XRP vs BTC: Ktorý by mal byť vo vašom portfóliu?

Ripple a bitcoin už môžu byť vo vašom investičnom portfóliu. Ale ktorá z nich má lepšie investície v roku 2021 a ďalších rokoch?

Zaujíma vás, aký je rozdiel medzi Ripple a bitcoinom? Pristáli ste na správnom mieste. V tomto článku Ripple vs Bitcoin: Ktoré kryptomeny by ste si mali kúpiť v roku 2021, budeme rozlišovať medzi týmito dvoma populárnymi digitálnymi mincami.

Od roku 2021 sa od kryptotrhu očakávajú veľké veci, pretože významné osobnosti verejného života a finančné firmy naďalej prijímajú digitálnu menu a s rastom cien, ktoré sa predpokladajú takmer univerzálne pre desať najlepších tokenov, ešte nikdy nebol atraktívnejší čas na investovanie do kryptomeny.

Ripple vs Bitcoin – porovnanie medzi XRP a BTC

Každý, kto investuje do kryptomeny, môže byť trochu zmätený, kam umiestniť svoje peniaze – najmä vzhľadom na obrovský počet tokenov, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii. Väčšina investorov sa však musí zaoberať iba kryptotékami najvyššej úrovne – a dvoma základnými piliermi v akomkoľvek investičnom portfóliu budú vždy bitcoin a / alebo zvlnenie.

Ako sa však tieto dve kryptomeny navzájom vyrovnávajú? Väčšina ľudí si je vedomá bitcoinu ako lídra na trhu, ale robí z toho najlepšia kryptomena na investovanie v roku 2021? V nasledujúcom článku sa bližšie pozrieme na XRP aj BTC, aby sme zistili, ktorý z nich ponúka najsľubnejšie výnosy v nasledujúcom roku..

Je teda Ripple lepšia investícia ako bitcoin? Je neskoro investovať do bitcoinu? Mali by ste investovať do bitcoinu a Ripple súčasne?

A čo je možno najdôležitejšie, aký je rozdiel medzi bitcoinom a Ripple?

Zistite to v našom podrobnom sprievodcovi porovnaním Ripple vs bitcoin.

Ak chcete kúpiť bitcoin alebo zvlnenie rýchlo a ľahko, odhláste sa eToro Exchange!

Uchádzači: Ripple vs bitcoin

Po prvé, ak vás zaujíma, do ktorej kryptomeny investovať v roku 2021, potom určite stojí za zváženie Ripple aj Bitcoin. Každá minca však prináša na stôl niečo veľmi odlišné a každý potenciálny investor si musí byť vedomý kľúčových rozdielov medzi nimi, aby mohol efektívne plniť svoje očakávania.

Bitcoin vs Ripple: Aké sú medzi nimi kľúčové rozdiely

Tu sú najdôležitejšie spôsoby, ako sa tieto dva aktíva líšia:


Pozadie

Bitcoin je bezpochyby najslávnejšia existujúca kryptomena – a tiež jednoznačne najväčšia z hľadiska trhovej kapitalizácie. V skutočnosti to bol práve bitcoin, ktorý dal kryptomenu a blockchain na mapu, keď bola spustená v roku 2009. Počiatky BTC sú do istej miery záhadné, pretože nikto skutočne nevie skutočnú identitu autora pôvodnej správy o bitcoinoch: Satoshi Nakamoto. To však určite nebráni vzostupu najväčšej digitálnej meny na svete.

Po počiatočných fanfároch sa na bitcoine situácia na pár rokov utíšila, až do roku 2013, kedy cena BTC náhle vzrástla a tí, ktorí sa rozhodli investovať do bitcoinu, sa ocitli vo veľmi závideniahodnej pozícii – zaznamenali výnosy niekoľko sto percent.

Jeho pretrvávajúca popularita a pozícia lídra na trhu znamená, že väčšina investorov sa bude usilovať o nákup bitcoinu v roku 2021 a je to často prvý kryptomena, do ktorej sa investujú noví investori – a to z dobrého dôvodu.

Čítajte viac: Čo je to bitcoin? Sprievodca pre začiatočníkov

Vlnenie je veľmi odlišné zviera od bitcoinu. V skutočnosti je Ripple vlastne názov materskej spoločnosti stojacej za XRP, a nie samotný názov tokenu, aj keď sú tieto dva názvy často zameniteľné. Tiež sa vedú polemiky o tom, či je XRP skutočne skutočne decentralizovaný alebo nie. Zatiaľ čo zakladatelia protokolu trvajú na tom, že je to tak, nakoniec spoločnosť Ripple Labs Inc organizuje show, o ktorej krypto komunita tvrdí, že je proti skutočnej decentralizácii.

Ďalšou kľúčovou vecou, ​​ktorú si musíte uvedomiť, je, že primárny účel XRP sa líši od účelu bitcoinu. Spoločnosť Ripple bola vyvinutá s ohľadom na banky a väčšie inštitúcie. Cieľom bolo predstaviť systém, ktorý by nahradil existujúce cezhraničné platobné riešenia, ako je napríklad súčasný priemyselný štandard, SWIFT. To samozrejme znamená, že cenový potenciál XRP je bytostne spojený s jeho prijatím významnými finančnými inštitúciami.

Každý, kto chce kúpiť Ripple v roku 2021, by si mal byť vedomý aj súdneho sporu SEC, ktorý firmu zasiahol koncom roka 2020, podľa ktorého regulačný orgán USA rozhodol, že s XRP sa musí obchodovať skôr ako s aktívom ako s menou – rozhodnutie, ktoré zasiahlo ceny XRP vo veľkom štýle. To však určite neznamená, že nie je dobrý nápad investovať do Ripple – najmä preto, že ceny sú momentálne na nízkej úrovni.

Transakcie a rýchlosť

Dôležitý rozdiel medzi kryptomenami je často spojený s tým, ako sa ich základný blockchain vyrovnáva s transakciami. Aj keď nemusíte rozumieť jemnejším technickým požiadavkám, každý, kto chce investovať do bitcoinu, by si mal byť vedomý aspoň základných informácií.

Bitcoin používa niečo, čo sa nazýva protokol proof-of-work protokol, v ktorom sa ťažiari používajú na overovanie transakcií obsiahnutých v blokoch. Ťažbu vykonávajú vysoko výkonné počítače v sieti Bitcoin, ktoré riešia zložité rovnice. Za to sú odmeňovaní novými BTC a overovaním informácií o transakciách zvyšujú dôveryhodnosť a bezpečnosť platobnej siete pre bitcoiny. Ďalšie informácie nájdete v našom vysvetlení kryptoťažby.

Vytvorenie a overenie nového bloku v bitcoinovej sieti trvá zhruba desať minút. Reálne to znamená asi 5 jednotlivých transakcií za sekundu, čo môže znieť pôsobivo, ale v porovnaní s 1 700 za sekundu spoločnosti Visa. V skutočnosti bola transakčná miera bitcoinu dlho považovaná za jeho najväčšiu slabinu a na riešenie tejto otázky vzniklo niekoľko altcoinov..

Vlnenie overuje transakcie iným spôsobom ako bitcoinová sieť. Namiesto ťažby spoločnosť Ripple na overenie transakcií používa knihu zhody a sériu schválených sieťových serverov. Vďaka tomu sú transakcie XRP podstatne rýchlejšie a menej náročné na zdroje ako v prípade bitcoinu.

Z hľadiska reálneho sveta dokáže XRP efektívne vykonať 1 500 transakcií za sekundu. Transakčné náklady sú tiež výrazne nižšie v sieti Ripple, čo je do istej miery nevyhnutné, ak sa XRP chystá osloviť banky.

Okrem efektívnejšieho transakčného protokolu dokáže blockchain Ripple zvládnuť aj množstvo rôznych aktív, čo sa bitcoinu nemôže rovnať. V skutočnosti je to užitočnosť a potenciál systému, vďaka ktorému sa oplatí investovať do Ripple. Aj keď mu môžu chýbať niektoré kľúčové základy tradičnej kryptomeny, potenciálni investori by mali mať na pamäti, že má výrazne odlišný cieľ ako väčšina.

Ponuka a dopyt

Každý, kto vie niečo o obchodovaní a investovaní, vie, že všetko je o ponuke a dopyte – a to je pravda, či chcete investovať do bitcoinu, zlata alebo iného aktíva. Ak vážne plánujete nákup bitcoinu v roku 2021, už vás možno zaujíma, ako môžu mať BTC skutočnú hodnotu, ak sa dajú mince jednoducho generovať v sieti.

Odpoveď je v skutočnosti pomerne jednoduchá. Dodávka bitcoinu je obmedzená na 21 miliónov BTC. Okrem toho má ťažba bitcoinov zabudovaný mechanizmus deflačnej ponuky, ktorý sa viac bežne nazýva polovica. Polovica, ako už názov napovedá, znižuje odmenu BTC, ktorú dostávajú baníci, na polovicu, a tým obmedzuje celkovú zásobu uvoľnenú do bitcoinového ekosystému.

Pokiaľ ide o dopytovú stránku vecí, gigant online platieb PayPal nedávno pridal podporu pre bitcoin, čím otvoril svet kryptomeny svojim zhruba 330 miliónom používateľov. Je mysliteľné, že ak by sa všetci títo používatelia v roku 2021 rozhodli kúpiť bitcoin, nebolo by dostatok BTC.

Rovnako ako v prípade bitcoinu, každý, kto chce investovať do Ripple, bude chcieť vedieť o modeli akciového toku. Medzi týmito dvoma kryptomenami je opäť veľmi odlišné. Značnú časť XRP drží v úschove Ripple Labs. Spoločnosť potom každý mesiac vydá až 1 miliardu tokenov (z odhadovaných 100 miliárd celkových zásob) na podporu obchodných aktivít v sieti. Všetky nepoužité tokeny sa potom umiestnia späť do úschovy.

Mesačné vydanie XRP je zabezpečené prostredníctvom inteligentnej zmluvy v sieti, protokol zaisťuje, že nebude existovať možnosť zneužitia kvôli nadmernej ponuke tokenov XRP v sieti, a dokonca aj v rámci tohto systému bude trvať mnoho rokov, kým mince sú v obehu. Tento prístup si však získal veľkú kritiku zo strany kryptokomunity – najmä preto, že firma stojaca za XRP drží taký veľký podiel meny.

Každý, kto chce investovať do Ripple, musí opäť pamätať na zámer XRP. Primárne využitie altcoinu spočíva v tom, že bude slúžiť skôr ako základná mena pre prevod ďalších aktív, a nie ako priamy systém platieb peer-to-peer. Preto nikdy nesedel s obvyklým modelom „stock-to-flow“ a pravdepodobne nikdy nebude.

XRP vs BTC: Čo je lepšia investícia?

Pohľad na niekoľko technických aspektov každej kryptomeny je vždy vhodný a môže často vrhnúť svetlo na to, ktoré trhové sily budú mať pravdepodobne najväčší vplyv na konkrétny token, ale povedia nám iba časť príbehu. Nakoniec je na trhu veľa inovatívnych kryptomien, ktoré nedokázali nijako výrazne pokročiť v ceste ako investičné nástroje.

Pri zvažovaní, či investovať do bitcoinu alebo investovať do Ripple, je najlepším spôsobom, ako vytvoriť presnú predpoveď, zváženie rôznych faktorov. Po prvé, pri budúcej analýze je nevyhnutný pohľad na predchádzajúce pohyby cien. Mnoho popredných platforiem už samozrejme vykonalo svoju vlastnú technickú analýzu, ktorú zvážime nižšie.

Tiež stojí za to počúvať odborníkov na finančný priemysel a významných investorov. Keď sa hlavní hráči rozhodnú investovať do bitcoinu alebo kúpiť Ripple v roku 2021, je to vždy dobrý ukazovateľ a v niektorých prípadoch môže stačiť na to, aby samy o sebe zvýšili ceny.

Ripple Vs Bitcoin – kľúčové rozdiely

Bitcoin vs Ripple: História cien

Jedinou konkrétnou informáciou, ktorú máme v súvislosti s analýzou cenového pohybu, je história tokenu – čokoľvek iné je jednoducho dohad. Pred investíciou by ste mali zvážiť predchádzajúci pohyb cien každého tokenu.

BTC

Cenová história bitcoinu nebola zázračná. Od počiatku obchodovania za pár centov prichádzal stály prísun priemyselne zameraných insiderov, ktorí chceli investovať do bitcoinu. BTC dosiahol paritu s americkým dolárom v roku 2011 a odvtedy bol jeho rast stratosférický. Cena bitcoinu sa medzi rokmi 2011 a 2013 vyšplhala až na 1 242 dolárov – čo nevyhnutne viedlo k nárastu bežných obchodníkov, ktorí chcú investovať do bitcoinu.

Cena BTC dosiahla v roku 2017 historický rekord 19 783,06 dolárov, kedy kryptomeny boli zriedka mimo správy. Bolo to tiež v tomto období, kedy začali väčšie inštitúcie investovať do bitcoinu a kryptomena sa začala objavovať v portfóliách aj tých najkonzervatívnejších investorov.

Nebolo to však všetko jednoduché – cena bitcoinu sa niekoľkokrát znížila, vrátane 80% poklesu v roku 2018. Každý, kto chce kúpiť bitcoin v roku 2021, by si mal uvedomiť, že stále existuje reálna šanca, že hodnota mohlo klesnúť BTC.

XRP

XRP nezaznamenala taký pôsobivý rast cien, aký zažilo BTC. Po prvom uvedení na trh v roku 2012 bola veľmi malá chuť investovať do spoločnosti Ripple až do roku 2017, keď dosiahla paritu s americkým dolárom. Na rast sa vo všeobecnosti podpísali správy, že bežné finančné inštitúcie sa prihlásili k RippleNet, čo nevyhnutne viedlo k tomu, že viac maloobchodných obchodníkov chce investovať do Ripple.

Ceny naďalej prudko stúpali, až kým nakoniec v januári 2018 nedosiahli historické maximum 3,08 USD. V tejto fáze bolo veľa bežných finančných analytikov náchylnejších investovať do spoločnosti Ripple a veci vyzerali dobre pre altcoin. Ceny však odvtedy podstatne poklesli a rozhodnutie SEC v roku 2020 stlačilo XRP na minimum okolo 0,25 USD.

Bitcoin Vs Ripple: Predpovede do budúcnosti

Čo nám teda môže predchádzajúci pohyb cien kryptomeny povedať o budúcnosti? Či už sa rozhodnete investovať do bitcoinu alebo investovať do Ripple, technická analýza predchádzajúcich cenových trajektórií je jedným z najlepších nástrojov na predpovedanie budúcich pohybov.

BTC

Predpovede BTC na rok 2021 sú všeobecne pozitívne. TradingBeasts vydal veľmi vierohodnú trajektóriu a predpovedá, že ceny budú stabilne stúpať, pretože v nadchádzajúcich mesiacoch bude do bitcoinu investovať viac inštitúcií. V čase písania tohto článku BTC vzrástol na viac ako 43 000 dolárov a TradingBeasts verí, že si udrží rast po väčšinu roku 2021, pričom pred rokom predpovedá v priemere 67 000 dolárov.

Agentúra The Economy Forecast Agency je kdekoľvek optimistickejšia a predpovedá výrazný rast BTC na rok 2021. Účinne predpovedajú zdĺhavý býk v priebehu celého roka, pričom BTC do decembra 2021 vzrastie približne o 375%..

A konečne, DigitalCoinPrice je v drvivej väčšine aj v prípade bitcoinu. Technická analýza platformy naznačuje, že BTC bude pokračovať v raste aj v roku 2021 a v roku 2021 dosiahne potenciálne maximum 96 768,26 USD.

Tento konsenzus medzi hlavnými analytikmi prirodzene naznačuje, že by mohlo byť rozumné nakupovať bitcoiny v roku 2021. Investori by si však mali uvedomiť výrazné rozdiely medzi predikciami a zodpovedajúcim spôsobom riadiť svoje očakávania..

XRP

Predpovede sú o niečo menej jednotné, pokiaľ ide o XRP. TradingBeasts má altcoin na pomerne plochej trajektórii počas roku 2021, ktorý sa stabilne, ale pozoruhodne zvyšuje z priemernej ceny 0,53 USD v marci na približne 0,55 USD v decembri 2021.

Inde, WalletInvestor je veľkorysejší so svojou predpoveďou Ripple na rok 2021. Platforma vidí, že XRP vrcholí dvakrát v roku, keď v júni zasiahla okolo 0,63 USD, potom mierne poklesla, potom sa na konci roka zhromaždila na 0,82 USD. 2021

Nakoniec predpovede z Cena DigitalCoin ležať niekde medzi. Jeho technická analýza ukazuje, že XRP sa po väčšinu roku 2021 odrazí od 0,60 do 0,70 USD, kým býk počas novembra a decembra uvidí altcoin na konci roka na 0,74 USD.

Trajektória XRP nemusí byť celkom taká pôsobivá ako bitcoinová, ale len málo ľudí by čakalo opak. V tejto fáze by ktokoľvek, kto plánuje kúpiť Ripple v roku 2021, mal tak urobiť v rámci širšej krypto investičnej stratégie.

Bitcoin Vs Ripple: Čo hovoria odborníci

Posledná časť nášho porovnania XRP vs BTC je pohľadom na to, čo hovoria odborníci o jednotlivých tokenoch. Toto je často vynikajúcim indikátorom nálady na trhu a ak sa veľký investor zrazu rozhodne investovať do spoločnosti Ripple alebo kúpiť bitcoin v roku 2021, môžete nielen predpokladať, že to nie je dôsledok dôkladnej analýzy trhu, ale niekedy môžu byť zaujímavé aj významné osobnosti a inštitúcie. všetko, čo je potrebné na spustenie býčieho trhu.

Existuje len málo lepších príkladov ako akvizícia bitcoinu spoločnosťou Tesla vo výške 1,5 miliardy dolárov vo februári 2021. Táto správa spôsobila, že cena bitcoinu vyskočila o 17% na 45 220 dolárov, čo je rekordné maximum. Okrem toho majú názory technologických výrobcov, ako je Elon Musk, toľko gravitácií, že iba oni môžu zvyšovať ceny, ako sme videli aj pri jeho dogecoinovom tweete, taktiež vo februári.

Samozrejme, existuje veľa priemyselných hlasov, ktoré ľuďom odporúčajú kúpiť si bitcoin v roku 2021, pričom kľúčové osobnosti ako Mike Novogratz a Citibank Tom Fitzpatrick predpovedajú v najbližších mesiacoch obrovský rast BTC. Existuje tiež niekoľko ďalších popredných odborníkov v odbore, ktorí signalizujú svoj zámer investovať do bitcoinu, vrátane Rica Edelmana, zakladateľa spoločnosti Edelman Financial Engines, ktorý sa domnieva, že na investovanie do bitcoinu by malo byť vyčlenených 1% z každého investičného portfólia..

To všetko je pre BTC veľmi dobré, ale radí niekto ľuďom, aby si kúpili Ripple v roku 2021? Názorov je tu len zďaleka dosť, nehovoriac o tom, že sú omnoho rozporuplnejšie. Existuje však niekoľko dosť veľkých mien podporujúcich XRP – v neposlednom rade veľa významných finančných inštitúcií, ako sú JP Morgan, Banco Santander a Bank of America. Podpora takýchto bankových váh určite naznačuje, že by sa ešte mohlo ukázať ako rozumné investovať do Ripple.

XRP však mala veľa neprajníkov – najmä od rozhodnutia SEC v roku 2020. Napríklad fejetonista z Hackernoon Xenofon sa domnieva, že existuje malá šanca na výrazný rast XRP v roku 2021, zatiaľ čo ekonómka Frances Coppola, ktorá píše pre Forbes a Financial Times, verí že strana pre XRP skončila a tí, ktorí sa pôvodne rozhodli investovať do spoločnosti Ripple, sa teraz snažia vyložiť svoje podiely.

Ripple Vs Bitcoin: záver

Rovnako je Ripple lepšou investíciou ako bitcoin?

Pravdepodobne je už celkom zrejmé, že otázka, či investovať do bitcoinu alebo kúpiť Ripple v roku 2021, je do istej miery proti. Tieto dve kryptomeny predstavujú dramaticky odlišné investičné príležitosti a ako také z priameho porovnania nie je možné veľa vyťažiť..

V skutočnosti by sa v nepredvídateľnom svete kryptomien a blockchainu Bitcoin a Ripple skutočne navzájom dobre dopĺňali ako súčasť diverzifikovaného portfólia. Ak sa rozhodnete kúpiť bitcoin v roku 2021, dá sa povedať, že môžete očakávať aspoň určitý rast. Je však potrebné poznamenať, že ak sa rozhodnete investovať do Ripple, budete môcť získať oveľa viac tokenov s minimálnymi výdavkami..

BTC je zhruba rovnako stabilný ako kryptomena, takže ak investujete iba do jedného tokenu, potom je to pravdepodobne vaša najlepšia stávka. Tí, ktorí sú pripravení podstúpiť väčšie riziko, však možno budú chcieť zvážiť možnosť kúpy Ripple v roku 2021, pretože má určite veľký potenciál pre rast a jeho cena je stále utlmená z rozhodnutia SEC.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek token, nezabudnite, že kryptotrhy sú notoricky volatilné a nič nie je zaručené. Aj keď pozitívne komentáre vodcov ako Elon Musk môžu cez noc zvýšiť hodnotu mince, treba poznamenať, že platí to aj naopak.

Nakoniec konečné rozhodnutie padne na vás. Akým investorom chcete byť? Ktorá technológia vás vzrušuje viac? A ktorá je momentálne najviac podhodnotená?

Keď prídete na odpoveď na túto otázku, určite budete vedieť, či je Ripple lepšou investíciou ako bitcoin!

Teraz poznáte zásadné rozdiely medzi Ripple a bitcoinom. Ak sa cítite inšpirovaní k nákupu Bitcoin alebo Vlnenie, alebo tento článok priniesol ďalšie informácie o vašich doterajších investičných znalostiach, možno vás poteší, že eToro poskytuje možnosť nakupovať kryptomenné aktíva a obchodovať s CFD až na 90+ kryptomeny.

eToro – najlepšia platforma pre kryptomenu

eToro sa v krypto priemysle osvedčilo ako dôveryhodné už mnoho rokov – odporúčame vám ho vyskúšať.

Virtuálne meny sú veľmi volatilné. Váš kapitál je ohrozený.

XRP Vs BTC – často kladené otázky

Je dobrý nápad investovať do bitcoinu?

Trh s kryptomenami je notoricky ťažké presne predpovedať, dá sa však bezpečne povedať, že v najbližších mesiacoch sa očakávajú veľké veci a mnoho popredných priemyselných analytikov odporúča ľuďom, aby investovali do bitcoinu v roku 2021. Vždy si však pamätajte, že predpovede nie sú v žiadnom prípade zaručené – nikdy by ste nemali investovať peniaze, o ktoré nemôžete prísť.

Kde môžem kúpiť bitcoin v roku 2021?

Ak chcete kúpiť bitcoin v roku 2021, budete si musieť nájsť renomovaného brokera a otvoriť si obchodný účet. Zvyčajne odporúčame eToro pre začínajúcich investorov, pretože ponúka celú škálu služieb, ako aj množstvo vzdelávacích zdrojov a príručiek, ako začať.

Mám investovať do Ripple?

Existuje veľa špekulácií o tom, či je alebo nie je dobré kúpiť Ripple v roku 2021 po rozhodnutí SEC, ktoré zasiahlo XRP na konci roka 2020. Mnoho odborníkov sa však domnieva, že token má stále obrovský potenciál a už tu bol nárast v tých, ktorí sa rozhodli investovať do Ripple v úvodných mesiacoch roku 2021. Všeobecne by ste mali kúpiť Ripple v roku 2021, iba ak je to súčasť diverzifikovanej investičnej stratégie.

Do ktorého kryptomeny by som mal investovať v roku 2021?

Výber toho, do ktorej kryptomeny investovať v roku 2021, by mal zahŕňať dôkladný výskum. Zatiaľ čo väčšina analytikov radí investorom, aby kúpili bitcoin v roku 2021, ktokoľvek, kto chce pobočku, môže chcieť investovať napríklad do Ripple, Dogecoin alebo Litecoin. Náš sprievodca, kam investovať v roku 2021, by vám mal pomôcť zostaviť užší zoznam potenciálnych tokenov.

Bitcoin vs. Ostatné kryptomeny

  • Bitcoin vs. Ethereum
  • Bitcoin vs. bitcoinová hotovosť
  • Bitcoin vs. Cardano
  • Bitcoin vs dogecoin
  • Bitcoin vs. Binance Coin
  • Top 10 najdôležitejších kryptomien iných ako bitcoin

Ripple vs bitcoin – infografika

Páčil sa vám náš článok Ripple vs bitcoin: Ktoré kryptomeny by ste si mali kúpiť v roku 2021? Potom ho zdieľajte s kýmkoľvek, pre koho by to mohlo byť užitočné.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Adblock
detector