Technológia blockchain sa dá využiť rôznymi spôsobmi. Existuje veľa rôznych priemyselných odvetví, ktoré môžu ťažiť z jeho použitia.

Avšak, nemusí to byť len o použití jednej reťaze a nie všetky blockchainy fungujú rovnako.

Experimentovaním s blockchainovou technológiou a jej rôznymi spôsobmi sa dá dúfajme prekonať problémy ako škálovateľnosť, rýchlosť a bezpečnosť.

Niektoré algoritmy používajú viac ako jeden blockchain a v poslednej dobe sa začali objavovať aj niektoré alternatívy blockchainu.

Doklad o práci a dôkaz o podiele

Najprv musíme pochopiť, že existuje zásadný rozdiel v tom, ako väčšina blockchainov funguje.

Väčšina kryptomien používa buď Doklad o práci (PoW) alebo Dôkaz o podiele (PoS). Viac o týchto dvoch sa dočítate tu.

Primárny rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že PoW využíva baníkov, vďaka čomu je mimoriadne bezpečný, ale je tiež drahý, pretože baníci používajú veľa energie.

PoS nevyžaduje ťažbu. Namiesto toho overenie bloku závisí od toho, aký veľký vklad osoba drží, alebo v podstate to, koľko mincí vlastní, a príslušný vek vkladu..

Verejné a súkromné ​​reťazce

verejné a súkromné ​​reťazce

Pravdepodobne ste si vedomí, že väčšina kryptomien pracuje s a distribuovaná účtovná kniha.

Vo väčšine prípadov je táto kniha úplne otvorená pre verejnosť a ktokoľvek si môže pozrieť transakcie medzi rôznymi osobami.

Výhodou tejto technológie je, že zabraňuje podvodom a dvojitému míňaniu.

Nie všetci však chcú, aby boli všetky informácie o ich transakciách zverejnené. Existuje veľa ľudí, ktorí vidia takúto transparentnosť ako potenciálne nebezpečnú.


Aby sme tomu čelili, existujú súkromné ​​reťazce. Nie sú to však iba kryptomeny, môžu ich používať aj súkromné ​​spoločnosti, ktoré chcú mať informácie v rámci svojej organizácie.

Hybridy

To sú blockchainy, ktoré využívať výhody súkromných blockchainov s verejnými blockchainmi. V takýchto prípadoch môžu byť tieto blockchainy „povolené“, ale zároveň verejné.

Existuje tiež veľa rôznych variácií PoW alebo PoS, ktoré si navzájom požičiavajú funkcie.

Pretože sa nové kryptomeny stále objavujú, naďalej sa vyvíjajú rôzne blockchainy s použitím rôznych prvkov z kryptomien, ktoré už existujú.

Aj keď sa však snaží zaujať to najlepšie, nemusí to vždy znamenať, že to, čo sa zavádza, je lepšie.

Bočné reťazce

bočné reťazce

Vedľajšie reťazce alebo reťazce detí sú v podstate sekundárne blockchainy, ktoré fungujú v spojení s primárnym reťazcom.

Teraz existuje niekoľko blockchainov, ktoré používajú a druhý reťazec vybavovať veci ako inteligentné zmluvy.

Týmto spôsobom môžu zvýšiť rýchlosť a škálovateľnosť presunutím funkcií inteligentnej zmluvy od primárneho blockchainu, ktoré sa potom môžu osobitne zamerať na transakcie.

Vedľajšie reťazce je možné použiť aj na iné účely. Môže existovať viac reťazcov interagujúcich s primárnym reťazcom, z ktorých každý sa používa na rôzne účely.

Niektoré z týchto účelov sa môžu konkrétne týkať rôznych typov platieb alebo dokonca dApps, ktoré môžu byť postavené na vrchole blockchainu..

Možno jedným z najlepších spôsobov použitia postranných reťazcov je pre menšie transakcie a primárny reťazec pre väčšie transakcie. Vďaka tomu môžu byť transakčné poplatky a časy spravodlivejšie.

Je to tak preto, lebo väčšie transakcie vo väčšom reťazci môžu trvať dlhšie a malé transakcie môžu byť rýchlejšie.

Môže tiež vylúčiť problém uprednostňovania väčších transakcií pred menšími počas procesu overovania.

Vedľajšie reťazce alebo reťazce detí by mohli byť životaschopným spôsobom riešenia škálovania a pomoci blockchainovej technológii vyrovnať sa s prenosom, pretože sieť neustále rastie..

Post-blockchain: Alternatívy

Rovnako ako ste si mysleli, že blockchain už nemôže byť viac mätúci, objavuje sa nový rad rôznych kryptomien a konsenzuálnych algoritmov, ktoré tvrdia, že sú lepšie ako blockchain..

Môže to byť štvrtá generácia kryptomeny? Ktovie, možno budeme musieť odnaučiť všetko, čo vieme o blockchaine.

IOTA’s Tangle

spleť iota

IOTA je kryptomena, ktorá funguje bez blockchainu. Namiesto toho, používa to, čo nazýva Tangle, čo je ‘DAG.

DAG znamená Priamy acyklický graf a na usporiadanie dátových štruktúr používa topologické usporiadanie.

Pri každej pridanej transakcii spleť potvrdí dve. Teoreticky, čím viac transakcií sa v sieti uskutoční, tým rýchlejšie to bude.

Každé spojenie sa nazýva edge. Tu sa transakcie potvrdia. Teoreticky v spleti nie je žiadna priama čiara, nové transakcie však budú vždy na koncoch grafu.

Transakcie sú tiež známe ako „weby“ a ich koniec sa nazýva „tipy“. Čakajú na overenie pri ďalších transakciách, ktoré po nich budú nasledovať.

Čím dlhšie bude transakcia v sieti akceptovaná, tým ťažšie bude uskutočňovať dvojité výdavky.

Vďaka spôsobu práce je spleť veľmi ľahká. To znamená, že akýkoľvek počítač môže spracovávať transakcie, ak má internetové pripojenie.

A to je presne to, čo IOTA plánuje použiť; zariadenia, ktoré využívajú IoT (Internet vecí).

Vo svojom veľkom pláne bude každé zariadenie, ktoré využíva IoT, schopné fungovať ako uzol a uľahčovať transakcie.

Zamotaná tiež nemá bloky, ktoré by vyžadovali ťažiarov. Vďaka tomu sú transakcie lacnejšie, pretože sa nemusia ťažiť.

Navyše, pretože teoreticky platí, že čím viac transakcií prebehne, tým rýchlejšie to bude by mali byť škálovateľnejšie ako blockchain tiež.

Kritika

Niektoré kritizujú DAG, pretože by nemuseli byť schopné zabrániť dvojnásobným výdavkom a môžu byť otvorenejšie 51% útokov.

v skutočnosti, aby bolo možné ovládať spleť, je potrebné napadnúť iba 34% siete, vďaka čomu je podstatne zraniteľnejší ako blockchain.

DAG tiež nie sú dobré pre inteligentné zmluvy pretože je ťažké určiť poradie transakcie.

S blockchainom je to oveľa jednoduchšie, pretože máte bloky, ktoré prichádzajú jeden za druhým a je to veľmi dobre viditeľné. Pre funkcie inteligentných kontraktov môžu DAG potrebovať druhú vrstvu.

Je tu tiež žiadny stimul byť uzlom v sieti pretože nedostanete nič. S blockchainmi, kde sa vyžaduje ťažba, je motivácia, aby ste z ťažby mohli zarobiť.

DAG existujú aj viac ako 30 rokov a ako koncept nie sú až také nové. Ľudia sú si už dobre vedomí svojich obmedzení.

Technológia blockchain je oveľa novšia a prekonáva niektoré problémy, ktorým DAG čelia.

Aj keď IOTA robí niektoré veci veľmi dobre, má tiež utrpel niekoľko zlých PR udalostí ktoré nepomohli ich príčine.

Hashgraph

hashgraf

Hashgraph je ďalšia alternatívna technológia blockchainu, ktorá tvrdí, že robí veci lepšie.

Tvrdia, že áno dokáže spracovať 250 000 transakcií za sekundu, čo je viac ako 10-násobok toho, čoho je Visa schopná.

Chcú byť a hlasovací algoritmus, nie PoS alebo PoW, ktoré sú podľa nich spravodlivejšie a menej centralizované.

Transakcie sa vybavujú asynchrónne, čo znamená, že transakcie pred nimi nemusia čakať na ďalšie transakcie, ako to robia s PoS alebo PoW..

Navyše s PoW môžu ťažiari vyberať, ktoré bloky ťažiť na základe odmeny, ktorú dostanú, a tak môžu preskočiť predchádzajúce bloky, ak je odmena za ich ťažbu menšia.

Hashgraph používa to, čo nazývajú „klebetný protokol“. Týmto sa má prekonať problém šírky pásma s hlasovacími algoritmami.

Pretože vyžadujú, aby všetci navzájom komunikovali, kladie to veľkú váhu na rýchlosť spojenia.

Klebetový protokol zjednodušuje tento proces jeho náhodným výberom. Namiesto toho, aby každý uzol hovoril s každým ďalším uzlom v rovnakom čase, každý z nich uzol bude náhodne komunikovať s iným uzlom.

Hovoria tomu ‘klebety o klebetách‘. Každý uzol zdieľa všetko, čo videli, s iným uzlom. Efektívne zdieľanie klebiet iných ľudí.

Matematicky sa nakoniec dospeje ku konsenzu, pretože sa zdieľajú všetky informácie a šetrí sa šírka pásma a nie je príliš zdôrazňované.

Hashgraph tomu tiež verí tento protokol je lacnejší, pretože sa nevyžaduje ťažba.

Aby toho nebolo málo, Hashgraph môže byť tiež bezpečnejší ako technológia blockchain. Ak chcete úspešne zaútočiť na systém, musíte zaútočiť na všetkých členov súčasne.

Takýto čin je v podstate nemožný a bol by veľmi drahý.

Kritika

S programom Hashgraph sú problémy. Možno najväčšou bytosťou je patentovaná technológia vlastnená spoločnosťou Swirlds.

To môže znamenať, že to bude jednoducho nástroj pre spoločnosti, a nie pre masy.

Tiež sa to nepovažuje za decentralizované alebo open-source. Ak ju chcete použiť, musíte požiadať o sadu SDK (vývojový kit softvéru).

Samotný algoritmus je decentralizovaný, ale nie spoločnosť, Swirlds alebo vlastníctvo za Hashgraph.

Ďalším problémom programu Hashgraph je to neukladá historické záznamy o všetkých transakciách. Postupom času sú odstránené.

Kritici tvrdia, že to môže byť problém, pretože by bolo ťažšie dokázať, že transakcie sa uskutočňovali v minulosti.

Holochain

holochain

Holochain tiež nepoužíva PoS alebo PoW a je systém zameraný na agenta.

Je to také odlišné, že ako používateľ budete musieť odnaučiť veľa konceptov týkajúcich sa blockchainu a kryptomeny.

Technicky vzaté, takisto neexistuje mechanizmus konsenzu. Namiesto toho existuje to, čo nazývajú DNA a je nikto jediný účtovník.

Rovnako ako v prípade agenta, každý vývojár bude mať svoj vlastný konsenzus a pravidlá pre ich časť systému.

Ako agent budete mať všetky svoje údaje uložené v hashchaine, aby ste mohli ovládať a udržiavať svoju identitu.

Holochain je údajne dobré na vytváranie dApps, ktorá sa javí ako ich primárne zameranie a mohla by z nich efektívne urobiť rivala pre Ethereum.

Holochain je v skutočnosti rámec pre vývojárov, ktorí si môžu vytvárať vlastné pravidlá pre to, na čom a na čom vytvárajú čím populárnejšia je dApp, tým viac hostiteľskej sily dostanú.

Ako Hashgraph, Holochain tiež používa klebetný protokol, odkazujú na ňu však ako na „imunitný systém“. Toto sa používa na zastavenie zlých hercov.

Rozsah Holochainu je väčší než len dApps. V istom zmysle chcú spôsobiť revolúciu v internete. Holochain bol navrhnutý tak vývojári môžu na svojom systéme vybudovať svoj vlastný blockchain.

Fungovanie Holochainu je podobné ako v torrentoch Distribuovaná tabuľka hash (DHT).

Namiesto zhromažďovania informácií od všetkých používateľov v sieti zhromažďuje informácie iba z niekoľkých uzlov. Cieľ nie je dosiahnuť úplný konsenzus.

Holochain tiež nemá natívny token do siete. Namiesto toho má Holo token (HORKÝ) a tieto tokeny sú uzlom odmenené za hosťovanie dApps.

Hodnota Holo bude zálohovaná výpočtovým výkonom siete a množstvo Holo sa môže zväčšovať alebo zmenšovať v závislosti od potrieb systému.

Kritika

Niektorí sú voči Holochainu skeptickí, obávajú sa toho táto technológia dá vývojárom príliš veľkú zodpovednosť ktoré by možno nezvládli.

S technológiou blockchain už existuje veľa problémov, ktoré sami ešte nie sú riešené a dať väčšiu zodpovednosť vývojárom môže mať za následok viac problémov.

Iní sú znepokojení imunitným systémom Holochainu a nie sú si istí, či bude schopný odraziť zlých aktérov.

Je dokonca možné, že títo zlí aktéri prevezmú imunitný systém a budú ho riadiť sami.

Vidíme už koniec blockchainu?

Nie, v tejto chvíli je ešte príliš skoro na to, aby ste niečo také povedali.

Samotná technológia blockchain je stále veľmi nová a čaká ju ešte dlhá cesta, kým ju prijmú bežní používatelia.

Uvidíme, aké efektívne to bude pri každodennom používaní širokou verejnosťou a ktorá variácia blockchainu bude fungovať najlepšie.

A hoci existujú alternatívy k blockchainu s niektorými výhodami, v tomto okamihu neexistuje jednoznačná vylepšená verzia technológie blockchain..

Kľúčové body

Ak si z tohto článku niečo pamätáte, urobte z nich tieto kľúčové body.

  • Blockchainy môžu fungovať rôznymi spôsobmi. Môžu to byť PoS alebo PoW, verejné alebo súkromné ​​alebo kombinácie ktoréhokoľvek z týchto typov.
  • Niektoré kryptomeny využívajú bočné reťazce. Môžu spravovať rôzne funkcie, napríklad inteligentné zmluvy, a zlepšovať výkon.
  • K technológii blockchain existujú alternatívy. Existuje mnoho ďalších spôsobov fungovania kryptomien.
  • Stále je príliš skoro predvídať, ktoré alternatívy vydržia. Samotný blockchain je stále veľmi nový a do prijatia mainstreamom ho čaká ešte dlhá cesta.

Ak ste radi čítali tento článok z Obchodné vzdelávanie, dajte lajk a zdieľajte ho s kýmkoľvek iným, o ktorom si myslíte, že by to mohlo tiež zaujímať.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector