývame blockchain.

Účinok blockchainu na finančný systém spolu s rastúcou popularitou a používaním kryptomien určite otriasne tradičným finančným systémom, ako ho poznáme.

Ak nie, zmeniť to úplne, implementácia blockchainu do bánk a jeho použitie v rôznych aspektoch bankového podnikania sa nevyhnutne stane. Odborníci sa tiež zhodujú: bankovníctvo začlení blockchain do určitých špecializovaných oblastí podnikania, ale či sa dočkáme veľkoobchodnej zmeny, ešte sa nedočkáme.

Ale predtým, ako sa posunieme ďalej, poďme sa na chvíľu baviť o blockchaine.

Čo to vlastne blockchain je a prečo sa z neho vo finančnom svete stala takáto veľmoc?

blockchain vo finančnom svete

Predstavte si blockchain ako formu verejnej účtovnej knihy, ktorá obsahuje informácie zhromaždené prostredníctvom siete a sedí na vrchole internetu. Vďaka tomu je decentralizovaný – neexistuje žiadny ústredný bod. Spôsob, akým sú tieto informácie zaznamenané, dáva blockchainu taký silný potenciál.

Technológia blockchain nie je aplikácia ani spoločnosť. Je to spôsob dokumentovania údajov na internete. Táto technológia môže byť použitá na vývoj blockchainových aplikácií, ako sú sociálne siete, hlasovacie systémy, predikčné trhy, burzy, hry a ďalšie. Mnoho ľudí túto technológiu označilo ako „Internet 3.0“.

Informácie zaznamenané na blockchaine môžu mať akúkoľvek formu a môžu predstavovať napríklad prevod peňazí, vlastníctvo, transakciu, dohodu medzi dvoma stranami a ďalšie. Za týmto účelom však systém vyžaduje potvrdenie od niekoľkých ďalších zariadení (počítačov) v tej istej sieti.

Po dosiahnutí dohody medzi dvoma zariadeniami (tiež známa ako konsenzus) nemožno o uložení niečoho v blockchaine pochybovať, odstrániť ho alebo zmeniť; je to nepochybne tam.

Identity sú šifrované pomocou súkromia. Všetky transakcie na blockchaine sú však verejné pre všetkých.

Každý záznam napísaný na blockchaine je zabezpečený špeciálnym kryptografickým kľúčom. To znamená, že všetky informácie o blockchaine sú nemenné.


Jedna vec, ktorú musíme upozorniť, je, že keďže nič, čo je zaznamenané na blockchaine, sa nedá zmeniť, je dôležité mať 100% istotu, kam posielate svoje peniaze. Po odoslaní je transakcia zapečatená a nedá sa vrátiť späť.

Teraz, keď sme diskutovali o základoch technológie blockchain, vráťme sa k našej téme rozhovoru: Je blockchain budúcnosť bankovníctva? A budú banky úplne transformovať svoju identitu kvôli technológii blockchain a nedávnemu boomu kryptomien? Ako a prečo banky potrebujú blockchain?

Nepochybne rast blockchainu mení veci. Banky postupne začínajú prijímať meniace sa trendy, aby oslovili mileniálov, ktorí sú technicky zdatní a radšej robia všetko na svojich smartfónoch a tabletoch na cestách.

Niektoré banky už nakupujú alebo spolupracujú s fintech spoločnosťami v snahe absorbovať a využívať túto technológiu. Už existuje blockchainová technológia v bankovníctve.

Už v roku 2017 sa predpokladalo, že viac ako 15% veľkých bánk bude využívať technológiu blockchain. Teraz, o pár rokov neskôr, už naskočilo veľa bánk alebo ich práve pripravuje.

Tradičné tradičné odvetvia, ako je bankovníctvo, začínajú vykazovať „trhliny“. Mnoho expertov tvrdí, že pre lákavosť bánk voči masovej príťažlivosti a výhodné vlastnosti blockchainu a kryptomien sa v určitom okamihu nevyhnutne zmení.

Každodenné použitie peňazí a platieb sa stalo veľmi dynamickým. Vzhľadom na rastúce potreby, očakávania a životný štýl dnešných zákazníkov sa objavuje rozvíjajúci sa trh aplikačných bánk, vyzývateľských bánk, mobilných platobných bánk, nových finančných inštitúcií, sprostredkovateľov platieb a ďalších. Väčšina z nich už ponúka blockchainové a kryptografické služby alebo sa snaží začať to robiť lineárne.

Nehovoríme, že budúcnosť bankovníctva je stopercentne viazaná na blockchain a kryptomeny. Napokon je potrebné vyplniť veľa výklenkov. Je však dôležité diskutovať o spôsoboch, ako táto technológia zlepší a doplní už existujúci finančný svet. Poďme si povedať viac o blockchainová technológia v bankovníctve ktorá už existuje a robí rozdiel.

Bankový svet sa mení

bankový svet

Kruh, Námestie a Revolut sa v posledných rokoch stali veľmocou vo finančnom priestore. Spoločné majú spoločné ponúkanie kryptomien.

Áno, kryptomena je ešte stále ďaleko od toho, aby bola tak populárna ako dolár, euro alebo britská libra, avšak banky aplikácií, mobilné platobné spoločnosti, agregátory obchodných služieb, platobné spoločnosti typu peer-to-peer a mnoho ďalších finančných služieb Rovnako ako vyššie uvedené ponúka možnosť použiť kryptomenu ako alternatívny spôsob platby a ľudia do nej naskakujú.

Pokúsme sa poukázať na niektoré z výhod súčasných bánk:

  • App banky alebo digitálne banky robia veci veľmi pohodlnými pre každodenných zákazníkov.
  • V ranej fáze osvojenia sú potreby, ktoré sa zaujímajú o obchodovanie s kryptomenami, investovanie alebo ich použitie iba na platby.
  • Títo zákazníci sú ľahko dosiahnuteľní, pretože majú prehľad o najnovšom vývoji a sú ochotní to vyskúšať.
  • Decentralizované digitálne meny majú potenciál spôsobiť revolúciu v mnohých aspektoch odvetvia platieb vďaka svojej transparentnosti, mobilite, ľahkému použitiu, pohodliu a ľahkému prístupu..
  • Medzinárodné prevody sú oblasťou, kde môžu mať kryptomeny veľký vplyv. Cezhraničné peňažné transakcie uskutočňované pomocou technológie blockchain vyžadujú v porovnaní s tradičnými metódami veľmi málo času, poplatkov a platieb.

Blockchain môže skutočne zlepšiť efektívnosť cezhraničných platieb odstránením sprostredkovateľa (banky), stále však musíme vidieť, ako sa tento nástroj osvedčí na priemyselné použitie. A ešte jedna vec, banky by nemuseli byť také šťastné alebo nedočkavé, že sa vzdajú maržových poplatkov.

Ripple sa snaží upraviť systém

hromadná sieť

Ripple je kalifornská platobná sieťová a protokolárna spoločnosť, ktorá sa zameriava na uľahčenie prevodov medzi hlavnými finančnými spoločnosťami. Nápad Ripple, ktorý bol založený v roku 2012, nie je byť vašou priemernou kryptomenou.

Niektorí tvrdia, že to nie je ani kryptomena.

Dôvod, prečo si spoločnosť Ripple v posledných rokoch získala toľko pozornosti, je ten, že skôr ako sa ich snaží zvrhnúť, pracuje s hlavnými finančnými hráčmi. Mnohí si myslia, že by to mohol byť dokonalý príklad toho, ako môže tradičné bankovníctvo vyťažiť z blockchainu to najlepšie.

Brad Garlinghouse, generálny riaditeľ spoločnosti Ripple, uviedol, že:

Od začiatku sme sa skutočne pozerali na to, ako pracujeme s vládami, ako spolupracujeme s bankami. A myslím si, že niektorí v krypto komunite boli veľmi: „Ako zničíme vládu. Ako obchádzame banky? “

Spolupráca s vládami a bankami sa považuje za najlogickejšiu vec, ktorú digitálne finančné spoločnosti ako Ripple môžu robiť. Spoločnosť už nadviazala dôležité partnerstvá so spoločnosťami WesternUnion, Saudskoarabským menovým úradom, Lian-Lian, čínskym poskytovateľom platobných služieb a ďalšími.

xRapid, nástroj vyvinutý spoločnosťou Vlnenie, je už dokázané, že šetrí transakčné náklady o 40-70%, bez použitia devízových poskytovateľov a zvýšila rýchlosť transakcie na pár minút. Na porovnanie, dokončenie tradičných medzinárodných platieb trvá 3 – 5 pracovných dní.

V roku 2018 spoločnosť Ripple testovala svoj nástroj xRapid na platby medzi USA a Mexikom. Po Ripple podobné funkcie už predstavili ďalší významní hráči v oblasti financií.

Príklady tradičných bánk využívajúcich technológie blockchain. Je toto budúcnosť bankovníctva?

banky prijímajúce blockchain

Minulý rok uviedla španielska medzinárodná banka Santander svoju platobnú sieť založenú na blockchaine založenú na Ripple s názvom One Pay FX a stala sa prvou bankou na svete, ktorá tak urobila.

One Pay FX je mobilná aplikácia špeciálne navrhnutá pre cezhraničné platby. Je podložená blockchainom Ripple. Rozdiel medzi One Pay FX a vyššie spomenutým xRapid je ten, že One Pay FX úplne nevyradí príslušnú banku z celého procesu. Nezmení alebo nenahrádza konvenčný systém, ale upravuje ho.

Existuje však druhá strana mince. Nemajú byť kryptomeny decentralizované a odstrániť nejakého sprostredkovateľa? Nie je základnou myšlienkou blockchainu dať moc ľuďom? To je určite niečo na zváženie.

Technológia blockchain za ňou neumožňuje sieťovým kolegom získať prístup k zdieľanej účtovnej knihe, ktorá je základom hlavných sietí blockchain ako Ethereum (ETH). Táto technológia však umožňuje znížiť náklady a čas, ktoré sú zvyčajne potrebné na medzinárodné prevody prostriedkov bankami.

Hovorí sa tiež, že v USA sú Bank of America, Goldman Sachs a MasterCard patentové technológie súvisiace s blockchainom. Tieto spoločnosti vedia, že na globálnej úrovni príde veľká zmena, a budú pripravené z toho profitovať akýmkoľvek možným spôsobom.

MasterCard v súčasnosti vlastní viac ako 30 patentov súvisiacich s blockchainom, vrátane patentu na overenie totožnosti, patentu na anonymné transakcie a systému, ktorý dokáže prepojiť kryptomenu s fiat účtom.

Visa nie je pozadu. Aj keď spoločnosť Visa nemá patenty na toľko produktov súvisiacich s blockchainom, ako je MasterCard, navrhla platformu, ktorá bude obsahovať technológiu blockchain a bude využívať stratégiu založenú na API. Škálovateľná, flexibilná a užívateľsky prívetivá platforma predstavuje bezpečnejšie spôsoby spracovania B2B platieb v globálnom meradle.

Ďalšou krajinou, ktorá vyvíja a testuje projekty spojené s blockchain technológiami, je India. Indický inštitút pre vývoj a výskum bankových technológií úspešne otestoval pilotný projekt súvisiaci s obchodnými transakciami.

Taktiež sa uvádza, že viac ako 15 bánk v Indii pracuje na vlastných pilotných projektoch a buduje konzorcium na testovanie medzibankovej blockchainovej platformy. Koncept spočíva v povolení zdieľanej účtovnej knihy. Vďaka tomu sa budú súčasne aktualizovať všetky bankové záznamy o transakciách. Cieľom je zníženie počtu chýb a ich zefektívnenie.

Čo bude ďalej?

blockchain budúcnosť

Ďalej čakáme a uvidíme.

Najväčšou výhodou blockchainu je, že môže potenciálne znížiť čas a čo je najdôležitejšie, náklady. Mnohé tradičné banky však nie sú také veselé z myšlienky prechodu na blockchain. Prechod na decentralizované spôsoby prevodu peňazí znamená rozlúčku s veľkou rezervou, ktorá je pre mnohé banky dôležitým zdrojom príjmu..

Mnohé banky však začínajú začleňovať blockchain bez toho, aby sa úplne vzdali svojho tradičného imidžu. Blockchain sa podľa mnohých odborníkov použije v určitých aspektoch bankového podnikania. Je však nepravdepodobné, že k veľkoobchodnej zmene pre tradičné bankové platformy dôjde v dohľadnej dobe.

Existuje veľa prípadov použitia bánk na prijatie technológie blockchain, okrem otvorenia stolov na obchodovanie s kryptomenami. Blockchain je v tomto okamihu ďaleko za fázou testovania sveta bankovníctva. Ako už bolo spomenuté, zjednodušenie a zrýchlenie cezhraničných platieb, zlepšenie spoľahlivosti a presnosti transakcií a zníženie procesu vyrovnania sú jedným z hlavných dôvodov, prečo toľko bánk začalo investovať do technológie blockchain.

Inteligentné zmluvy tiež pomohli procesu tým, že odstránili potrebu sprostredkovateľa a zaviedli systémy vernosti / odmien.

V súčasnosti existuje alebo bude čoskoro využívať technológiu blockchain viac ako 200 bánk a finančných inštitútov. Toto číslo vám hovorí jednu vec: finančné inštitúcie a blockchainová technológia sú čoraz viac integrované.

Iba čas ukáže, ako budú banky vyzerať, povedzme o 10 alebo 20 rokov a koľko blockchain transformuje bankovníctvo. Jedna vec je istá; sme svedkami masívnych zmien po prvýkrát za celé storočia.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector